Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Profimedia
,

Putin vyhrál informační bitvu. Z mezinárodní kauzy Vrbětice se stala česká kauza Hamáček

KOMENTÁŘ. Jde o bezprecedentní zásah cizí mocnosti do suverenity českého státu, jehož výsledkem je největší diplomatická roztržka novodobého Česka. A přesto se kauza Vrbětice ani ne po měsíci vytrácí z mediální pozornosti doma i ve světě. Rusko se ani nezpotilo a místo podílu ruských agentů na explozích s dvěma českými oběťmi se řeší přešlapy vicepremiéra Hamáčka.

Když 17. dubna premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček oznámili, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích stojí ruští agenti GRU a že Česko vyhostí osmnáct ruských diplomatů, mluvilo se zcela správně o tom, že podobný akt agrese cizího státu nemá v novodobé české historii obdoby.

Téma se dostalo na plenární zasedání Evropského parlamentu, pět zemí Evropské unie zareagovalo solidárním vyhoštěním ruských diplomatů. Zbylé státy EU, Spojené státy, Austrálie nebo třeba i NATO vyjádřily Česku solidaritu alespoň verbálně. Jenže tím to končí. Na další výzvu k vyhoštění ruských diplomatů tento týden Evropská unie zareagovala odmítavě s tím, že je lepší nezvyšovat mezinárodní napětí. Můžeme si za to do značné míry sami, i když podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka je prý na unijní reakci stále ještě čas.

Zároveň podle něj už nemají některé členské státy po předchozích kauzách ani koho z ruských diplomatů vyhošťovat. Roli v odmítavém rozhodnutí pak mohou hrát také ukrajinsko-ruské problémy či zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Jenže za tím stejně tak může být i podivný přístup Česka a našich vrcholných politiků.

Můžeme si za to sami

Kauza Vrbětice byla odsunuta na vedlejší kolej i přesto, že výbuch muničních skladů způsobil větší škody a měl více obětí než útok jedem novičok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury v roce 2018. Tehdy však ruské diplomaty vyhostilo sedmnáct členských států Evropské unie a řada dalších.

To se v českém případě nestalo. Otázkou je, zda by to náhodou nevypadalo jinak, kdyby byla sama Česká republika v kauze jednotnější a kdyby sama nezlehčovala situaci koketováním s Ruskem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nejde přitom jen o protichůdné, Rusku vyhovující výroky českých představitelů, ať už ty o různých vyšetřovacích verzích, či o tom, zda jde o „útok na zboží“, či o teroristický akt.

Jde i o apel na solidárnost (formou vyhoštění ruských diplomatů) od představitelů země, která se sama v mnoha jiných situacích solidárně nechová, ať už jde o přijímání uprchlíků nebo o dodávky vakcín.

Na místě je také připomenout další kontroverzní kroky české diplomacie v souvislosti s Vrběticemi, jako přítomnost českého velvyslance v Moskvě na vojenské přehlídce na Rudém náměstí, i poté, co Moskva zařadila Česko vysoko na seznam nepřátelských států.

K tomu přidejme dodnes neobjasněné okolnosti avizované cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Možnost, že mohlo jít i o obchod s ututláním zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích, jak s tím přišel server Seznam Zprávy, může znít poněkud divoce, ale na český postup při pohledu zvenčí vrhá další nehezké světlo.

Kauza Hamáček

Česká politická reprezentace v celé kauze pohořela i směrem k vlastním občanům. Prezident Miloš Zeman podle téměř poloviny českých občanů hájí v kauze Vrbětice spíše zájmy Ruska. Zájmy Česka hájí hlava státu jen podle 22 procent populace, jak vyplývá z výzkumu agentury NMS Market Research.

Mediální pozornost však na sebe svými „krycími manévry“ upoutal především zmiňovaný Jan Hamáček, který z kauzy s mezinárodním přesahem udělal spíš lokální politickou kauzu jednoho muže bojujícího o politické přežití. Zatímco se řeší vicepremiér, upadá v zapomnění fakt, že Rusko stojí za výbuchem ve Vrběticích, který stál život dva české civilisty.

