Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
pirati.cz via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí

Dnešní veřejné vystoupení tibetského duchovního vůdce dalajlámy na pražském Hradčanském náměstí se sice koná, organizátoři však museli reagovat na rozhodnutí Správy Pražského hradu. Ta nepovolila zábor části náměstí pro stavbu pódia.

„Mělo jít o opravdu jen malé pódium, kousek od pomníku prezidenta Masaryka,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se na akci organizačně podílí. zaborzakaz

Pódium tak mělo stát prakticky na stejném místě, kde jej v únoru mohl se svolením správy hradu postavit někdejší lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička na své demonstraci „proti islamizaci ČR“.

Správa Pražského hradu své nynější rozhodnutí nijak neodůvodnila. Napsala jen, že se rozhodla zábor nepovolit „po konzultaci se všemi dotčenými složkami Kanceláře prezidenta republiky a bezpečnostními složkami působícími v areálu Pražského hradu.“

HlídacíPes.org o bližší vysvětlení zamítavého stanoviska požádal Kancelář prezidenta republiky. „O věci nemám žádné informace. Důvod je jednoduchý. Setkání s dalajlámou pan prezident neplánuje a ani o něj neusiloval. Tudíž se zmíněné akci veskrze nevěnuji,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Praha 1, která se k veřejným shromážděním ve své městské části vyjadřuje, původně vydala předběžné souhlasné stanovisko.

K akcím na Hradčanském náměstí se však povinně vyjadřuje též Arcibiskupství pražské, Technická správa komunikací a právě Správa Pražského hradu (i když Hradčanské náměstí oficiálně do areálu Pražského hradu nepatří).

Zatímco první dva dotčené subjekty souhlasily, stanovisko správy Hradu bylo záporné.

Podle Kroupy celý proces žádosti o zábor od počátku provázely obstrukce. „Žádali jsme asi před čtrnácti dny. Museli jsme to udělat opakovaně, protože nám na Správě Pražského hradu tvrdili, že jim žádná žádost nepřišla. Nakonec jsme ji tam museli donést osobně. Zamítavé rozhodnutí nám přišlo minulý čtvrtek.“

Pódium na Hradčanském náměstí nakonec ale vznikne – na nádvoří u brány Salmovského paláce, kde sídlí Národní galerie.

ČTĚTE TÉŽ: Komunismus s pandí tváří. Umělkyně šije čínské pandy z „lidské“ kůže

Akce začala ve 13. hodin. Hradčanském náměstí v Praze bylo podle organizátorů zvoleno symbolicky, protože právě zde měli občané Československa před 26 lety poprvé možnost setkat se dalajlámou, jehož do země pozval tehdejší prezident Václava Havel.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

38 komentářů

 1. zdenek napsal:

  Havel pozval do Prahy Dalajlámu a Liaz( nákladní auta) přišel o zakázku z Číny na tisíce automobilů která by zajistila výrobu na několik let. Práci ztratily tisíce zaměstnanců. Podpořit zkorumpovanou neziskovku ze Psa to bych musel vyjít z blázince. Ani potom bych nedal hlas zaprodaným novinářům.

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkujeme za názor. S tématem to souvisí jak?

   • e napsal:

    při Vaši inteligenci na to určitě přijdete..

    jako vždy, autor nezklamal..

    nemusím číst článek a vím, co v  něm bude…

    • Core napsal:

     Článek má titulek „Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí“

     A v něm je napsáno, že správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí.

     Takže jo, jste génius, nemusel jste to číst a odhadl jste to správně. Autor je taky šikovnej jak správně píšete, neboť jím vytvořený článek odpovídá nadpisu.

     Ale proč nám to sdělujete?

  • Marcela Hanuschová napsal:

   Údajně zakázka na několik let. Není to jisté, ani potvrzené. A to stojí za zaprodání duše. Za odhození morálky.

  • Karel Novotný napsal:

   To s tím Liazem a Čínou je urban legend. Navíc to nemáte celé, většinou se dodává, že „Liaz dohodl zakázku pro Africkou zemi na výrobu nákladních automobilů pro armádu a opět Havel to nechal zrušit že nebudeme vyrábět pro vojsko.“
   Liaz zkrachoval, protože nebyl schopný dodávat náklaďáky ani pro tuzemský trh, natož na export.

 2. PETR napsal:

  proč sem toho dalaje zvali?
  doma to mají schlamstlé číňany!

