Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Kdo se bojí Modlitby pro Martu, Hlavatý pořád nemá dost a prezident jako hloupý Pepík z hospody

PSÍ UŠI. V rámci vyjednávání o vládě a nadbíhání komunistům vytáhl Andrej Babiš téma zdanění náhrad za církevní restituce. Báječná věc, ke které my máme toto: Co bylo ukradeno, musí zůstat ukradeno, nebo být aspoň řádně zdaněno, když už teď krátkodobě nemůžeme nikoho oběsit, umučit, oloupit, nebo aspoň pořádně uvláčet hnojem a zničit mu život. Vaše KSČ a StB. Nyní k některým jevům uplynulých dní podrobněji.

 • Prezident republiky Miloš Zeman se vydal do regionů na kampaň, kterou nevede. Ve Zlíně ho lidovecký hejtman Čunek nechtěl, tak zajel vedle do Olomouce za loajálním kolegou Oklešťkem ze stáje Agrofert. A bylo z toho zase mrzení. Udatná česká policie v duchu prověřených metod svých čínských poradců zhatila pokus o podvracení republiky na náměstí v Lipníku. Vyhrávání jakési Kubišové z okna zatrhla a zvukaře jako zaprodance zatkla. Jenže přitom trochu zapomněla na datum a století a do soukromých prostor vtrhla nezákonně.

„To, co se stalo v Lipníku, musí projít vnitřní kontrolou Policejního prezidia.“
(ministr pro dodržování socialistické zákonnosti Milan Chovanec pro Aktuálně.cz, 9., listopadu)

Ministr vnitra se samozřejmě jako obvykle plete. To, co se stalo v Lipníku, kontrolou Policejního prezidia naopak projít nesmí, aby to nezametla pod koberec. Jediný možný způsob je, aby se případu chopil nějaký státní zástupce a nechal ho prověřit generální inspekci.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Už jsme se k příběhům novodobého rytíře de la Mancha, bývalého senátora a budoucího bývalého poslance Jiřího Hlavatého, nechtěli vracet. Ale on si začal. A evidentně pořád nemá dost. Už tak slušný kravinec rozpatlal svým dalším komentářem, když vysvětloval, proč se i přes nesouhlas Andreje Babiše bude v lednu znovu ucházet o senátorský mandát na Trutnovsku, který mu kvůli zvolení do sněmovny zanikl.

„Zkušenosti, které mám z posledních dvou týdnů s lidmi u nás ve Dvoře Králové, jsou takové, že lidé jsou v šoku. Na vrátnici se mi omlouvali, že mě kroužkovali. Chápání lidí je jiné. Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je.“
(z vůle lidu poslanec a amatérský vykladač zastupitelské demokracie Jiří Hlavatý v rozhovoru pro Hospodářské noviny, 11. listopadu)

My mezitím spokojeně sledujeme, jak se povolební vývoj nenápadně sune k možnosti předčasných voleb. A říkáme si, že ideální termín pro ně by mohl být příští rok na jaře, kdyby si to náhodou pan budoucí senátor zase rozmyslel. Pak je tu samozřejmě druhá varianta, že ho voliči tentokrát té obtížné „určité formy podpory“ zbaví a ze sněmovny odstoupí sám. Jak se opakovaně nechal slyšet, na poslancování nebude mít Hlavatý stejně kvůli šéfování své firmy Juta čas. On bude mít konečně pokoj od otravných voličů, my od jeho vrtochů.

 • Trochu to v Česku začíná vypadat, že se rozmáhají rasově motivované útoky, což jistě nijak nesouvisí s nástupem Okamurových slušnočechů do sněmovny. Opilý tajemník jeho klubu Jaroslav Staník ve sněmovně pokřikoval výrazy, za které se ve slušné společnosti rozbíjí tlama a v právním státě posílá do vězení. Jiní slušní Češi se na internetu vrhli dokonce na děti z jedné z teplických škol, protože jim přišla příliš multikulturní. A pak je tu útok olomouckých chuligánů, kteří při výletě do Prahy zbili v tramvaji muže původem z Afriky.

„U toho incidentu jsem nebyl a nevím, co bylo příčinou. Nemyslím si, že by to byla barva pleti. Mohlo tam být i nějaké vyjádření k příznivcům fotbalového klubu.“
(hate-man Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk pro server, který nebudeme jmenovat, aby nezemřelo koťátko, 12. listopadu)

Přisadil si ovšem i prezident Zeman.

