Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jan Beroun na debatě Asociace online vydavatelů - zcela vlevo. Foto: Robert Břešťan/ HlídacíPes.org
,

Šéf českého Vojenského zpravodajství: Rusové se nezastaví. Chtějí zlomit jednotu Západu

Frustrací z toho, že se v Česku nedaří boj s dezinformacemi, že se jejich nebezpečnost dlouhodobě podceňuje a že politici nezvládají strategickou komunikaci, se ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun netají. Respektive – na toto téma nebývale otevřeně vystoupil na akci, kterou k problematice „vypínání dezinformačních webů“ uspořádala Asociace online vydavatelů.

„Téma dezinformací je zásadní a ovlivňuje naši společnost dnes i do budoucna. Dezinformace mají sílu společnost totálně rozdělit a v časech války i zlomit ochotu státu se bránit či se postavit nebezpečí na odpor,“ řekl v rámci panelové diskuse Jan Beroun.

Později na dotaz HlídacíPes.org zdůraznil nebezpečí s dezinformacemi a propagandou spojená a připustil, že cítí jistou frustraci z toho, že se téma stále nedává tak vysoká důležitost, jakou si zaslouží.

„V únoru jsme se ze dne na den ocitli na hranici válečného konfliktu. Ten konflikt se posouvá a Rusové se nezastaví tam, kde dnes jsou. Jejich ambice jsou větší a potřebují zlomit jednotu Západu. Protože jestli Putina něco zaskočilo, byla to právě jednota Západu,“ říká šéf jedné ze tří tuzemských tajných služeb s tím, že Rusové mají s dezinformačními operacemi desítky let zkušeností. „Velmi dobře to umí, jsou velmi efektivní a digitální prostředí je tomu velmi nápomocné,“ podotýká Beroun.

Stále ty stejné příběhy

Podle šéfa Vojenského zpravodajství byl útok Ruska na Ukrajinu šok v podstatě pro všechny státy v Evropě a ve vztahu k Rusku má EU stále mnohé limity. Rusové mají například řadu firem skrytých v systému národních společností, což ztěžuje až znemožňuje jejich identifikaci v souvislosti se zavedenými sankcemi.  

„Dodnes nejsme schopni identifikovat to, kdo všechno má být postižený sankcemi. A když ano, vzniká i problém, jak řešit buď zabavení či zmrazení majetku. Vzniká tím nový balík problémů. O zmrazený majetek se například stát musí starat a můžou pak přijít žaloby, že se o majetek řádně nestaral,“ vysvětluje Beroun. Identifikace dezinformací a boj proti nim se vedle toho podle něj stále ocitá poněkud v pozadí pozornosti vlád.

Stratég Vojenského zpravodajství a expert na dezinformace Daniel P. Bagge upozornil na to, že Rusko s úspěchem už od 80. let minulého století opakuje v podstatě jen několik dezinformačních narativů spojených s jeho agresivními výpady a válkami, jež vedlo a vede.

Jde podle něj o tyto „příběhy“: byli jsme pozváni, přinášíme bratrskou pomoc, viníkem je NATO, USA a Západ, USA napomáhají vývoji nekonvenčních zbraní. Oblíbeným a roky vyzkoušeným přístupem je i dehonestace a dehumanizace protivníka. „Vytváří se tím snazší předpolí pro jeho likvidaci,“ vysvětluje Bagge.

„Je naše chyba, že jsme se je nenaučili zachytit a jasně se proti nim vymezit ať už strategickou komunikací na straně státu nebo i schopnosti médií na ně adekvátně reagovat,“ upozorňuje.

Šiřitelé dezinformací se podle něj dají i v Česku rozdělit zhruba do tří skupin: na ty, kteří mají dezinformace jako byznys, ty, kteří jsou přímo podporování ze zahraničí, a užitečné idioty.

„Užiteční idioti, s tím se na úrovni bezpečnosti mnoho dělat nedá, to je spíše věc vzdělávání. Dezinfo jako byznys funguje velmi dobře – tam se může stát nějak vymezit, nastavit legislativní rámec třeba v tom, že bude nutné weby registrovat a podávat účetní uzávěrky jako v jakémkoli jiném podnikání. To hlavní, a to je i úkol pro tajné služby, jsou ti, kdo jsou za dezinformace přímo placeni,“ shrnuje Bagge.

