Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Profimedia
,

Putin vyhrál informační bitvu. Z mezinárodní kauzy Vrbětice se stala česká kauza Hamáček

KOMENTÁŘ. Jde o bezprecedentní zásah cizí mocnosti do suverenity českého státu, jehož výsledkem je největší diplomatická roztržka novodobého Česka. A přesto se kauza Vrbětice ani ne po měsíci vytrácí z mediální pozornosti doma i ve světě. Rusko se ani nezpotilo a místo podílu ruských agentů na explozích s dvěma českými oběťmi se řeší přešlapy vicepremiéra Hamáčka.

Když 17. dubna premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček oznámili, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích stojí ruští agenti GRU a že Česko vyhostí osmnáct ruských diplomatů, mluvilo se zcela správně o tom, že podobný akt agrese cizího státu nemá v novodobé české historii obdoby.

Téma se dostalo na plenární zasedání Evropského parlamentu, pět zemí Evropské unie zareagovalo solidárním vyhoštěním ruských diplomatů. Zbylé státy EU, Spojené státy, Austrálie nebo třeba i NATO vyjádřily Česku solidaritu alespoň verbálně. Jenže tím to končí. Na další výzvu k vyhoštění ruských diplomatů tento týden Evropská unie zareagovala odmítavě s tím, že je lepší nezvyšovat mezinárodní napětí. Můžeme si za to do značné míry sami, i když podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka je prý na unijní reakci stále ještě čas.

Zároveň podle něj už nemají některé členské státy po předchozích kauzách ani koho z ruských diplomatů vyhošťovat. Roli v odmítavém rozhodnutí pak mohou hrát také ukrajinsko-ruské problémy či zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Jenže za tím stejně tak může být i podivný přístup Česka a našich vrcholných politiků.

Můžeme si za to sami

Kauza Vrbětice byla odsunuta na vedlejší kolej i přesto, že výbuch muničních skladů způsobil větší škody a měl více obětí než útok jedem novičok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury v roce 2018. Tehdy však ruské diplomaty vyhostilo sedmnáct členských států Evropské unie a řada dalších.

To se v českém případě nestalo. Otázkou je, zda by to náhodou nevypadalo jinak, kdyby byla sama Česká republika v kauze jednotnější a kdyby sama nezlehčovala situaci koketováním s Ruskem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nejde přitom jen o protichůdné, Rusku vyhovující výroky českých představitelů, ať už ty o různých vyšetřovacích verzích, či o tom, zda jde o „útok na zboží“, či o teroristický akt.

Jde i o apel na solidárnost (formou vyhoštění ruských diplomatů) od představitelů země, která se sama v mnoha jiných situacích solidárně nechová, ať už jde o přijímání uprchlíků nebo o dodávky vakcín.

Na místě je také připomenout další kontroverzní kroky české diplomacie v souvislosti s Vrběticemi, jako přítomnost českého velvyslance v Moskvě na vojenské přehlídce na Rudém náměstí, i poté, co Moskva zařadila Česko vysoko na seznam nepřátelských států.

K tomu přidejme dodnes neobjasněné okolnosti avizované cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Možnost, že mohlo jít i o obchod s ututláním zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích, jak s tím přišel server Seznam Zprávy, může znít poněkud divoce, ale na český postup při pohledu zvenčí vrhá další nehezké světlo.

Kauza Hamáček

Česká politická reprezentace v celé kauze pohořela i směrem k vlastním občanům. Prezident Miloš Zeman podle téměř poloviny českých občanů hájí v kauze Vrbětice spíše zájmy Ruska. Zájmy Česka hájí hlava státu jen podle 22 procent populace, jak vyplývá z výzkumu agentury NMS Market Research.

Mediální pozornost však na sebe svými „krycími manévry“ upoutal především zmiňovaný Jan Hamáček, který z kauzy s mezinárodním přesahem udělal spíš lokální politickou kauzu jednoho muže bojujícího o politické přežití. Zatímco se řeší vicepremiér, upadá v zapomnění fakt, že Rusko stojí za výbuchem ve Vrběticích, který stál život dva české civilisty.

