Ilustrační foto: Profimedia

Řada Čechů má pocit, že se jim žije špatně. Když jich ubude, poroste důvěra v soudy i v EU

Napsal/a Vojtěch Berger 27. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Důvěru Čechů v ostatní lidi, v právní stát či v demokracii a postoje týkající se členství v EU či polistopadového vývoje země zásadním způsobem ovlivňuje individuální kvalita života, ukazuje nová analýza Aspen Institute. Ta doporučuje zaměřit se především na chudé regiony a kromě jiného tam také snížit počet předlužených lidí či podpořit ty, kterým hrozí ztráta bydlení kvůli vysokým nákladům.

Individuální kvalitu života definují autoři podle toho, zda jedinec disponuje nadprůměrným ekonomickým kapitálem (příjem, majetek), sociálním kapitálem (kontakty, podpora), kulturním kapitálem či novými důležitými kompetencemi.

A také tím, zda se v nedávné době setkal s negativními sociálními a životními situacemi (exekuce, nezaměstnanost, ztráta bydlení, rozvod a rozpad rodiny).

Budoucnost Česka? Rozhodne periferie

Klíč k tomu, aby si Česko uchovalo svůj prozápadní charakter a tuzemská demokracie zůstala taková, jakou jsme ji znali doposud, vidí studie především v chudých regionech – zejména Karlovarském, Ústeckém a části Moravskoslezského kraje a dále ve vnitřních periferiích.

Právě tam odborníci doporučují změnit daňovou politiku (snížit zdanění práce, zvýšit danění majetku) či investovat do infrastruktury.


Text vychází z expertní studie Aspen Institute Central Europe prezentované na konferenci Kam kráčíš, Česko. HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce. Odborným garantem studie byl sociolog Daniel Prokop.


Dalším zásadním faktorem, který ovlivňuje individuální kvalitu života, jsou exekuce. Studie proto radí „omezit počet předlužených lidí (mnohonásobné exekuce), kteří odcházejí do šedé ekonomiky a omezují svou společenskou participaci“.

Dosáhnout toho lze například dalším zpřístupněním institutu oddlužení – vyrovnáním nevýhodnosti insolvencí oproti exekucím, vyjasněním konce oddlužení a motivací aktérů ke kratšímu času oddlužení.

Prohlédněte si doprovodné grafy ze studie Kam kráčíš, Česko

Studie kombinuje statistiky individuální kvality života ještě s jiným ukazatelem – lokální kvalitou života. Tu měřila expertní studie Kvalita života 2018, která stanovila pro každou obec ČR (s výjimkou Prahy, která má vnitřní diverzitu a z regionálních srovnání se vyčleňuje) index kvality života založený na 13 ukazatelích.

Ty se zaměřovaly na socioekonomické ukazatele – od pracovního trhu, přes dostupnost zdravotní péče i rychlého internetu až po demografii či ekologii.

Analýza odhalila, že takto souhrnně měřená kvalita života je nejvyšší v některých velkých městech ČR a jejich okolí a v rurálních částech ČR , které nejsou postiženy velkými socioekonomickými problémy (části Vysočiny, Královéhradeckého kraje apod.). Naopak nejnižší kvalita života je ve velkých částech Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.

Víc věřit soudům i sousedovi

Lokální kvalita života podle Aspen Institute výrazně ovlivňuje například takzvanou vzdělanostní mobilitu, tedy šance, že potomci překonají nejvyšší dosažené vzdělání svých rodičů a tím si otevřou cestu i k jinému způsobu života.

Analýza ukazuje, že v bohatších regionech dosahuje terciárního vzdělání vyšší počet studentů, naopak v chudších regionech je vyšší poměr tzv. early leavers – tedy studentů opouštějících vzdělání před vyučením či dosažením středního vzdělání.

Prohlédněte si doprovodné grafy ze studie Kam kráčíš, Česko

Respondenti z oblastí s nízkou kvalitou života překonali vzdělání nejvzdělanějšího ze svých rodičů v méně než třetině případů (32 %). V obcích s vysokou kvalitou života mimo Prahu to bylo 38 %. Výrazně se pak odděluje Praha, kde více než polovina respondentů překonala vzdělání svých rodičů.

Obyvatelé obcí s vysokou a nízkou kvalitou života se také liší v některých politických postojích – například v tom, nakolik považují členství Česka v EU za prospěšné, zda se podle nich naše společnost ubírá po roce 1989 dobrým směrem, nebo zda sdílí názor, že imigranti ohrožují náš způsob života. Ve všech těchto postojích je mezi respondenty z obcí s vysokou kvalitou života asi o 10 procentních bodů otevřenějších respondentů oproti pětině s nízkou kvalitou života.

Individuální kvalita života pak silně souvisí například s mezilidskou důvěrou, kde mezi lidmi s nadprůměrnými hodnotami kvality života (6–10) převládá pocit, že většina lidí by se snažila být poctivá, i kdyby vás měla možnost podvést. Mezi lidmi s nižší kvalitou života naopak jasně převládá předpoklad podvodu.

Podobné je to s důvěrou v soudy, v demokracii coby nejlepší formu vlády, v prospěšnost našeho členství v Evropské unii či v názor, že se Česko ubírá v současnosti správným směrem.

Nenechte nepřátele svobody vyhrát. Podpořte HlídacíPes.org na STARTOVAČ.CZ a vyberte si jednu z řady odměn

Dodělat školu a důstojně bydlet

Otázkou tedy je, jak zlepšit individuální kvalitu života těch, kteří se dnes na této škále cítí být velmi nízko. Autoři studie nabízejí několik dalších doporučení.

Jedním z nich je posílit kvalitu vzdělávání v chudších regionech a omezit počet studentů, kteří zde vzdělávání ukončují předčasně a vytvářejí i do budoucna skupinu s rizikem kombinace velmi nízkého ekonomického, sociálního i kulturního kapitálu.

Dále je to vytvoření politiky sociálního a dostupného bydlení, která bude poskytovat sociální bydlení zejména prioritním skupinám rodin s dětmi, zdravotně postižených či seniorů, a to za pevně stanovených podmínek.

Kromě toho ale studie doporučuje odlehčit i širší skupině lidí, kteří čelí riziku ztráty bydlení kvůli vysokým nákladům – například daňovou podporou komerčního nájemního bydlení či flexibilnějším využitím dávek na bydlení, případně podporou obecního bydlení.

Zlepšit by se podle autorů analýzy měla i spolupráce obcí a státu i jednotlivých rezortů při řešení problémů v sociální a vzdělávací oblasti – například při posilování šancí dětí ze znevýhodněného prostředí.


V rámci studie připravil tým Daniela Prokopa ve spolupráci s Aspen Institute Central Europe a Bader Foundation také mapu sociálních a vzdělávacích problémů. Ta na úrovni obcí s rozšířenou působností zachycuje, jak silně souvisí zasažení obcí exekucemi, rozvodovostí a životem dětí v nebytovém a nekvalitním bydlení se vzdělávacími problémy, absencemi ve vzdělávání a předčasnými koncem studia.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)