Důstojník na druhém břehu

Jistým paradoxem je, že jedním z osmi dezinformačních webů, které byly krátce po ruské invazi na Ukrajiny v Česku vypnuty, provozuje bývalý důstojník Vojenského zpravodajství Jiří Wagner. Jde o web Exanpro.cz, který se prezentuje spíše jako odborný web o bezpečnostních otázkách i jako soukromá zpravodajská agentura. Postupem času se propracoval mezi weby, jež pravidelně citují nejrůznější konspirační a tzv. alternativní média, prokremelské weby i nacionalistické strany v Česku.

„S našimi informacemi může pracovat každý, my se snažíme psát poctivě. Mezi proruské weby Exanpro zařadili zastánci té jedné ideologie. Pro mne je nejdůležitější obstát sám před sebou, hodnotit věci spravedlivě. Nechci se přetvařovat, cpát se do nějakého proudu,“ řekl už před několika lety serveru HlídacíPes.org Jiří Wagner.

Jeho web zůstává i nadále mimo provoz. „Doména byla odstavena z důvodu závažného porušení provozních podmínek webhostingu,“ dozví se návštěvník stránky.

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun blokování dezinformačních webů vnímá jako správný krok, kritizuje ale to, že šlo spíše o improvizaci než o dobře připravené a zákony podepřené opatření:

„Jsme mistři světa v improvizaci, ale povýšili jsme to na systém. Blokování webů se udělalo tak, že to nějak zvládneme, že se známe a že se domluvíme, ale ono nás to smrtelně doběhne. V reálném čase na to koukají i Rusové. Máme přitom za hranicemi válku a diskutujeme o tom, zda nedojde k hranicím a nedej bože i za hranice. Dezinformace jsou pro společnost extrémně nebezpečné.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

75 komentářů

 1. Mirka napsal:

  Naše vláda se bohužel profilovala tak, že se jí nedá věřit. Je to výsledek dlouhodobého trendu na nejvyšších místech. Současná vláda to bohužel dotáhla do nejhoršího stádia. Už tím jak vznikla, tím jak se staví za naše národní zájmy, tím jak kryje korupčníky. Co potom šéf vojenského zpravodajství čeká? Co když je jen další z těch, co kroutí informace a podporují tuto vládu prospěchářů? Stačí se podívat na to , co předvádí Česká televize a občan opravdu musí pochybovat, jestli to, co mu říkají z oficiálních míst, je pravda. Není divu, že alternativní weby kvetou. Se všemi svými riziky. Zakázat „dezinformační“ weby opravdu nestačí. Společnost se musí naučit volit si do čela kvalitní lidi. A to bude zajisté těžší oříšek než udělat „cvak“ nějakému webu.

  • Pavel napsal:

   Tuto oprávněnou kritiku si jistě agent bureš a jeho vládní podržtašky a ve skutečnosti zloději a diletanti zaslouží. Ale teď už je to s křížkem po funuse.

  • Robert napsal:

   Mirko a …za Babiše bylo líp že? Jste přesně ta sorta lidí který Česko moc potřebuje…věřím že s lidmi jako vy toho Babiše dostanete i na hrad…bože proberte se

   • Zdenál napsal:

    Česká televize ve svých pořadech ukazuje na zloděje a to se soudružce Mirce hodně nelíbí. Naštěstí dohoda soudruha Zemana a jeho věrného druha Vladimíra Vladimíroviče Putina o likvidaci novinářů je jen pouhým přáním. Vždy se najde někdo, kdo bude na lumpárny ukazovat. To, že politici na nejvyšších místech s podporou soudruha z Hradu jsou zatím neprůstřelní je problémem naší justice kryté soudružkou Jourovou z EU.

  • Tondach napsal:

   Napiš konkrétně, proč jí nevěříš? Protože to říká Babiš?

  • Idiot napsal:

   A navíc, dnes je 4 července?? Viva LA América! Independent day. Tak ať jsme na ní nezávislí i my, nešlo by to??

