Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebook Jiřího Ovčáčka, Jindřich Forejt (vzadu uprostřed) při státní návštěvě Arménie

Psí týden: Jak šly dny s kauzou protokoláře Forejta

Nestává se často, aby se práce redaktorů HlídacíPes.org soustředila po delší dobu tak úzce na jediné téma. A abychom tak složitě rozhodovali, zda a v jaké podobě o tématu informovat. Kauza hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který se v úterý, oficiálně ze zdravotních důvodů, vzdal funkce, si o takovou pozornost řekla. „Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí mé novinářské kariéry,“ řekl později ve vysílání DVTV ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

 • Šéf hradního protokolu měl od minulého pátku zapečetěnu kancelář. Oficiálně se k tomu ani Jindřich Forejt, ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček nevyjádřili. HlídacíPes.org byl od stejné doby v kontaktu s mužem, který tvrdil, že je drogovým dealerem a nabízel k prodeji videozáznam, na němž Forejt šňupe drogy. V pondělí, kdy redakce záznam koupila, se navíc začalo ukazovat, že muž záznam nabízel v dalších redakcích. HlídacíPes.org situaci vyhodnotil jako výrazné bezpečnostní riziko, o kterém v pondělí odpoledne informoval v prvním článku.
  Pád Jindřicha Forejta. Video ukazuje drogy, sex a bezpečnostní riziko
 • K tématu jsme se vrátili ještě v pátek. Rozbor videozáznamu potvrdil podezření, že Forejt představoval pro Hrad bezpečnostní riziko. Na záznamu je zachycen, jak během užívání drog telefonicky domlouvá v přítomnosti dalších lidí schůzku u premiéra. Forejtovu totožnost na videu potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje blízké Hradu.
  Kauza Forejt: V průběhu drogového dýchánku zařizoval schůzku u premiéra
 • V úterý se Forejt vzdal funkce, oficiálně ze zdravotních důvodů. Kauza v médiích způsobila mimořádný ohlas. Důvody, proč se redakce rozhodla na rozdíl od jiných médií o existenci videa informovat, vysvětlil Ondřej Neumann v úterý v internetové televizi DVTV.cz. „Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, navíc indikuje bezpečnostní riziko, protože byl Forejt vydíratelný,“ řekl spoluzakladatel serveru HlídacíPes.org. Dodal, že bezpečnostní složky měly podle jeho přesvědčení už dávno jednat.
  Ondřej Neumann jako host Martina Veselovského v televizi DVTV.cz
 • „Vyhodnotili jsme to jako bezpečnostní riziko. Video z pana Forejta dělalo velmi snadno vydíratelného muže,“ řekl Neumann o den později ve vysílání Českého rozhlasu Plus. V pořadu Pro a proti se nad tématem střetl s investigativním reportérem Jankem Kroupou.
  Kauza Jindřicha Forejta v pořadu Pro a proti na ČRo Plus

2016-12-10-1

 • Dopady kauzy Forejt – zejména faktu, zda neselhaly bezpečnostní složky – státní zastupitelství, policie, tajné služby a Národní bezpečnostní úřad – se ve čtvrtek věnoval i publicistický souhrn Devadesátka České televize. „Jestli někdo tvrdí, že pan Forejt není bezpečnostním rizikem, pokud někdo tvrdí, že je normální užívat drogy a být stále v očích pana prezidenta kandidátem na velvyslance ve Vatikánu, tak já nevím, v jaké žiji zemi,“ řekl v ČT Neumann.
  Kauza Jindřicha Forejta v ČT
 • Kauza totiž měla ohlas i mezi politiky. Prezident Miloš Zeman ve středu ve sněmovně řekl, že věří, že se Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Forejt podle něho na Hradě odvedl dobrou práci. Podle ministra vnitra Milana Chovance by se kauzou měl zabývat NBÚ kvůli Forejtově prověrce. „Je velkou otázkou, jak vyhodnotí státní zástupci informaci z médií, případně jestli přijde nějaké podání. Pokud ta nahrávka byla vytvořena za účelem vydírání pana Forejta, případně lidí z jeho okolí, nebo nějaké kriminální činnosti, tak by bezpochyby vyšetřování probíhat mělo,“ řekl Chovanec.
 • Mlčení prolomili i lidé z nejbližšího okolí Miloše Zemana. Klíčová postava hradního zákulisí Martin Nejedlý, který byl v souvislosti s rezignací ceremoniáře Forejta označován za možného strůjce jeho pádu, jakékoli spojení v rozhovoru pro HlídacíPes.org rozhodně odmítl. “Od prvního okamžiku jsem si vážil věcí a profesionality Jindřicha Forejta, a byl jsem velmi rád, že pan prezident měl ředitele protokolu Jindřicha Forejta,” řekl v exkluzivním rozhovoru Nejedlý a dodal: “Je to moje noční můra, dokud jí nerozluštím, tak se tím budu trápit.”
  Prezidentův muž Martin Nejedlý k pádu Forejta: Je to moje noční můra
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Josef napsal:

  Aféra ceremoniáře prezidenta Zemana J.Ferejta,má brizanci.Nedá se jednoduše nechat odeznít, má totiž jak už to bývá u obdobných afér svou životnost a ta není zdaleka u konce.A nelze vůbec predikovat co to udělá s českou nyní rozechvělou politikou scénou.

