Jaroslav Rezník a René Zavoral. Foto: se souhlasem RTVS

Šéf rozhlasu dál platí za analýzy kontroverzního Rezníka. V písemné podobě je ale nemá

Napsal/a Vojtěch Berger 23. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ani půl roku po nástupu kontroverzního manažera Jaroslava Rezníka do Českého rozhlasu není zcela jasné, co přesně bývalý šéf slovenských veřejnoprávních médií pro ČRo dělá. Šéf rozhlasu René Zavoral svého dlouholetého známého zaměstnal loni poté, co Rezník neuspěl v obhajobě ředitelského postu v RTVS. Podle rozhlasu Rezník především sleduje trendy ve fungování veřejnoprávních médií v Evropě, výstupy jeho práce však „nejsou ve formě konkrétního písemného dokumentu“.

Jaroslav Rezník působí jako odborný pracovník přímo v sekretariátu ředitele Zavorala. HlídacíPes.org si na základě žádosti o informaci podle zákona 106 už podruhé vyžádal jeho pracovní náplň. Tentokrát šlo o období od loňského prosince do letošního března. Rozhlas na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že Rezník pro ČRo stále pracuje, a to za stejných podmínek, za nichž loni v září nastoupil.

Analyzuje, připomínkuje, mapuje

„Zabýval se průběžně analýzou dat EBU (Evropská vysílací unie, pozn. red.) – postavení médií veřejné služby v Evropě + systémy financování médií veřejné služby v rámci EU,“ popsal rozhlas část pracovní náplně Jaroslava Rezníka od loňského prosince. Prakticky totéž stálo i v odpovědi na předchozí žádost podle infozákona, která se týkala Rezníkovy pracovní náplně od září do prosince 2022.

Kromě toho v uplynulém čtvrtroce Jaroslav Rezník podle rozhlasu „analyzoval průběh a proces náhlého zrušení koncesionářských poplatků v SR bez odborné i veřejné diskuse a z toho vyplývající přeměnu RTVS z veřejnoprávního na státního vysílatele v kontextu možného identického ohrožení českého mediálního prostoru“.

Dále „sledoval možnosti pro čerpání grantů a dotací, které by byly využitelné pro provoz Českého rozhlasu“, „analyzoval a připomínkoval připravovanou evropskou mediální legislativu a z toho vyplývající rizika a příležitosti pro Český rozhlas“, „mapoval a vyhodnocoval možnosti pro zavedení rádiové technologické platformy v České republice (obdoba britského Radioplayeru)“ a „participoval průběžně na přípravě 100. narozenin Českého rozhlasu“.

Rozhlas odmítl zveřejnit, jakou má Jaroslav Rezník odměnu. HlídacíPes.org už dříve na základě Rezníkovy smlouvy s rozhlasem získané rovněž podle zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že Rezník svou práci pro Reného Zavorala vykonává z Bratislavy.

„Jaroslav Rezník neabsolvoval na náklady Českého rozhlasu žádnou služební cestu,“ dodává v odpovědi datované k začátku března ČRo.

Od Sputniku do Českého rozhlasu

Angažmá Jaroslava Rezníka v Českém rozhlase loni vzbudilo pozornost v Česku i na Slovensku. Rezník sice má reputaci zkušeného mediálního manažera – před RTVS působil i v agentuře TASR a Slovenském rozhlase, jeho působení v médiích však provází i řada sporných momentů.

Ještě jako šéf agentury TASR například podepsal spolupráci s kremelskou agenturou Sputnik, od které po veřejné kritice krátce poté odstoupil.

Později jako šéf RTVS musel čelit výrazné nespokojenosti části podřízených a posléze i odchodu části reportérů. Zpravodajství veřejnoprávní televize na Slovensku bylo v Rezníkově éře opakovaně kritizováno za novinářské přešlapy. Šlo například o odvysílání zkreslené reportáže naznačující úmrtí učitelky v důsledku očkování proti covidu nebo o pomalou reakci zpravodajství na začátek války na Ukrajině.

Rezníka ve svém hodnocení nijak nešetřila ani odborná komise, která loni pomáhala s výběrem nového šéfa RTVS: .„Kandidát je schopný řídit RTVS, v současnosti jsou však k dispozici mnohem zdatnější kandidáti po morální stránce, kteří jsou přitom porovnatelní v manažerských schopnostech a s mnohem vyšším společenským kreditem. Reputační zátěž kandidáta je obrovská, až diskvalifikační,“ stálo ve stanovisku.

„RTVS trpí jeho pragmatismem a schopností dohodnout se na politické úrovni prakticky s kýmkoli, kdo ho podpoří. V oblasti veřejnoprávních médií přechází z funkce do funkce. Na některé otázky na veřejném slyšení neodpověděl pravdivě,“ shrnula komise.

Zavoral: Rezníka znám patnáct let, možná víc

René Zavoral však Rezníka vždy hájil. „Je to pozice odborná, nikoliv manažerská, nemá žádné podřízené, jeho jediným bezprostředním nadřízeným jsem já. Nemá žádné pravomoci,“ řekl Zavoral na zářijovém jednání Rady Českého rozhlasu.

„Protože kolegu Rezníka znám léta – to říkám patnáct let, možná i více – tak logicky v momentě, kdy jsem řešil například otázku financování, otázku evropských fondů, tak takhle přišel tenhle nápad,“ dodal ředitel ČRo na dotaz pořadu Newsroom ČT24.

Podobně jako loni i tentokrát rozhlas v odpovědi na žádost podle infozákona doplnil, že Rezníkova data či analýzy nemá ČRo k dispozici ve formě konkrétního písemného dokumentu. „Jeho analytická činnost zahrnovala podkladová interní zjištění, posouzení ve formě interních konzultačních činností, participace na výše uvedených projektech v rámci své agendy,“ shrnul ČRo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)