Situací v ÚOOZ by se měl zabývat předseda vlády. „Leze do zelí“ jemu podřízené inspekci

Napsal/a Robert Malecký 19. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Kompetenční spory by měl řešit vždy nejbližší společný nadřízený, říká ke sporům o kompetence ÚOOZ brněnský politolog a expert na organizovaný zločin Tomáš Šmíd. „U sporů ÚOOZ a GIBS je to premiér Sobotka. A tady bude samozřejmě potřeba manažerské a politické odvahy srovnat do latě Roberta Šlachtu,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Je v pořádku situace, kdy je zejména po přikázání státním zástupcem vyšetřována ÚOOZ trestná​ činnost, kterou její organizační řád nezmiňuje?

Že ÚOOZ překračuje svoji věcnou příslušnost dlouhodobě, je zcela evidentní. Především „leze do zelí“ ÚOKFK a GIBS, což je evidentní například u kauzy Vidkun, ale třeba i u soudce Havlína. Jsou ty dva útvary tak neschopné a prolezlé korupcí, že jsou nekompetentní k objasňování trestné činnosti, která jim je dána právě věcnou příslušností? A je ÚOOZ natolik důvěryhodný a čistý útvar, že je jediným povolaným k odhalování závažné trestné činnosti v ČR? Jistě, že ne, neplatí jedno ani druhé. Každý policejní útvar má svoje potíže a průšvihy. Některý více, jiný méně.


Čtěte také: Politická policie? Šlachtovy ad hoc týmy děsí politiky


 

  • Jde tedy jen o mediální obraz?

TS-001

Selhání a průšvihy GIBS či ÚOKFK jsou neúměrně zveličovány, viz například medializovaný střet žalobkyně Bradáčové s bývalým šéfem protikorupční policie Martincem. Výstřelky a selhání ÚOOZ jsou naopak bagatelizovány. A přitom pomocí rešerší a terénních šetření lze vysledovat, že naopak ÚOOZ je útvarem s velkou koncentrací jednak neúspěchů a jednak selhání. Zmínit mohu pochybná tažení proti extremistům či „extremistům“, komanda ČEZ, kauzu Soghojan, Toflův gang atd.

  • Je možné, aby nad standardní strukturou ÚOOZ fungovala „stínová“ struktura, založená na libovůli ředitele, který vytváří ad hoc vyšetřovací týmy, tedy ​jakousi elitní policii mimo řádnou gesci ÚOOZ?

Tak možné to samozřejmě je, ale nevypovídalo by to nic dobrého o standardním demokratickém fungování naší země. Že si Šlachta okolo sebe shromažďuje jemu loajální lidi, je vcelku zřejmá věc. I že se přitom opírá o krytí VSZ v čele s Ivem Ištvanem a politiky z ANO v čele s Andrejem Babišem, což je aktuální mocenská konfigurace, kterou Šlachta vyměnil za předchozí mocensky padlé patrony. Existuje k tomu celá řada indicií, výpovědí, odráží se to v mediálním obraze Roberta Šlachty v Babišových médiích.

  • Nabízí se otázka nejen po kompetentnosti takto sestavených týmů, které z principu například nedisponují analytikou a operativou v oblastech, kterým se ÚOOZ nevěnuje, ale i historické​ srovnání s neblaze proslulými vyšetřovacími týmy z minulosti, rovněž zakládanými „potichu a uvnitř“ na základě pokynů jednoho člověka…

Jsou to většinou ad hoc týmy určené ke konkrétním úkolům. Často pouze dehonestačním, kdy snad ani není cílem dotyčné pravomocně odsoudit, ale pouze je mediálně a veřejně ušpinit a dostat pod tlak. A ano, známe to třeba i z Grossovy éry.


Psali jsme: Válka policajtů mezi ÚOOZ a inspekcí: Po poločase 2:1 pro Šlachtu

Šlachta začal do korupce vrtat kvůli mediální slávě a moci, tvrdí politolog a bezpečnostní analytik Šmíd

Policejní informátoři – jak funguje tajemství, které přivedlo do problémů Šlachtu a spol.?


 

  • ​Jak věc vyřešit, aby byla transparentní a právně konformní? Měl by se tím zabývat policejní prezident?

Podle mého názoru by to měla být priorita jak pro policejního prezidenta, tak pro jeho náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. A vzhledem k tomu, že si ÚOOZ přisvojuje úkoly, které jinak přísluší GIBS, tak je to úkolem i pro samotného předsedu vlády, jemuž je GIBS podřízen. Kompetenční spory by měl řešit vždy nejbližší společný nadřízený. Ve střetech s ÚOKFK je to náměstek policejního prezidenta generál Laube, u sporů ÚOOZ a GIBS je to premiér Sobotka. A tady bude samozřejmě potřeba manažerské a politické odvahy srovnat do latě Roberta Šlachtu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)