O upadajícím tuzemském mediálním zájmu svědčí i četnost zmínek slova „Vrbětice“ v tuzemských médiích za poslední měsíc – podle dat společnosti Newton Media. Z grafu je jasně patrné, že téma z informačního prostoru rychle mizí. Výraznější nárůst zájmu médií kauza zaznamenala pouze při projevu prezidenta Miloše Zemana a pak právě v době, kdy Seznam Zprávy přišly s informacemi z tajné schůzky ministra Hamáčka se zástupci tajných služeb.

Zmínky slova „Vrbětice“ v českých médiích od počátku dubna 2021. Graf: se souhlasem Newton Media

Putinovo vítězství

Jedna z nejzásadnějších kauz současného Česka je tak na ústupu; zůstanou po ní „jen“ pokřivené česko-ruské vztahy, diplomatická parita mezi Moskvou a Prahou a pár dalších vyhoštěných diplomatů z ostatních unijních zemí.

Rusko sice spustilo hned v počátcích kauzy svou vlastní propagandistickou mašinérii a začalo jak skrze vyjádření svých představitelů, tak třeba s využitím státních médií a reportáží s falešnými „běžnými Čechy“ manipulovat informační tok ve svůj prospěch, Česko mu ale situaci hodně ulehčilo a vyklidilo cestu.

Putinovu režimu šlo o to odlákat pozornost od vlastní viny a vnést do tématu pochybnosti, které rozbijí jednotný vnitrostátní i mezinárodní postup. Zatímco u kauzy Skripal se muselo hodně snažit, v Česku jsme to vlastně udělali za něj.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Tu mediální kauzu nevytvořil Hamáček, ale novinář Kroupa! Kdopak si to asi u něj objednal?
  Jako kdysi kauzu „Sobotka ukradl národu lithium“ a před tím Kubiceho lhaní o tom, že „Paroubek na jachtě prznil nezletilou“?
  A vždycky před volbami?
  To jsou ale náhody, že ano?

  • Pavel Liška napsal:

   Naznačujete Tondachu, že Janek Kroupa je agentem Kremlu? Teda, to bych zrovna od Vás nečekal. Ale když o tom tak přemýšlím, je fakt, že ta jeho bombastická akce pomohla odvrátit pozornost od Putina k Hamáčkovi……. Taky v EU nám ta jeho investigace moc nepomohla. Takže Kroupa je buď : a) čučkař b) agent KGB c) hlupák d) užitečný idiot. Nic jiného mi u něj nevychází.

   • Stanislav Navrátil napsal:

    Děkuji. Lépe bych to nenapsal.

   • MiG napsal:

    Netuším, zda je Janek Kroupa agentem Kremlu.
    Ale jsem přesvědčen, že agentem Kremlu je Miloš Zeman.
    Z tohoto přesvědčení vyplývá můj velmi neodbytný dojem, že právě Miloš Zeman zneužil Jana Hamáčka a vymyslel jeho cestu do Moskvy.
    Nevěřím, že by Jan Hamáček byl schopen vyjednat celou moskevskou akci.
    Jak říkal, v Moskvě měl vše zařízeno. Vždyť by ani nevěděl, komu zavolat, komu napsat email…
    Tyto kontakty má Zeman, proto za celou tou akcí stojí Zeman.
    Hamáček by Zemana neměl šetřit a měl by jít s pravdou co nejdříve ven.

 2. vlad napsal:

  Prezidenta Putina kauza Vrbětice vůbec nezajímá. Mediální povyk s podporou parlamentu ČR bez jakéhokoli důkazu je poze spackaná zpravodajská hra Koudelky a CIA. Obvinit jakoukoli zemi bez pádných důkazů se rovná politické sebevraždě a mezinárodní ostudě. Státy EU jasně daly najevo, jak důvěryhodná tato kauza je. Nikoho to nezajíma, žádný diplomat nebude vyhošťen. ČR si nas.ala do vlastního hnízda a tím celá akce končí. Možná že bojovnice Černochová do toho nějak rýpne, ale kvokání té antiruské slepice je pouze k smíchu. Ony tak jasné a viditelné důkazy o kterých novináři a politici mluví nestačí ani na soudní ani na trestní řízení.
  Možná by stálo za objasnění vývozu zakázaných zbraní bojovníkům IS v Sýrii. To se ale nestane. ČR má z ostudy kabát a úplně stačí že jsme nedůvěryhodnou zemí s cejchem nepřátelství vůči Rusku. No, i takhle amatérsky se může dělat politika.