  • Cert napsal:

   Ano mirko, děkujeme za názornou ukázku práce užitečného idiota.

  • Jerry napsal:

   Paní Mirko, mám nepříjemný pocit , že právě kritikou veřejnoprávní české televize jste na straně šiřitelů bludů v dezinformačních webech. Obsah zpravodajství soukromých medií ( populistické bulvární zprávy mající za hlavní cíl přitáhnout klientelu reklam – boj o peníze pro jejich TV ) je bez ověření a serióznosti „novinářů“ , na rozdíl od těch ve veřejnoprávní ČT

  • Sámo napsal:

   Především je třeba z naší republiky vypovědět nejenom všechny ty ruské diplomaty, kteří jsou zároveň agenty GRÚ a také zde neoprávněně podnikají a navíc tu máme asi 50 tisíc Rusů – 40 tisíc v Praze a 10 tisíc v Karlových Varech a všude po republice. Nesvádějte to dnešní vládu, ta je mnohem poctivější a kvalitnější než ta, která tu byla předchozích 8 roků.

   • petrph napsal:

    Ona ta čísla budou mnohem nižší, psalo se o tom, že během covidu, většinu cizinců co tu neměli trvalý pobyt, posadili do letadel a poslali dom. Což se tedy týkalo i těch Rusů.
    Nicméně, na druhou stranu, jsme nyní přijali a to bez naprosté kontroly přes 300 000 Ukrajinců. Tak že snad vůbec není obava, že by mezi nimi byli proruští špioni, že se o tom ani pan ředitel Vojenského zpravodajství nezmínil…

    • A. S. Pergill napsal:

     Zcela jistě mezi nimi nějací „Minaříkové“ jsou. Nicméně většinu tvoří ženy s malými dětmi, případně seniorky a senioři, u nichž je takové riziko podstatně menší.

 2. brambůrel napsal:

  zajímaly ba mne i dezinformační narativy, které uplatňuje západ, zejména pak USA se svými agresivními válkami… šlo by se věnovat i tomu?

  • JoJo napsal:

   Vždyť ty vaše dezinfo ohledně USA tady papouškujete každý den 🙁

  • Pavel napsal:

   Co ti brání se o těch „západních narativech“ rozepsat? Že by to že bys neměl o čem psát, rusácká agresivní válko.

   • A. S. Pergill napsal:

    Že by cenzura od lidí, jako jste vy?

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, fakta a upozorňování na jeho vlastní lži se lžirgilovi nelíbí. Lžirgil by chtěl být cenzorem.

     • A. S. Pergill napsal:

      To, že poukazuji na možnou cenzuru, znamená, že „chci být cenzorem“?

  • Josef napsal:

   Doporučuji,jeďte se podívat na Ukrajinu co tam dokáží natropit ta Vaše RuSSká armáda.Rovnají se zemí města a zabíjej civilisty.Mírotvorci, a vtrhli tam aby „denacifikovali“ lidi co nikomu nic špatného nedělali.Jenže ten pravý nacista Putin chce zpět pod „palec“ státy co měli Ivani před 89.rokem.Tak je to milej pane Mluvčí a zastánce Kremlu.

   • Ondrej napsal:

    nj, je to tak..ale prokremelskym trollum at uz to delaji ze grose, nebo blbosti, to vysvetlit nelze..ti zijou v prevracene realite podle Putina a naprosto jim to vyhovuje..tady je bohuzel legislativa zatim dost bezzuba, protoze na par nejviditelnejsich elementu, co otevrene zrazuji vlast, uz jsme si meli davno posvitit..ted uz opravdu neni na co cekat

   • Ondrej napsal:

    a jeste dodam – pokud nekdo otevrene podporuje agresora a zlocince putlera a je drzitel naseho pasu, je to nepritel naseho zrizeni a nasi civilizace, tak to je. otazka je, co s tim dal, ale legistlativa je zatim prilis bezzuba, musime si prestat hrat na to, ze je to jakoze v poradku, ze maji jenom jiny nazor, byt mensinovy..je to nebezpecne a muze se nam to vymstit, coz historie jasne ukazuje

  • Marek Loucký napsal:

   Odpověď pro Vás je přímo v textu…„Užiteční idioti, s tím se na úrovni bezpečnosti mnoho dělat nedá, to je spíše věc vzdělávání“

   • Pepan napsal:

    No když zde našinec čte ty reakce, tak na tom Česko se vzděláním moc dobře není, není se zrovna čím chlubit.

