Sedláci opět ve sporu s Jurečkou kvůli kolektivizaci venkova. Situaci chce zklidnit Bělobrádek

Napsal/a Robert Malecký 30. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve sporu mezi ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a sedláky sdruženými v Asociaci soukromého zemědělství dál padají ostrá slova. Sedláci se nehodlají smířit s vysvětlením, které jim Jurečka poslal ke své účasti na oslavách založení JZD v Oprostovicích na Hané. Naopak: Jurečka členy asociace ještě víc rozčílil, když jim napsal, že jsou to oni, kdo celou věc politizují.

Oslavy založení družstva v Oprostovicích spojené s výstavou zemědělské techniky se v obci na Přerovsku konaly v polovině června. Jurečkův úřad akci udělil záštitu, vznikla rovněž doprovodná publikace, která zcela lživě popisovala okolnosti, za nichž v 50. a 60. letech minulého století docházelo ke kolektivizaci na československém venkově.

Jurečka: Nechcete táhnout za jeden provaz

Ministr zemědělství se následně od brožury distancoval. Jeho úřad prý o vzniku brožury nevěděl, obec porušila podmínky záštity, napsal Jurečka sedlákům v odpovědi na jejich otevřený dopis. Napsal tam ale také větu, která spor znovu vyhrotila.

„Mrzí mě fakt, že vedení ASZ nechce vyslyšet moji výzvu k jednotě zemědělské veřejnosti, ke společné snaze o „táhnutí za jeden provaz“. Naopak se snaží věci politizovat, a to na základě nepodložených informací, které ASZ vydává za skutečnost.“


Psali jsme: Sedláci: Jurečka oslavoval vznik komunistického JZD. Urazil oběti kolektivizace
Kauza kolektivizace: Bělobrádek drží Jurečku. Ten tvrdí, že logo ministerstva bylo zneužito
Kauza kolektivizace: Starosta Oprostovic bere vinu za lživou publikaci na sebe


Sedláci: Omluvte se a odstupte

Podle asociace, která sdružuje sedláky a potomky starých rodů nejhůř postižených komunistickou zvůlí, se Jurečka jen pokouší dehonestovat upozornění na jeho „krajně nevhodnou účast“ na oslavách založení JZD. „Konstatujeme, že v uplynulých 25 lech se dosud nenašel žádný demokratický ministr  (a to včetně těch ministrů, kteří v minulosti přímo zastupovali subjekty zemědělských družstev), který by si dovolil dát oficiální záštitu oslavě založení JZD či jiného „produktu“ protiprávního režimu a takovouto akci navíc podpořil svou osobní účastí,“ píše v prohlášení z tohoto pondělí, které vedle předsedy ASZ Josefa Stehlíka podepsali jeho dva místopředsedové.


Dokumenty. Dopis ministra zemědělství Mariana Jurečky
Odpověď Asociace soukromého zemědělství


„Jako vysoce postavený politický činitel jste totiž svou účastí, vážený pane ministře, pokud si to stále ještě neuvědomujete, otevřel cestu legitimizaci kolektivizace zemědělství. S tímto postupem se v žádném případě nehodláme smířit,“ píší sedláci. Jurečku vyzvali k veřejné omluvě a ke zvážení jeho setrvání ve vládě.

Zároveň kladou konkrétní otázky, jak Jurečka do budoucna zamezí tomu, aby se logo ministerstva na podobných publikacích neobjevovalo.

Bělobrádek nabídl schůzku

Podobný požadavek už obsahovaly otevřené dopisy, které asociace počátkem července poslala vedle Jurečky i šéfovi KDU-ČSL, místopředsedovi vlády Pavlu Bělobrádkovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Zatímco Sobotka zatím nereagoval, Bělobrádek nabídl předsedovi ASZ Stehlíkovi schůzku. Ta by se měla uskutečnit v průběhu srpna.

Na podporu asociace vystoupila například Společnost Antonína Švehly, Jurečkovu účast na oslavách kolektivizace ostře odsoudila rovněž Konfederace politických vězňů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)