Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
pics-n-more on Foter.com, Shut Up

Státní zastupitelství plete spiklenecké sítě z novinářů, kteří píší o Babišovi. Jsme zase o kus dál na východ

GLOSA. Obě vrchní státní zastupitelství, pražské a olomoucké, vyrazila do boje proti únikům informací. Chvályhodné. Na výslechy jsou zváni investigativní novináři, kteří jsou dotazováni na případy související s politikou. Hlavně s Andrejem Babišem. Na hony z takového počínání čouhá selektivnost: popotahovaní reportéři jsou totiž ti, kteří o kauzách píší nejkritičtěji. Sami novináři upozorňují, že vedlejším efektem je snaha je zastrašit.

Útoků na novinářský stav přibývá. A těžko mezi nimi nevidět souvislost. Prezident Miloš Zeman proslul vulgárním urážením novinářů už dávno. Nesnáší je. Hlavně ty, kteří o něm píší kriticky a nepodlézají mu v rádoby nezávisle vedených rozhovorech.

Nepřítelem se vloni stala i Česká televize. Konkrétně ostrůvky nezávislé novinařiny, které představují třeba Reportéři ČT. Loni je napadl tehdy ještě ministr financí Andrej Babiš. Zkorumpovaná pakáž, onálepkoval je tehdy bez důkazů.

Přidal se Tomio Okamura a celá jeho konspiracemi ovlivněná kohorta. I pro ně jsou novináři nepřátelé, kteří na světlo vytahují jeden jejich průšvih za druhým.

A za zmínku stojí i boj, který proti České televizi vede majitel televize Barrandov Jaromír Soukup. I tady najdeme spojení s Okamurou a Zemanem: patří k oblíbencům televize, kopou stejný boj.

Jiné hřiště, jiná liga

Když se ale do novinářů opře státní zastupitelství, dokonce jeho nejmocnější složky, je to jiná liga.

To už se nepohybujeme ve světě politiky a médií, nepodložených obvinění o konspiračních webech a podvodných pořadech, abychom použili slovník Tomia Okamury a jeho spojenců.

Hřištěm je trestní řád. Trestní mimochodem znamená, že zde hrozí tresty. Stíhání, obžaloby, vězení. Koná policie, případně policejní inspekce.

Případy dozorují státní zástupci, dokonce ti, kteří mají v popisu práce vyšetřování té nejzávažnější trestné činnosti. Pomalu tak ožívají vzpomínky pár let staré, kdy žalobci pletli sítě osob, jež označovali za sabotážníky a zařazovali do nich i novináře. Je to otřesné, bezprecedentní, šílené.

Úniky informací jsou zdá se v Česku dvojí. Vhodné jsou ty, jichž se třeba v kauze policejní reorganizace proti policejnímu prezidentovi dopouštěli žalobci z olomouckého VSZ. Ty byly ve veřejném zájmu a zůstaly nepotrestány.

Dvojí úniky, dvojí metr

Pak jsou ty méně vhodné. Podle serveru Česká justice byl k výslechu pozván třeba Jaroslav Kmenta z magazínu Reportér.

Ptali se ho na Krakatici, to jest spis z přelomu tisíciletí (!). Následovali novináři Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz, Janek Kroupa z Českého rozhlasu. Jaroslav Spurný z Respektu a Jiří Hynek z České televize.

To už jsme ve žhavé současnosti, otázky vyšetřovatelů směřovaly k účtu Šuman, tedy k dění kolem premiéra Andreje Babiše. Prozraďte zdroje, zní požadavek policistů.

Novináři se přirozeně brání, vydali společné prohlášení. „Na mě to dělá dojem, že sekundárním cílem této aktivity je nás zastrašit. Chceme upozornit na to, že se tu děje něco velmi nestandardního,“ řekl České justici Kmenta.

Střet zájmů a uprostřed Andrej Babiš

V současném dění kolem policie a bezpečnostních sborů obecně se potkává řada nitek a zájmů. Přetrvává válka policajtů, kterou odstartovala kauza Vidkun.

Další válku vedou státní zástupci s inspekcí. Projevilo se to již v tzv. kauze reorganizace, nyní to znovu ožívá kolem snahy premiéra Babiše odvolat ředitele GIBS Murína.

Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek (sám v kauze Čapí hnízdo stíhaný) se ze všech sil snaží znevěrohodnit „svého“ vyšetřovatele Nevtípila. Mix těchto zájmů a vlivů dělá z České republiky skutečnou banánovou republiku.