    • Pavel napsal:

     Tak, tak, třeba ty na tom nejsi se vzděláním dobře v oblasti interpunkce.

  • Kotas napsal:

   Západ, na rozdíl od Ruska, není naším nepřítelem a tudíž na našem území nepůsobí dezinformacemi. Můžeme se ale setkat s různými názory, prezentovanými v různých médiích. Lze třeba pozorovat, že některá média byla ovládnuta levicovými intelektuály, prosazujícími tzv. „cancel culture“ a dokonce spolupracujícími s ruskými dezinformátory. To bylo teď třeba krásně vidět na snaze redakce jednoho významného deníku bagatelizovat válku na Ukrajině jako lokální konflikt, který by se neměl „eskalovat“ dodávkami zbraní. Jako odpověď samozřejmě vznikají i média, prezentující krajně pravicové názory (např. média, spojená s Donaldem Trumpem).

  • Tondach napsal:

   Agenti ruské ambasády mají prý za povinnost okamžitě všechno otočit proti USA! Asi ti tak je!

 3. Milan napsal:

  Jen v to doufám a držím jim palce eu je zlo a hlavně pro slovanské narody uz od velke moravi jsou slovane utlačovaní a muze jim pomoct opet jen Slovan

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, slovan z Ukrajiny pomoct může, hlavně proti asiatickým vraždícím hordám řízeným z kremlu.

  • Tondach napsal:

   Od Moravy, blbe, ne Moravi!

  • Vladimír napsal:

   Slovan Karel Havlíček Borovský, který Rakousko a Habsburky opravdu ale opravdu nemiloval, po svém ročním pobytu v Moskvě se vyjádřil ve smyslu, že než Ruská tyranie a samoděržaví tak je tísíckrát lepší rakouský „útlak“. A odjel do Brixenu.

  • Mašinka napsal:

   Slovane, naučte se česky. „velké moravi“ o vašem vlastenectví vypovídá víc, než vám milo.

  • Pavel Kaas napsal:

   A berete na to něco?

 4. Petr napsal:

  🙂 Zatímco Putin používá termíny jako naši západní partneři, případně tituly, naši používají termíny jako ruský šváb, skřet atp… takže dehumanizace tu je…dehumanizace rusů, nikoli nás. Musí mít lidi za velké hlupáky, když předpokládá, že mu někdo věří, nebo že je někdo ochotný bojovat za své únosce a utlačovatele, zadlužovatele a kořistníky…tím že změní sémantiku nezmění fakt, že jejich narativ (sluhů státu) je lež od a až do z…sami to dokazují kdykoli otevřou kušnu,hnusáci…pravdě oni říkají dezinformace a propagandě pravda a škodění pomoc… cenzuře říkají svoboda slova a dělají jako že nežijeme v říši lži, ikdyž důkazů o tom, že to tak je je nespočet… jako nejkřiklavější případ uvedu věznění Vojislava Šešelja za verbální „zločin“ 10 let v haagu bez soudu…Oni smí okupovat, bombardovat,zadlužovat,rozkrádat, vyvádět, dělat převraty a dosazovat loutky oni, sluhové korporací a zrádci humanity…a tihle nám chtějí věšet bulíky na nos… už známe jejich písničku a víme, že svoboda a demokracie znamená v jejich podání že shell,nebo bp vesele těží cizí ropu a zisky jsou masivní… a teď ještě tu o covidu a „hrdinech“ pharmafašismu, nebo tu o karkulce

  • Tondach napsal:

   Kde ti „ONI“ zabrali pro sebe kus cizí země?

   • A. S. Pergill napsal:

    Víc než polovina Německa se rozkládá na cizí zemi. Dtto Francie.

  • Cert napsal:

   Děkujeme za předvedení práce užitečného idiota.

