Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ωméga * on Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Archiv ruského prezidenta skrývá kus české historie. Dokumenty jsou ale nepřístupné

Už dvacet let existuje společná Česko-ruská komise historiků a archivářů. Funguje však dosti jednostranně: tuzemské archivy jsou otevřeny, ochota otevírat ty ruské, je naopak velmi nízká. Kvůli novému Česko-ruskému fóru, kde půjde mimo jiné právě o přístup k dokumentům, se nyní mezi historiky rozhořely spory. 

Přístup do některých ruských archivů je zcela uzavřen, jinde jsou k dispozici jen fragmenty svazků, pořízení fotokopie je výrazně zpoplatněno, vyzvednutí je možné pouze osobně.

I proto se z možnosti otevření ruských archivů pro české badatele stalo – pro Česko  – hlavní téma nadcházejícího Česko-ruského diskusního fóra.

S požehnáním Putina

„Je to dlouho otevřené téma, snažíme se o přístup do archivů už od 90. let a úplně mnoho konkrétního se nepovedlo, Teď jsme středně optimističtí. Ruské straně předáme od našich historiků konkrétní seznamy dokumentů,“ říká Petr Pirunčík ze zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Šéf zahraničního odboru Rudolf Jindrák věří, že ruská vstřícnost bude, či již je, zajištěna shora: „Vladimir Putin vydal příkaz, aby se nám archivy otevřely, jinak by s tím tématem vůbec nesouhlasili,“ říká.

S žádostí o přístup do bohatých ruských archivů se na setkání s Vladimirem Putinem vloni v květnu Pekingu obrátil Miloš Zeman.

Podle diplomatů obeznámených s okolnostmi tehdejší cesty v té době neexistovalo žádné nosné téma, jež by se pro setkání s Putinem nabízelo, a archivy byly vybrány jako vhodné řešení.

Později Zeman českou žádost zopakoval písemně. V listopadu 2017 pak Zeman s Putinem podepsali memorandum k Česko-ruskému fóru.

Česká strana si jako téma prvního jednání, jež začne 7. června v Praze, vybrala právě historii a otevření archivů. Rusové se chtějí bavit o spolupráci ve vzdělávání (možná i proto, že v Česku studuje zhruba devět tisíc mladých Rusů).

„Ještě v lednu nám Rusové říkali, že nevidí důvod, aby svůj přístup měnili, nakonec ale řekli, že chtějí konkrétní seznam archivů a fondů, o něž bychom měli zájem,“ říká Pirunčík.

Osobní spis Klementa Gottwalda

S tím, že by ruská delegace přivezla do Prahy „dárek“ v podobě nějakého zajímavého, zásadního a dosud neznámého dokumentu, se podle Rudolfa Jindráka nepočítá.

Možností by přitom bylo nepřeberné množství. Ruské archivy stále skrývají zajímavé informace týkající se let 1918, 1938, 1945, 1948, 1968 (například originál zvacího dopisu) i 1989 a leccos dalšího navíc. Například o osudech legionářů, lidech československé národnosti zavražděných v období velkého teroru za Stalinovy vlády v 30. letech, o lidech odvlečených do gulagu…

Čeští historici nyní finalizují seznam dokumentů a konkrétních archivních materiálů a spisů, k nimž by se rádi v Rusku dostali.

Například Ústav pro studium totalitních režimů připravil konkrétní seznam archivů a dokumentů, o něž by měl zájem.

Patří tam vyšetřovací spisy NKVD z Ústředního archivu Federální služby bezpečnosti Ruska, informace o válečných zajatcích s původem z Československa z Ruského státního vojenského archivu nebo informace o spolupráci československé StB a sovětské KGB na centrální úrovni z Ústředního archivu ruského Ministerstva vnitra.

„To je ale z říše snů,“ komentuje to historik ÚSTR Adam Hradilek.

V Rusku jsou nadále pod zámkem s lhůtou nepřístupnosti 75 let třeba i takzvané osobní fondy, mezi nimi i osobní spis někdejšího československého prezidenta Klementa Gottwalda.

„Je to příležitost, jak se dostat k materiálům, jež považujeme za důležité pro novodobé české dějiny. Například Archiv prezidenta Ruské federace je pro badatele uzavřen, jsou tam přitom důležité dokumenty, které by pomohly objasnit motivy sovětské politiky vůči Československu ve 20. století,“ říká ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra, který se fóra zúčastní.

Nehodlám se účastnit

Právě účast Zdeňka Hazdry nyní veřejnou výzvou odsoudilo devět „bývalých i současných“ pracovníků ÚSTR.

„Žádná výhoda archivních akvizic, kterou se protagonisté fóra zaštiťují, nemůže vyvážit to, čím je pro historika ztráta osobní integrity, pokud historik nebo badatel opomíjí morální cenu, kterou za tyto výhody platí,” stojí v dopise, který podepsal například Pavel Žáček, Petr Blažek nebo Radek Schovánek.

