Kauza kolektivizace: Bělobrádek drží Jurečku. Ten tvrdí, že logo ministerstva bylo zneužito

Napsal/a Robert Malecký 4. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo zemědělství dává ruce pryč od brožury, která rozčílila sedláky sdružené v Asociaci soukromého zemědělství. Publikace vydaná k 60. výročí založení JZD v Oprostovicích na Přerovsku pod logem ministerstva zkresluje historii a násilnou kolektivizaci popisuje jako vesnickou idylu. Brožura prý vznikla bez vědomí úřadu a logo bylo zneužito.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) čelí kritice za svoji účast na oslavách 60 let družstevního hodpodaření v Oprostovicích. Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje příšlušníky starých sedláckých rodů nejhůře postižených kolektivizací, ve čtvrtek vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, aby zvážili Jurečkovo další setrvání ve vládě.

Bělobrádek: Za kritikou je militantní ODSák

Bělobrádek se za svého stranického místopředsedu postavil, za jeho kritikou je prý stranický boj. Člen asociace Stanislav Němec, který na oprostovický případ upozornil, je prý „militantní ODSák, který nepřekousl, že neřídí svého ministra, jako to bylo dříve“, napsal Bělobrádek v textové zprávě na dotaz HlídacíPes.org.


 Sedláci: Jurečka oslavoval vznik komunistického JZD. Urazil oběti kolektivizace


„Např. je jedna ruka s P. Bendlem (exministr zemědělství za ODS, pozn. red.), snad jsou spolužáci. Největší prohřešek je, že přesekal chapadla chobotnice přisáté na Mze po letech ministrů z ODS. Mariana nenávidí,“ napsal Bělobrádek. Fakt, že pod logem Ministerstva zemědělství ČR vyšla publikace urážející oběti kolektivizace a jejich potomky, nijak nekomentoval.

MZe: Obec zneužila logo ministerstva

Marian Jurečka na kritiku reagoval krátce v pátek na Twitteru: „Nic jsem neoslavoval, ve svém projevu jsem násilnou kolektivizaci jasne odsoudil Byla to především výstava techniky.“ Žádost o text svého vystoupení nechal bez reakce.

Jurečkův úřad teď tvrdí, že o vzniku publikace nevěděl a že logo ministerstva bylo zneužito.

„Název žádosti zněl: Výstava historických zemědělských strojů k 60. výročí založení zemědělského družstva Oprostovice. Ministerstvo tedy poskytlo záštitu nad uvedenou výstavou. To, že vznikla k této akci Vámi zmiňovaná publikace, víme až z médií. Ministerstvu nebyla brožura zaslána ke schválení. Logo Mze tedy na ní bylo použito neoprávněně,“ uvedl v pátek mluvčí ministertstva Hynek Jordán.

Reakci vedení obce HlídacíPes.org na tvrzení ministerstva zemědělství HlídacíPes.org zjišťuje.

Sedláci: Politický boj? Směšné!

Jenže to sedlákům nestačí. Ministr si prý měl lépe prověřit, jaké akce se účastní. Problematický je podle šéfa asociace Josefa Stehlíka už samotný fakt oslavy výročí založení JZD, který odkazuje k temné stránce minulosti československého venkova. V 50. letech skončily stovky sedláků v koncentračních a pracovních lágrech, minimálně 16 tisíc jejich rodinných příslušníků bylo násilně nuceno opustit rodinné statky.

„Minimálně budeme žádat informaci, zda ministertstvo bude požadovat vrácení peněz, které na výstavu poskytlo. To, že se z toho teď někdo pokouší dělat otázku politického boje, je směšné,“ řekl Stehlík. Na podporu prohlášení asociace dál vystupují drobní zemědělci, přihlásila se k němu i Společnost Antonína Švehly. V neděli má Stehlík o situaci jednat s představili Konfederace politických vězňů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)