 3. Admirál napsal:

  Ať dokáží vinu Čuka a Geka před soudem a pak může následovat další.

  Pohádky z pera Bellingcatu se ale u soudu blbě dokazují.

  • Velitel napsal:

   Nemožné. Vyšetřování zpravodajských služeb nelze použít u soudu. České zákony to nedovolují.

  • stop dezinformaci napsal:

   Už jsem si říkal že schopnost Bellingcatu odhalit ruské špionážní akce vás musí doma hodně trápit, taková malá nezávislá firmička o které se vám nedaří vymyslet nic jiného než že lžou :)))

 4. Josef napsal:

  Zbabrana kauza Vrbetice je už mimo zájem veřejnosti. Z těchto důvodů je hlasování o důvěře vlady správná, ale zpožděna a prez. Zeman také pokulhává i když volby vyhlásil predcasne. Bude to mytí hlav od Lán, Strakovku a celý PČR. Tak to bývá v Česku dobrým zvykem, že nezůstane politicky kámen na kamení.

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, hradní čučkař svým mediálním vystoupením dokázal natolik odvést pozornost od zbabraného teroristického útoku agentů fsb, že mu to vynese minimálně želený kříž s dubovou ratolestí … tedy řád leninův řád … čo to tárám …správně je řád ruské federace.

   • MiG napsal:

    Velmi pochybuji, a ta pochybnost hraničí s jistotou, že akce GRU ve Vrběticích byla zbabraná.
    Kdyby tomu tak bylo, tak by ti dva hlavní Rusáci nedostali od Putina „Hrdinu RF“ a další čtyři vyznamenání.
    Všech šest jich bylo vyznamenáno Putinem prakticky ihned po návratu do Moskvy.
    Tudíž akce Vrbětice byla z pohledu Putina výtečně provedena.

    • Pavel napsal:

     Za prvé, vaše dojmy s „jistotou“ opravdu nehraničí. Za druhé, agenti se veřejně nevyznamenávají, pokud nejsou odepsaní.

 5. petrph napsal:

  Souhlas, je to tak. Jen by to chtělo nějak upřesnit kdo konkrétně to za nás prohrál. Protože, širším pohledem, média se snažila a sama přidávala další a další podrobnosti, většina politiků včetně opozice tomu dala podporu, bezpečnostní orgány to snad vyšetřují, i snad pan Nejvyšší státní zástupce se připojil atd..
  Takže to tak vypadá, že kdo to za nás prohrál, jsou pánové Babiš a Hamáček, kteří se od začátku pasovali do pozice brouků Pytlíků, kteří sami o tom ví nejvíc a nelíp a všechno sami zařídí. Čili, výsledek se dal víceméně očekávat

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Uvědomuje si autor článku, že v textu vlastně obvinil tvůrce kauzy „Hamáčkova cesta do Moskvy“, novináře Kroupu, z jednání ve prospěch Ruska (a Putina)?
  Tak jak vyznívá článek, je případ Vrbětice a návazné aktivity Seznamu Zprávy v čele s panem Kubíkem a jeho podřízenými Kroupou a Cirokovou, jen další prohrou (či spíše kopancem) jejich investigace s výsledkem opačným, než bylo původně zamýšleno – Hamáček je dál ve vládě a Česko ztratilo mezinárodní podporu většiny států EU i mimo EU. Završilo to všechno prohlášení vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella Fontelles z počátku tohoto týdne: „Země EU se domnívají, že není nutné prohlubovat napětí s Ruskem“ pravil, když odpovídal na dotaz novinářů, zda EK doporučí členským státům, aby vypověděli ruské diplomaty na znamení podpory ČR.
  Prostě, bravo Kroupa a Seznam Zprávy, kteří to nakonec všechno korunovali přímo školním příkladem komunistického napadání majetných, v tomto případě ministra Arenbergera, kvůli jeho majetku v nemovitostech zděděných po rodičích. Prostě, kádrování jednou, kádrování vždy. Tentokrát pod názvem – investigativní novinařina.