  • Vejražka napsal:

   Jeho svatost Dalajlama XIV Tändzin Gjamccho je osobností, kterých není mnoho. Pokuste se s ním setkat, a uvidíte, popřípadě se seznamte s jeho životem, názory, dílem atd. Není důvod ho nezvat. Krom toho to, co Tibeťané prožili (a prožívají) pod totalitní vládou čínských komunistů, je něco řádově horšího, než jsme žili my u nás pod taktovkou KSČ. Měl jsem tu čest se s Jeho svatostí potkat kdysi na půl hodiny a dodnes mám v sobě jeho osobnost hluboce uloženou.

   K Vaší druhé větě: Píšete, že „doma to mají schlamstlé číňany“. To je důvod ho nezvat? Já aspoň tedy takto Vaši větu pochopil. Totiž že když „schlamstlé“, tedy proč zvát. Pokud komunista nebo jiný -ista něco „schlamstne“ a přivodí lidem utrpení, je vždy na místě pozvat ty, kteří jsou podrobeni tlaku, stínu, teroru. Ono jim to totiž může morálně pomoci. Ne že by Jeho svatost potřebovala morální pomoc. Ale tu pomoci potřebují Tibeťané. I ti doma i ti v exilu. Dost jsem jich potkal a vím, o čem píšu.

   • Jirka napsal:

    vite vubec neco o historii tibetu? byla to otrokarska spolecnost pod nadvladou par vyvolenych kast v podobe lamu. Vypichovali se oci, lil se horky olej lidi zmrzacili a kdo byl otrokem tak se nemohl nijak vyvazat a cely zivot otrocil jako bidak. V roce 1959 pak byl tibet osvobozen cinskou osvobzeneckou armadou. Takze mi tedy reknete je lepsi zit v komunismu a nebo v nevolnictvi?A o co jde ted tibetu, stat se opravdu svobodnou zemi a nebo jen dostat zpet sve pozemky, majetek a znovu se vratit k modelu pred osvobozenim?

    • Core napsal:

     Tak předně, Číňani obsadili Tibet v roce 1951, ne 1959. Nechápu, jak si tu můžete hrát na někoho, kdo se vyzná v historii Tibetu a přitom neznat ani jeden rok správně. V roce 1959 tam jenom Číňani začali zavádět ten svůj komunismus.

     Jinak se jako ptáte, jestli je lepší teokratická absolutistická vláda nebo komunistická absolutistická vláda? Upřímně? Je to jedno, lidé se popravují v obou stejně. A to mučení tam probíhá dodneška, je o tom mnoho svědectví, elektřinou, pálením, bodáním do těla a podobně. Něco si o tom zjistěte.

     Rozdíl mezi těmi dvěma vládami je v tom, že ta první byla tibetská a ne cizí.

     Číňané mají na svědomí v Tibetu 1,2 milionu mrtvých. Z toho 173 221 bylo umučeno. Kam se hrabou Němci v ČSR.

    • kuba napsal:

     Jasně a ještě jedli děti a psy že jo. To samý číňané před sto lety. Jste naivní, hloupý a používáte jen ty argumenty, které se vám hodí.

    • Jan napsal:

     To je lež šířená putinovskou propagandou. Řekněte proč ti hodní osvoboditelé tolik Tibeťanů zabili, proč se mniši na protest proti jejich tyranii upalovali, a proč je dnes tamní populace v menšíně?
     Dobrý příklad toho, jak imigranti obsadili cizí zem a je zvláštní, že toto rudé mozky nechápou, když jiní imigranti jim tak moc vadí.

    • x napsal:

     Ano, ruská agitka na Sputniku s tímto propagandistickým žvástem přišla už před 1/2 rokem. Aspoň je vidět, co čtete 🙂 Můžete aspoň říct, od koho ta slavná čínská armáda Tibet osvobodila? Od Tibeťanů? Navíc je vidět, že ty žvásty opisujete bez rozmyslu. Čína Tibet okupovala 10 let předtím, v roce 1959 ta udatná armáda potlačila protičínské povstání. Zřejmě místní Číňany nijak nevítali 🙂

    • John Bok napsal:

     Kde jste k těm blbostem přišel. Je vidět, že o dějinách Tibetu víte starou belu, což někomu, kdo mele o tom, že Čínští komunisti, čti zločinci, osvobodili v roce 1959 Tibet, tím že vyvraždili tisíce Tibeťánů a anektovali zemi, která ještě během druhé světové války byla neutrální a její neutralita akceptovaná všemi válečnými stranami, včetně Čankajška,muže mimo něho věřit jenom blbec a možná ještě ten opilec na hradě, zaprodanec za žvanec Putina a činských komunistů. Jeho svátost Dalajláma, je duchovní a morální veličinou pro všechny laskavých, soucitné a nesobecké lidi, což se o tom troubovitém strejci na Hradčanech říci nedá a budoucnost to také ukáže. Je mi líto lidí jako jste vy, neboť žluč, kterou ve své mysli máte vám jednou přivodí takový tělesný stav, jako všem, kteří místo tolerance a velkorysosti se brodí závistí, nevraživostí a lží. Pokoj vaší mysli.

