Muž z Bémovy éry je dnes noční můrou pražských politiků. Podívejte se, jak podniká Sebastian Pawlowski

Napsal/a Robert Malecký 10. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pražským magistrátem obchází duch starých smluv pocházejících z éry, kdy Praze vládl primátor Pavel Bém (ODS). Dva příklady: server Neovlivní.cz přišel s tvrzením, že se policie kvůli smlouvám na pronájem Škodova paláce nově zajímá o exprimátora Tomáše Hudečka. S pražským zastupitelstvem souvisí i arbitráž kvůli pozemkům v Benicích, kterou se v prosinci chystá podat podnikatel v realitách Sebastian Pawlowski. Tedy muž, který byl i u počátku kauzy Škodův palác.

Smlouvy a kroky zastupitelstva z doby, kdy Praze vládla velká koalice v čele s primátorem Pavlem Bémem, se i po letech vracejí jako bumerang. Po kauze Opencard je teď velice živo i kolem pronájmu Škodova paláce v Jungmannově ulici nebo změny pozemků v Benicích ze zemědělské půdy na stavební parcely.

Příznačný je jeden rys: zatímco lidé, kteří „byli u toho“, zatím v policejním vyšetřování nefigurují, jejich nástupci ano. Týká se to exprimátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka i nynější primátorky Adriany Krnáčové.

Škodův palác: Krnáčová, teď i Hudeček

Internetový server Neovlivní.cz napsal, že policie rozšířila své prošetřování pronájmu Škodova paláce, kde sídlí magistrátní úředníci, z Adriany Krnáčové i na Tomáše Hudečka. Prý na základě trestního oznámení zkoumá, zda Hudeček nepoškodil město, když odmítl nabízený smír ve sporu o výši nájemného.

Repro Médiář

Repro Médiář

Palác má město do roku 2026 pronajaté od společnosti Copa Retail, za 20 let má zaplatit čtyři miliardy korun. U podpisu byl jako majitel společnosti švýcarský podnikatel usazený v Praze Sebastian Pawlowski. Ten nicméně budovu i smlouvu s magistrátem později převedl na firmu Guyana Holding, kterou prodal. K vlastnictví se podle Neovlivní.cz později přihlásil britský podnikatel David Maxwell.

Praha se snížení nájemného a inflační doložky snažila domoci soudně, ale neúspěšně. Jeho žalobu zamítl Obvodní soud pro Prahu 8, před měsícem verdikt potvrdil i Městský soud v Praze.

Benice, ornice, petice

V pražském zastupitelstvu má původ i druhá kauza, která nyní trápí spíš úředníky minisrerstva vnitra. Jde o pozemky v katastru Benic, které v roce 2010 pražští zastupitelé proměnili na stavební parcely. Zhodnotili tak Pawlowského investici, kolem Benic totiž koupil rozsáhlé pozemky, na kterých chce stavět řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy.

Proti změně územního plánu se ale zvedla vlna odporu: žalobě obyvatel obce následně vyhověly Městský soud v Praze i Nejvyšší soud. Rozhodly, že změna je neplatná. A Sebastian Pawlowski kvůli tomu chystá arbitráž, prý přišel o 2,6 miliardy korun.

Lhůta pro vyřešení smíru, který Pawlowski nabídl ministerstvu vnitra, má vypršet na počátku prosince. Jak uvedly Lidové noviny, ve chvíli jejího vypršení se podnikatel hodlá obrátit na arbitrážní soud ve Washingtonu kvůli porušení česko-švýcarské dohody o vzájemné ochraně investic.

Sebastian Pawlowski v datech

  • Švýcarský podnikatel v realitách, narozen 1967 v Mnichově.
  • Je usazen v Praze, podniká v realitách. Rekonstruoval několik historických budov, třeba Kaunický palác v Panské ulici nebo Hergetovu cihelnu na malostranském nábřeží Vltavy. Velkou pozornost vzbudila i nákladná rekonstrukce Slovanského domu.
  • Stojí i za projektem výstavby obchodního centra Quadrio ve Spálené ulici v místě proluky nad stanicí metra Národní třída. V roce 2013 Pawlowského podíl vykoupila developerská skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.
  • Patřil i k mediálním magnátům, vydával časopisy Týden a Instinkt a nedělník Nedělní svět, jeho společnost Ebika vydávala bulvární noviny Aha!, které později prodal Ringieru. Týden a Instinkt jsou dnes součástí skupiny Empressa Media podnikatele Jaromíra Soukupa.
  • Mediální pozornost vzbudil pronájem Škodova paláce městu na 20 let za 4,5 miliardy korun. Kritici namítali, že je nájem předražený a že mohlo mít město za stejné peníze vlastní budovu. Proti podmínkám nájmu se pozdější vedení Prahy bránilo soudně, neuspělo.

Pavučiny byznysu Sebastiana Pawlowského

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode vztahy a vazby kolem Sebastiana Pawlowského. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.

pavlovski 4

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)