  • evzenbenes napsal:

   Válka z leva či z prava , oddůvodnělá čímkoli je vždy špatná.

 5. pamětník starých časů napsal:

  Poskytnu jednu opravdovou zkušenost.
  Poté, co mne neoprávněně zablokovali profil na jednom českém serveru, jsem pátral, jak to je, a ač se občan svého státu oficiálně ptá, úředníci i zodpovědní nejsou schopni podat relevatní informaci a jen mlží, a to jak v osobě, která k tomu dala příkaz, tak k prostředkům, stejně jako k legislativnímu rámci. Proto jsem podal na uvedené neznámé osoby a organizační složky státu i jiné firmy trestní oznámení za neoprávněný zásah do práv občana, a jsem zvědav, jak se stát pochlapí. Mimo to jsem složil jakoukoliv činnost pro stát, za kterou jsem neměl pražádné finance, odhlásil jsem všechny informační zdroje Vlády i dalších mainstreemů, nehradím žádné zpravodajství a neúčastňuji se ani jiných pro-politických akcí, od samosprávy až po vládní a NGO. Uvedený stav beru jako výsledek „péče“ o demokracii v tomto státě těmi, kteří jsou za uvedenými kroky schovaní. Jsou za to dobře, nadstandartně, placení (z našich daní) a zcela jistě nestrádají. Jsou to současně také ti, kteří uvedené problémy dlouholetým úsilím vyvolali, nejméně od roku 2008. Takže slovy klasika : Já pán, vy páni, ale jen na svém.
  Stydím se za svoji zemi, stydím se za lhostejné občany, stydím se za ty, kteří nám vládnou takovým způsobem. Nejsou jako oni, jsou horší.

  • Tondach napsal:

   Stydím se za tebe!

  • Cert napsal:

   Pěmětník, milovník a…dašlí užitečný idiot. Děkujeme za názornou ukázku.

 6. Jaroslav Michna napsal:

  Desinformace je trápí, ale zcela nevyvážená diskuse bez potřebného kontextu už ne. Není náhodou odkaz na ochranu ze strany NATO dle čl. 5 příslušné smlouvy desinformace, když tam reálně nic takového napsaného není?
  Zásahy do amerických prezidentských voleb ze strany Ruska apod., když pro změnu USA zcela otevřeně do politického vývoje v řadě zemi zasahuje?
  Není také vhodné zdůraznit, jak jsme se do současného konfliktu na Ukrajině dostali? Summit NATO v Bukurešti 2008 a další vývoj Gruzie 2008, Majdan 2014 a předpoklad přijetí Ukrajiny do NATO …
  Místo popisu faktů zhodnocení příčin se pořád jen útočí na emoce. Když chce člověk nějaké slušné informace, tak si musí poslechnout například americké politology (Mearsheimer, Friedmann).
  Jednostrannou propagandou jsme bohužel krmeni i my a taky to místo snahy ten vojenský konflikt co nejdříve ukončit podněcuje zcela jiný vývoj.
  Snaha nabízet pouze jedno řešení ve stylu „there is no alternative“ přirozeně vede u přemýšlejících lidí něco takového zpochybňovat a ptát se. Odborníky na jedinou správnou pravdu už jsem tu měli (i když jsem to vzhledem k svému věku pořádně nezažil) a zpátky to doufám nechceme.

  • Pavel napsal:

   ANo, příkladem takové nevyvážené diskuze a bez potřebného kontextu je takový michna se svými bláboly na téma článku 5 Washingtonské smlouvy, kde se jasně píše, že útok na jednoho znamená útok na všechny, nebo na téma vycucaného a ničím nepodloženého „zasahování USA“. Jinak ale má pravdu, tento výčet (rusácká agrese vůči Gruzii, rusácká agrese vůči Ukrajině v roce 2014, jejíž záminkou bylo odstoupení megazloděje janukovyče následované svobodnými volbami). Jen by měl, když už doporučuje poslech amerických politologů, si je taky poslechnout, jinak bude jeho předstírání „přemýšlejícího člověka“ trapně směšné.

