Ruská ambasáda v ČR: střídání generací špiónů, ministerstvo „v jednotkách případů“ neudělilo diplomatům víza

Napsal/a Robert Břešťan 16. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Oficiálně česká kontrarozvědka BIS žádná čísla nepotvrdí. Neoficiálně se lze dozvědět alespoň to, že na ruské ambasádě v Praze působí více zpravodajských důstojníků ruské tajné služby než skutečných kariérních diplomatů.

Pozornost na diplomatické zastoupení Ruska v České republice se opět upřela v souvislosti s událostmi ve Velké Británii.

Londýn obvinil Moskvu z pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery a použití nervového plynu. Premiérka Theresa Mayová poté oznámila, že Velká Británie vyhostí 23 ruských diplomatů, jež označila za zpravodajské důstojníky.

Díky tomu také vyšlo najevo, že v Británii, zemi s 65 miliony obyvatel a nesrovnatelně větším geopolitickým významem než má Česko, je na tamním ruském velvyslanectví akreditováno 58 diplomatů.

Ve výrazně menší a méně vlivné České republice mělo k 1. červnu 2017 velvyslanectví Ruské federace v Praze 48 členů diplomatického personálu a 81 členů administrativně-technického personálu. Dalších 11 lidí pracovalo na konzulátech v Brně a Karlových Varech.

Střídání ruské generace

V posledních pěti letech se tento počet výrazně nezměnil a pohybuje se trvale mezi 130 a 150 lidmi.

HlídacíPes.org pod podmínkou anonymity hovořil s expertem BIS, který upozornil na probíhající generační proměnu v ruské diplomacii:

„Staří a zkušení a zároveň nám již známí zpravodajci odcházejí a na ambasádu přicházejí noví lidé, zatím bez historie. Neví se proto zatím s jistotou to, zda jsou to zpravodajci nebo ne… Tahle proměna probíhá i v Česku.“ 

Podle stejného zdroje české ministerstvo zahraničí ale právě na doporučení BIS opakovaně neudělilo konkrétním ruským diplomatům souhlas s pobytem a víza: „Rusové jsou dost naštvaní, ale i díky tomu se počet lidí na ambasádě v Praze nezvyšuje, spíše stagnuje.“

Ministerstvo zahraničí na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo, že v uplynulých letech byly Ruské federaci zamítnuty „jednotky žádostí“.

„Posouzení žádostí o udělení povolení k pobytu, respektive o vydání vstupních diplomatických víz, je komplexní proces, k zamítnutí žádostí dochází spíše výjimečně. Z důvodu ochrany zájmů ČR nelze poskytnout přesné číslo,“ dodala mluvčí Irena Valentová.

Připojí se Česko?

„Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Michal Koudelka.

Na přebujelost ruského zastoupení v ČR ostatně BIS dlouhodobě upozorňuje ve svých veřejně dostupných výročních zprávách.

„Ruské zpravodajské služby nezměnily svůj extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí. Ruský diplomatický personál tak zůstává nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci, a dlouhodobě si tak stále drží tento negativní primát v diplomatickém sboru deklarovaném v ČR,“ konstatovala česká kontrarozvědka BIS ve své poslední zprávě.

V uplynulých dnech byl na oficiální návštěvě České republiky britský ministr pro brexit David Davis. Šéf české diplomacie Martin Stropnický při té příležitosti „vyjádřil podporu Spojenému království po nedávném bezprecedentním útoku nervovým plynem“.

Týdeník Respekt později informoval o tom, že Británie neoficiální cestou vyzvala Prahu, aby i ona vyhostila některé ruské diplomaty, respektive zpravodajce.

Zda Česko takové žádosti vyhoví, není jisté. Ve srovnání s ruským velvyslanectvím v Česku je česká ambasáda v Moskvě personálně výrazně menší. V případech vyhoštění diplomatů je přitom běžná reciprocita – stejná reakce druhé strany.

Odvetným opatřením vůči Británii už Rusko pohrozilo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)