Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vánoční poselství Miloše Zemana, v pořadí sedmé.
screenshot ČT24,

„Slunce někdy svítí, jindy nesvítí.“ Co zaznělo ve vánočním poselství prezidenta Miloše Zemana

Již tradičně HlídacíPes.org nabízí shrnutí projevu prezidenta republiky. Tentokrát přinášíme redakční výběr z vánočního poselství – druhého v Zemanově druhém funkčním období a sedmého celkově – pro ty, kteří pro sváteční povinnosti neměli na sledování televize čas, případně nervy.

Poznámka technického rázu na úvod: Projev byl předtočený, vysílal se z prezidentského sídla v Lánech. Prezident působil odpočatým dojmem. Projev trval 17 minut, prezident ho přednesl spatra.

Jaké hlavní myšlenky vystoupení Miloše Zemana obsahovalo?

 • Žijeme v úspěšné zemi. Máme nejnižší míru nezaměstnanosti, roste průměrná mzda i důchody. Z toho se můžeme radovat.
 • Jsme země pomalosti. Pomalých soudních řízení, stavebních řízení, pomalé výstavby dálnic.
 • Prezident pochválil vládu za „Národní investiční program“. Mrzí ho, že výstavba jaderných bloků je poněkud zpožděna. Financování je ovšem problém.
 • Máme mnoho daňových výjimek, kdyby jich bylo méně, bylo by i na nové projekty.
 • Z debat o klimatické změně se stává nové náboženství.
 • Slunce někdy svítí, jindy nesvítí. Vítr někdy fouká, jindy nefouká (k obnovitelným zdrojům energie).
 • Nezůstávejme v bublinách svých názorů, přemýšlejme o argumentech opačných.
 • Prezident si povšiml demonstrací středoškoláků, měli by ovšem demonstrovat v sobotu a v pátek se učit. Povšiml si i demonstrací proti ministerskému předsedovi; premiéři ovšem přicházejí a odcházejí na základu výsledků voleb. Tečka.
 • Ať v krajských volbách 2020 kandidují úspěšní starostové, ne parašutisti (lidé shození na kandidátku shora).
 • Chtěl bych vám popřát bolest, řekl Zeman závěrem. Na mysli měl masarykovské „Myšlení bolí“, vysvětlil. Nikoho z diskuse předem nevylučujme.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Dík za stručný přehled a informaci, že projev byl předtočený. Konečně jak také jinak, když ČT není TV Barandov.
  Netěší mě to, ale má ten Zeman tentokrát skoro ve všem pravdu, ale také má skoro všechno, co říkal, nějaký háček. A těch háčků, ba i háků, je požehnaně.
  Nezaměstnanost je nejnižší v širém okolí, mzdy a důchody se zvyšují, ale nejen ty, hlavně rostou ceny (a marže obchodníků a zisky firmám). Radovat se, co by důchodce nemůžu, důchody rostou s ročním zpožděním oproti cenám.
  Jsme pomalí, ale třeba co se týká zastavování povrchu státu výrobky stavebního průmyslu (stavby všeho druhu od cyklostezek za 50 milionů korun kilometr, jako před lety v Praze za Béma, až po zbytečné kanceláře), bylo by možná přínosnější pro život, raději nespěchat vůbec. Ono není o co stát, mít místo parku poloprázdný barák s předraženými byty a kancelářemi k pronajmutí, nebo místo louky, vyasfaltovanou cyklostezku, či dálnici.
  Máme nejen mnoho daňových výjimek, ale i jednu kuriozitu – jakékoli snížení daně na produkty a služby, poznají místo zákazníků, příslušné firmy na zvýšení svých zisků.
  O slunci a větru, je zbytečné se zmiňovat, ani jednomu z nich neporučíme, i když máme „tudlenc tu demográcii“, která funguje také jako jakési nové náboženství, s kterým má občas, společnou vlastnost – zavilou víru v jednoho zvěstovatele jediné pravdy.
  Přemýšlet o argumentech opačných bolí mnohem víc, než myšlení vůbec a nechci nasazovat na prezidenta, ale jsem přesvědčen, že ani on se nijak od běžných občanů v tomto punktu neliší (a ještě k tomu ty nohy bolavé … ). Ovšem co pak si počít s tou počáteční výzvou zachovat si své názory a nenechat se oblbnout kdekým, ani prezidentem Zemanem Milošem samotným, když i po zvážením jeho argumentů, dojdeme k (svému) názoru, že lže a pokouší se nás oblbnout?
  Studenti, by se měli opravdu spíše učit, než chodit v pátek za školu a zdůvodňovat to starostí o klima (za komunistů se tomu mělo poroučet, ovšem bez jakéhokoli náznaku na úspěch a to trvá). Ono totiž stále platí, co se nenaučíš, to neumíš.
  Na základě výsledků voleb přišel i Adolf Hitler a jak se světem zatočil, ani budování socialismu bychom, kdyby, nepřišel tehdy jako německý kancléř – premiér a prezident dohromady, nezažili. Tečka.
  Starosty a parašutisty ponechejme vůli „vládnoucího lidu“, budou přicházet (a odcházet) podle výsledků voleb. Také tečka.

