Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Go-tea 郭天 on Foter.com, zdroj

USA varují Německo: Kývnete Huawei a můžete zapomenout na pomoc v tajných službách

Příští týden spustí Německo aukci frekvencí na 5G sítě. Jejich výstavba je celosvětově kontroverzní téma kvůli firmě Huawei. Tu řada západních zemí podezírá ze špionáže ve prospěch čínské vlády a v jejích technologiích vidí bezpečnostní riziko. Německá vláda zatím vůči Huawei vystupovala opatrně. USA teď ale Berlínu dvakrát po sobě vzkázaly, ať s touto firmou raději nepočítá.

Pokud nakonec německá vláda kývne Huawei na účast v budování 5G sítí, omezí Američané spolupráci s Německem na poli tajných služeb. Takové je stručné poselství dopisu, který minulý týden poslal velvyslanec USA v Berlíně Richard Grenell německému ministrovi hospodářství Peteru Altmeierovi.

Tento týden následovala druhá hrozba. Pokud by si Německo vybralo pro 5G sítě Huawei, NATO by prý už nemohlo komunikovat s německými kolegy tak jako doposud, řekl vrchní velitel aliančních sil v Evropě, americký generál Curtis Scaparotti. „Pro armádu by to byl problém,“ citoval Scaparottiho výrok z amerického Kongresu německý deník Die Welt.

Důvody jsou podle Američanů v obou případech stejné: komunikace spojenců musí probíhat výhradně po zabezpečených kanálech s prověřenou technologií.

Hluší a slepí

Německo je na bezpečnostní spolupráci s USA závislé. Informace amerických zpravodajců pomáhají předcházet teroristickým útokům i na německé půdě a podobné je to i ve vojenské sféře, tedy v rámci spolupráce v NATO.

Německý deník Süddeutsche Zeitung v této souvislosti připomněl výrok bývalého ministra vnitra Thomase de Maizièra, který prohlásil, že bez Američanů jsou Němci „hluší a slepí“.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Spojené státy v čele s prezidentem Donaldem Trumpem jsou momentálně v obchodní válce s Čínou. Pro německý export je ale Čína klíčový trh – a Američané zase klíčový spojenec.

Berlín se zatím v kauze Huawei odmítal postavit přímo proti čínské firmě, zatímco například český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal proti používání technologií Huawei i další čínské firmy ZTE jasné varování.

Zdrženlivé bylo zatím i sousední Rakousko. Tam příslušný ministr dopravy a infrastruktury Norbert Hofer také odmítl vyloučit z výstavby 5G sítí předem jakoukoli firmu. Rakousko už má první vlnu dražby frekvencí pro sítě páté generace za sebou.

I rakouská vláda ale dostala – zatím neoficiální – varování od americké strany před účastí Huawei na výstavbě 5G sítí, jak zjistil rakouský deník Der Standard.

Mělo to jít elegantně

Německo dostaly americké pohrůžky omezením spolupráce v tajných službách a v rámci NATO do složité situace.

Zatím měli Němci připravenou elegantní variantu, jak se otevřené konfrontaci s čínskými firmami vyhnout. Dodavatelé komponentů pro kritickou státní infrastrukturu by podle vlády museli splnit katalog bezpečnostních kritérií. Kdo neprojde, nemá šanci, ať je z Evropy, nebo z Číny.

Odpověď na americký dopis Berlín teprve chystá. Cílem je najít řešení, které neomezí zpravodajskou výměnu s Američany ani obchod s Čínou.

Tuhle strategii shrnul Patrick Sensburg z vládní strany CDU, člen kontrolního grémia Bundestagu, které dohlíží i na práci německých tajných služeb: „Chceme to i to, a věřím, že toho nakonec taky dosáhneme, protože je to nejlepší pro obě strany,“ řekl Sensburg ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandfunk.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. bolek.vala napsal:

  Není nad svobodný trh a obchod !!

 2. Nemec napsal:

  Je to trapná záležitost mezi spojenci NATO. Německo pozvolna ničí Evropu v zájmu svého blahobytu a rozpínajícího se Ruska.

 3. Dvořák napsal:

  Není to tak dávno,co prasklo odposlouchávání Merkel amer.službami a nyní již vyplouvají na povrch důvody(pravé) návštěvy našich politiků v USA(nákup vrtulníků a voj.techniky,dostavba jaderných elektráren,nákup plynu aj.).Jde jen o velký byznys a nic víc,jen se to zabalí do vzletných frází!Amerika říká,že nemají přátele ani nepřátele,ale jen svoje zájmy!Tupě jsme lezli na východ a nyní tupě na západ!

 4. petrph napsal:

  Hehehe.. Takovýmu argumentu by lidi nevěřili ani v socialistickém Dikobrazu. Prej
  „..Pokud by si Německo vybralo pro 5G sítě Huawei, NATO by prý už nemohlo komunikovat s německými kolegy tak jako doposud,“
  To snad chce někdo tvrdit že armády nebo tajné služby (a podobné instituce) spolu komunikují doposud otevřeně po otevřených komunikačních linkách, kde je může i dnes kdokoliv odposlouchávat?
  Samozřejmě že nikoli – bud používají vlastní vyhrazené komunikační linky, a nebo na těch veřejných silně šifrujou. Čili – s příchodem sítí 5G – i kdyby je postavili třeba Marťani , se na tom nic nezhorší.

  Jenom pro srovnání – když to srovnáme s dnes halasně
  proskribovanými nenávistnými projevy na soc sítích – i jejich komunikace je (u většiny těch sociálních sítích) šifrovaná. Tudíž pokud by ti lidé spolu komunikovali jen mezi sebou (třeba přes messenger) , nikdo by si to po nich nepřečetl či neposlouchal (a nemohl je udat). Veřejně přístupné je to na sociálních sítích právě a jen proto, že si centrální server tu dešifrovanou komunikaci ukládá a zobrazuje ostatním uživatelům. Jinak by si ani policajti neškrtli..

 5. Karel napsal:

  Všem. Čína je jen největší zloděj na světě. A to hlavně toho nejdůležitějšího – duševního vlastnictví. Snaží se ovládnout svět. Možná by stačilo si přečíst čínský zákon o celonárodní špionáži. Pro ty, kteří chtějí informace tři odkazy.
  https://sinopsis.cz/cinsky-zakon-o-celonarodni-spionazi/
  https://sinopsis.cz/clr-cenzuruje-jako-kdyz-tiskne-i-v-cizine/
  https://sinopsis.cz/v-clr-mizi-nepohodlni-lide-ale-i-nepohodlne-knihy/
  Upřímně řečeno, raději budu pod západním vlivem než pod východním. Užil jsem si ho dost. A můj tatínek vrchovatou měrou. Ti kteří se vyjádřili přede mnou, neví co je svoboda. Mějte se hezký a užijte si svých dnů, než přijdou poslední.

Přidávání komentářů není povoleno