Psí týden: Hradní střídání malých průšvihů a velké hanby. Tentokrát o návštěvě dalajlámy

Napsal/a Robert Malecký 22. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jedna věc se dá o oné okupační jednotce buranství, zmaru a ovaru, která v únoru 2013 na zatím nezjištěnou dobu obsadila Pražský hrad, tvrdit s jistotou: je mistrem vyvažování. Malý průšvih a větší hanby pravidelně střídá darda, která do očí žene slzy vzteku nad zdlouhavostí a procedurální složitostí českého „impeachmentu“, ústavní žaloby na prezidenta. Končící týden byl tím případem, kdy se v souvislosti s návštěvou dalajlámy hradní žumpa vydala smrdět a roznášet virus mstivosti a křiváctví zase o pěkný kus cesty dál.

Co původního jste si na HlíídacíPes.org mohli přečíst k tématu, které pravidelně skloňuje lidská práva a ustupování české politické sebranky (termín, který teď jazykovědci upřednostňují před starším pojmem „reprezentace“) čínskými, zejména obchodními zájmy ve středu Evropy?

  • Vše začalo zjištěním, že Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí. „Mělo jít o opravdu jen malé pódium, kousek od pomníku prezidenta Masaryka,“ řekl Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se na akci organizačně podílí. Správa Pražského hradu své rozhodnutí nijak neodůvodnila. Napsala jen, že se rozhodla zábor veřejného prostranství nepovolit „po konzultaci se všemi dotčenými složkami Kanceláře prezidenta republiky a bezpečnostními složkami působícími v areálu Pražského hradu.“
  • Až ke konci týdne se pro HlídacíPes.org k důvodům vyjádřil kancléř Vratislav Mynář. A nezklamal. Chtěli jsme oddělit čínské turisty a příznivce Tibetu, řekl. „Shromažďovací zákon je tu v poslední době vykládán velmi zvláštním způsobem. Zjevné to bylo například na jaře při návštěvě čínského prezidenta a ukazuje se to i nyní,“ komentoval situaci ředitel tuzemské pobočky Amnesty International Martin Balcar.

26096342106_ea8b387913_z

  • U sporů o detaily, někdo by řekl házení klacků pod nohy, ale nezůstalo. Prezident Zeman, premiér Sobotka a předsedové obou komor parlamentu vydali společné prohlášení, kterým se fakticky omluvili komunistické Číně za soukromé setkání ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s dalajlámou.  V této souvislosti HlídacíPes.org opět publikoval text politologa a sinologa, profesora Centra pro Evropu na Varšavské univerzitě a bývalého velvyslance v několika zemích Asie Bogdana Góralczyka o tom, kam kráčí současný čínský režim. Komu se omluvili čeští ústavní činitelé aneb Čína za vlády “Zemanova přítele”, strýčka Si
  • Omluvná reakce čtyř nejvyšších ústavních představitelů Česka za setkání ministra kultury s dalajlámou byla přitom podle analýzy právníka Aleše Rozehnala zbytečná. Zkušenosti jiných států totiž ukazují, že podobné schůzky nemají dlouhodobý negativní dopad do obchodních vztahů s Čínou. A tolik vzývané obchodní vztahy a čínské investice? “Zatím pouze někteří miliardáři prodali čínským společnostem části svých majetků, což na blahobyt České republiky nemělo žádný vliv, a jiní miliardáři dostali politické krytí svých finančních aktivit v Číně, což je z hlediska českých občanů rovněž irelevantní,” upozornil v textu pro HlídacíPes.org Rozehnal.
  • Podle šéfredaktora HlídacíPes.org Roberta Břešťana má vyjádření, s nímž po oficiální schůzce ministra Daniela Hermana s dalajlámou přispěchali společně český prezident, premiér i šéfové obou parlamentních komor, svoji neúprosnou vnitřní logiku. Dokonale totiž zapadá do obrázku podřízené role, již ve vztahu k Číně v posledních několika letech čeští politici předvádějí, napsal Břešťan ve svém komentáři. Připomněl rovněž slova Zemanova čínského poradce Jie Ťien-Minga: „Když půjde Česko proti Číně, přehodnotíme naši strategii“
  • IMG_6904 (1)

    Ale nejen děním kolem dalajlámovy návštěvy byl v týdnu HlídacíPes.org živ. I když i následující zpráva má se současným děním na Hradě vnitřní souvislost. Textař Michal Horáček konečně potvrdil kandidaturu na prezidenta a my jsme při té příležitosti zmapovali jeho plány i majetek. S ostrým spuštěním kampaně Horáček čeká na novelizaci zákona. „Není známo, jaká budou pravidla hry,” řekl v deníku Právo. “Teď je nějaký zákon, který ale bude asi novelizován a nebude platit. Leží v Poslanecké sněmovně. Zákonodárci nás zdržují. Čekáme, až se rozhoupou. Pak do toho půjdeme.”

Ještě telegrafické shrnutí dalších původních zjištění a komentářů HlídacíPes.org:

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)