  S přáním mnoha úspěchů v Novém roce
  Oskar

  • Dušan napsal:

   Politik může být milován, politik může být nenáviděn, ale politik se nikdy nesmí stát směšný
   Miloš Zeman.

  • Tondach napsal:

   Česká televize Zemana předtáčí od doby, kdy v přímém přenosu mluvil o ku…. jak dlaždič, protože z toho měla ČT průšvih u RRTV!

 2. Tondach napsal:

  Pan prezident by si také měl uvědomit, jestli Husák, Jakeš a další odstoupili po tlaku ulice nebo na základě výsledků nějakých voleb!

  • pablo41 napsal:

   On na trůn nenastoupil ani Rusnok po nějakých volbách. A kdo byl v té době prezident ? Nagyové vyčítají dárky a kdo obdarovanému prozrazuje kolik za ně zaplatil ? Snad jen vrcholový buran. Jak to bylo s Bambergem ? A dále a dále…….

  • Pavel Liška napsal:

   Tak pokud mne paměť neklame, tak ty totalitní režimy jako jednu z prvních opatření, potlačily svobodné volby. Přestože bylo Ústavou zaručeno právo kandidovat ve volbách. Jako jeden z posledních to zkusil třeba Pavel Wonka. A jak dopadl, že… Nebo neexistence pluralitní soutěže politických stran. Sestavování kandidátní listiny stran Národní fronty…. Atd., atd… No a o čl. 4 Ústavy ČSSR jste asi taky ještě neslyšel, že…. Takže nesrovnávejme neporovnatelné. Ovšem ostražitost je na místě. To zase ano.

   • Tondach napsal:

    ….ale jestli Husák a Jakeš odstoupili po demonstracích nebo tedy po volbách jste neodpověděl! Na tom se NIC NEPOROVNÁVÁ!

    • Pavel Liška napsal:

     No, tehdy ty demonstrace měly přece jasné opodstatnění, protože volbami to nešlo. V této situaci ještě bohudík nejsme.

     • Tondach napsal:

      Aha? Teď nemají opodstatnění?
      Tehdy premiér neměl takové problémy, jako má premiér dnes!

     • PM napsal:

      Závidím vám váš optimismus. Demonstrace jsou v této situaci naprosto nezbytné, v jaké situaci bychom se nyní nalézali, nebýt demonstrací, nechci ani domýšlet.
      Výměny státních úředníků v nejvyšších pozicích by probíhaly mnohem rychleji. Veřejnoprávní média by už měl, trestně stíhaní premiér, pod palcem. Pevně věřím, že demonstrace budou sílit, při snaze omezit nebo ovládnout veřejnoprávní média.

     • Pavel Liška napsal:

      Pro pana PM : na tom co píšete něco je. V tom s Vámi souhlasím. Možná, že existence tohoto odporu drží AB ještě před tou nepřekročitelnou červenou linií. Na druhou stranu si myslím, že tyto akce ty lidi, kteří AB a MZ volí, ještě více semknou okolo svých idolů. Ne ne, takto se těch dvou nezbavíme. Musí se najít program, vize a důvěryhodný lídr (i když lídr se nehledá, lídr prostě je.. ), za kterým voliči nejen AB a MZ půjdou.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A čl. 5 a 6, té Ústavy ČSSR, jste Vy Pavle Liško taky četl? nemám důvod se komunistů zastávat, ukradli naší rodině milionové majetky, ale byl jsem vychován nelhat, ani v náznacích, což Vy činíte.

    • Pavel Liška napsal:

     Oskare, v čem prosím konkrétně lžu? Nejsem si ničeho vědom. Mimochodem ty zmíněné články jsem si teď znovu prošel, a…?

  • Evropan napsal:

   Po vašem příspěvku marně bloumám v paměti, jakou měl Jakeš funkci ve vládě, že musel odstoupit.

   • fotr napsal:

    ..á pán je vzdělanec.
    Milouš Jakeš neměl žádnou vládní funkci.
    Byl pouhopouhým generálním tajemníkem KSČ.
    Miliónoví chvilkaři požadují odstoupení Babiše z pozice předsedy ANO?

 3. Vánoční poselství.. napsal:

  Vánoční poselství prez.Zemana bylo přátelské ,chválící vládu a kritické k justici a stavební řízení.Trochu napomenutí ,že jsme demokratický stát ,kde o vládě brozhoduji výsledky voleb.A krátký výhled na krajské volby v příštím roce.Narodni plán investic pochválil jako správný s tím lze souhlasit,budou do něj nahlížet i budoucí premiéři.Prezident neřekl natvrdo,že se pohybujeme v houstnoucí mlze.

  • Tondach napsal:

   Vládu jmenuje prezident na základě návrhu premiéra, kterého taky jmenuje prezident! Volby s tím nemají co dělat! Kolik současných ministrů za ANO bylo někdy někým někam zvoleno? Brabec a Plaga! Jinak nikdo!

 4. mirek225 napsal:

  Myslím, že ve všem, co v projevu pronesl, měl prezident pravdu.

 5. TONAS napsal:

  Projev pana Zemana byl simultánně přeložen z Maďarštiny, v Kolíně jich žilo spousta, tak proto ty nedostatky. Překladatel neznámý, stížnosti přijímá lampárna na nádraží téhož města.

Přidávání komentářů není povoleno