Psí týden: Byznysové vazby „komunistického otrokáře“, muže z Bémovy éry i zbrojaře z Vrbětic

Napsal/a Ondřej Neumann 14. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org mimo jiné dlouhodobě mapuje byznysové vztahy zajímavých lidí. Viz rubrika Pavučiny byznysu s téměř 40 velezajímavými „pavučinami“. V končícím týdnu jsme pro „upletli“ hned čtyři nové kousky…

 • Majitel Preciosy Ludvík Karl: Od Zemana dostal Medaili Za zásluhy, političtí vězni ho obviňují z otrokářství
  Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy Ludvíku Karlovi za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Z krátké citace z hradního tiskového servisu není zřejmé, čím se měl majitel jablonecké sklárny Preciosa přesně o stát zasloužit. Jeho vyznamenání nicméně vzbudilo odpor a znechucení bývalých politických vězňů, kteří prošli nápravným zařízením v Minkovicích a pro Preciosu za totality pracovali. Tehdejší ředitel Karl zbohatl na otrokářské práci, tvrdí. Zemanův mluvčí Ovčáček k tomu poněkud necitlivě podotkl, že prezident je zastáncem názoru, „že vězni mají pracovat“.

 

 • Realitní podnikatel Sebastian Pawlowski: Muž z Bémovy éry je dnes noční můrou pražských politiků
  Pražským magistrátem obchází duch starých smluv pocházejících z éry, kdy Praze vládl primátor Pavel Bém (ODS). Dva příklady: server Neovlivní.cz přišel s tvrzením, že se policie kvůli smlouvám na pronájem Škodova paláce nově zajímá o exprimátora Tomáše Hudečka. S pražským zastupitelstvem souvisí i arbitráž kvůli pozemkům v Benicích, kterou se v prosinci chystá podat podnikatel v realitách Sebastian Pawlowski. Tedy muž, který byl i u počátku kauzy Škodův palác.

 

 • Zbrojař Jaroslav Strnad: Obžaloba za výbušniny ve Vrběticích. Jak jsou propojené firmy z vrbětického skladu
  Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích státní zástupce podal obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Nedlouho před tím, než moravskými Vrběticemi otřásly první výbuchy, měnila firma skladující v tamním muničním skladu miny, majitele. Tedy ne ve skutečnosti, ale na papíře. Společnost Excalibur Group, do jejíhož holdingu patří, převedl tehdy její stoprocentní vlastník, český zbrojařský podnikatel Jaroslav Strnad na stejnojmennou finanční skupinu, kterou právě založil v Nizozemsku. Na její tamní adrese byste ji ale hledali marně.

 

 • Explosia: Problémy se skladováním výbušnin. Kontrola je ocenila pokutou 1500 Kč
  Přepadová kontrola báňského úřadu ve státním podniku Explosia měla za úkol zjistit, zda se výbušniny u pardubického výrobce Semtexu a dalších trhavin skladují tak, jak mají. „Mohu potvrdit, že kontrola proběhla, našly se některé nesrovnalosti a byla udělena pokuta. Její výše, komu byla udělena a ani detaily z kontrolního protokolu nejsou veřejné,“ říká mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

 

 • Policista chycený, usvědčený a pravomocně odsouzený za krádež nemůže zůstat policistou. Novinář pravomocně odsouzený za pomluvu tiskem dál píše do novin i na zpravodajský portál a má podporu vedení vydavatelství. Řeč je o vysočinském redaktorovi Mladé fronty Dnes Martinu Vokáčovi a vydavatelství Mafra Andreje Babiše. Příklad s policistou je zvolen záměrně – obětí novinářovy pomluvy byl šéf jihlavské policie plukovník Petr Petr. Redaktor Mladé fronty Dnes z Vysočiny Martin Vokáč byl pravomocně odsouzen za pomluvu spáchanou tiskem k deseti měsícům odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky v lednu 2015. Novinářovo dovolání – které nemělo odkladný účinek – zamítl Nejvyšší soud letos v červnu. Podmínka Vokáčovi skončí v lednu 2017. Více v článku Etika dle Babišova mediální domu.

 

 • Česká policie objevila kouzlo prostorového odposlechu. Jak ukazuje olomoucká kauza Vidkun, protimafiánský útvar významně staví na informacích, které získal nahráváním kavárenských hovorů mezi podnikatelem Ivanem Kyselým a policistou Karlem Kadlecem. Je za tím vidět pokrok – to, co bylo donedávna doménou tajných služeb, má dnes k dispozici kdejaký policejní útvar. Ale kouzlo odposlechu na veřejném místě je ještě v něčem jiném: není k němu třeba souhlasu soudce.

 

 • Evropa je extrémně závislá na technologiích, elektřině a infrastruktuře a nové teroristické útoky mohou mířit právě tímto směrem. „Třeba kybernetickými útoky na přepravní společnosti,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost Tomáš Přibyl. Přibyl je ředitelem dvou českých IT společností – Corpus Solutions i nově vzniklé CyberGym Europe, která díky spolupráci s izraelskou společností CyberGym dokončuje v Řitce ve středních Čechách první evropské centrum pro simulaci kybernetických útoků v reálném prostředí. A hlavně na obranu proti nim. S Tomáše Přibylem mluvil Robert Břešťan. Výsledkem je rozhovor s titulkem Nechci strašit, ale v oblasti kybernetických útoků můžeme čekat cokoliv.

 

 • „Evropa se dostala asi do nejhorší krize od svého založení,“ říká ministr průmyslu Jan Mládek. Má to podle něj vážné dopady na politiku a ekonomiku a vládní termín přijetí eura v roce 2020 už není příliš reálný. „Oficiální odložení není, ale je to tak, že tato otázka je marginalizována a nikdo o tom nemluví. Pokud bych s tím chtěl bojovat, bojoval bych proti všem,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org Jan Mládek.

 

 

 

 


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)