   • A. S. Pergill napsal:

    Problém je, že ten článek 5 zdaleka není tak závazný, jak to někteří zdejší diskutéři presentují. Ponechává příliš mnoho obezliček, jak se z té pomoci vykroutit. NATO např. nezasáhlo, když Turecko napadlo Řecko.

    • Pavel napsal:

     Vykroutit se můžeš ze všeho, lžirgile ale bude to znamenat zradu, stejně jako tajné stalinovo jednání s hitlerem za zády beneše znamenalo zradu Československa.

     • A. S. Pergill napsal:

      Vzhledem k tomu, že to už NATO v minulosti opakovaně udělalo … Prostě, stoprocentní záruka to není.

   • petrph napsal:

    Mimochodem, ono to chce si přečíst co se v tom bodě 5 píše dál, že ?
    „že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru.“..
    Což ale není právnicky čistě to samé jako kdyby tam stálo „okamžitě jí příjmou vojensky na pomoc“, že ne?

    Ale abych zbytečně neteoretizoval, tak přece právě k útoku na naše území došlo při výbuchu v Vrběticích. Tak si si schválně vyggoglujte jak na to reagovali naši spojenci v NATO, když jsme jim to oficiálně oznámili.. To se zasmějete…

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, tonoucí petřik se právnického stébla chytá, kterému notabene nerozumí.

 7. Luděk napsal:

  Nemyslím si, že je tato vláda špatná. Zákon proti dezinformacím stále chybí. Tady má Rusko obrovský náskok. U nás je to vidět například při jednání sněmovny, kdy např. poslanec Doubrava šíří lži o Buče, Okamura při řešení Pandemického zákona uskakuje k tatínkovi Japonci, vde řeč způsobem my jsme navrhovali a šíří nenávist k vládě. Je velký rozdíl mezi mladou generací a tou postkomunistickou. Mladí nechtějí žít po bolševicku, mají své plány jak si tvořit budoucnost. Velkou, lepší výraz je ztěžejí roli zde hraje hra na funkční negramotnost. Lidé, kteří tuto fintu využívají jsou vzdělaní a navenek vypadají, že nic neporušují. Pokud má vydržet demokacie a právní stát, musí být zákon proti rozdělování společnosti, jinak bude vyhrávat Napoleon. Takovým rozdělením je třeba „Západní země“ ….už tady je to vidět. Pokud se bude premiér držet hesla „Padni komu padni“ tedy stejný metr na všechny tak to bude pozitivní přínos. Opoziční poslanci by měli spolupracovat s vládou a kecy ať si nechají na doma. Návrh na parlamentní stráž také není špatná varianta. Přednostní právo p.k. k interpelacím se jeví jako nevhodné.

  • petrph napsal:

   Jenomže, tak jak to popisujete, to už by právě nebyla demokracie, to už by byl docela slušnej totáč.
   Smiřte se s tím, že právě demokracie nic z toho co popisuje zavádět nesmí, a jestli se chce přesto chránit proti nebezpečí, tak si na to musí zajistit jiné, zcela právní prostředky,,

   • Sámo napsal:

    Nemáte pravdu, takové opozici se říká konstruktivní opozice. Ale ta dnešní opozice- hnutí ANO a SPD – ti jsou horší než originál komunisté, protože jsou to přeběhlíci od komunistů, kterým jde v první řadě o své peníze a nejvíce je potřebuje Babiš a jeho spolustolovníci.

    • petrph napsal:

     Ale ono táák, aby se opozice mohla nazývat konstruktivní opozicí, tak by taky musela vláda reagovat na její doporučení a požadavky.
     Vaše představa že opozice bude jen radostně souhlasit s tím co vláda navrhne, se nebezpečně blíží socialistické jednotné kandidátce..

     • Pavel napsal:

      No tak se pochlub těmi burešovýma a okamůrovýma doporučeníma, petříku, ať se zasmějeme.

  • petrph napsal:

   Že bych možná upozornil, požadavek aby snad byli poslanci trestně stíháni za své projevy ve sněmovně – a můžou si v nich lhát, jak chtějí – je natolik protiústavní a protidemokratický, že se o něm ani nezmiňujte. To je totiž právě ten zásadní, nezrušitelný základ jejich imunity, už od dob antiky.
   Pokud by se toto zrušilo, už by z ani z té demokracie příliš nezůstalo.

