Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
tj.blackwell on Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Bývalý plukovník Vojenského zpravodajství založil vlastní agenturu, nechce Česko v NATO ani v EU

Vysloužilý člen české vojenské rozvědky stojí za projektem soukromé zpravodajské agentury Exanpro. Ta se rychle propracovala mezi weby, jež pravidelně citují nejrůznější konspirační a tzv. alternativní média, prokremelské weby i nacionalistické strany v Česku.

Hlavní garant webu Jiří Wagner je například i pravidelným hostem „alternativního“ Svobodného vysílače. V éteru se tak potkává například s „pověstným“ Vedoucím kolotoče, anonymním autorem prokremelského webu Aeronet.

„Nemám rád název alternativní web. Dělil bych je na ty hlavní a na ty ostatní. My jsme odborný web i soukromá zpravodajská agentura,“ vysvětluje Jiří Wagner při setkání s redaktorem HlídacíPes.org.

„NATO eskaluje napětí”

Texty, zpravodajské výstupy a analýzy, ale nepřipravuje sám. Jak říká, za webem stojí zhruba třicítka bývalých zkušených zpravodajců (tedy pracovníků rozvědky či kontrarozvědky) převážně ze zahraničí.

„S našimi informacemi může pracovat každý, my se snažíme psát poctivě. Mezi proruské weby Exanpro zařadili zastánci té jedné ideologie. Pro mne je nejdůležitější obstát sám před sebou, hodnotit věci spravedlivě. Nechci se přetvařovat, cpát se do nějakého proudu,“ říká Wagner.

Původně web Exanpro žádný kontakt na autory nenabízel, nedávno ale přibyla e-mailová adresa na „hlavního garanta“ – prý pro zvýšení důvěryhodnosti. Domluvit schůzku bylo poté již snadné.

Jiří Wagner vystupuje jako správný zpravodajec – nenápadně. Působí klidně, zkušeně a je zjevné, že svoje názory má pevně dané a utříděné. Ty jsou však značně v rozporu s tím, co by se dalo čekat od dlouholetého zpravodajského důstojníka země, jež je od roku 1999 členem Severoatlantické aliance.

„To, že posíláme vojáky NATO včetně našich do pobaltských zemí, jen zbytečně eskaluje napětí. Rusko je předurčený nepřítel a my se tím stáváme součástí soupeření USA a Ruska,“ říká Wagner, i když hned dodává, že sám se snaží „vyvarovat se subjektivních pocitů“.

Dávám přednost odbornosti před expresivností. Řekl bych, že je to něco mezi žurnalistikou a prací státní zpravodajské agentury,“ zdůrazňuje.

Odezvu ovšem nachází spíše u různých konspiračních webů a projektů.

Sputnik a Aeronet nejsou samy

„Nedělám rozdíl v tom, když se mnou budete chtít mluvit vy, nebo to bude někdo ze Svobodného vysílače, ze Sputniku nebo třeba Dělnické strany,“ říká Wagner s tím, že dokáže rozlišit to, že „některé weby mají předsudky, k někomu tíhnou, někomu nahrávají“.

Sputnik nebo Aeronet jsou bezpochyby weby proruské. Ale stejně tak jsou weby adorující USA,“ říká. Konkrétní příklad ale nenabízí.

Na otevřený dotaz, zda on sám a jeho projekt nezískává finanční či jinou podporu kupříkladu z Ruska, odpovídá záporně. „Rusové mne neplatí. Všude se ale mluví o tom, jak Rusko ovlivňovalo volby v USA, ale jak víte, že naopak USA neovlivňují volby v Rusku? Jen se o tom nemluví,“ reaguje.

Těžko soudit, zda je skutečnou cílovou skupinou projektu i tuzemská expertní a zpravodajská komunita, ať už současná či bývalá. Kupříkladu bývalý ředitel rozvědky ÚZSI Karel Randák i někdejší šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor na dotaz HlídacíPes.org odpovídají shodně: „Ne, neznám.“

„Je to zvláštní projekt, vím, že za ním stojí někdo z bývalých členů vojenské rozvědky, který nemá příliš v lásce Ameriku. Jinak mi přijde, že se údajné zpravodajské výstupy v podstatě jen točí na slovíčkaření,“ komentuje web Exanpro pracovník české kontrarozvědky BIS, s nímž HlídacíPes.org o tématu hovořil.

Web má řadu sekcí, grafických prvků, nabízí například vědomostní testy pro odbornou i laickou veřejnost, zpravodajskou nauku a řadu dalších informací z oboru „tajných služeb“.

„Exanpro vzniklo vloni, stránky plním někdy od února nebo března 2016,“ říká Jiří Wagner. Původně mělo prý jít o předplacený web, nyní je však veřejně přístupný, bez reklam.