Teď vyšlo najevo, že státní zástupci zatáhli do této hry i novináře. Znovu z nich dělají spiklence, sabotážníky. To vše pro výkon jejich povolání, proti veřejnému zájmu, který novináři bez jakýchkoli debat reprezentují.

Snaha novináře kriminalizovat, nebo aspoň prostřednictvím trestního řízení působit na jejich odvahu a odvahu jejich zdrojů, nás sune na východ. Tím hůř, že se na věci podílejí státní zástupci.

A teď absurdita celé věci: učinit tomu přítrž může jen vláda, a to ještě zprostředkovaně. Může na soustavu státního zastupitelství vyvinout jediný tlak, který směřuje k případnému odvolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

Jenže jak víme, vláda je Andrej Babiš. Trestně stíhaný premiér, jehož  střet zájmů ve věcech policie a státního zastupitelství je ještě krystaličtější než igelitka peněz na byt někdejšího premiéra Stanislava Grosse.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

21 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenomže ono to tak je, skutečná investigativní novinařina musí často pracovat s informacemi které nejsou získány úplně čistě. Tudíž zájem státních zástupců zda touto cestou nebyl překročen zákon je zcela legitimní. Toto nelze označit za nějaké zastrašování, to je součást a riziko té investigativní práce. Tady jde o něco jiného, jak zmíněno i v článku, a bylo to zde kdysi i vysvětlováno, veřejný zájem může převážit případné drobné porušení zákona. Ale – o tom nerozhodují státní zástupci, o tom může rozhodnout až soudce.. Tedy pokud tedy novináři důvěřují alespoň těm soudcům, že rozhodují zcela nezávisle a v duchu demokratických principů…

 2. Nemec napsal:

  Výborný článek . Smyčka se stahuje. Zatím Babiš poskakuje jak EU píská. Ale až dosáhne svého a zabrání vyšetřování sebe a své rodiny. Tak se smyčka zatáhne úplně . Ale co s tím ,když jeho miliardy jsou mocná páka i pro státní zástupce a volby rozhodují bohužel blbínci. Svůj názor nikomu nevnucuji.

  • PM napsal:

   Nemusíte mám ho také 🙂
   Jen bych upřesnil, že volby rozhoduje hlavně Moskva.
   A diváci televizí Prima, Nova, Barrandov.

   • Kain Václav napsal:

    PM na to jsi přišel se svojí hlavou sám bez nápovědy inženýre?
    Všichni kteří dostali tohoto velmi nebezpečného člověka na tento post budou litovat.Měli vědět,že charakter toho člověka se nezměnil.Lhaní překrucování,zatajování a mstivost jsou pro něho denním chlebem.A to nejhorší teprve přijde.A bude Babišovi oznámeno „tak podívej se milej zlatej,tak dotace s migranty a nebo bez migrantů ani haleř“ můžete hádat jak se Babiš zachová.

    • PM napsal:

     Doktore, dalo mi dost práce pochopit smysl toho co jsi napsal.
     Já přeci dávno vím, že se Bureše nezbavíme a doufám, že mě nepodezíráš, že bych ho kdy volil.
     No a už se těším, na ty hordy migrantů, co se pohrnou do země, kde žiješ ty, doufám, že už jsi ozbrojen a ubráníš se.
     A prosím, mohli bychom přejít vykání? Já jinak nejsem háklivý, na tykání přistupuji a rád ho i nabízím, ale hlavně lidem, se kterými si mám co říci a jsou slušní.
     Pro redakci:
     Stydím se a nebudu protestovat, když toto neuveřejníte, já nechci provokovat. Je to takový zkrat, jsem také jen člověk, ale nechám to na vás.

   • Jirka napsal:

    Nechápu co má Moskva dělat s našima volbama, šmankote přestaňme svalovat vlastní chyby a morálku na východ a Moskvu, jak pravil klasik každý národ má takovou vládu jakou si zasluhuje ( si zvolil )

    • PM napsal:

     Máte pravdu, také je to je můj základní pohled, ano zaslouží, ale v době probíhající psychologické války ve virtuálním prostoru, se snažím pro sebe obhájit lidi neschopné pouze rozlišovat pravdu od lží, lidi nakrmené desinformacemi s ovlivněným myšlením, snažím se je pochopit, abych se s nimi vůbec mohl bavit. Mám i osobní zkušenost, ze svého okolí. Lidé, kteří opomíjejí veřejnoprávní média a spoléhají pouze na informace z komerčních médií Primy, Novy, Barrandova,… opravdu takřka ve 100% případů volili Zemana, Okamuru, KSČ(M) i Babiše.

