Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Jak bojovat s ruským vynálezem zkázy

Napsal/a Ondřej Neumann 12. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Čeští zákonodárci teď mají unikátní možnost snížit DPH pro média klidně až na nulu. Nezávislá média nejsou totiž jen hospodářským odvětvím, ale i důležitým pilířem demokracie a právního státu. Svoboda tisku a pluralita médií jsou pro demokracii zásadní. Bez nich budeme bezbranní i proti ruskému „vynálezu“ – dezinformacím. 

Dezinformace. Tohle slůvko zcela ovládlo mediální prostor. S dezinformacemi – zdá se – bojuje v Česku kdekdo. Vlastně se ani není moc čemu divit. Potírání dezinformací již roky podporuje americká vláda, se štědrými programy se přidala i Evropská unie. Teď má i na českém úřadu vlády vzniknout nový útvar…

Nic proti tomu. Dezinformace jsou svinstvo a mocná zbraň nepřátel svobody. Aby bylo jasno, o čem píši, dovolím si ocitovat definici pojmu dezinformace, jak ji nabízí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra:

„Šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají. Je pozoruhodné, že tento dnes mezinárodně užívaný pojem pochází nejspíš z ruského дезинформация [dezinformacija], který byl prvně zaznamenán v roce 1949 (jak uvádí např. Oxford English Dictionary).“

Semínka pochybností

Snaha minimalizovat dopad dezinformací na obyvatelstvo si zaslouží uznání a podporu. Dlouhodobě jsem ale přesvědčen, že nejúčinnější zbraní proti dezinformacím jsou kvalitní informace.

Jejich vytváření mají v popisu práce média. Soukromá i ta veřejnoprávní. Bohužel, celosvětově je mediální byznys v dlouhodobé krizi. Nástup internetu a technologických gigantů typu Google či Facebook připravil tvůrce mediálního obsahu nejdříve o příjmy z prodeje a později i o značnou část peněz z reklamy.

Výsledkem jsou škrty, omezování redakcí, nižší fokus na ověřování informací či investigativu. Ruku v ruce s tímto trendem můžeme sledovat i dlouhodobé ataky na důvěryhodnost novinářů od populistů všech azimutů. U nás černou práci odvedli Václav Klaus, Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura, v Americe třeba Donald Trump.

A výsledek? Do prostoru uvolněného seriózními médii nepřítel snáze může sázet jednu dezinformaci za druhou. Jejich odhalování a lopotné vyvracení nestačí. Semínka pochybností již byla – podle hesla „na každém šprochu pravdy trochu“ – zaseta.

Demokratické státy teď stojí před úkolem, jak svým občanům zajistit přísun ověřených a pravdivých informací, analýz či názorů. Zleva doprava, ale jen v rámci demokratického politického spektra. Žádný extrém, žádná nepřátelská propaganda.

Úkol pro demokraty

Kam směřuji – státy musí aktivně podporovat seriózní zpravodajsko-analytická média. V mnoha zemích Evropské unie už to pochopili a investují veřejné prostředky do mediálních domů. Velkých, malých, regionálních levicových i pravicových.

Jen v Česku nic. Nezměnil to ani covid, který jinak přiměl otevřít státní penězovody ve výši desítek milionů eur směrem do redakcí ve většině států EU.

Státní podpora pro média je v tuzemsku vydávána za něco nemravného, či dokonce protisystémového. Často tyto názory šíří lidé, kteří důsledně zvoní na poplach proti omezování či vypínání i zjevné ruské státní propagandy. Asi náhoda…

Proč o tom píši právě teď? V dubnu Rada EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) přijala novou směrnici Evropské unie o DPH. Členským státům dává prostor pro výrazné snížení DPH u vybraných produktů a služeb, včetně možnosti úplného osvobození od této daně. Mezi doporučené oblasti patří i zpravodajská média a časopisy, a to jak v tištěné, tak digitální podobě.

Čeští zákonodárci tak mají unikátní možnost uplatnit snížení DPH (klidně až na nulu) v souladu s novou směrnicí právě na média. Nezávislá média nejsou totiž jen hospodářským odvětvím, ale i důležitým pilířem demokracie a právního státu. Svoboda tisku a pluralita médií jsou pro demokracii zásadní. Bez svobodných médií budeme bezbranní i proti ruskému „vynálezu“ – „dezinformacijim“.

Fialova vláda má nyní příležitost dokázat, že zachování demokracie a plurality médií patří skutečně mezi její priority, a to nejen v proklamacích a v rámci českého předsednictví EU, kde se k těmto hodnotám již přihlásila.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)