Kauza kolektivizace: Starosta Oprostovic bere vinu za lživou publikaci na sebe

Napsal/a Robert Malecký 11. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Brožura k 60. výročí založení JZD v Oprostovicích na Hané, která křivě vysvětluje násilnou kolektivizaci českého venkova, prý vznikla bez vědomí ministerstva zemědělství a jeho šéfa Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Starosta Oprostovic Karel Dudík to uvedl v tiskovém prohlášení, které zaslal do redakce HlídacíPes.org.

Brožura, na kterou minulý týden HlídacíPes.org upozornil, rozčílila sedláky sdružené v Asociaci soukromého zemědělství a v úterý se kvůli ní ve sněmovně do Jurečky ostře pustil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Asociaci, která sdružuje sedláky i potomky rodů nejhůře postižených násilnou kolektivizací, vadilo nejen oficiální logo ministerstva na publikaci, ale i ministrova osobní účast na oslavách založení JZD.

Nikdo nic nevěděl, viník jsem já

V Oprostovicích se akce nazvaná „Výstava historických zemědělských strojů k 60. výročí založení zemědělského
družstva“ konala v sobotu 13. června a ministr Jurečka ji navštívil i s rodinou. Zakládající členové JZD si během oslav například rozdávali pamětní listy.

„Během přípravy akce vznikla i brožura, která však byla omylem a bez vědomí Ministerstva zemědělství označena logem tohoto úřadu. Ministerstvu jsme totiž měli poskytnout ke schválení všechny materiály, které by nesly znak MZe. Tak jsme učinili jen v případě banneru, který zval na akci. Ministerstvo zemědělství ani ministr Jurečka tedy o vzniku uvedené brožury neměli ponětí,“ uvedl v prohlášení starosta Dudík.


Celé prohlášení starosty Oprostovic si přečtěte zde.


Starosta, který je jediným lidovcem v jinak nezávislém oprostovickém zastupitelstvu, sám publikaci opatřil úvodním slovem. „Vzhledem k tomu, že mnoho mladých lidí po druhé světové válce odešlo z vesnic do měst pracovat do továren, což se  projevilo na vesnici značným úbytkem lidí, tak si rolníci začali vzájemně vypomáhat, ale tyto výpomoci moc neřešily zvláště sezónní práce, a tak se postupně různými způsoby začala zakládat zemědělská družstva, která byla vybavována moderními traktory a kvalitnější sklizňovou technikou a spolehlivější stájovou mechanizací,“ napsal Dudík.

Akce Kulak nebyla vesnická idyla

Právě takovýto pohled na minulost rozčílil sedláky, na jejichž podporu vystoupila například Společnost Antonína Švehly. Historik Petr Blažek upozornil, že kolektivizace venkova měla k idyle „vzájemné výpomoci“ daleko: v rámci estébácké Akce Kulak padaly dlouholeté tresty, výjimkou nebyly tresty smrti, minimálně 16 tisíc rodinných příslušníků uvězněných sedláků bylo vysídleno z jejich vlastních statků.

Starosta Dudík však odmítá, že by se akce nesla v duchu oslav kolektivizace venkova nebo popírání zločinů komunismu z 50.let minulého století. „To odporuje i mému vlastnímu vnitřnímu přesvědčení. Odmítám politizaci této věci a opětovně uvádím, že došlo k politováníhodnému omylu, za což se ministru Marianu Jurečkovi a resortu zemědělství omlouvám,“ napsal.

Premiér neodpověděl

Asociace soukromého zemědělství oslovila premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Jurečkova stranického šéfa, místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka otevřenými dopisy, v nichž navrhla zvážit Jurečkovo setrvání v křesle ministra.

Bělobrádek se Jurečky zastal, prý jde o politický boj vyvolaný příznivci exministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Jurečka řekl, že obec zneužila logo ministerstva a že ze slibované finanční podpory nedostane ani korunu.

Premiér Sobotka na otázky HlídacíPes.org neodpověděl. Žádná oficiální reakce na otevřené dopisy zatím nedošla ani Asociaci soukromého zemědělství.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)