Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
archer10 (Dennis) (53M Views) via Foter.com / CC BY-SA,

Ruská ambasáda rok poté. Počet zaměstnanců zůstává nadále nebývale vysoký

I když se počet zaměstnanců ruské ambasády v Česku meziročně mírně snížil, nadále zůstává – slovy poslance Ivana Gabala – „reliktem okupační mocnosti“.

Přesně před rokem HlídacíPes.org upozornil na to, že ruská ambasáda v Praze má vůbec největší počet zaměstnanců ze všech zahraničních zastoupení v ČR. Meziročně se mnoho nezměnilo.

Jen diplomatické krytí

Zatímco vloni ruské velvyslanectví zaměstnávalo 142 akreditovaných diplomatických i nediplomatických pracovníků, aktuálně je to 140 osob. HlídacíPes.org si aktualizované údaje vyžádal na českém ministerstvu zahraničí

Nadále platí, že v oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba osmdesát. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a podobné podpůrné profese.

Do bilance se pravděpodobně promítl letošní špionážní incident, na nějž upozornil týdeník Respekt.

Bezpečnostní informační služba odhalila dva muže spojené s ambasádou, jež z důvodu špionáže označila jako nežádoucí. Ministerstvo zahraničí poté prostřednictvím vízové politiky zamezilo v pobytu jednomu zaměstnanci ruské ambasády a dalšího, který sem již mířil na misi.

O nápadně vysokých počtech pracovníků ruské ambasády v Česku se ve svých zprávách BIS pravidelně zmiňuje s tím, že „ruští zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím provádějí činnosti, které se neslučují s náplní práce diplomata.“

Rusko, Čína, USA

Rusko si vysoký počet zaměstnanců v Praze (plus například konzulárním oddělení v Karlových Varech) udržuje dlouhodobě. Rekordní byl rok 2011 se 151 zaměstnanci ambasády.

„Ta asymetrie zastoupení je historicky urážlivá. Vysoký počet lidí na ruské ambasádě je relikt okupační mocnosti, je to sídlo místodržícího, je to dehonestující a jako pamětníkovi roku 1968 mi to vadí,“ řekl už dříve k tématu předimenzované ruské ambasády poslanec Ivan Gabal.

Pro srovnání: počet zaměstnanců americké ambasády se meziročně zvýšil o jedno místo, ze 70 na 71, z 28 na 29 pak vzrostl počet zaměstnanců čínského zastoupení v ČR.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Petr Homoláč napsal:

  Gabal se plete a mate. To není relikt minulosti, ale aktuální ruská politika spojená s českými kolaboranty na Hradě.

 2. J.Němec napsal:

  Problém je ten, že obyčejný Čech nemá svoji BIS. Svoji BIS má náš prezident a proto si asi může dovolit z nás a celého polistopadového vývoje dělat kavárenské blbečky a kavárenskou frašku. Bavit se o ruských špionech dnes když se formují naši vysloužilí rambove pana vojáka Holkupa na obranu Zemana je směšné. Asi to mají dovolené.

 3. Aleš K. napsal:

  Bratia Slováci by asi řekli „A čo nám po tem?

  • Robert Břešťan napsal:

   Což se dá říct na úplně všechno.

   • Aleš K. napsal:

    Dobrý večer pane Břešťane!
    Nejsem v tomto oboru nijak fundovaný a proto nevím, zda je nějakými úmluvami stanoven počet pracovníků velvyslanectví, vyslanectví, misí… Pokud ne, je interní věcí té či oné země, kolik pracovníků tam či onde má. Pokud vyvíjejí činnost, která poškozuje stát, kde zastupitelský úřad sídlí, je tato osoba označena za „persona non grata“ a je vyhoštěna, příp. vyměněna za podobně přistiženého špióna, pokud se rovnou nejedná o W4C…

Přidávání komentářů není povoleno