Česko-ruské fórum má navzdory své deklarované apolitičnosti i své další kritiky. První otevřený dopis odmítající tuto akci vznikl už vloni v listopadu.

Signatáři v něm vyzvali tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby vznik fóra pozastavil, protože může být „zneužito jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace“.

Podepsán je i bývalý český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. I když je v memorandu sice explicitně zmíněno, že právo účastnit se setkání fóra mají „současní i bývalí čeští velvyslanci v Ruské federaci a ruští velvyslanci v České republice“, Kolář nemá v úmyslu dorazit.

„Mám o tomto diskusním fóru výrazné pochybnosti a za dané politické situace se toho nehodlám účastnit,“ říká.

Podobně to vidí i další signatář dopisu, politický geograf Michael Romancov.

„Pokud jsme autenticky hodnotově součástí Západu, tak otázka roku 1938, 1948 nebo 1968 nejsou věci, které jsou na pořadu dne. Kdyby Rusko mělo otevřené archivy tak, jako většina normálních zemí, tak bychom ty detaily už dávno znali,“ říká Romancov.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nevěřím tomu, že něco, pořádané kanceláří prezidenta Zemana, je určeno k získání nějakých „protirusáckých“ dokumentů

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Co je na tom „pravém zvacím dopise“ protirusáckého? Rusáci ho nepsali, ale čeští soudruzisnad dokonce jistě, jen se pořád přesně neví kdo to doopravdy všechno byl.

 2. Pavel Liška napsal:

  Hmmm …. a jak že to je s odtajněním archívů v USA ?! . Stalo se až se do toho vložil… ano, Donald Trump . A to na podzim loňského roku. A za dosti velkého odporu …. ano, i demokratických kongresmanů. A to ještě , jak říká mluvčí CIA , pí. Horniaková : „nicméně miliony stránek byly upraveny. Podle Horniakové ale byly tyto zásahy pouze „lehké“ a jejich smyslem byla ochrana zdrojů a metod, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit národní bezpečnost. “ Takže asi takhle …. I Rusko je na rozdíl od ČR velmoc a jejich archívy a jejich odtajnění mohou mít násobně větší dopad než otevření archívů českých . Je to logické a pochopitelné, ale opět, kdo chce psa bít…. tak vhodný článek vyplodí. Smutné, velmi smutné ….

  • Robert Břešťan napsal:

   Ano, je to článek o Česko-ruském fóru a jeho souvislostech, ale vy se dožadujete textu o USA. Chápu.

   • Pavel Liška napsal:

    Ale ano, určitě chápete co chci říci . Tak hloupý nejste. To si opravdu nemyslím . Sakra, čím to je, že ačkoliv mám s Rusy velmi negativní zkušenosti , i z byznysu, tak po přečtení některých propagandistických článků mám sto chutí je vzít na milost ?

    • Robert Břešťan napsal:

     Pokud vidíte propagandu v textu o česko-ruském fóru a o ruských archivech a dožadujete se „pravdy o USA“, pak se obávám, že nechápete obsah. Je to jako byste si vařil svíčkovou a pak se rozčiloval, že na talíři nemáte biftek.

     • Pavel Liška napsal:

      Ale no tak …. Pořád hra na nechápavého ? Jednou jste tu psal : náš server – naše pravidla. Souhlasím, a respektuji. A co tak : náš archív – naše právo s ním nakládat ?

     • Robert Břešťan napsal:

      Čímž ovšem píšete úplně něco jiného než v prvním komentáři, že. Ano, Rusové nechť si se svými archivy nakládají, jak chtějí, ostatně to zapadá do jejich politiky.

     • Horský napsal:

      Ano, otevřít také archívy v USA ať se dovíme o gulagu pro české občany v USA, odvlékání českých občanů po roce 1945 a funkci amerických poradců v Praze při politických procesech., Janu Masarykovi, srpnu 1968 atd.

   • Bohumil Řeřicha napsal:

    Je známo, že britský žurnalista a spisovatel Edward Lucas, před časem prohlásil: „Kdyby se otevřely archivy bývalé KGB, došlo by v Evropě k politickému zemětřesení“. Kam se ztratilo 7 000 spolupracovníků KGB v naší zemi ? Je též známo, že ruská tajná služba má podíl i tragédii trajektu „Estonia“. Dokud bude Putin u moci archivy neotevře, neboť mu slouží k vydírání…..

  • Zdenek napsal:

   …a v USA zase bijou cernochy!