 3. Pavel Liska napsal:

  Jen pro vytvoreni uplneho realneho obrazu situace bych si dovolil upozornit na guru investigativni zurnalistiky , pana Janka Kroupu a jeho roli v kasuze Budisov. Na zaklade jeho reportazi byla Jourova nezakone ve vazbe . Ale Kroupa je neomylny….. Nositel novinarske krepelky…. Chybu neprizna, omlouvat se nepatri mezi jeho osobnostni vybavu. Proste ja nic, ja novinar. Muzu vsechno a beda, jak na mne nekdo bude neprijemny. To by byl utok na nezavislou zurnalistiku a na novinare , hlidaciho psa ….. Demokracie ??

  • František napsal:

   Tohle je hrozná hovadina. Pokud byl někdo ve vazbě určitě to nemohlo být vinnou novináře. Ten kdo umisťuje do vazby je vždy Policie na níž vždy plně leží zodpovědnost. Pokud policie zatýká pouze na základě nějaké reportáže pak jediné o čem to vypovídá je kvalita policie.

  • Pavel Liska napsal:

   Upresnuji, nejen na zaklade jeho reportaze, ale jeho reportaz uvedena v TV Nova, byla uvedena jako jeden z dukazu obzaloby ve vysetrovacim spise. Jen na zaklade te reportaze by to samozrejme neslo. To maste pravdu. Spise jsem chtel upozornit na tu zodpovednost a moznou zneuzitelnost investigace novinare, a to, jak se k tomu on a verejnost stavi. No a pokud se prida i navodne reseni ….. Nevidim to stastne. Zavani to masnipulaci.

 4. Petr Táborský napsal:

  Copak novinář je nějaký nedotknutelný nadčlověk,který nemůže být vyšetřován? Vždyť jsou to jenom lidé, také lžou.

  • František napsal:

   Jakou to má toto aplikaci na případ popsaný v článku? Nikde není tvrzení o tom, že by novinář neměl být vyšetřovaný. Z dostupných zdrojů je jasné, že všichni jmenovaní novináři byli v případech kvuli nimž byli nyní předvoláni již v minulosti vyšetřováni.
   Problematický není samotný akt vyšetřování, ale situace kdy jsou cíleně a selektivně obtěžováni investigativní novináři kteří se snaží zmapovat podezřelé obchody agenta Bureše státními orgány nad nimiž má v tuto chvíli vládu.
   Máte jediný příklad kdy by kterýkoli z jmenovaných novinářů vědomě lhal?

  • Petr Skála napsal:

   Správně, jsou i nepoctiví novináři a lháři. proč tedy také není vyšetřován nikdo z TV Barrandov, z Parlamentních listů či MF DNES? Problém není samotné vyšetřování, problémem je selekce a výběr jen některých a to většinou těch, co nelžou a chovají se jako profesionálové.

 5. Weber napsal:

  Statečný a přínosný článek pana R. Maleckého bubnující na duté hlavičky některých občanů, kteří jsou ochotni z různých důvodů opět tolerovat plíživý nástup politického zla spolu s loajalitou ( pod sociálním ohrožením) tzv. silových složek státu, které v současnosti prý oprávněně ovládá člověk bez důvěry veřejnosti. Není náhodou, že tento plíživý nástup mají v režii bývalé, či skryté struktury minulého režimu (bolševického) a je komické vidět, jak viditelná odnož bolševického zla (KSČM) se „třepe“ na podíl rozhodování o budoucnosti občanů. Místo, aby zalezli do kanálu, tak drze chtějí diktovat pod jimi chápaným praporem demokracie. Nemyslím si, že by občané měli házet flintu do žita pod tlakem mezinárodní propagandy a stupidity konání některých politiků, nepochybně by nám měla být příkladem slovenská veřejnost, která již vycítila nebezpečí a hnilobu z převlečených bolševiků, kteří vědí nejlépe, co potřebuje lid – klid pro svou práci k budování společnosti – a vyšla do ulic a doufám, že vydrží tam do té doby, než zvítězí pravda.