 2. Němec napsal:

  Pan Neuman se rozhodl naprosto správně a odpovědnost a případná ostuda je na prezidentovi Zemanovi, NBU a BIS. Tento spolek je dost školený a mazaný jak se z toho vykroutit a něčím nás obalamutit. Za červené trenýrky bylo koho vyhodit, za pana Forejta by museli odejit všichni. Naši bezpečnost ohrožují ti, co by ji měli bránit. Doufám, že se s panem Langem nevrací Zemanův kufřík, KATO a další temná historie naši vládní ČSSD.

 3. rich napsal:

  Pokud se pan Forejt přestupků dopustil,mělo by státní zastupitelství a soud rozhodnout o jeho potrestání.HlídacíPes je jiného názoru.Chce ho „uvláčet“.S tím já nesouhlasím.

  • petrph napsal:

   Pan Forejt se žádných přestupků ani trestných činů nepochybně nedopustil, takže policie, státní zastupitelsví ani soud nic prošetřovat nebudou. Jasně, jak už tu bylo řečeno – byla by to práce pro BIS- pravě z důvodů těch „bezpečnostních rizik“ – protože právě pro tyto důvody má BIS mnohem širší kompetence k tajnému fízlování občanů.Jenže zprávy BIS o vyšetřování nejsou veřejné a ani nevedou k oficialnímu stíhání – to jediné co by panu Forejtovi hrozilo, že by ho mohli neoficiálně odvolat – ale vzhledem k tomu že odchází sám „ze zdravotních důvodů“, BIS ani nikdo jiný už nemá na něm sebemenší důvod v jeho prověřování pokračovat.
   Leda by měli k dispozici nějaký „šrapnel“, důkaz že snad pan Forejt už prodal nějaké tajné materiály nepřátelské cizí velmoci. Ale to se mi nějak nechce věřit, k takovým pan Forejt neměl přístup.

 4. petrph napsal:

  Cože? „Kauza hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který se v úterý, oficiálně ze zdravotních důvodů, vzdal funkce, si o takovou pozornost řekla. „?? To že si vysoký státní úředník vyrazil na snobskej mejdan a ještě tam cosi (mobilem) vyřizoval si žádnou pozornost zasluhovat nemůže, v tom mají lidé poměrně jasno, že naše „elity“ nic jinýho nedělaj, než že se slejzaj na podobnejch mejdanecha pokoutně tam dojednávaj svoje kšefty..A to už od dob Havla,
  Možná, kdyby chtěla média na něco zaměřit překvapivou pozornost lidí, měla by najít a představit lidem nějakého vysokého úředníka, nebo politika, který celý den pilně a poctivě v úřadě vyřizuje spisy a večer jde domů za rodinou. Tčeba by z něj byl dobrej kandidát na prezidenta :):)

 5. Kazan napsal:

  K rozhovoru na ČR s Jankem Kroupou: Pan Kroupa trochu zkresleně „novinářsky“ moralizuje. Jediné, co je trochu problematické, je placení za informace. Vůbec ale není podstatné, jestli kauza někomu neslouuží k jeho záměrům. Že novináři pátrají a sami něco zjistí, je idealizovaná představa, v 99 procentech případů je na začátku někdo, kdo danou věc „práskne“. Že novinář chodí po ulici, uvidí něco nekalého a začne to odhalovat, je nesmysl. I za Watergate je přece práskač. Každý práskač sleduje svůj cíl, i kdyby to byla jen osobní pomsta. Nezveřejnit informaci z obavy, že někomu posloužím, je tedy nonsens. Vždycky to někomu slouží. No a pak je tu ten akcent na bezpečnostní riziko ze strany Hlídacího psa. To je taky trochu zbytečné. Forejt je prostě vysoký státní úředník, u kterého je bezúhonnost elementárním požadavkem. Veřejný zájem zde vyplývá z principiálních požadavků na vysokého úředníka.

 6. rich napsal:

  Čo bolo,to bolo pán PETRPH.Ďakujem za charakteristiku pána Havla.On by určitě definoval úředníka.Sám však zůstal flíčkem dokonalosti.Jím řízená společnost mu kamsi utekla.Dopadl jako Gorbačov,doma je propadákem,jen venku je ctěn.

Přidávání komentářů není povoleno