Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Stanislav Krupař,

Rozdělený divoký sever. České pohraničí mezi domobranou a čekáním na lepší časy

Kdo mohl, už ze sídliště Janov v severočeském Litvínově dávno odešel. Zůstali jen ti, kdo už nemají, kam dál. Na první pohled ghetto, jedno z nejhorších na severu Čech. Právě tento region vybral HlídacíPes.org jako příklad hlubokého rozdělení české společnosti. Text nedávno vyšel v pěti středoevropských zemích spolu s dalšími příklady současné společenské polarizace.

Ze socialistického sídliště dnes zůstalo už jen pár ruin. Janov se stal symbolem sociálního vyloučení, ale také naděje, že pomohou sociální projekty a že se alespoň část domů podaří zachránit. Ostatní půjdou do tří let nemilosrdně k zemi.

Janov je ale také připomínkou sociálních nepokojů, které sever Čech zasáhly v posledních letech. Nedávno, konkrétně v listopadu 2018, to bylo deset let, co se právě v Janově odehrál jeden z nejvážnějších střetů mezi policií a radikály. Tehdy začala ostrá fáze protiromských pochodů na severu Čech, které vyvrcholily o tři roky později na Šluknovsku.

Když se přidají slušní Češi

Extrémisté se po deseti letech do Janova vrátili. Loni v listopadu zde uspořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti připomínku událostí z roku 2008.

Tehdy tady policie zabránila do té doby nejtěžšímu pokusu o protiromský pogrom. Stovky extrémistů a jejich příznivců nejprve v centru Litvínova demonstrovaly proti Romům a pak se při pochodu na Janov střetly s policií. Při pouličním násilí létaly dlažební kostky a granáty se slzným plynem. Těžkooděnci, policisté na koních a obrněná technika s vodním dělem extremisty v roce 2008 do Janova nepustili.


Text je součástí nového vydání magazínu Second Thoughts mezinárodní novinářské sítě n-ost. Časopis je distribuován v Česku, Německu, Maďarsku, Polsku a na Slovensku


O tři roky později na Šluknovsku už byla situace poněkud odlišná. Politici, kteří dosud o protiromských pogromech neměli valnou představu, byli náhle zaskočeni silou demonstrací, a především tím, že se na nich nepodíleli jen extrémisté.

Události odstartoval útok mačetami na návštěvníky herny v Novém Boru na Českolipsku. „Tak jsme to těm bílejm hlavám nandali,“ zaznělo na záznamu bezpečnostní kamery po útoku skupinky asi dvaceti Romů.

Následná vlna demonstrací ve Varnsdorfu a okolí na přelomu srpna a září překvapila svou silou. Na sever Čech se konečně vydali politici z Prahy, o což je mimochodem představitelé samospráv do té doby marně žádali. Jenže jak už to u politiků bývá – přijeli, odjeli, poskytli pár rozhovorů médiím, ale na samotné realitě se mnoho nezměnilo.

Jediným viditelným výsledkem výbuchu sociálního napětí bylo zřízení stálé policejní pořádkové jednotky, která se usídlila v Ústí nad Labem. Lidé, kteří si stěžovali na neřešené sociální problémy, zůstali na delší dobu opuštěni. A začali situaci řešit po svém. Pravda, často poněkud zvláštními způsoby.

Domovinu ubráníme

Existuje poměrně rozšířené klišé, podle něhož byly protiromské nálady v posledních letech vystřídány iracionální reakcí na migrační krizi. Iracionální v českých podmínkách proto, že ČR byla dopadů krize ušetřena a patří k nejbezpečnějším v Evropě. A protimigrační nálady jsou zde rozdmýchávány extrémisty, kteří se rekrutují ze stejných skupin, jaké se podílely na rozpoutání zmíněných událostí na severu Čech.

Obětí této propagandy jsou pak lidé, kteří ve své samotě nacházejí řešení v uchopení běhu věcí do vlastních rukou. Patří k nim i skupinky tzv. Národní domobrany, kterých je v Česku v tuto chvíli kolem sedmdesáti.