O upadajícím tuzemském mediálním zájmu svědčí i četnost zmínek slova „Vrbětice“ v tuzemských médiích za poslední měsíc – podle dat společnosti Newton Media. Z grafu je jasně patrné, že téma z informačního prostoru rychle mizí. Výraznější nárůst zájmu médií kauza zaznamenala pouze při projevu prezidenta Miloše Zemana a pak právě v době, kdy Seznam Zprávy přišly s informacemi z tajné schůzky ministra Hamáčka se zástupci tajných služeb.

Zmínky slova „Vrbětice“ v českých médiích od počátku dubna 2021. Graf: se souhlasem Newton Media

Putinovo vítězství

Jedna z nejzásadnějších kauz současného Česka je tak na ústupu; zůstanou po ní „jen“ pokřivené česko-ruské vztahy, diplomatická parita mezi Moskvou a Prahou a pár dalších vyhoštěných diplomatů z ostatních unijních zemí.

Rusko sice spustilo hned v počátcích kauzy svou vlastní propagandistickou mašinérii a začalo jak skrze vyjádření svých představitelů, tak třeba s využitím státních médií a reportáží s falešnými „běžnými Čechy“ manipulovat informační tok ve svůj prospěch, Česko mu ale situaci hodně ulehčilo a vyklidilo cestu.

Putinovu režimu šlo o to odlákat pozornost od vlastní viny a vnést do tématu pochybnosti, které rozbijí jednotný vnitrostátní i mezinárodní postup. Zatímco u kauzy Skripal se muselo hodně snažit, v Česku jsme to vlastně udělali za něj.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

24 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Tu mediální kauzu nevytvořil Hamáček, ale novinář Kroupa! Kdopak si to asi u něj objednal?
  Jako kdysi kauzu „Sobotka ukradl národu lithium“ a před tím Kubiceho lhaní o tom, že „Paroubek na jachtě prznil nezletilou“?
  A vždycky před volbami?
  To jsou ale náhody, že ano?

  • Pavel Liška napsal:

   Naznačujete Tondachu, že Janek Kroupa je agentem Kremlu? Teda, to bych zrovna od Vás nečekal. Ale když o tom tak přemýšlím, je fakt, že ta jeho bombastická akce pomohla odvrátit pozornost od Putina k Hamáčkovi……. Taky v EU nám ta jeho investigace moc nepomohla. Takže Kroupa je buď : a) čučkař b) agent KGB c) hlupák d) užitečný idiot. Nic jiného mi u něj nevychází.

   • Stanislav Navrátil napsal:

    Děkuji. Lépe bych to nenapsal.

   • MiG napsal:

    Netuším, zda je Janek Kroupa agentem Kremlu.
    Ale jsem přesvědčen, že agentem Kremlu je Miloš Zeman.
    Z tohoto přesvědčení vyplývá můj velmi neodbytný dojem, že právě Miloš Zeman zneužil Jana Hamáčka a vymyslel jeho cestu do Moskvy.
    Nevěřím, že by Jan Hamáček byl schopen vyjednat celou moskevskou akci.
    Jak říkal, v Moskvě měl vše zařízeno. Vždyť by ani nevěděl, komu zavolat, komu napsat email…
    Tyto kontakty má Zeman, proto za celou tou akcí stojí Zeman.
    Hamáček by Zemana neměl šetřit a měl by jít s pravdou co nejdříve ven.

 2. vlad napsal:

  Prezidenta Putina kauza Vrbětice vůbec nezajímá. Mediální povyk s podporou parlamentu ČR bez jakéhokoli důkazu je poze spackaná zpravodajská hra Koudelky a CIA. Obvinit jakoukoli zemi bez pádných důkazů se rovná politické sebevraždě a mezinárodní ostudě. Státy EU jasně daly najevo, jak důvěryhodná tato kauza je. Nikoho to nezajíma, žádný diplomat nebude vyhošťen. ČR si nas.ala do vlastního hnízda a tím celá akce končí. Možná že bojovnice Černochová do toho nějak rýpne, ale kvokání té antiruské slepice je pouze k smíchu. Ony tak jasné a viditelné důkazy o kterých novináři a politici mluví nestačí ani na soudní ani na trestní řízení.
  Možná by stálo za objasnění vývozu zakázaných zbraní bojovníkům IS v Sýrii. To se ale nestane. ČR má z ostudy kabát a úplně stačí že jsme nedůvěryhodnou zemí s cejchem nepřátelství vůči Rusku. No, i takhle amatérsky se může dělat politika.