Nutně se nabízí otázka kdo projekt platí. Sám Wagner říká, že Exanpro není jeho obživa. Skutečně – žádná společnost s názvem Exanpro v obchodním rejstříku nefiguruje, Jiří Wagner má sice živnostenský list, obchodní rejstřík však prozrazuje, že živnost má aktuálně přerušenou.

„Není to firma, je to spíše komunita lidí, kteří kdysi někde působili, sdílíme mezi sebou informace,“ odpovídá Wagner. Žije prý z výsluh, na něž má jako dlouholetý voják z povolání a zpravodajský důstojník nárok, má i „nějaký majetek“, ale do detailů zacházet nechce.

„Snažím se nějak přispět společnosti. I proto jsem skončil s aktivní službou, ta už byla plná politikaření. Chtěl jsem se věnovat odborné činnosti. Měl jsem dost důvodů, proč odejít. Nic už mi to nedávalo, profesně ani odborně, nikam jsem se neposouval,“ konstatuje Wagner, který řady vojenských zpravodajců opustil před třemi lety.

„Nejsem proruský, jen poctivý”

Od svých čtrnácti let jsem byl ve vojenské škole, v oboru jsem od té doby zůstal. Prošel jsem různými kurzy, misemi NATO, různými pozicemi v taktickém, operačním i strategickém zpravodajství,“ říká.

Opět se tak vrací otázka, jak mohl se svými názory a pohledy na svět, Spojené státy, Evropskou unii a NATO v takovém prostředí tak dlouho vydržet.

Černá ovce jsem kvůli svým názorům nebyl, i když mám na řadu věci možná jiné pohledy. Spoustu dezinformací si děláme sami,“ říká a doplňuje: „Není tu snaha přiblížit se pravdě, ale jít ve jménu jedné a ještě cizí politiky – i proto jsem ze služby odešel.“

Z textů na webu je přitom patrný značně kritický pohled na vše americké, na NATO i EU a naopak přinejmenším značné porozumění pro to, jak svět (a kupříkladu dění na Ukrajině či anexi Krymu) vidí Rusko.

„Nejsem proruský. Jen se snažím vyjadřovat poctivě,“ odmítá námitku na jednostrannost obsahu svého webu. Připouští ale, že je pro vystoupení z NATO. „Stal se z toho účelový pakt, není to o kolektivní obraně, majitelem NATO jsou Spojené státy. Není tam debata ani konsensus, to je jenom zdání debatujících, kteří odsouhlasí všechno, co už bylo dopředu rozhodnuto,“ je přesvědčen bývalý plukovník české vojenské rozvědky.

Oficiální cíle zůstávají skryté – příkladem je invaze do Iráku a jeho následná okupace. Jde o soupeření o sféry vlivu mezi USA a Ruskem,“ dodává s tím, že je i pro odchod Česka z Evropské unie.

„To ale neznamená, že se chci vrátit do vlivu Ruska. Rusům by naše vystoupení z EU stejně radost neudělalo, je pro ně lepší ovlivňovat EU jako celek,“ myslí si.

Kdo další zaplňuje web řadou textů zaměřených na českou zahraniční politiku, zpravodajství České televize či rozbory výroků politiků, Wagner přibližuje jen mlhavě:

„Jsme volná komunita autorů doma i v cizině. Většinou jde o veterány zpravodajských služeb, převážně ze zahraničí. Je to nárazové, ale není to víc než 30 lidí. Jsou to převážně mé vazby a kontakty z minulosti, z odborných aktivit. To, jestli jim platím nějaký honorář, vnímám jako vnitřní záležitost.“


Ukázky z textů Exanpro:

 • V České republice je údajně až 80 dezinformačních webů. Podobný počet je podle EU na Slovensku, a v Maďarsku je údajně 100 takových webů. Celou tuto protikampaň ohledně ruské propagandy hodnotíme z hlediska zpravodajské analýzy jako reakci západních zemí v čele s USA na vlastní zaostávání za zahraniční politikou Ruské federace v klíčových oblastech.
 • Dalším opatřením vlády České republiky v boji proti propagandě je zavedení vzdělávacího programu do škol. Program by měl žáky a studenty učit, jak odhalit propagandu a jak se jí bránit. Otázkou je, zda se tento program bude vyučovat pravdivě, anebo propagandisticky. Ve skutečnosti je tento program opět jakýmsi alibismem a důkazem pro západní společenství, že český systém plní západní normy a požadavky. Vždyť přece úplně postačí vést studenty k pravdě, jinými slovy je učit pracovat s psaným a mluveným slovem neboli práci s informacemi.
 • Pokud chceme hodnotit bezpečnostní situaci ve světě a zaměřujeme se na Ruskou federaci, musíme se stejnou měrou zaměřit i na Spojené státy. Pokud je zde ale snaha vynechat USA z tohoto hodnocení, pak nemá smysl zabývat se samotným Ruskem, protože hodnocení nebude v tomto případě nikdy úplné a použitelné.
 • Ministr lhal, když tvrdil, že naše vlastní bezpečnost je založena na principu, jenž se pojí k závazku kolektivní obrany. Avšak takový závazek neexistuje a ministr to musí vědět. Členské země Severoatlantické aliance nejsou zavázány k poskytnutí vojenské pomoci jiné členské zemi, čímž neexistují žádné bezpečnostní záruky. Proslulý článek 5 Severoatlantické smlouvy neukládá členským zemím žádné povinnosti a nevypovídá nic o kolektivní obraně.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Sice mám Rusko i USA na háku. Ale docela by mne zajímalo jak se daří takovým zpravodajským odpadlíkům , snad přímo zrádcům například v tom Rusku nebo Čině.
  Dále se naskýtá otázka kolik miliard se má dávat na obranu, když v armádě pracují takoví zpravodajci a potom to jsou vyhozené peníze nebo přímo věnované nepříteli.

 2. ivan napsal:

  Pan Wagner má bezpochyby pravdu. Jeho zpravodajství je nestranné a pravdivé a proto všechny proamerické politruky rozčiluje. Většina lidí v této zemi naštěstí uvažuje rozumně a protiruské bláboly je neovlivňují.

  • josef napsal:

   No a mít více takových „pánů Wagnerů“, tak to by znamenalo dokonalý rozvrat v naší „Západní (tj. proamerické) orientace. Pak by války USA byly skutečně válkami. a ne „ušlechtilé“ mise, které s naším největším spojencem musíme internacionálně podstupovat a chválit si je. Eufemisticky je tedy určitě na škodu, že už skončila válka ve Vietnamu, protože tam bychom se mohli vycvičit v dalších jiných podmínkách, které se na zeměkouli vyskytují. Proto mě překvapilo- ale příjemně, že náš gen.Petr Pavel v podstatě vylučuje případný zásah (obranu) NATO v Severní Koreji – geograficky to nespadá pod rozsah NATO, viz jeho rozhovor v posledním 50.čísle čas.EURO ( i když možná naši někteří aktivní poslanci typu Černochová, exp. Gabal atd., by jistě další obrannou misi vyžadovali, aby se největší spojenec v Koreji nebál..).

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Boze, dalsi „taky odbornik“! Clovek si musi polozit otazku, jestli to Wagner dela z vlastniho presvedceni nebo ho nekdo plati.

 4. zdeněk napsal:

  Ivane pravdu nemá.Je smutný když člověk složí přísahu jezdí na zahraniční cesty tam spolupracuje se spojenci které po propuštění do civilu kritizuje.Nechápu tu drzost brát rentu za službu v NATO a zároveň NATO kritizovat.

  • Rony napsal:

   Tak jsem se dočetl, že Turecko nakupuje ruské rakety! EÚ cpe do Turecka peníze z peněženky Angely a“ ucpání díry“ v IMIGROVODU z Afriky, Turecko jako v historii i dnes šilhá po Evropě, její vůdce pomlouvá vůdce EÚ a nasazuje jim masky “ …..nacionálního socialismu… germánů. Donald se zaneprázdňuje myšlenkou KLDR. Rád bych se dočetl něco na tato témata, ale VPT ČR a ČR mlčí. Možná proto vznikají nové a nové WEBY, kde se uplatňují nabité informace z utajených zdrojů jak domácích, i těch kolem NATO. Rony

 5. liberal shark napsal:

  To by mě zajímalo, jak chce pan plukovník bez NATO zabezpečit náš vzdušný prostor, kosmický průzkum, navigaci a komunikaci, protiraketovou obranu, zásobování intelignentí municí a ochranu námořních obchodních tras ? Už nežijeme v XVIII století, kdy stačila fabrika na pušky a střelný prach vyráběli sanytrníci v každém městě.

  • Július napsal:

   Odpovedám všetkým! Globalizácia, ktorú propaguje Západ je nezmysel a preto zanikne! Národné štáty sa obnovia, lebo je to prirodzenosť sama! Tak ako rodina!
   Tieto nadnárodné globalistické nezmysly, tak ako vznikli aj zaniknú a čím skôr by k tomu došlo, tým lepšie! Myslím, že zaplavenie EÚ týmto ľudským, arabským radikálnym hnutím, tento proces sa urýchli! Lebo ak by to ďalej takto ešte rok či dva roky pokračovalo podľa plánov nemeckých vládnych špičiek, tak EÚ zanikne! Som pre jej zánik, ale nie takýmto spôsobom! Toto je po prvýkrát, čo po veľmi dlhej dobe píšem svoj komentár. Viem, že sa niekomu nebude páčiť, ale keď sa tak „pasujete“ aký ste objektivní, tak ho uverejnite!