 

 

Píšeme záměrně skupinky, protože nejde o početné sestavy. „Strážit“ chodí zelenou hranici i v Krušných horách, na česko-německém pomezí. Nejsou nebezpeční, pohybují se na hraně zákona, nemají žádné pravomoci. Na druhou stranu je zde patrné propojení nacionalistů, bývalých pohraničníků a třeba parlamentní strany SPD Tomia Okamury. O proruských spolcích – jako je třeba tzv. Doněcký konzulát, vedený jednou z šéfek Národní domobrany Nelou Liskovou, nemluvě.

V praxi to může vypadat třeba takhle: Rodinný renault zaparkovaný bokem k silnici jako vozová hradba. U něho pan Jiří Kajman Zícha se svým ovčákem a husitským praporem. Bývalý hraniční přechod Petrovice na Ústecku, 12. června 2017. První hlídka Národní domobrany „Krušní psi“ vyrazila do terénu. „Dnes musíme být vidět. Přijde čas a splyneme s hranicí,“ šturmoval Zícha na Facebooku.

Je to jen hra? Nebo je snaha zformovat občanské hlídky složené třeba z bývalých pohraničníků myšlena vážně?

Mix Zemana, Husa a Žižky

Facebookové profily Národní domobrany a jejích příznivců z regionů jsou obvyklým mixem sdílení proruských webů, podpory prezidentovi Miloši Zemanovi a historických person českých dějin – Jana Husa nebo Jana Žižky.

Ale taky vlastní aktivity. „Vojáci, domobranci, přidejte se, je lepší být připraven. Potřebujeme obsadit úseky: Cínovec-Fláje a Petrovice-Děčín, na zatím namátkové kontroly zelené hranice.“ stojí na jednom z facebookových profilů domobranců.

Cílem má být propojení všech úseků na bývalé hranici s NDR. Zde je patrná aktivita bývalých komunistických pohraničníků, kteří znovu ucítili šanci vydat se do akce. Jak ostatně píše František Fanda Kanga, sám bývalý příslušník Pohraniční stráže: „Každá rota PS měla své pojmenování. Moldavští Tygři, Cínovecký Tchoři, Habartičtí Orli, Krásnoleský Kozlové. A tak to šlo až do Hrádku nad Nisou, kde končila Děčínská brigáda PS.“

V posledních době se navíc vydávají i na německou stranu. A znovu: oprávnění nulová, očekávání veliká. „Na německé straně obyvatelstvo bylo nadmíru vstřícné, Dokonce nás měli v úctě,“ pochvalují si litvínovští domobranci po jednom z výletů na německou stranu do vsí naproti Českému Jiřetínu.

Čisté vlastenecké svědomí

Proti komu vlastně ? Smysl takového počínání v situaci, kdy počet ilegálních migrantů překračujících zelenou hranici klesl na minimum, je nejasný. Má jít o obranu proti lidem překračujícím hranici směrem do Německa? Nebo naopak těch, kteří by se případně vraceli zpět?

HlídacíPes.org proto představitele domobrany požádal o rozhovor.

„Lepší by bylo osobní jednání, jelikož vše nejde ve zkratce popsat. Mohlo by dojít k nedorozumění, nebo špatnému pochopení. Jinak nic neskrýváme, jelikož naše vlastenecké svědomí je čisté,“ odepsal Kajman Zícha, tedy zmiňovaný muž s renaultem.

Po několika dnech dolaďujeme podrobnosti. „Pokud budete mít zájem přijet a dostat nezkreslené informace o činnosti skupiny Domobrany, v zájmu pravdy si udělám neomezený čas. Jsou to složité a důležité věci, aby se na ně dalo odpovídat pár slovy na Facebooku. Děkuji za pochopení a jsem připraven k diskuzi. Jiří Kajman Zícha Dubí.“

Schůzka se nakonec nekoná. „Dobrý den. Již toto setkání není možné, obraťte se prosím na: František Krejča, Rada národní domobrany,“ píše Kajman Zícha.

František Krejča je jedním z trojice lídrů Národní domobrany. Na žádosti redakce ale nikdo z vedení dál nereaguje. O publicitu domobranci nestojí.