 3. Admirál napsal:

  Ať dokáží vinu Čuka a Geka před soudem a pak může následovat další.

  Pohádky z pera Bellingcatu se ale u soudu blbě dokazují.

  • Velitel napsal:

   Nemožné. Vyšetřování zpravodajských služeb nelze použít u soudu. České zákony to nedovolují.

  • stop dezinformaci napsal:

   Už jsem si říkal že schopnost Bellingcatu odhalit ruské špionážní akce vás musí doma hodně trápit, taková malá nezávislá firmička o které se vám nedaří vymyslet nic jiného než že lžou :)))

 4. Josef napsal:

  Zbabrana kauza Vrbetice je už mimo zájem veřejnosti. Z těchto důvodů je hlasování o důvěře vlady správná, ale zpožděna a prez. Zeman také pokulhává i když volby vyhlásil predcasne. Bude to mytí hlav od Lán, Strakovku a celý PČR. Tak to bývá v Česku dobrým zvykem, že nezůstane politicky kámen na kamení.

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, hradní čučkař svým mediálním vystoupením dokázal natolik odvést pozornost od zbabraného teroristického útoku agentů fsb, že mu to vynese minimálně želený kříž s dubovou ratolestí … tedy řád leninův řád … čo to tárám …správně je řád ruské federace.

   • MiG napsal:

    Velmi pochybuji, a ta pochybnost hraničí s jistotou, že akce GRU ve Vrběticích byla zbabraná.
    Kdyby tomu tak bylo, tak by ti dva hlavní Rusáci nedostali od Putina „Hrdinu RF“ a další čtyři vyznamenání.
    Všech šest jich bylo vyznamenáno Putinem prakticky ihned po návratu do Moskvy.
    Tudíž akce Vrbětice byla z pohledu Putina výtečně provedena.

    • Pavel napsal:

     Za prvé, vaše dojmy s „jistotou“ opravdu nehraničí. Za druhé, agenti se veřejně nevyznamenávají, pokud nejsou odepsaní.

 5. petrph napsal:

  Souhlas, je to tak. Jen by to chtělo nějak upřesnit kdo konkrétně to za nás prohrál. Protože, širším pohledem, média se snažila a sama přidávala další a další podrobnosti, většina politiků včetně opozice tomu dala podporu, bezpečnostní orgány to snad vyšetřují, i snad pan Nejvyšší státní zástupce se připojil atd..
  Takže to tak vypadá, že kdo to za nás prohrál, jsou pánové Babiš a Hamáček, kteří se od začátku pasovali do pozice brouků Pytlíků, kteří sami o tom ví nejvíc a nelíp a všechno sami zařídí. Čili, výsledek se dal víceméně očekávat

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Uvědomuje si autor článku, že v textu vlastně obvinil tvůrce kauzy „Hamáčkova cesta do Moskvy“, novináře Kroupu, z jednání ve prospěch Ruska (a Putina)?
  Tak jak vyznívá článek, je případ Vrbětice a návazné aktivity Seznamu Zprávy v čele s panem Kubíkem a jeho podřízenými Kroupou a Cirokovou, jen další prohrou (či spíše kopancem) jejich investigace s výsledkem opačným, než bylo původně zamýšleno – Hamáček je dál ve vládě a Česko ztratilo mezinárodní podporu většiny států EU i mimo EU. Završilo to všechno prohlášení vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella Fontelles z počátku tohoto týdne: „Země EU se domnívají, že není nutné prohlubovat napětí s Ruskem“ pravil, když odpovídal na dotaz novinářů, zda EK doporučí členským státům, aby vypověděli ruské diplomaty na znamení podpory ČR.
  Prostě, bravo Kroupa a Seznam Zprávy, kteří to nakonec všechno korunovali přímo školním příkladem komunistického napadání majetných, v tomto případě ministra Arenbergera, kvůli jeho majetku v nemovitostech zděděných po rodičích. Prostě, kádrování jednou, kádrování vždy. Tentokrát pod názvem – investigativní novinařina.

