Komunismus s pandí tváří. Umělkyně šije čínské pandy z „lidské“ kůže

Napsal/a Robert Břešťan 16. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Medvěd panda jako symbol Číny, který by mohla v příštích letech získat i pražská zoologická zahrada, dostává v rukou umělkyně Barbory Bálkové novou podobu. Český ani čínský prezident by si jej asi takto za rámeček nedali.

Panda z rukou Bálkové symbolizuje tisíce lidí, kteří v Číně ročně umírají jen proto, aby se jejich orgány mohly dále využívat pro transplantaci. Panda je proto ušitá z lidské kůže s patrnými „pooperačními“ jizvami. panda1

„Ta lidská kůže je samozřejmě jen imitace, kterou si sama vyrábím ze silikonu. Jednotlivé části pak k sobě sešívám umělými vlasy. Tím také vzniká podoba jizev,“ vysvětluje absolventka AVU Barbora Bálková.

Panda za tisíce obětí

Jak píše i v průvodním slově k instalaci nazvané Komunismus s pandí tváří: „Jakkoli Čína nadále zůstává v podstatě totalitním státem pod vládou komunistické strany, vytvořila specifický druh kapitalismu, který se nezdráhá zpeněžit dokonce vlastní občany, jež zneužívá jako zdroj pro byznys s orgány. Vytvořila jsem pandu-člověka-zneužitého vězně.“

Zatím má medvědů hotových jen dvacet pět. „V konečné fázi by jich mělo být několik desítek. Každá jedna panda by měla symbolizovat určitý počet obětí, i když zjistit kdekoli přesné číslo je nemožné. Statistiky tohoto typu nikde nejsou, mluví se ale i o milionu obětí,“ říká Bálková.

K zájmu o dění v Číně ji vede hned několik věcí. Stále vstřícnější politika české vlády a prezidenta vůči nejlidnatější zemi světa, ale i rodinná historie.

„Odpor k totalitním ideologiím mám asi v krvi a jakýkoli druh znesvobodnění člověka mne nenechává chladnou,“ říká s odkazem na své předky. Jejím pradědečkem byl někdejší legionář, později generálmajor československé armády František Fanta.

Protože po roce 1939 odešel do zahraničí bojovat proti nacismu, v roce 1942 po atentátu na Heydricha byly jeho manželka a matka internovány v pracovním táboře ve Svatobořicích.

„Jako umělkyně pracuji s pocity. Chci je zprostředkovávat a zároveň se snažím dát i vlastní emoci nějaký reálný dopad,“ podotýká Bálková.

Se Ztohoven sympatizuji

V jejích emocích ve vztahu k Číně se odrážejí i postoje české vlády i prezidenta Zemana. „Roli hraje i můj nesouhlas s politikou současného českého prezidenta, který je jakousi reprezentací všech českých občanů a vykládá, jak se jezdí do Číny učit. Takže ten projekt beru i jako vyjádření svého občanského postoje k této problematice,“ říká.

Za angažovanou umělkyni se přesto sama nepovažuje – alespoň zatím.

„Možná je to vývoj, k němuž směřuji. Nemám sice žádné sklony k veřejnému aktivismu, ale hledám témata s větším přesahem. Neplatí, že angažovaný umělec musí být extrovert,“ říká s tím, že osobně raději dává přednost prostředí galerie než pomyslné střeše Pražského hradu. foto_5015_055

„Na akce typu Ztohoven nemám náturu, i když s nimi sympatizuji. Pokud se dá národ zburcovat už jen nějakým razantním způsobem, proč ho nepoužít,“ konstatuje Bálková.

Ideální by podle ní bylo, kdyby i její projekt Komunismus s pandí tváří měl reálné dopady: „Rozhodně bych byla ráda, aby ten projekt přispěl k širšímu povědomí i tom, že v Číně umírají statisíce lidí jen proto, aby se prodaly jejich orgány.“

Veřejnost by její „pandí“ instalaci měla mít poprvé možnost vidět v plzeňském kulturním centru Johan, v rámci projektu ke Dni lidských práv.

Pokud by vše vyšlo ideálně podle představ autorky, prvním majitelem pandy z „lidské“ kůže by mohl být dalajlama, který přijíždí na návštěvu Česka.

Na pondělí 17. října je plánováno jeho veřejné vystoupení na pražském Hradčanském náměstí.

„Osobně se jdu podívat 19. října na jeho přednášku a bylo by hezké, kdyby se mu podařilo darovat jednoho toho medvídka,“ říká Bálková.

Zajímavým a „angažovaným“ projektem Barbory Bálkové byl i Kolotoč diktátorů, se Stalinem, Hitlerem, Mao Ce-tungem a Kim Čong-unem, ztvárněnými vkleče, někteří s kalhotami dole.

„Měla jsme na to spíše pozitivní reakce a dostávala jsme doporučení, koho na ten kolotoč ještě umístit,“ říká Bálková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)