Návrat do Janova

Jde to samozřejmě i jinak. Šestatřicetiletý Petr Globočník je politik Zelených, litvínovský opoziční zastupitel za uskupení Litvínov do toho!. A taky, jak o sobě říká, severočeský patriot.

Na sídlišti Janov vyrostl a žil zde až do svých jedenadvaceti let. Pamatuje tedy časy, kdy z paneláků ještě nebyly ruiny, kterým hrozí stržení.

Takový je plán litvínovské radnice do roku 2022. „V Janově chceme zbourat vybydlené panelové domy, které jsme již vykoupili. Je to na pět set bytů ve čtyřech domech,“ uvedla nedávno místostarostka Erika Sedláčková (KSČM).

Místo s nejistou budoucností, odkud všichni, kdo mohou, utíkají, je podle Petra Globočníka prý příležitostí. Také proto po loňských podzimních volbách, kdy usedl do městského zastupitelstva, oznámil, že se do místa svého dětství vrátí. Je to prý srdeční záležitost.

„Myslím, že jako celek už se Janov zachránit nedá. Ale v nějaké menší podobě určitě ano,“ říká. Globočníkovo uskupení například navrhuje, aby město ve vykupování domů pokračovalo. Padnout ale nemají všechny – některé mají být zrekonstruovány a dále využívány v rámci takzvaného prostupného bydlení pro bezproblémové obyvatele. „Chci být u toho,“ říká sociální pracovník, který se do Janova vrátil.

Místo, kde před deseti lety vybuchly vášně nespokojenosti se sociální situací na severu Čech, má možná ještě šanci.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Ryba smrdí od hlavy. Kdo je ta ryba? Který prezident povolil tento hnus. Kdo z tohoto hnusu má radost ? Zatím se ještě u nás nevraždí novináři. Zatím se ještě u nás v zájmu ekonomického růstu nestřílí tanky do studentů. Zatím se náš vůdce jenom jezdí učit do Číny a pochlebovat do Ruska.

  • Jarka napsal:

   Ryba smrdí nejen od hlavy,ale smrdí všude,kde jí ostatní házej klacky pod nohy – myšleno obrazně – tady je špatné hlavně to,že se cikáni dotují se státního a nedokážou si ničeho vážit.Kdyby museli pracovat a zaplatit to co zničej,asi by to bylo trošku jinak. Já osobně bych trestala toho,kdo zavedl špatné zákony.

   • Eva napsal:

    Máte pravdu, Jarko, Před 30 lety měli všichni povinnost pracovat a řídit se zákony. Ne všichni, ale drtivá většina z nich dnes jen parazituje na společnosti a má plná ústa diskriminace. Svádět to na dnešního prezidenta je docela ubohé.

  • Petr napsal:

   No jasně, to ty paneláky zničili Putinovi agenti 😀

 2. civrdoin napsal:

  Kdo zničil a zdevastoval všechny ty byty a domy v Janově, Chanově, Trmicích, Předlicích, Mojžíři ? Byly to tzv radikálové , prezident Zeman, premiér Babiš, pan Okamura a SPD ?????? Nikoliv !

 3. petrph napsal:

  To se právě bojím, že bohužel ne,a že šancí už mnoho není, právě že při podobné (a to dokonce mezinárodní) jednostranné medializaci, která se to pokouší vysvětlovat jakýmsi ďabelským nacionalismem“..

  Už třeba jen proto, že když už se líčí skutečný pogrom – ona řežba s mačetami v Novém Boru, (který, jak – z další věty vyplývá , způsobili sami Romové), tak a to kupodivu, jak jsem se díval do Googlu, ani později soud tomuto útoku (ani po takovém výroku) žádný rasový natož nacionalistický (protigadžovský) podtext nepřiznal..
  Na druhé straně, zde chybí dlouhý výčet informací o pozitivních dlouhodobých opatřeních státu kterými se dlouhodobě snaží situaci Romů – a jejich integraci řešit. (To by asi bylo na další a delší článek – rovněž mezinárodně šířený?)
  Ale jestli ani potom, po dlouhé řadě dekád toto nepřináší sebemenší účinky (naopak, situace se stále zhoršuje), tak je někde systémová chyba, kterou je nutné hledat a pravdivě i politicky nekorektně označit a řešit. A mám takový smutný dojem, že strašení nacionalisty asi nebude to pravé ořechové..