   Bohužel, (a že nejsem spojenec Ruska), se mi vůbec nelíbí jak se u nás ta demokracie vykládá, ve smyslu co se má všechno zakázat a zablokovat. Nechtělo by to nějaký pozitivní postup? Co kdyby třeba Fialová vláda oslovila své občany a zeptala se jich, kolik z nich půjde, v případě potřeby bojovat proti Rusům se zbraní v ruce? To by byl teprve sukcess..:)))))

 8. Josef Švihla napsal:

  Pokud bude spolehlivě fungovat ekonomika a bude skutečný boj pr oti korupcia prospěcháství a to v zájmu všech poctivě pracujícíh a snažících se českých občanů a to tak aby všichni jež se snaží mohli žít důstojně tak ty dezinformace nemají šanci, co však dosud předvádí současná vláda tak to je skoro pravý opak

  • Tondach napsal:

   ….říká Babiš a Okamura, že? Tak to bude pravda!

   • A. S. Pergill napsal:

    Stačí podívat se kolem sebe. Nemusím sledovat, co kdo říká.
    Stejně tak mi stačí pohled na teploměr na okně, abych jasně viděl, že to globální oteplování není nic jiného než podvod. Ráno, když se začínalo rozednívat, tam bylo deset stupňů. Když se člověk pozorně zaposlouchal, tak skoro slyšel jak se okurky a rajčata v kyblíkách pod oknem klepou zimou 🙂

  • Cert napsal:

   „pracujících“…:) Proč ne rovnou „pracujucemu ľudu“ soudruhu? Každý článek potřebuje názornou ukázku, takže děkujeme, další užitečný idiot v plné parádě.

 9. Mirek napsal:

  Nejdůležitější v boji proti desinfomacím je nelhat. Pokud naši politici budou čestní lidé, novináři se nedají koupit za pár drobných a všichni budou říkat pravdu tak jak nabádal Mistr Jan Hus, pak budou desinformátoři v loji. Okecávání výsledků bojů na Ukrajině pod záminkou podpory jedné či druhé strany, připomíná situaci za 2. světové války o které mi táta vyprávěl. I nepříjemná pravda je pravdou. Ovšem netěště se. Naši politici jsou zloději a lháři. Co pak můžete chtít.

  • Zdenál napsal:

   Největší lhář a zloděj, o kterém se učí už ve druhé obecné čeká na soud. V září se všichni dozvíme, jestli v Česku existuje nějaká spravedlnost.

   • petrph napsal:

    Asi Vás zklamu, ale v září se to určitě nedozvíme. Při známé pomalosti našich soudů, bych očekával pravomocný rozsudek (a o ten jde), až někdy za dalších 5 let minimálně. Že se o tom psalo nedávno, Parkánovou soudili deset let, a to byla nevinná :)))

  • Cert napsal:

   Stará známá taktika užitečných idiotů. Neprve naoko smířlivě, vzletné obacné fráze, pak bezobsažné lži a drzé pomluvy. Další užitečný idiot, jako z učebnice.Děkujeme za názornou ukázku tovaryšč.

   • Stanislav zapletal napsal:

    Pana Čerta zřejmě vzrušuje výraz „užitečný idiot“. Zdá se mi, jako kdyby usiloval o hrdý titul „neužitečného idiota“!
    Tedy politcká kultura u nás jen kvete!

  • Jiřina napsal:

   Chtít múžeme jediné,zákon o finanční a morální odpovědnosti politikú…

 10. Idioti napsal:

  A taky je to trochu sestříhané, tak ať l si z toho každý veme co chce. Do budoucna.

 11. Idiot napsal:

  Ne, to jsou lži naše vláda nás upřednostňuje,milujou nás máme lepší platy a pozice jako Ukrajinci a jím podobní a jsou vzdělanější a lepší a pracovité jsi, hlavně dostat dotace.. Ať Češi chcípnout!! My jedem americkej model

 12. Ignác Šarlák napsal:

  Máš názor? Je tu problém, tak se ho zbavíme. Označíme Tě a jsi na druhém břehu. Proč jsi na druhém břehu? To se nikdo nedozví, protože se bojíme a názor vypneme. Děkuji o tuto starost, ale rád si vytvořím vlastní názor. Bez cenzury.