 7. ldx napsal:

  Tak hlavní události začnou, až začne další krymská válka tj. obsazování celé oblasti od Rostova přes Doněck po Podněstří…

  Teď skončilo cvičení u hranic a je ticho, takže se nejspíše celá akce v tichosti plánuje a vypukne později, někdy v létě. Časování bude souviset s něčím, co zaměstná Západ, možná Olympiáda v Japonsku nebo nějaké nové velké zemětřesení… Jsem na to zvědav.

 8. Tatiana napsal:

  O nic nejde. Rusko v čele z Putinem jen ukázalo že cesta ke smíru nepovede a jak mile zbytek světa ujisti se že Rusko není řádný soupeř tak se začne trhat na kusy. To je cele na hrubý pytel i hrubá … .

 9. Misot napsal:

  .. a hlavní viník je Kroupa a ostatní média a opozice, kteří ze lživého obvinění z vlastizrady udělali předvolební kampaň…

 10. Tondach napsal:

  Kauza Hamáček vznikla jen proto, že si jeden novinář myslí, co si možná myslí ministr vnitra!

 11. Radomír napsal:

  Je to, jak to vypadá, problém rostoucí nevěrohodnosti pánů Babiše, Hamáčka, Kroupy a skoro to vypadá, že je někdo vodí jako loutky. A zatočilo se to od utajovaných důkazů proti Rusům k nedůvěryhodnou vládou málo kontrolovanému českému vývozu zbraní a munice s nejasným koncovým uživatelem. Co si o tom pak můžou partneři v EU myslet. V NATO je to možná normální, tam na nějakém tom přepadu a výbuchu nebo dodávce munice ve jménu dobrých účelů nesejde, ale v unii by měla platit přece jen určitá kultura a právní limity a poctivá otevřenost ke spojencům.

 12. jiří antonín napsal:

  ………………agenti GRU neměli s sebou ( ve Vrběticích) tanky
  dostanou proto v Litvě ( na MS v hokeji) o nás čtyř branky

  resp. “ kdo se povyšuje, bude ponížen“

 13. Tomas napsal:

  Je to nejhorší možný výsledek od R. 1968. Názory některých angazovanych jsou děsivé, potvrzuje se prý tím správnost postupu v kauze Vrbetice. Neodvazuji se kritizovat spojence. za slabou solidaritu, která zpochybňuje jejich přesvědčení o správnosti postupu. Snad se situace nebude zhoršovat, to nelze vyloučit v hospodářských vztazích. To vše se odehrává na počátku volební kampaně. Je realitou, že prez. Putin aMZ RF silně pritvrdilo směrem K ČR. Reykjavik a setkání Blinken-Lavrov nemůže vyřešit vzájemné animozity mezi Ruskem aUSA, ale mohly by zastavít eskalaci. Pro ČR to bude ráčí pochod a to nikdy není dobré. Naše volby budou velmi tvrde a neodhadnutelne kdo vlastně zvítězí.

 14. Petr C. napsal:

  Podle toho, jak celá věc začala a probíhala to vypadá, že správná je ta verze, podle které je to narychlo splácaná historka, která měla zaplnit medální prostor v evropských a světových médiích a upozadit tak v téže době zveřejněnou kauzu připravovaného atentátu na běloruského prezidenta Lukašenka a členy jeho rodiny.
  Proto byla narychlo svolána tiskovka v sobotu navečer (informace o zatčení organizátorů atentátu šly do médií pár hodin předtím), tam se hrálo o hodiny, která zpráva dříve zaplní informační prostor, proto to nemohlo počkat ani do pondělka.
  Jediným pozitivem celé tragikomedie je to, že se podařilo odsud vypakovat diplomatické rezidentury GRU a SVR, to je určitě velmi dobře.
  Méně dobré je to ostatní.

 15. JAN napsal:

  Proč země EU nikoho nevypověděly? Protože nám ty nesmysly nevěří! Kdyby jsme na stůl dali alespoň NĚJAKÉ důkazy, třeba sporné nebo napůl zfalšované – jako Britové u těch otrav, tak by třeba reagovali. Vědí o tajných službách své – viz. ZHN v Iráku…
  Prostě nás mají za šašky a podvodníky a nechtějí si utrhnout ostudu.. Jen to neřeknou nahlas…

Přidávání komentářů není povoleno