 4. František Krejča napsal:

  František Krejča není od 1. I. 2019 jedním ze tří lídrů Národní domobrany, není členem Národní domobrany a nepodílí se na její současné činnosti. S Národní domobranou se ovšem nerozešel ve zlém a nemá s ní žádný problém. Nyní se věnuje a nadále se chce věnovat pouze aktivitám, které mají pro českou společnost stejný význam jako je obranyschopnost národa a státu, ale je potřeba k nim přistupovat jiným způsobem a nahlížet je z jiného úhlu. S pozdravem František Krejča

 5. bětka.báthory napsal:

  Politicky korektní logika podle Maleckého: Tvrdí,že na severu probíhal PROTIROMSKÝ pogrom – ale jeho jedinými oběťmi byli bílí, které v herně v Novém Boru ROMOVÉ posekali mačetami! Ach jo 🙁

 6. Alfons napsal:

  To s tou „domobranou je přitažené za vlasy. A jakožto obyvatel Ghetta Janoff říkám že to celé dokur.ila politika města Litvínov a částečně Krůšnohor a CPI. V celém Janově je bez doplatková zóna, kde vám nedají příspěvky na bydlení, ale jediná čtvrť, která je hezká a solidní, tak tam to neplatí a hádejte kdo se do ni stěhuje. Přijde mi to jako že si papaláši přejí odchod všech lidí a po zbourání paneláků si zde udělají „lukrativní“ parcely.

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Dva citáty z článku :
  „Události odstartoval útok mačetami na návštěvníky herny v Novém Boru na Českolipsku. „Tak jsme to těm bílejm hlavám nandali,“ zaznělo na záznamu bezpečnostní kamery po útoku skupinky asi dvaceti Romů.“
  „A protimigrační nálady jsou zde rozdmýchávány extrémisty, kteří se rekrutují ze stejných skupin, jaké se podílely na rozpoutání zmíněných událostí na severu Čech.“
  Který je pravdivý?

  • petrph napsal:

   Možná ještě pro nápovědu – který z těchto dvou útoků byl oficiálně prohlášen za rasově orientovaný??? :)))

 8. Stanislav Jedlička napsal:

  Extremisté jsou na vinně?To snad nemyslí autor vážně.Prvotní je,byla a vždy bude příčina.A tou je a nejenom tady neschopnost všech odpovědných řešit problémy.Žvanit a žvanit.Nadřazovat politiku a vlastní zájmy nad zájmy a potřeby státu,národa a slušných občanů.Pokud má stát správně(co to je pro některé)fungovat musí mít vytvořené podmínky.Jednoduchou a srozumitelnou zákonnost,zabezpečit vymahatelnost práva,chránit zájmy demokraticky se vyjadřující většiny.A přísně trestat nepoučitelné a destruktivní příživníky.A to poslední nezaměňovat pouze za tzv,nepřízpusobilé.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Samozřejmě, že mohou. Kdyby těm „vyloučeným“, místo aby poukazovali na to že vybydleli celá sídliště na severu Čech, ale i jinde, jim poukazovali na zvláštní účet příspěvek ve výši průměrné mzdy na každého z těch „vyloučených, tak by oni nepožadovali žádné „dáfky“ od státu. A kdoví jestli, za temných nocí ti extrémisté ty byty nevybydlují sami a nesvádí to Romy, pardon „sociálně vyloučené“ (mimo bezdomovců, mezim těmi Romové nejsou).