 13. Idiot napsal:

  Natolik vyspělí nejsme pro opravdovou demokracii ta je jen na papíře a je to jen co nám vyhovuje.

 14. petrph napsal:

  No spíš bych řekl, že tak pan Beroun, z titulu své funkce ředitele Vojenského zpravodajství dělá něco co už není jeho věc.
  Cílem zpravodajských služeb je informace o takových rizicích získávat – a zpracovávat je. Jenže, potom je předá vládě, a je na politickou zodpovědnost té vlády, co s těmi informacemi podnikne.
  A ta má vlastní možnosti jak s tím bojovat. Řekněme od toho, že si vytváří si vlastní vhodnou protipropagandu – o což se současná Fialová vláda vehementně snaží, otázka je nakolik jí občané věří (Babiš a Rusko můžou za všechno).
  Potom se nabízí zde prezentovaná a již prověřená cesta (vedoucí do pekla totality) totiž vypínaní médií jako vyšší forma cenzury. (Proč se patlat s jednotlivými články)
  Ale – a protože riziko Ruska je nepopíratelné, tak tu poměrně logickou věc, znovuzavedení lidové armády (s výcvikem branců a vytvoření silných záloh) si Fialová vláda ani nedovolí navrhnout. To už by jí pak neměl rád nikdo…:)))

  Čímž se vracíme na začátek, na to aby dělal šéf tajné služby sám politické přednášky novinářům, je ho opravdu škoda…

 15. A. S. Pergill napsal:

  „Jednota Evropy“? Je třeba vzpomenout na Mnichov, kdy jme byli předhozeni zločinnému Německu zločineckými národy, z nichž ještě dva jsou členy EU. S těmito národy nelze žádnou jednotu mít. A je třeba se k nim raději ani nepostavit zády.

  • Filip napsal:

   Události Mnichova se staly před více jak 80 lety. Doba existence izolovaných států v Evropě je pryč, alespoň pro tuto dobu. Pokud nechcete žít ve společné unii s těmi státy, které nazýváte zločinecké, tak se můžete odstěhovat někam na východ.

   • A. S. Pergill napsal:

    Tyto zločinecké státy nám škodily, škodí a škodit budou i nadále. Jde o to se před nimi chránit. Orientace na východ (čímž patrně myslíte Rusko) by nám asi trn z paty nevytrhla, byť, na rozdíl od Němců, se nás Rusové nikdy nesnažili zgenocidovat nebo odnárodnit. Nepočínali si tak ani vůči českým osadníkům, potomkům těch, co přišli do Ruska za vlády osvíceného Alexandra II.

    Patrně nejracionálnější by byla obnova nějakého podunajského soustátí, kopírující jagelonskou nebo habsburskou říši. Útvaru dostatečně velkého, aby se nemusel bát ani Německa ani Ruska a hospodářsky ve významné míře soběstačného. Ostatně proto mají eurototalitáři bobky z Visegrádu, který by byl docela dobrým základem podobného projektu.

    • Filip napsal:

     Vy žijete mentálně ještě stále v minulém století a asi vůbec nevnímáte současnost.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ty státy nám škodily víc než tisíc let a ani po roce 1989 nebyly a nejsou jejich aktivity vůči nám jednoznačně pozitivní. Organizovaly likvidaci našeho průmyslu coby nepříjemného konkurenta, bojují proti našim výrobcům potravin (a cpou na náš trh výrobky nižší kvality, které by doma neprodali), podporují naše vnitřní nepřátele, od různých levicových organizací až po ekology, atd. Opravdu si nejsem s to vybavit cokoli z jejich strany, co by bylo jednoznačně pozitivní (na základě analýzy, dotažené do důsledků)

 16. PetrS napsal:

  Vaše názory jsou taky zločinecké. Běžte s tou agitací někam jinam.

Přidávání komentářů není povoleno