Stíhání hoaxů: Policie není jednotná, překážkou jsou i státní zástupci

Napsal/a Robert Malecký 25. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Šíření hoaxů o běžencích, vymyšlených zpráv nebo různých předělaných či přímo podvržených fotografií je podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána „skutečné nebezpečí“. Přesto je stíhaných minimum – i v případech, kdy policie chce někoho konkrétního obvinit, naráží na žalobce, kteří stíhání zastavují. 

Policie v Jindřichově Hradci chtěla stíhat ženu z Dačicka, která na internetu rozšířila zprávu, že skupina arabských běženců podřezala sedlákům hospodářská zvířata. Státní zástupkyně návrh na potrestání nepřijala. Stačilo k tomu málo – ženin čistý trestní rejstřík a fakt, že se omluvila.

Jinde je ale praxe odlišná, případ hoaxu s běženci na vlacích v Chebu policie odložila rovnou. A státní zastupitelství v Berouně to shledalo jako řádný postup.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale nejde o nejednotnou praxi. V tuto chvíli proto není důvod, aby policistům a státním zástupcům radilo, jak v podobných případech postupovat. Tvrdě podobné projevy z nenávisti požaduje postihovat třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Případy u žalobců končí

Právě Pelikán ve spojitosti s případem stíhaného šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky zmínil fakt, že za podněcování k nenávisti hrozí trest až dvouletého vězení. Hoaxy a dezinformace pak označil za ještě větší nebezpečí. „Jedna věc je právo na vlastní názor, byť by byl sebenechutnější, a druhá věc je dezinformace. Kolují různé předělané fotky, falešné články. To je skutečně nebezpečné, to je kořen problémů,“ citoval ministra server Aktuálně.cz. Pelikán zároveň vyzval, aby správci například na facebooku nevhodné příspěvky rovnou mazali.

Jenže policie, byť jsou obecné proklamace jejích představitelů odvážné a silné, zjevné případy stíhat nechce, nemůže nebo neumí.


Psali jsme: Jak se v Česku vyšetřuje šíření nepravdivých hoaxů? Nijak, nejsou pravdivé

Utopená muslimka, obušek na uprchlíky a podřezané krávy. Bylo to v médiích, je to pravda!


HlídacíPes.org popsal případ hoaxu o běžencích, kteří se na střechách vlaků vracejí z Německa, vláda to toleruje a sdělovací prostředky mlčí. Policie trestní oznámení vyhodnotila a založila. Po stížnosti oznamovatele se pak k věci stejně postavila i berounská žalobkyně Zlata Sailerová, která dovodila, že zpráva nemohla nikoho poškodit, neboť i HlídacíPes.org si z ní dělal legraci, a navíc nebyla pravdivá.

Stačí svého činu litovat

Podobný je případ ženy z Dačicka, která loni v létě zveřejnila lživou informaci, že skupina arabských běženců podřezala nedaleko rakouských hranic hospodářská zvířata a že kvůli tomu policie následně dopadla několik desítek osob. Jenže policie v tomto případě chtěla ženu postavit ve zkráceném řízení před soud, proti ale byla státní zástupkyně Yvetta Švecová.

„Policisté ženě sdělili podezření z přečinu šíření poplašné zprávy a odeslali spisový materiál na státní zastupitelství. To, jako náš dozorový orgán, věc nedalo k soudu, ale zastavilo,“ říká jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová. Roli přitom sehrál čistý trestní rejstřík, fakt, že se žena kála a tvrdila, že pouze sama naletěla na fámu, aniž by věděla, že není pravdivá.

Pro zajímavost: ještě v době, kdy byla událost již státním zastupitelstvím odložena, fáma dál žila na internetu svým životem. A žije dosud. Najdeme ji například na blogu Ivo Adler, kde je pod lživou zprávou z poloviny října podepsána Hana Bočková z Lidéřovic, tedy místa, kde mělo k podřezání zvířat údajně dojít. Vyznění je tradiční: „Jejich sen se rozpadl, nikdo je tu nechce, vyhání je z jednoho státu EU do druhého, hladoví a frustrovaní se potulují krajem a snaží se ,obstarat si halal jídlo. (…) Sdělovací prostředky o tom samozřejmě mlčí,“ píše se na blogu. Policie jméno ženy nesdělila, ale podle všeho jde o další sdílení původního hoaxu.

A třetí případ pro srovnání: odehrát se měl v Kostelci na Orlicí, kde leží pobytové středisko pro uprchlíky. Podle lživé zprávy měli migranti znásilnit dvě dívky a přepadnout v Kostelci čerpací stanici, přičemž policie zakázala o obou případech mluvit. I tady policie stíhat chce, krajská policejní mluvčí Ivana Ježková oznámila, že autorovi zprávy hrozí až dva roky vězení. Případ zatím uzavřen nebyl.

NSZ nejednotnost praxe nevidí

V postupu policie a státního zastupitelství lze najít drobné, ale důležité rozdíly. Jednotný výklad zatím neexistuje. Mohl by ho dát soud, kdyby ovšem některá z kauz k projednání před soudem dospěla.

Druhou možností je, aby praxi sjednotilo Nejvyšší státní zastupitelství, to se k tomu ale zatím nechystá. Prý nemá poznatky, že by rozhodovací praxe byla nejednotná. „V případě zjištění svědčících o nejasnostech výkladu je Nejvyšší státní zastupitelství připraveno se touto otázkou zabývat,“ řekl redakci HlídacíPes.org mluvčí NSZ Petr Malý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)