  • Pepa napsal:

   Jasně se to musí hodit na druhé. To oni mocipáni přeci za nic nemohou. Oni jen vše pro nás dělají, tak jak to dělali vše pro nás již ti tenkrát, když vyřvávali do ulic kupředu levá, kupředu levá. Stále stejný scénář. Koryta. Jen uzmout ten největší dílec a kašlat na lidi. A nyní je to ještě horší než za toho socíku, protože se vyloženě kašle na lidi. Což je i logické. V kapitalismu platí – starej se sám o sebe jak umíš nejlépe. No a tak se každý stará sám o sebe jak nejlépe umí. No a pak se všichni obyčejní diví cože se to vlastně děje. Jen to, co sami chceme. Už před zhruba třiceti lety nás jistí lidé varovali a mysleli to s námi dobře, ale národ se přiklonil k těm, komuž jsme de fakto zcela ukradení. Hlavně že jim to sype. A to se táhne celých třicet let. Sice dnes je u moci ten, který pro své zisky potřebuje aby se našinci měli o něco lépe než za Kalouskovic strany a poměrně i lidi poslouchá, co píší a říkají, protože se mu to vysoce vrátí v jeho firmách. Ale protože aby fungoval, tak ale musí aspoň trošku poslouchat i tu Evropskou Unii a světovládce, tudíž se nebude tolik snažit vyjít až tak lidem. Jen do jisté hranice. Víc si problémy dělat nebude. Už tak jich má spoustu, vždyť na ulicích v Praze jej pomalu upalují, namísto aby jej velebili, že hájí jejich zájmy. Tedy o něco více, než ti, kteří ty bezmozky využívají.

   Již třicet let si lidé nechávají kálet na své hlavy a pořád ne a ne jim to docvaknout která že to bije! Vždyť to jsou pořád stejní parchanti, kteří už po 48 halasně po ulicích vytruboval jak vše jen pro nás dělají a konají, ale jejich hlavní zájem byl jen si nahrabat a mít co nejlepší korýtko. Jen pár jedinců to myslelo s námi vážně ale byli námi zcela smeteni, protože média mají tu kouzelnou moc si s námi pohrát a z vraha udělat hrdinu a naopak z hrdiny toho vraha. A tupí lidé jim na vše tak skvěle, či tupě skočí a pak jen tupě zírají, cože se to vlastně děje.

   No a co se to vlastně děje? Už hezkých pár století jsou jisté země a jejich lidé těmi skvělými západními státy zcela drze a hanebně okrádáni a již se to do světa hodně provalilo, co vše se dělo a stále děje. A tak si západní státy uvědomili, že to musí nějako změnit. Tedy ne ti obyčejní lidé, kteří sice trošku díky tomu užitku mají, ale ti nejnenažranější a nejhorší individua na planetě, kteří mají snahu ovládat celou planetu a diktovat všem co se smí a nesmí. No a tito pánové začali vymýšlet různá tvrzení, že oni jsou vlastně hodní a my naopak ti zlí a špatní, protože oni to s těmi všemi lidmi na planetě myslí jen dobře a my naopak špatně, protože romové na které je asi nejvíc vidět, tak jsou proto tolik hájeni, ale jen tam kde žijí nyní a běda aby se oni stěhovali jinam. Proto jim náš stát musí vyplácet vysoké dávky, aby ti romové, či jak si oni říkají nechtěli z těch východních států, kam se oni už tenkrát vystěhovali, protože jinde je už vyhnali, co by nepotřebnou „verbež“. A jelikož u nich s nimi problémy oni nemají, skoro žádní tam nežijí nebo jen nějaké minimální procento, tak se pasují do role kázat druhým, jak to mají oni dělat a co naopak nesmí dělat. Ale sami jsou přitom daleko horší.

   No a naši zvolení při zdi srágorkové ty zápaďáky jen tupě poslouchají, takže pak máte jen samé problémy. No a novináři zaprodaní za kus žvance taky uboze cizákovi slouží ač by nemuseli a mohli by se míti i lépe, ale takhle oni to mají bez práce a jednodušeji. A hlavně nemají svědomí. Jinak by tohle povolání vykonávat nemohli. Lhát a oblbovat lidi to je dnešní novinářské unikum. Už si o tom i na vysokých školách sociologie vyprávějí, cože je to ta novinařina.