 7. ldx napsal:

  Tak hlavní události začnou, až začne další krymská válka tj. obsazování celé oblasti od Rostova přes Doněck po Podněstří…

  Teď skončilo cvičení u hranic a je ticho, takže se nejspíše celá akce v tichosti plánuje a vypukne později, někdy v létě. Časování bude souviset s něčím, co zaměstná Západ, možná Olympiáda v Japonsku nebo nějaké nové velké zemětřesení… Jsem na to zvědav.

 8. Tatiana napsal:

  O nic nejde. Rusko v čele z Putinem jen ukázalo že cesta ke smíru nepovede a jak mile zbytek světa ujisti se že Rusko není řádný soupeř tak se začne trhat na kusy. To je cele na hrubý pytel i hrubá … .

 9. Misot napsal:

  .. a hlavní viník je Kroupa a ostatní média a opozice, kteří ze lživého obvinění z vlastizrady udělali předvolební kampaň…

 10. Tondach napsal:

  Kauza Hamáček vznikla jen proto, že si jeden novinář myslí, co si možná myslí ministr vnitra!

 11. Radomír napsal:

  Je to, jak to vypadá, problém rostoucí nevěrohodnosti pánů Babiše, Hamáčka, Kroupy a skoro to vypadá, že je někdo vodí jako loutky. A zatočilo se to od utajovaných důkazů proti Rusům k nedůvěryhodnou vládou málo kontrolovanému českému vývozu zbraní a munice s nejasným koncovým uživatelem. Co si o tom pak můžou partneři v EU myslet. V NATO je to možná normální, tam na nějakém tom přepadu a výbuchu nebo dodávce munice ve jménu dobrých účelů nesejde, ale v unii by měla platit přece jen určitá kultura a právní limity a poctivá otevřenost ke spojencům.

 12. jiří antonín napsal:

  ………………agenti GRU neměli s sebou ( ve Vrběticích) tanky
  dostanou proto v Litvě ( na MS v hokeji) o nás čtyř branky

  resp. “ kdo se povyšuje, bude ponížen“

 13. Tomas napsal:

  Je to nejhorší možný výsledek od R. 1968. Názory některých angazovanych jsou děsivé, potvrzuje se prý tím správnost postupu v kauze Vrbetice. Neodvazuji se kritizovat spojence. za slabou solidaritu, která zpochybňuje jejich přesvědčení o správnosti postupu. Snad se situace nebude zhoršovat, to nelze vyloučit v hospodářských vztazích. To vše se odehrává na počátku volební kampaně. Je realitou, že prez. Putin aMZ RF silně pritvrdilo směrem K ČR. Reykjavik a setkání Blinken-Lavrov nemůže vyřešit vzájemné animozity mezi Ruskem aUSA, ale mohly by zastavít eskalaci. Pro ČR to bude ráčí pochod a to nikdy není dobré. Naše volby budou velmi tvrde a neodhadnutelne kdo vlastně zvítězí.

 14. Petr C. napsal:

  Podle toho, jak celá věc začala a probíhala to vypadá, že správná je ta verze, podle které je to narychlo splácaná historka, která měla zaplnit medální prostor v evropských a světových médiích a upozadit tak v téže době zveřejněnou kauzu připravovaného atentátu na běloruského prezidenta Lukašenka a členy jeho rodiny.
  Proto byla narychlo svolána tiskovka v sobotu navečer (informace o zatčení organizátorů atentátu šly do médií pár hodin předtím), tam se hrálo o hodiny, která zpráva dříve zaplní informační prostor, proto to nemohlo počkat ani do pondělka.
  Jediným pozitivem celé tragikomedie je to, že se podařilo odsud vypakovat diplomatické rezidentury GRU a SVR, to je určitě velmi dobře.
  Méně dobré je to ostatní.

 15. JAN napsal:

  Proč země EU nikoho nevypověděly? Protože nám ty nesmysly nevěří! Kdyby jsme na stůl dali alespoň NĚJAKÉ důkazy, třeba sporné nebo napůl zfalšované – jako Britové u těch otrav, tak by třeba reagovali. Vědí o tajných službách své – viz. ZHN v Iráku…
  Prostě nás mají za šašky a podvodníky a nechtějí si utrhnout ostudu.. Jen to neřeknou nahlas…

Přidávání komentářů není povoleno