„Myslím si, že k obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti, protože fotbaloví fanoušci, jak jsem řekl mnohokrát, jsou lidé, kteří se nekontrolují, a dokonce bych řekl, že jsou to v podstatě chuligáni.“
(Miloš Zeman tamtéž, dvě koťátka už by byla fakt moc)

V obou případech jde o rétoriku z počátku 90. let, v níž oba muži zastydli. Celá devadesátá léta byla z pohledu české společnosti právě o tom, donutit policii, státní instituce, ale i mentalitu lidí, aby přestali rasové násilí zlehčovat a tvrdě ho odsuzovali. A je smutné sledovat konce Miloše Zemana, který v roce 1997 promluvil na pietní manifestaci po vraždě súdánského studenta Hassana Abdelradiho. Je to přesně dvacet let, co tam Zeman jako předseda sněmovny slíbil přijetí tvrdých zákonů proti skinheadům. Tehdy stál v čele občanské společnosti, dnes mluví jako hloupý Pepík.

Je to truchlivé vzpomínání. A to má navíc začít sněžit. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

 
 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Ivan napsal:

  Jen nenávistné plivance novinářské nuly. Když se kdokoliv pokouší narušit průběh řádně nahlášeného shromáždění stovek občanů, kteří si přišli vyslechnout projev presidenta republiky tím, že pouští přes zesilovač hudbu tak, aby projev nebyl slyšet, je zásah policie na místě. Postupovat měla velmi tvrdě, protože onen výtržník byl předem varován, že narušovat shromáždění je protizákonné. To každý slušný člověk pochopí, jen novinářské kanálii to není jasné.
  Ostatní text nějakého Maleckého jen odhaluje jeho bezcharakternost. V poslanecké sněmovně nebyl, žádné prohlášení Staníka neslyšel, ale přesto sebejistě všechno ví, všude byl, zkrátka d.bil.

  • Irena napsal:

   A jako moc tvrdě byste si to, Ivane, představoval? Co by vás uspokojilo – obušky, vodní dělo? Tak to jsme tu už zažili a děkuji, stačilo.

   • Ina napsal:

    Svoboda každého končí tam, kde začíná svoboda ostatních. Svoboda kdejakého Pepka Vyskoče nemůže zasahovat do svobod ostatních spoluobčanů. A tuto svobodu zde páni policisté zcela správně hájili. Vy máte opravdu pocit, že existuje nějaké právo narušovat zcela libovolně shromáždění kohokoliv jen proto, že nesouhlasím s jejich názory? Budeme-li se všichni navzájem přeřvávat, nakonec ze svobody vyjadřování nezbyde vůbec nic.

   • Ivan napsal:

    Obušek by úplně stačil. Když někomu nestačí slovní upozornění na to, že porušuje zákon, pak je na místě ráznější připomenutí, které obvykle pochopí i ti natvrdlejší.
    Pro ty co mají narážky na minulost jako kdyby v ČR policie někdy zasahovala rázně tak ať se podívá na postup policie na tzv. demokratickém západě. Nejčerstvější je např. Katalánsko. To teprve uvidí „ráznou demokracii“.

    • Irena napsal:

     Tak určitě, když se vám zdá obušek přiměřený, potom je těžká každá diskuse.
     Mě spíš fascinuje, jak mu na to vždycky skočíme. Kdyby se nechala píseň doznít (trvá cca 5 minut) a pak to Zeman nějak „vtipně“ okomentoval, k žádnému incidentu by nedošlo a celá věc by se ani nedostala do večerních zpráv. Takhle však se to pěkně rozmázlo a je z toho aféra s ambicí rozdělovat společnost. To ať mi nikdo netvrdí, že to Zeman nedělá schválně!

  • AntiZeman napsal:

   takže já se rozhodnu, ty komunistická rudá -píp- („vypípnuto“ v rámci snahy o slušnou diskusi, pozn. red.), že si doma pustím hudbu a při tom si vyvětrám a podle tebe to je na zásah proti domovnímu právu jo? To jsi zapomněl jaké je datum. Už není rok 1987 ale 2017.

  • Oldřich napsal:

   Pokud nejste sám bývalý příslušník STB a má-li cenu vůbec na váš „příspěvek“ reagovat, tak vám doporučuji se nejprve seznámit s fakty, a až po tom něco vypouštět do světa.
   Pusťte si například „televizi“ pana ovčáčka se záznamem mítinku na náměstí, kde řečníci nerušeně hovoří a zdálky se line sotva slyšitelná Modlitba pro Martu.
   Dále – pan zvukař měl puštění písně předem domluvené s místní policií. A do soukromých prostor vtrhlo až „prezidentské policejní komando“ které svůj postup s místními vůbec nekonzultovalo. Nikoho nevarovali, nikoho se neptali. Ptali se na cestu na místní policejní úřadovnu pana zvukaře, až poté, co ho „zajali“.
   Pro vaší lepší informovanost si pusťte zvukařovu osobní výpověď na DVTV Aktuálně.
   PS: A hlavně mám pocit, že naprostá většina všech, kteří „narušení“ kritizují nevědí o akci zhola nic a v míře své slušnosti a morálních kvalit nesahají organizátorům protestní akce ani po kotníky.

Přidávání komentářů není povoleno