Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Urlaub am Bauernhof in Österreich, zdroj

Rakouské vesnice zkoušejí 5G sítě. Spoléhají na techniku kritizované čínské firmy Huawei

Rakousko jako první v Evropě spustilo ostrý provoz telekomunikačních 5G sítí – i když zatím jen pro pár stovek obyvatel. V sedmnácti rakouských městech a obcích mají lidé možnost zdarma vyzkoušet routery pro vysokorychlostní internet nejnovější generace. Dodala je kritizovaná čínská firma Huawei.

Rakouský T-Mobile koncem března oznámil, že začne stávajícím zákazníkům nabízet routery pro 5G internet. Na základě jejich uživatelských zkušeností pak vytvoří cenovou nabídku. Týká se to třeba i obce Hohenau nedaleko českých hranic u Břeclavi.

T-Mobile je po dnešku první firmou v telekomunikacích v Evropě, která spustí 5G síť v komerčním provozu,“ pochlubil se při spuštění sítě šéf T-Mobile Andreas Bierwirth.

Rakousku Huawei nevadí

Routerů je zatím k dispozici 200 a dodala je čínská firma Huawei, kterou chce řada západních států právě z výstavby 5G sítí vyloučit kvůli pochybnostem o zabezpečení čínských technologií.

Loni v prosinci varoval před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a označil je za bezpečnostní riziko.

Existuje podezření, že Huawei provádí špionáž pro čínskou vládu na základě zákonů, které čínským firmám přikazují součinnost s požadavky Pekingu, včetně zpravodajských aktivit.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Rakousko se na Huawei tak kriticky nedívá. Za výstavbu 5G sítí zodpovídá ministerstvo dopravy, inovací a technologie a jeho šéf, ministr Norbert Hofer, se už nechal slyšet, že jeho země nemá tak velké obavy z Huawei jako jiné západní státy.

Do roku 2020 by podle něj měly 5G sítě fungovat v desítce největších měst Rakouska a do roku 2025 po celé zemi. Hofer také nehodlá jakoukoli firmu ze soutěže na výstavbu 5G sítí předem vylučovat.

Když byl loni na návštěvě Číny, sešel se tam i s prezidentem Huawei pro Evropu a budování 5G sítí bylo na schůzce jedním z témat.

Ještě vstřícnější je k čínské technologické firmě český prezident Miloš Zeman, který varoval, že by vyloučení Huawei ze zakázek kolem 5G sítí mohlo ohrozit zájmy českých firem v Číně. I Zeman se sešel se zástupci Huawei.

Není bez zajímavosti, že Zeman se s Hoferem potkal tento týden při své návštěvě Rakouska na schůzce, která měla podle Hoferova mluvčího mít spíše „privátní charakter“.

Varování od Američanů

Rakouský deník der Standard v březnu informoval o tom, že rakouská vláda dostala – zatím neoficiální – varování od USA, aby výstavbu 5G sítí Huawei nesvěřovala.

Otevřeně pak USA varovaly Německo – v případě, že by se Berlín při budování sítí nové generace spolehl na čínskou firmu, mohly by prý USA omezit spolupráci s Německem v oblasti tajných služeb i v rámci NATO.

Podle rakouských médií spoléhá právě operátor T-Mobile na technologie Huawei nejvíc ze všech hráčů na trhu v Rakousku a teď si od firmy objednal i zmiňovaných pilotních 200 routerů pro 5G sítě.

Podle T-Mobile v Rakousku to ale neznamená, že v budoucnu bude využívat v oblasti 5G sítí jen technologie Huawei.

Komerční provoz 5G sítě spustil jako první na světě začátkem dubna americký operátor Verizon. Operátoři v Jižní Koreji chtějí 5G sítěmi pokrýt do konce roku až 85 procent území velkých měst v zemi.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Po přečtení tohoto článku asi bude nejlépe zrušit EU a potom i NATO . Rakousko si bude kupovat čínské technologie , Turecko ruské zbraně , Německo nás zbídačí elektromobily a migranty. Jednotná Evropa neexistuje.

 2. ČERT napsal:

  Tady bych si, když jde vlastně o tu politickou stránku věci („podezření, že Huawei provádí špionáž pro čínskou vládu“, varování USA, že by „mohly omezit spolupráci s Německem i v rámci NATO“, a že tedy „Rakousko nemá tak velké obavy z Huawei jako jiné západní státy“, možná položil i otázku toho základního faktoru, že Rakousko právě součástí NATO není… V situaci, kdy se hovoří o nové studené válce USA nejen s Ruskem, ale i s Čínou (a primárním důvodem nejsou samozřejmě otázky americko-čínských rozporů ekonomického druhu)…???

 3. Tondach napsal:

  Je rozdíl mezi zařízením pro internet pro několk farmářů a sedláků a mezi zařízením například pro důchoďák nebo ministerstvo obchodu a průmyslu….

  • petrph napsal:

   Ale samozřejmě že jde teď právě a hlavně o ten internet přes sítě 5G, které tam Čínané chtějí nastavět po celé zemi. Oproti tomu je finančně pár serverů (zařízení) pro nějaké ministerstvo úplné nic :)))

   • Tondach napsal:

    Z hlediska ohrožení nebo špionáže NEJDE o internetové sítě pro farmáře ani náhodou!

 4. Evropan napsal:

  Rakousko procitá z neomezené svobody, která má na svědomí miliony životů. Diskutovat na internetu tam budou moci jen ti, jejichž totožnost bude státním orgánům známá., aby v případě příspěvku vyzývajícího k porušování zákonů a násilí, mohla policie zasáhnout. Slušné lidi taková registrace nemůže omezovat, ale vyřadí ze slušné společnosti netolerantní anonymní troly, provokatéry, agresivní rasisty, nacisty, hulváty, fanatiky a podobné pacienty. Demokracie je především řád slušných lidí, i svoboda slova musí mít svoje meze.

Přidávání komentářů není povoleno