  • Pavel Liška napsal:

   Správně pane Weber . „Skryté strukturu minulého režimu opět vylézají na světlo ! “ Tak třeba jen namátkou : paní Šiklová – dlouholetá funkcionářka SSM a členka KSČ – pečená vařená v ČT, kde bezostyšně moralizuje. Pan Zima – rektor KU – předlistopadový člen KSČ – nestydí se řečnit na Albertově k výročí 17. listopdau – CHUCPE !!!. Pan Bek – rektor MU – předlistopadový kandidát a čekatel na členství v KSČ – to samé co Zima. Pan Rychetský – předseda Ústavního (!!!) soudu, pan Štěch – předseda Senátu – opět tito řeční a moralizují, ani neděli nedrží …. CHUCPE !!! Generál Pavel – předlistopadový člen KSČ, složil přísahu věrnosti „pracujícímu lidu pod vedením KSČ“ – ve struktuře NATO ? CHUCPE !!! . Atd. atd. Samozřejmě mistři AB a MZ a spol. jsou notoricky známí, ale alespoň nemoralizují a nepoučují studenty o demokracii a její obraně. Ale jinak máte pravdu …. Sorry, ale ten převrat byl moc sametový, protože v zatuchlém a zbabělém česku měl máslo na hlavě a kolaboroval skoro každý. Důsledky si neseme dodnes.

   • nováček napsal:

    Vy toho tedy víte! Akorát jste si nevšiml, že MZ studenty poučoval a odsuzoval. AB se byl opalovat na Kanárech, tak se ani neobtěžoval, konečně to zaMZ vyřídil i za něj.

    • Pavel Liška napsal:

     Omlouvám se. Máte pravdu. MZ studenty poučoval, to nemohu popřít. Ale snad chápete co jsem chtěl říct .

  • Pavel Liška napsal:

   Ještě jsem opomenul – ve zjevném rozčílení – politručku ( je to genderově vyvážený výraz ? ) , opravuji, politoložku a bývalou předsedkyni akreditační komise pro VŠ (!!! – výchova budoucích pokolení ) . Dlouholetou a zasloužilou členku KSČ , s. Vladimíru Dvořákovou . Tato bývalá či skrytá stará struktura minulého režimu též bubnuje na mou dutou hlavičku pane Webere ( pokud Webře, tak se omlouvám ) .
   To je CHUCPE !!! na druhou …. P.S. : zajímavé , že zrovna takoví lidé s jejich minulostí jako Zima, Bek, Dvořáková …. mohou ovlivňovat naši nejmladší generaci – studenty VŠ . Aby mi nebylo špatně rozuměno, i já mám obavy o osud demokracie v ČR. KSČM bych zakázal a jejich prominenty , i bývalé odstavil od podílu na moci. Mistra AB i s MZ jako první. To mi věřte. Ale když vidím exhibovat o demokracii výše uvedené, tak si říkám, že ne soudruzi, ale MY jsme někde udělali chybu. A propos, stále platí to biblické “ Kdož jsi bez viny…… “ ?

 6. jan rich napsal:

  Autore,nemotejte do Vašeho průšvihu Babiše.Musíte dobře vědět,že pokud se domůžete informací ze „živého“ spisu,jde ze strany informátora o trestný čin.Vy ho v tom podporujete a možná i platíte.Obviněný se od Vás dovídá,jak na tom Policie ve vyšetřování je a zachová se podle toho.Policii to maří konání,Vy jste ale chráněni „novinářským“ zákonem.Takže koncem konců podporujete zločince.Není Vám hanba ve svém boji o svobodu slova a písmen?A brát Babiše za rukojmího?Peníze nesmrdí.

 7. Standy napsal:

  Problém je ten dvojí metr. Hodní ti kteří vytáhnou cokoliv na politické oponenty, ale běda, když někdo sáhne na zájmy současné vlády je potřeba po něm jít …. Investigativní novinář se často pohybuje na hraně či mírně za ní jsou to odvážní lidé a zaslouží si naši podporu a úctu … . A v principu je jedno o kom píšou jestli o Burešovi, nebo Kalouskovi …. Jejich práce je potřebná ….

 8. PP napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, jak zajistil Babiš vyšetřování novinářů Murínem a s GIBS, kterou se teprve snaží marně ovládnout, a policií, ačkoliv vnitro má člověk spojený se SPOZ a ne ANO? Já tomu nerozumím. Tohle přece vypadá jako práce zemanovy kliky.

Přidávání komentářů není povoleno