Jaroslav Rezník (vlevo) a René Zavoral při podpisu memoranda o spolupráci RTVS a ČRo (Lednice 2017). Foto: TASR / Profimedia

Zavoralův známý Rezník. Jeho pozice v rozhlase je jako šitá na míru, odměnu ČRo nezveřejní

Napsal/a Vojtěch Berger 26. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Když Český rozhlas nedávno vysvětloval angažmá bývalého ředitele slovenských veřejnoprávních médií Jaroslava Rezníka, vyznělo to rozpačitě. Rezník je dlouholetý známý šéfa ČRo Reného Zavorala, místo pro něj však údajně nebylo speciálně vytvořené. Na to, kdo byl Rezníkovým předchůdcem na pozici „odborného pracovníka“ v ředitelově sekretariátu, si však mluvčí vzpomenout nedokázal. Podobná pracovní místa jsou přitom v rozhlase pouze dvě. Nezvyklé je i to, že Jaroslav Rezník bude pro Český rozhlas pracovat z Bratislavy.

„Já vám takhle nedokážu odpovědět, protože tady Český rozhlas provedl několik úsporných vln, které se týkaly rušení pracovních míst, to znamená i v rámci sekce generálního ředitele se rušilo vícero pracovních míst,“ řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna v září pro Českou televizi, když čelil dotazu na to, kdo byl Rezníkovým předchůdcem ve funkci. Jaroslav Rezník prý zkrátka jen zaplnil jedno z volných míst.

Místo na míru nebo jen volná židle?

„Není to žádná speciálně vytvořená pozice,“ tvrdil dále mluvčí Hošna. Na opakovaný dotaz, kdo tedy na Rezníkově místě pracoval předtím, však odpovědět nedokázal:

„Já vám nedokážu říct, jestli tam byl Petr nebo Pavel, prostě bylo to jedno z volných míst, které bylo k dispozici,“ dodal. Jeho vyjádření celkově vytvářelo dojem, že volných míst na sekretariátu generálního ředitele je zřejmě větší počet, a to včetně pozic „odborných pracovníků“, kde se pro Rezníka našla volná židle.

HlídacíPes.org zaslal Českému rozhlasu několik dotazů prostřednictvím žádosti o informace podle zákona 106. Šlo mimo jiné o to, kolik je v rámci sekce generálního ředitele, kterou ve svých vyjádřeních zmiňoval mluvčí Jiří Hošna, pracovních míst odpovídajících pozici Jaroslava Rezníka.

„Pracovní místo odpovídající pracovní pozici Jaroslava Rezníka, tedy odborný pracovník, zastává v Českém rozhlase pouze jedna další osoba,“ odepsal rozhlas. Druhým odborným pracovníkem v rozhlase je podle informací HlídacíPes.org další Zavoralův dlouholetý spolupracovník Josef Havel. On i Jaroslav Rezník organizačně spadají přímo do sekretariátu generálního ředitele.

Rezníkovu odměnu rozhlas nezveřejní

Rezníkovu pracovní náplň rozhlas v září popsal jako „vytváření podkladů dat a analýz, které bude moci využít management ČRo v oblasti strategického rozvoje“. Rezník by měl také „analyzovat příležitosti a rizika ČRo ve vztahu k mediálnímu trhu v Česku, na Slovensku, zemích Visegrádské čtyřky či v rámci Evropské vysílací unie“.

Generální ředitel Českého rozhlasu Rezníkovo angažmá zdůvodnil i tím, že má pomoci přivést do ČRo investiční zdroje z evropských fondů. „Kolegu Rezníka znám léta – patnáct let, možná i více,“ řekl Zavoral, podle kterého Rezníkova pozice není manažerská, ale odborná, a nemá žádné podřízené.

Podobně rozhlas odůvodnil i to, proč odmítá poskytnout informaci o výši Rezníkovy odměny, na niž se rovněž redakce HlídacíPes.org v žádosti podle infozákona ptala. Rozhlas nehodlá zveřejnit ani personální náklady na druhou zmiňovanou pozici odborného pracovníka.

„V tomto případě, kdy se nejedná o zaměstnance ve vedoucí pozici, který by měl snášet vyšší míru kontroly veřejnosti, nelze takto nepřiměřeně zasáhnout do práva na soukromí dotčených osob. Navíc tyto dotčené osoby vyslovily nesouhlas s tímto poskytnutím informací,“ odpověděl ČRo.

Práce z Bratislavy, smlouva na rok

Podle pracovní smlouvy, kterou si HlídacíPes.org rovněž od ČRo vyžádal, bude Rezník pracovat z Bratislavy. Smlouvu s rozhlasem má na rok, do konce srpna 2023.

Jaroslav Rezník vedl od roku 2017 až do letošního léta slovenskou veřejnoprávní televizi s rozhlasem RTVS. I když usiloval o druhý mandát, neuspěl. Vzápětí mu práci nabídl Český rozhlas.

Jeho přechod do českých veřejnoprávních médií vzbudil pozornost kvůli Rezníkovým krokům z minulosti. Ještě jako šéf agentury TASR například podepsal spolupráci s kremelskou agenturou Sputnik, od které po veřejné kritice krátce poté odstoupil.

Později jako šéf RTVS musel čelit výrazné nespokojenosti části podřízených a posléze i odchodu části reportérů. Zpravodajství veřejnoprávní televize na Slovensku bylo v Rezníkově éře opakovaně kritizováno za novinářské přešlapy. Šlo například o odvysílání zkreslené reportáže naznačující úmrtí učitelky v důsledku očkování proti covidu nebo o pomalou reakci zpravodajství na začátek letošní války na Ukrajině.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)