Kreml se teď bude o Česko zajímat zase o něco víc, odhaduje zakladatel webu StopFake

Napsal/a Robert Břešťan 19. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezinárodně působící web StopFake zaměřený na odhalování lží, manipulací a propagandy spojené s ukrajinským konfliktem, má nově i svou českou jazykovou mutaci.

„Dá se čekat, že se startem české verze StopFake.org se Česká republika dostane ještě výše v pozornosti ruské propagandy. Ta třeba běžně informuje o tom, že na Ukrajině bojují příslušníci polské armády. O té české to neříká. Zatím,“ říká spoluzakladatel StopFake Jevhen Fedčenko, který v rámci představení spolupráce s českou Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) přijel do Prahy.

Nejsme žádná antipropaganda

„Spuštění české mutace StopFake bylo jen logickým vyústěním spolupráce,“ říká Vlaďka Votavová, ředitelka AMO. Ta na Ukrajině společně s projektem Demogog.cz tamní novináře a zástupce občanské společnosti učí metodám fact-checkingu, tedy ověřování informací publikovaných v médiích.

StopFake.org se od března roku 2014 zaměřuje především na konfrontaci výstupů zejména ruských, ale i ukrajinských médií, s fakty.

Fedčenko zároveň působí jako ředitel Mohylanské školy žurnalistiky na Kyjevsko-mohylanské akademii v Kyjevě a zdůrazňuje, že StopFake je v první řadě novinářský projekt:

„StopFake není žádná platforma antipropagandy, nejsme ani žádný projekt ukrajinské vlády. Dokonce ani CIA nebo Mossadu, jak se pravidelně dozvídáme. Jsme novináři a dodržujeme novinářské standardy, zaměřujeme se na to, že ověřujeme informace.“

Často stačí to úplně nejjednodušší – zatelefonovat údajnému zdroji informace a zeptat se, jak to bylo.

„Sledujeme média a odkrýváme lži, propagandu, konspirační teorie, manipulace. Používáme i technické metody pro sledování místa a data vzniku fotografií a videí,“ vysvětluje Fedčenko.

Jedním z prvních případů odhaleného zneužití fotografie pro účely ruské propagandy v ukrajinské konfliktu byl záběr na vojáka ukazujícího do objektivu ohlodanou lidskou ruku.

fakephoto

Ruská propaganda to využila jako důkaz zvrácenosti ukrajinské armády. Ukázalo se však, že se takto během natáčení jednoho ruského filmu kdysi nechal vyfotit člen filmového štábu.

Kombinace pravdy a lží

StopFake.org před dvěma a půl lety začínal v ruské a anglické verzi, nyní již existuje celkem v devíti jazycích, včetně češtiny, příští týden se má spustit i svůj servis v němčině.

„Ruská propaganda se nezaměřuje zdaleka jen na Ukrajinu, cílí na celou Evropu. Různé země na to odpovídají a reagují různě, jsem rád, že Česko patří k zemím, které se snaží něco dělat,“ říká Fedčenko.

„Propaganda není lež, je to kombinace pravdy a lži. Snaží se tvářit věrohodně. Ruská propaganda zaměřená na Českou republiku není o Rusku, pracuje s českými tématy, s lokálním jazykem, místními weby a žurnalisty. Nejde o prosazování proruské agendy, jde o rozdělení společnosti, vysvětluje.

Projekt StopFake je podle jeho přesvědčení úspěšný. A to i proto, že se téma propagandy a rizika informační války postupně podařilo prosadit jak do povědomí veřejnosti, tak jako politickou agendu.

První půlrok své existence StopFake fungoval na dobrovolnické bázi. Jak projekt rostl, postupně se profesionalizoval a nyní zaměstnává dvacet novinářů.

„Finančně nás podporuje Sorosova Open Society Foundations a také britská ambasáda v Kyjevě. Mezi prvními, kdo podpořil jeden z našich projektů byla mimochodem i česká ambasáda,“ upozorňuje Fedčenko.

Pro řadu potenciálních donorů z řad institucí nebo firem je podle něj problém StopFake otevřeně podpořit. „Mají pocit, že by se tím negativně vymezovali vůči Rusku. Ve skutečnosti jsme vlastně velmi prodemokratický proruský projekt,“ podotýká Fedčenko.

„Neříkáme, kdo je dobrý a kdo špatný, říkáme, kdo nemluví pravdu, kdo lže a vysvětlujeme proč, předkládáme fakta a argumenty,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)