   Doufam, ze vy patrite jen mezi ty uzitecne, ne placene, takto slaby vykon, stydte se, tak znovu a lepe!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Cele tohle forum je jedna velka PR habadura, aby mohli Rusove rict: „Vidite? Na Zapade jsou i lide, kteri se s nama normalne bavi.“

 4. Pavel Liška napsal:

  Reakce na Robert Břešťan ( 31.5. , 10:32 ) : poprosím o poukázání a rozbor protichůdnosti mých komentářů. Děkuji . Ano, psal jsem dvě různé věci, ale nejsou ve vzájemném rozporu. Váš komentář je zavádějící a podprahově manipulativní . Bez možnosti „odpovědět“ , tudíž jasná tečka z Vaší strany a ukončení nevhodné diskuze, odvádějící pozornost od samotného článku a tím „ničící Vaše kruhy“ . Ale je to Vaše právo. Nedivím se. Dáte si s článkem práci a potom vše sklouzne kvůli nějakému komentáři jinam. To naštve. Chápu a rozumím. Mne by to štvalo též.
  Asi nemá cenu sem dávat komentáře. Snažil jsem se vždy o argumenty a vnést do komentářů svůj pohled na věc. Omlouvám se, že ruším a mizím. Mějte se tu krásně a utvrzujte se navzájem ve svých názorech . Neberu vám je.

  • PM napsal:

   Pane Liško sbohem a děkuji, děkuji, děkuji.
   Ale nevěřím, nevěřím a nevěřím.

 5. Marketa napsal:

  pan „Horsky“ psal ironicky o “ gulazich v Rusku pro česke obcany…jen bych rada pripomela, ze proti mucirnam a koncentrakum CIA na Kube, v Rumunsku a mnoha jinych mistech sveta byly ruske gulagy zotavovnami. Vim, ze to nesouvisi s tematem, ale pripomenout to musim. Ono totiz nic neni cernobile. Jinak take by me zajimalo, co skryvaj ruske archyvy. To by asi asi bylo poctenicko ?

  • Marek napsal:

   Ano a držitelem Nobelovy ceny za medicínu se ex-post stává báťužka Stalin…Marketo, Marketo…

  • Stanislav Zbranek napsal:

   Z vašeho příspěvku je zřejmé, že vůbec nevíte, co to ruské gulagy byly. Tyto Gulagy byly obvykle umístěné na Sibiři a Sibiř byla v té době téměř neobydlená, bez zemědělství a tudíž, bez základních potravin. Krajina na Sibiři se svým klimatem, kdy 60-stupňové mrazy v zimě střídaly krátké ale horké léta byla sama o sobě nehostinná, v zimě to bylo permanentně na umrznutí a v létě na utopení v bažinách. A vy tu napíšete takovou hloupost, že ruské gulagy byly oproti vězení na Kubě, v Rumunsku či v Lotyšsku zotavovny. Ano, byly to takové zotavovny, kde většina zotavujících nepřežila. I z našich 7500 občanů odvlečených rusy po roce 1948 se jich vrátilo několik málo a o většině se neví jak a kde skončili. Ti co se vrátili, byli ti, kterým se podařilo utéct a následně měli to velké štěstí, že se jim podařilo Rusko opustit.

   • bolek.vala napsal:

    Gulagy byly v první řadě pracovní tábory , vězňové vybudovali spoustu strojírenských podniků ,hutí , přehrad , elektráren , kam se po zahájení války v roce 1941 přesunula výroba ze západního Ruska , na smrti dělníků nikdo neměl zájem ! Samozřejmě tam byly tvrdé podmínky , ale v těch tam žilo odjakživa i civilní obavatelstvo !!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A to ještě nekecáte? To by jeden neřekl, že na Sibiři byly „60-stupňové mrazy v zimě střídaly krátké ale horké léta byla sama o sobě nehostinná, v zimě to bylo permanentně na umrznutí a v létě na utopení v bažinách“. Byl jste někdy v Karibiku, kde v létě teplota 40 stupňů nad nulou je skoro příjemný chládek a při 100% vlhkosti vás ani vypocení litru potu za čtvrt hodiny, ani násilném „dolévání“ tekutin při waterboardingu, neochladí? Až si to zkusíte, poznáte, že ještě dnes jsou horší místa než sovětské gulagy, a že cvrkot v těch místech neprovozují zrovna Rusové.

 6. scallop napsal:

  Pred par lety nam nas mily prezident sliboval stamiliardove cinske investice, kdyz budeme na risi stredu hodni a budeme panackovat jak panda piska. Skoncilo to debaklem a cesky prezident ukazal, ze jeho diplomaticke diletantsvi nema v evrope obdoby. Ovsem cesky lid ho za jeho roztomile samozrejmou neschopnost miluje.

  Dnes nam nas mily prezident slibuje, ze rusko otevre sve archivy, kdyz budeme na imperium hodni a budeme panackovat jak peskov piska … a ceskemu lidu se hned rozklepou kolena.

  • nováček napsal:

   I Vy jeden malý hlupáčku. Neurážejte česlý lid, když si chcete jen plivnout na prezidenta Zemana!

   • Ales Ponec napsal:

    Scallop neplive, pouze poukazuje na dokazanou politicko-hospodarskou neschopnost a lhani prezidenta Zemana.
    O tom se snad nesmi mluvit?
    Nebo to neni pravda?

Přidávání komentářů není povoleno