Jaroslav Rezník a René Zavoral. Foto: se souhlasem RTVS

Šéf rozhlasu reputaci Jaroslava Rezníka neřeší. Co přesně jeho známý pro ČRo dělá, není zcela jasné

Napsal/a Vojtěch Berger 6. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Už tři měsíce v Českém rozhlase působí bývalý šéf slovenských veřejnoprávních médií Jaroslav Rezník. Jeho příchod do sekretariátu ředitele ČRo Reného Zavorala provázela kritika například proto, že Rezník ještě jako mediální manažer na Slovensku podepsal smlouvu s kremelskou agenturou Sputnik. Rezníkovu odměnu rozhlas zveřejnit odmítl, HlídacíPes.org si vyžádal alespoň jeho dosavadní pracovní náplň. Konkrétní výstupy z Rezníkovy práce podle rozhlasu nejsou k dispozici.

„Data či analýzy pana Jaroslava Rezníka vytvořené doposud v rámci své činnosti v Českém rozhlase nejsou ve formě konkrétního písemného dokumentu. Jeho analytická činnost zahrnovala doposud zejména podkladová interní zjištění, posouzení ve formě interních konzultačních činností, participace na výše uvedených projektech v rámci své agendy,“ reagoval na dotazy podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím Český rozhlas (na běžné novinářské dotazy HlídacíPes.org Český rozhlas dlouhodobě odmítá odpovídat, pozn. red.).

O jakou agendu jde, přibližuje jen obecný popis pracovní činnosti u pozice, kterou Jaroslav Rezník oficiálně zastává: „Vyhledává příležitosti pro uplatnění Českého rozhlasu v tuzemských a mezinárodních mediálních a technologických projektech, analyzuje úroveň mediálního a technologického rozvoje a předkládá doporučení na využití nových mediálních trendů a technologií v Českém rozhlase, předkládá doporučení pro strategickou spolupráci Českého rozhlasu s dalšími subjekty.“

Explicitně je vedle českého mediálního trhu, po kterém se má Jaroslav Rezník rozhlížet, zmíněn také ten slovenský, případně maďarský a polský, respektive všechny země takzvané Visegrádské čtyřky.

Rezník má také navrhovat „zlepšení dílčích činností Českého rozhlasu, monitoruje rizika vyplývající z činnosti konkurenčních subjektů, informuje o nich a navrhuje řešení“. Má také hledat a doporučovat nové obchodní, grantové a dotační příležitosti z Evropské unie využitelné pro Český rozhlas.

Podle Českého rozhlasu se Jaroslav Rezník od začátku září do poloviny listopadu „zabýval analýzou dat EBU“ (Evropská vysílací unie, pozn. red.), konkrétně postavením médií veřejné služby v Evropě a systémy jejich financování.

Dále „participoval na Strategii 27 (Český rozhlas v letech 2023–2027 – připomínky, doplnění)“ a podílel se také na přípravě stých narozenin Českého rozhlasu, „jednal s vybranými subjekty (možnými partnery) v EU stran 100. výročí rozhlasového vysílání na území bývalého Československa“.

Zavoral: Kolegu Rezníka znám léta

Český rozhlas přitom disponuje mezinárodním oddělením, které podobné aktivity a kontakty směrem do zahraničí dlouhodobě vyřizuje a pracovní pozice Jaroslava Rezníka se s ním v řadě ohledů překrývá.

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral svého dlouholetého známého Rezníka a jeho angažmá v ČRo opakovaně hájil.

„Je to pozice odborná, nikoliv manažerská, nemá žádné podřízené, jeho jediným bezprostředním nadřízeným jsem já. Nemá žádné pravomoci,“ řekl Zavoral na zářijovém jednání Rady Českého rozhlasu.

„Protože kolegu Rezníka znám léta – to říkám patnáct let, možná i více – tak logicky v momentě, kdy jsem řešil například otázku financování, otázku evropských fondů, tak takhle přišel tenhle nápad,“ dodal ředitel ČRo na dotaz pořadu Newsroom ČT24.

Jaroslava Rezníka přitom neprovází ideální pověst. Když v červnu neuspěl při obhajobě postu šéfa Rozhlasu a televize Slovenska, hodnotící expertní komise ho vůbec nešetřila.

„Kandidát je schopný řídit RTVS, v současnosti jsou však k dispozici mnohem zdatnější kandidáti po morální stránce, kteří jsou přitom porovnatelní v manažerských schopnostech a s mnohem vyšším společenským kreditem. Reputační zátěž kandidáta je obrovská, až diskvalifikační,“ stojí ve stanovisku ke kandidátům, které tehdy vydala poradní komise doprovázející samotnou volbu, mimo jiné i s účastí ředitele České televize Petra Dvořáka.

Pragmatik, který jde z funkce do funkce

Komise sice ocenila, že Rezník je schopný manažer, zároveň ale jeho dlouhé působení ve slovenských veřejnoprávních médiích označila i za jeho silný handicap. Nešlo přitom jen o kauzu smlouvy s kremelskou agenturou Sputnik, kterou Rezník podepsal (a po veřejné kritice zanedlouho zrušil) ještě jako šéf tiskové agentury TASR.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„RTVS trpí jeho pragmatismem a schopností dohodnout se na politické úrovni prakticky s kýmkoli, kdo ho podpoří. V oblasti veřejnoprávních médií přechází z funkce do funkce. Na některé otázky na veřejném slyšení neodpověděl pravdivě,“ shrnula komise. Výslovně také Rezníkovi vyčetla selhání zpravodajství pod jeho vedením a hromadné odchody redaktorů z RTVS.

Pro šéfa Českého rozhlasu Reného Zavorala to přesto nebyla překážka pro to, aby Rezníkovi nabídl post odborného pracovníka přímo ve svém sekretariátu. Jak už dříve zjistil HlídacíPes.org na základě žádosti o informaci podle zákona 106, takové pozice jsou v celém rozhlase pouze dvě.

Rezníkovu odměnu rozhlas zveřejnit odmítl, svou práci podle smlouvy s rozhlasem vykonává z Bratislavy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)