 3. Pavel napsal:

  Proč ho sem zvali?
  Třeba proto, že když nemáme nikoho osvíceného na hradě, potřebujeme alespoň osvícenou návštěvu před hradem.

  • Marcela Hanuschová napsal:

   Pavle, lépe to nelze napsat. Osvícení je nám třeba.

   • Michal napsal:

    Pravda. Ten osvícený Lucernou tam už díky Bohu není…

 4. vráb napsal:

  Prognostický ovar se mstí zato že ho nikam nezvou jako absolutní nulu a putinovskou pr**l(_!_)

 5. Pavel napsal:

  Pro totalitní moc, nebo pro moc s totalitními tendencemi, je vždy nejvíce nebezpečný nenásilný odpor, nenásilný projev volající po svobodě.

 6. Jaroslav Bořický napsal:

  Poslední dobou kolují po internetu texty, které vycházejí z informací čínské státní tiskové agentura Xinhua. Z nich vznikly v Rusku texty, které se nyní v českém překladu šíří na internetu.
  Tibet jistě nebyl rájem na Zemi, ale také nebyl žádným otrokářským státem. A takové nesmysly, které kolují, že se vypichovaly oči a usekávaly ruce, může interpretovat pouze ten, který si o Tibetu nic nepřečetl. Jen papouškuje názory druhých.

 7. Mirda Sirda napsal:

  No bóže, dalajláma sem, dalajláma tam. Vy s ním naděláte…

 8. Miloslava Fanfulová-seniorka napsal:

  Pana prezidenta Václava Havla nám záviděli Slováci,nyní my jim závodíme jejich prezidenta pana Andreje Kisku.S Jeho Osvíceností Dalajlamou se p.Kiska o víkendu setkal na Slovensku.Čína již pohrozila.
  Věřím,že myšlenky těchto tří mužů o svobodě slyší mladá generace.

 9. Josef napsal:

  Návštěva dalajlámy v Praze se obešla bez červených karet, myslím, že by si jich pár zasloužil. Jak je vidět příznivci pana prezidenta se chovají kulturněji než tzv. elita národa. Nestojí to za zamyšlení?

  • Josef napsal:

   Najděte si jiný nick. Píši pod tímto nickem na Hlídacího psa už déle než půl roku. Já s vámi nesouhlasím, nemám s vámi nic společného a ani s vámi mít nic společného nechci.

 10. Němec napsal:

  Malost až ostudná zbabělost naši vládní garnitury není nic ojedinělého. Skrývat svoje kolaborantství za vyvezené traktory je primitivní výmluva. Ale zarážející je zbabělost papeže Františka se setkat s Dalajlámou. Milion křesťanu si dokáže s papežem navzájem mávat, to je ale pro zachování lidských práv vše.

 11. jan rich napsal:

  Ano,dalajlama je zosobněním svobody,demokracie a světovenství.Nezapomínejme však,že do jeho odchodu do exilu v Indii vládl v Tibetu feudální řád.Pokud prozřel,měl by to veřejně konstatovat a také to,že se Tibet jako dalajlamou proklamovaný autonomní čínský stát k tomuto systému nevrátí.Že to,co teď po světě hlásá,bude i abecedou nového Tibetu.

  • Machková napsal:

   Jenže to on neví. Nemůže proklamovat budoucnost, protože ji nezná. Ani to nikdy netvrdil.

 12. jan rich napsal:

  Je evidentní.že se s dalajlamou nechce setkat ani prezident,ani politická reprezentace České republiky.Jako štít si bere jeho feudální konání v Tibetu.Stydlíni by prozradili,že Čína je Čína a kdože nám v ekonomické branži spíše pomůže.Tibet asi ne.Proto je Čína pro nás jedinečnou Čínou.Ale až i Čína zdemokracitní,vzpomene si leckdo,že čínskou demokracii už kdosi prosazoval.Pak dojde ten feudální bláha zadostiučení.Přeju mu to.Už pro tu vytrvalost.