   Vemte si například to, že na západě dostanete za stejné penízky jaké zaplatíte u nás a pod stejným názvem a stejnou značku daleko kvalitnější potraviny a vy se těm zápaďákům budete klanět? Jen tupci si to neuvědomí co se to vlastně děje a k čemu jsme těm zápaďákům dobří. Jen nás použít, zmačkat a pak zahodit. Jen k tomu jsme jim dobří. Tak jak to prováděli ostatně po celá staletí v jiných částech světa a dodnes to stále provádějí. Co slavní šéfové udělali s tím problémem, že se východní země ozvaly, že chtějí stejně kvalitní potraviny jaké mají tam na západě? No co oni s tím udělali? Jasně nám dali najevo k čemu jsme jim dobří a vy se jim budete za to tupě klanět? Jste normální?

   Když jsme pro ně spodina, tak já se s nimi tedy rozhodně paktovat nemíním. Ať si najdou jiného troubu. Já ten trouba nebudu. Oni mě přezírají, prý jsem jen půlčlověk tak dobrá já se s ním přestávám kamarádit. Navíc co oni nám předváděli nejen ve 39 minulého století, když zcela zradili a nechali nás na pospas s tím, že nějaké ty ubohé čecháčky oni za své přátele nepočítají, jen za jakýsi póvl a raději ruce pryč od nich, i když se s námi zavázali, že si budeme navzájem vypomáhat. Prostě zradili. A vždy zradí. Tak proč já mu budu lézti někam, když on ten zápaďák je takový parchant a pro něj jsem jen jakýmsi poločlověkem, či co!

   Takže se vážení nedivte, když těch třicet let stále a dokola volíte ty, kteří zcela jistě vaše problémy řešit nebudou, ale naopak vás jen potřebují opět stejně jako ti hodní zápaďáci, použít a zahodit. Jen proto jste jim dobří. A vy jim třicet let stále tak tupě dáváte své hlasy a pak tupě jen zíráte cože se to děje. Jak tupé stádo ovcí.

   Takhle se nikdy nebudete míti lépe a budete žít jen se samými problémy, oni tihle darmošlapové vás jen použijí a pak zahodí. Jen proto jste jim dobří. Oni mají své korýtka a vámi se oni zaobírat nebudou. Proč by to taky dělali? Když je furt a stále a pořád volíte?

   Už před třiceti lety se občas dostal nějaký slušný člověk tam nahoru ke korýtku, ale pak vida co je to tam za zrůdy, tak raději s politikou skončil. Neměl na to žaludek. Nemohl se na to dívat, co se to tam za špinavosti dějí. A říkali vám to i do očí, že mezi tou sběří oni být nemohou. A co vy jste s tím dělali? Stále volíte ty nejhorší. Stále se necháváte oklamat a opíjet se suchým rohlíkem.

   Začněte konečně používat to, co nosíte na tom krku. Zatím to nosíte zcela zbytečně. A smutné, že nejvíce těch zabedněnců je tam na středu Čech a v hlavním městě, kde prý jsou ti nejinteligentnější z nejinteligentnějších, ale jak vidno zcela naopak tam žijí ti nejubožejší a nejtupější z neubožejších a nejtupějších. Jak je možné, že se vyřití na náměstí tisíce lidí, kvůli nějakým blbostem a to hlavní, to že si s prominutím, nechávají s r á t na hlavu, to již jako nevidí ty tisícovky tupců? A nejde nadávat na ty mladé. Kdo je má učit a k čemu jsou různí ti profesoři a další rádoby vzdělanci? Co například ten jistý Drahoš? A další a další to vypatlanci, či jak to nazvat, když musí vidět jak to ten zápaďák doopravdy s námi myslí a oni se jemu pak tak tupě klaní? Proč to dělají? Nemají oni strach že je jednoho dne do kriminálu zavřeme, že jsou to vlastizrádci? Protože oni jsou vlastizrádci.

   A co je to tedy za lidi, kteří tyhle kreatury pak volí? Používají oni mozek, či jen tupě přikyvují a hýkají jak ti tupí osli? Zvláštní co se jich v té Praze ale najde? Těch tupců tupě zaprodaných. Za kus ubohého žvance. A kolik se těch tupých švejků najde?

   Takže lidé proberte se konečně a přestaňte tupě zírat a konejte. Dokud je ještě čas!

Přidávání komentářů není povoleno