Roztleskávači národní jednoty, posel fair-play Limberský a Babišovy stranické čistky

Napsal/a Robert Malecký 8. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Milujeme ten čas, kdy se srdce národa otevírá a nechá se dva týdny vést sportovními komentátory v úloze roztleskávačů společně sdílené radosti. Jen nevíme, proč přitom musíme poslouchat věty typu Vyrovnávací gól by způsobil větší ránu než gól kontaktní. Představujeme si tu smršť posměchu, kdyby ve studiu seděl nějaký ten politický komentátor a zcela vážně pronášel moudra typu Prohrát dvoje volby by bylo horší než prohrát jedny. No nic. A to nás ještě za měsíc čeká fotbalové Euro s Čapounem.

  • Ano, pochopili jste správně, dnes to bude tak trochu o sportu. Přírodní úkaz jménem David Limberský se dočkal trestu za vulgární gesta směrem k fanouškům v zápase na Spartě, v němž plzeňská Viktorie zúročila celoroční přízeň mužů v černém, promiňte – stabilní formu – a zaslouženě pozvedla pohár pro mistra. (Abychom si taky vyzkoušeli tu sporťáckou hantýrku.) „Bavili jsme se o tom dlouho a tento druh trestu nám přišel příhodnější než zastavení činnosti. Je výchovnějšího charakteru. Jde nám o to, aby Limberský ukázal svou lepší tvář,komentoval předseda disciplinární komise Richard Baček uloženou pokutu 50 tisíc korun a povinnost odtrénovat tři tréninky mládeže.

Je v tom výborná zpráva: trénovat děti je za trest. Za pozornost stojí i fakt, že Limberský se coby vzor nepostaví dětem v domácí Plzni, ale musí tréninky vést mimo svůj klub. Přeloženo: Plzeň si může sama vybrat, na která tři místa na fotbalové mapě (jde nám to!) rozšíří jako nákazu ducha fair-play, kterého je Limberský přímo etalonem. Ještě by s sebou mohl vzít Petrželu, to je zase kvalitní letec.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


 

IMG_20160508_070405

  • U fair-play ještě chvíli zůstaneme, tentokrát na poli médií. V televizním vysílání existuje pojem jménem crawl, je to takový ten proužek dole na televizoru, na zpravodajských stanicích shrnující nejdůležitější zprávy dne. „ČT: Nález odposlechů u pražských kriminalistů může souviset s kauzou Nagyová.“ „ČT: Policista podle ÚOOZ na pokyn lidí z okruhu Nagyové ovlivňoval vyšetřování Randáka.“ hlásil crawl v sobotu v noci a v neděli dopoledne. První dvě hlavní zprávy z produkce zpravodajství České televize! Gratulujeme, to je úspěch!

A teď fakta. V té sebeprezentaci samozřejmě něco chybí. Za prvé samotná zpráva, že se odposlechy vůbec u pražských kriminalistů našly a že to byli kriminalisté, kteří prošetřují dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo. Z novinářského pohledu hrubá chyba. A pak schází citace – s tou informací totiž přišel deník Právo, což už ČT cudně zamlčela. To není chyba, ale v českých médiích běžná lumpárna a obyčejná zlodějna. Když se ovšem tvoří vlastní úspěch, musí jít etika stranou.

  • Hlavní politickou zprávou víkendu je ovšem sjezd obrozující se KSČ, na němž generální tajemník Gustáv Husák vyhlásil stranické prověrky. „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť!“ Nebo jsme to popletli? Tohle nás zmátlo: „Je jedním z našich nejdůležitějších úkolů před příštími parlamentními volbami očista našeho hnutí od těchto prospěchářů,“ řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš na víkendové stranické konferenci. Pět let ta strana funguje, a už jsou tu čistky.

Nás ovšem zaujalo další Babišovo vyhlášení, že programem hnutí ANO je selský rozum. Hledali jsme, jak je rozveden do jednotlivých programových bodů, ale nenašli. Nabízíme tedy několik citací amerického ekonoma a politického filosofa Thomase Sowella, autora knihy Ekonomie selským rozumem, které by se hnutí ANO mohly při sepisování programu hodit. 

  • Je zajímavé, že lidé, kteří si myslí, že si nemůžeme dovolit platit si za lékaře, nemocnice a léky, si nějakým způsobem myslí, že si můžeme dovolit platit za lékaře, nemocnice, léky a vládní byrokracii, která vše spravuje.
  • Pokud jste hlasovali pro politiky, kteří slibují, že vám dají nějaké požitky na úkor někoho jiného, pak nemáte právo si stěžovat, když si pak vaše peníze vezmou a dají je někomu jinému, včetně sebe samých.
  • Lidé, kteří odmítají akceptovat nepříjemné pravdy, nemají právo si stěžovat na politiky, kteří jim lžou. Jaký jiný druh kandidátů může být volen?

13151762_10208169418106835_3436396174876252603_n

  • Pokud u vás právě dochází k erotickému třeštění, vyrušíme vás návodem, jak drtit ořechy, nabízeli před 40 lety Vodňanský se Skoumalem ve slavném představení Hurá na Bastilu. My závěrem přicházíme s podobným návodem, týkajícím se melounů. Snad přijde vhod.

Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)