  • Machková napsal:

   Čína je Čínou. To máte pravdu. A krteček je dnes taky číňan. A pandu sem přivezou bůhví kdy, pokud vůbec. Ale já bych krtečka za pandu nevyměnila. Znám krtečka od třetí třídy, bylo mi deset a byl to rok 1962/63. Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Já chápu, že dědička měla právo prodat to jak chtěla. Ale proč s tím musí souhlasit i prezident, který by mohl mít o morálce Číňanů informace, to nepochopím.

 13. rich napsal:

  Napsal jsem příspěvek a on kamsi propad.Co to,co to?Demokracie na párátka?

  • Robert Břešťan napsal:

   Všechny komentáře schvalujeme k dobru věci ručně. Jistě po nás nechcete, abychom to dělali 86 400 sekund denně. Díky za pochopení.

 14. Petys napsal:

  Setkat se s dalajlámou, jedním z velkých žijících světových humanistů vyžaduje dnes určitou míru statečnosti, leč zbabělost a krátkozraká připitomělá vypočítavost české politické nomenklatury je tradičně na vysoké úrovni. Její ochota sloužit cizím diktátorským režimům s tím úzce souvisí.
  Za 100 let české samostatné existence z tohoto pravidla vybočovalo pouze pár vrcholných českých politiků kteří se jaksi nebáli. Přesněji dva – Masaryk a Havel. Počkáme si tedy zas 50 let?

 15. Zbyněk napsal:

  Jako každý rok vlašťovky a špačci odlétají, Mařenko, dalajláma přilétá. Inu, říjen.

 16. Pavel Adámek napsal:

  Stydím se za svého prezidenta.

 17. Tomy Bukovsky napsal:

  Náboženští fanatici mají rej… vygumovaná část českého národa, které nestačí ani tři krvavá monoteistická náboženství dědka Abraháma , tedy judaismus a jeho nadstavby a hereze – křesťanství s miliony mrtvých a následováni Islámem s dalším milionem mrtvých logicky nemohou uspokojit rozbouřené chaoticky psychicky nerovnovážná individua,která hledají berličku pro svou dušičku až někde v Asii. Nechci hovořit o tom, jaký Dalamánek je či není, ale o tom co představuje on a co jeho „za ním ploužiči“ neboli následovníci. Dalamánek se sice prohlásil za Marxistu, což mnozí těžce schroupali, ale i tak každý rozumbrada z 5 Á ví, že je to , jako kdyby kráva tvrdila že je motýlek.Takže Dalamánek představuje systém otrokářství , primitivismu – ovšem servírovaný katolickým stylem – apelem na víru, soucit a laskavost apod. něco ve stylu, já Vám povím o otom že máme hlad a není chleb a já Vám doporučím jako náhradu jíst koláče – jako ta popravená francouzská královna… léčit by se měli všichni věřící. Léčit. Víra je fanatismus, fanatismus je opak svobody a to je – víra. Věřící jsou duševní sebemrskači a trýznitelé. sebepoškozovatelé, kteří svoje teze aplikují na druhé a rádi by je aplikovali všude…je čas Gagarina, Darwina a sira davida Attenborougha…je třetí tisíciletí. Pithecantropové, Vy třetihorní opičáci, budíček, bděte !

  • Machková napsal:

   Vy jste si nevšiml, že např. Darwing a jiní nebyli ateisté. No, tak se laskavě začněte informovat.

  • Carlos napsal:

   Mrzí tě, že jiní věří v něco, na co si nemůžeš sáhnout a to je důvod proč v to ty nevěříš?
   OK, tak ale bys jim za to neměl nadávat.

 18. petrph napsal:

  A otázka stojí, komu to přemístění pódia vadí? Silně pochybuju že by zrovna dalajláma jako stoupenec budhismu řešil jestli místo ze kterého bude mluvit, stojí o kus dál pokud si to původní místo někdo nárokuje.
  Jestli to někomu vadí, tak bohužel právě těm, kteří uznávají podobné hodnoty jako Zeman a spol, „co je tvoje to je moje, a co je moje, do toho nikomu nic není“..
  V tom je právě ten rozdíl, ideologie budhismu je naší západní civilizaci (s výjímkou nečetných osobností) naprosto vzdálená, tudíž ani novináři neocení o čem vlastně hovořil a jaké hodnoty sděluje ale muší halt zdlraznit, že se jeho místní kvaziobdivovatelé pohádali s Hradem o pár desítek metrů zaprášeného asfaltu..

Přidávání komentářů není povoleno