Pavel Kysilka: Dopad digitalizace? Český zázrak se může po 25 letech zadrhnout

Napsal/a -pes- 14. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

2 DÍL SÉRIE DIGI SVĚT. Probíhající digitalizace všeho, podobně jako historicky každá revoluce, s sebou přináší obrovské příležitosti a hrozby. Prvního se musíme učit využívat, druhému se naopak v oblastech, kde je to jen trochu možné, bránit. Česko by právě v této souvislosti mělo výrazně zabrat v oblasti školství, jinak se totiž může stát, že v konkurenčním prostředí zítřka neobstojí. Podrobnosti probírali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a někdejší generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. Nabízíme jejich hlavní teze průběžně doplňované o expertní hlasy.

Teze 1:

Jde o to (jen) nelovit Pokemony.

teze-1

©©

V podstatě každý z nás vlastní chytrý telefon s daleko větší kapacitou a rychlostí než měly mašiny, které pomohly lidem přistát na měsíci. A co s tím děláme? Lovíme Pokemony… To, co před námi stojí, je naučit se využívat pokroku, kterého už bylo dosaženo. Naučit se věci spojovat dohromady jako například v případě systémů jako je chytrý dům a chytré město. Jinými slovy, cílem je se postupně učit spousty věcí pro nás život pořádně využívat (a společně s tím ošetřovat i rizika, která jsou obrovská). I proto dnes nelze vypíchnout jeden trend. Jde o to věci propojit a najít způsob, jak nám mohou usnadnit život, pomoc v podnikání, pomoc v sociální oblasti, dostat nás třeba na Mars nebo k novým zdrojům a tak dále. Těch možností je celá řada. Berte to přitom tak, že každý týden – my si to monitorujeme – vychází 10-15 článků o nějakém průlomovém vývoji, vynálezu a nebo objevu. A my teprve začínáme přemýšlet, jak to všechno využít; to nás teď čeká.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Začíná kreativní destrukce (na) trhu práce.

teze-2

©©

Každá civilizační revoluce přinesla obrovské vymoženosti, ale zároveň rizika a hrozby. Co se rizik spojených s digitalizací týče, některá už známe, některá tušíme, ale na spoustu dnes nedohlédneme. Průmyslová revoluce přinesla obrovský pokrok v řadě oblastí, ale zároveň vznikly nebezpečné ideologie, objevily se různé neurózy, znečištění životního prostředí; a takto bychom mohli (a musíme) uvažovat i o digitální revoluci. Na druhou stranu se v souvislosti s ní nebojím masové nezaměstnanosti. Jistě, robotizace, chytré systémy, autonomní auta a podobně uvolní možná až miliardy lidí z pracovních pozic, které dnes existují. Nikdy v historii ale nenastalo, že by podobně uvolnění lidé nenašli nové uplatnění. Lidé budou muset být flexibilní, budou se muset rekvalifikovat – a to ne jednou, ale celý život – budou možná zastávat v životě několik pracovních rolí a tak dále. Práci ale najdou, protože se objeví spousta nových míst a to zejména ve službách.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Domácí ekonomika je na digi rozcestí.

teze-3

©©

Česko bylo posledních pětadvacet let – i když zažilo různé turbulence – neuvěřitelně úspěšné. Celou tu dobu obstálo jako otevřená ekonomika všem konkurenčním tlakům. Poprvé po pětadvaceti letech se dnes ale bojím, že to v příštích pěti, deseti letech nemusí platit. Naší výhodou je totiž blízkost vyspělým západoevropským zemím, solidní dopravní spojení a levná a kvalifikovaná pracovní síla. To se ale kvůli současným technologickým trendům může stát nezajímavé: robotizace, výroba na 3D tiskárnách a podobně může způsobit, že bude najednou pro Francouze, Němce a Američany znovu zajímavé stavět (tentokrát robotizované) továrny doma. Berte to tak, že jsme společně se Slovenskem zemí, která má největší podíl autoprůmyslu v HDP i na hlavu. Existují přitom prognózy, podle kterých se do několika let sníží světová produkce a prodej aut desetinásobně, protože se přejde na sdílení aut, autonomní řízení a tak dále. A na to musíme být připraveni.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Diskuze očima Heleny Horské

Technologie nám mění svět pod rukama. Dnes pracujeme a žijeme zásadně jinak než na začátku 20.století. Vize Billa Gatese dostat počítač do každé domácnosti a každého domu otevřela cestu k dalšímu pokroku a tím byl internet. Za pět let se počet uživatelů internetu zvýšil na devítinásobek (na 3,5 miliardy lidí tj. 46 % populace).

S internetem přišel ještě prudší rozvoj Youtube, Facebooku, Twiiteru atd. Technologie se začaly šířit exponenciálně. Jen my lidé máme mnohdy problém držet s technologickým pokrokem krok. Naše myšlení zůstává lineární – nevěříme v násobení úspěchů, zisků a pokroku. Jen málokdo až na velké vizionáře si umí představit, že nějaká technologie přinese zásadní obrat.

Máme co dělat, abychom se naučili používat stávající technologie, které ještě před 20 lety nebyly. Musíme se naučit osvojovat si a využívat nové technologie tak, aby nám byly ku prospěchu. Za pár let bude stejně významná technologická gramotnost jako čtenářská či početní. Je téměř nemožné dopředu identifikovat hlavní trendy dalšího vývoje.

Někdo na prvním místě uvádí umělou inteligenci (AI), druhý hovoří o rozšířené/virtuální realitě. Proto bude stále důležitější naše schopnost se přizpůsobit a stále se učit novým věcem.

V pohledu ekonomie je také zajímavý trend sdílení věcí ať již za úplatu (viz auta přes Uber či bytů přes Airbnb) nebo zdarma. Ten snižuje poptávku po sdílených věcech. Automobilové „velmoci“ jako je ČR a  Slovensko by se měly začít připravovat nejen na nástup nových technologií (alternativní pohon či autonomní auta), ale také na pokles poptávky.

Destrukci „staré ekonomiky“ a rozvoj „nové ekonomiky“ založené na nových digitalizovaných službách ustojí jen připravená ekonomika s připravenou pracovní silou. Jedna celoživotní profese bude spíše unikátem než pravidlem. Velké nároky budou kladeny nejen na podnikatele ale i stát. V rychle se měnícím prostředí snáze obstojí samostatní podnikatelé, ne velké firmy.

Proto přijde revoluce v podnikání, která bude znamenat zlatou éru samostatných podnikatelů. Stát se bude muset vyrovnat se změnou podnikatelského prostředí a rychle přizpůsobit vzdělávací systém novým výzvám. V rychle se měnícím prostředí budou prospěšnější jasná a vymahatelná pravidla než časté zásahy vlády. Jen malý, flexibilní a digitalizovaný stát nebude nové průmyslové revoluci překážet.


Rozhovor Heleny HorskéPavlem Kysilkou si můžete poslechnout ZDE

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)