   • tom napsal:

    tzv. „globalizaci“ ma v planu nejen bohaty zapad, ale samozrejme také chudy vychod. jen tomu rikaji jinak. osobne tihnu k zapadni verzi. 😀

   • František napsal:

    Zajímalo by mě kde se vzal ten nesmysl o tom, že národní sáty jsou přirozené.
    Vznik národních států je záležitost relativně nedávné historie (19. století a hlavně 20. století) a v mnoha případech se jednalo o umělý proces.

    • ČERT napsal:

     Tak to opravdu záleží, co tedy chceme rozumět pod pojmem „národní stát“… Vždyť i v našem případě lze hovořit o nějakém víceméně národním státě už od 10.století – už tehdy přece stáli Přemyslovci v čele nějakého státního útvaru Čechů…

    • ČERT napsal:

     Ještě bych se, prosím Vás, ve stručnosti k tomuhle vrátil. Ta tvrzení, teorie, že národní státy jsou výplodem teprve 19. a 20.století (samozřejmě, je hrozně důležité, který KONKRÉTNÍ PŘÍPAD máme na mysli) spíše odráží proces formování národa do podoby nějaké moderní občanské společnosti apod. Ale nějaká myšlenka jednoty státu, země, a národa je samozřejmě mnohem starší. V našem konkrétním případě, kdyby jste chtěl nějaký důkaz, Kosmova kronika (jakkoliv v originále latinsky psaná) z první čtvrtiny 12.století, dále o cca 200 let mladší tzv. Dalimilova kronika… Nakonec, i v případě západní Evropy (Francie, Anglie) se běžně hovoří o národních státech už ve středověku (za jehož vrchol se dnes většinou pokládá 15.století)… Takže je otázka, co to je „přirozené“, ale jistě mají národní státy přinejmenším kořeny časově o dost hlubší než uvádíte…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Hlavně ty námořní cesty jsou pro ČR životně důležité a kosmický průzkum – darmo mluvit, ten je pro nás životně důležitý!

 6. Nemec napsal:

  Pokud má armáda takové rozvědčíky jako je uvedený plukovník, tak už mi je jasné jak se mohl uskutečnit přepad Uřadu vlády v roce 2013 a kdo za tým stál. Naše armáda by se už konečně měla probudit, než ji zlikviduje nějaký pitomo .

 7. Noname napsal:

  To, v čem má NATO převahu ve zbraních, to pak ztrácí v psychologických operacích, které zasahují i nejdůležitější místa systému. Postkomunistický nihilismus se nevyhýbá ani silovým institucím. NATO dostalo efektivního trojského koně, vychovaného dle kremelských zásad.

 8. Tondach napsal:

  Kdyby byl poslancem za ANO nebo KSČM, dotáhl by to ve sněmovně urřitě na předsedu nějakého bezpečnostního výboru …

 9. Pavel napsal:

  No hlavně má již od mládí PŠM a možná VUML.

 10. Martin napsal:

  Myslím, že všechny weby adorující SSSR a USA by měli být zablokovány. Ale začal bych s těmi, co propagují SSSR, protože těch je nejvíc 🙂

 11. Frank Zappa napsal:

  Geneze je dost jednoduchá u nás i na Západě, jakmile vojáci poznají, že jsou zneužíváni zapojování do amorálních, z hlediska společnosti nesmyslných válek, vojenských operací, postaví se proti tomu. To nesouvisí s Ruskem.

  Zrovna tak ta „dezinformační média“, to zakládali vesměs mladí kluci, zděšení z vývoje v USA za vlády administrativy Bushe Jr. a na základě informací od občanských hnutí z USA. No, i ten George Orwell by se možná dost divil, co vše je možné v 21. století. Jakže to bylo – v nevědomosti je síla?

 12. Frank Zappa napsal:

  Lež a podvod může dostat člověka do basy a celou společnost do pekel. Je to dost podivná mediální hra, která se s námi hraje v 21. století. Nevěřím, že třeba borci z ČT neumí dodnes použít prachobyčejný Google a ověřit si alespoň základní informace.

  Hasiči, architekti a inženýři vysvětlují mýty o 11. září 2001
  https://www.youtube.com/watch?v=KsruiF6WpHQ

Přidávání komentářů není povoleno