Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Clément Alloing - CAphotography / Foter.com / CC BY-NC-SA,

Kauza Torubarov: Jako odškodnění za neoprávněné vydání do Ruska Česko zaplatilo zatím 250 tisíc Kč

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo 250 tisíc na účet ruského podnikatele Alexeje Torubarova jako odškodné za jeho vydání do Ruska.

Podnikatel spolu se svou manželkou ale nadále požaduje po České republice v součtu čtyři miliony korun jako „náhradu škody a nemajetkové újmy“ spojené s neoprávněným vydáním ruským úřadům.

Omluva a zadostiučinění

Ministerstvo spravedlnosti na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo, že částka 250 tisíc korun byla z kapitoly státního rozpočtu Všeobecná pokladní správa vyplacena již koncem září a že toho finanční odškodnění považuje za konečné.

„Přiznání peněžité částky ve výši 250.000,- Kč se vzhledem ke stavu věci jeví jako dostatečné. Zároveň Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje tímto Vašemu klientovi omluvu za vydání nezákonného rozhodnutí,“ stojí v oficiálním dopise adresovaném právnímu zástupci Alexeje Torubarova Milanu Hulíkovi.

„Vzhledem k okolnostem případu Ministerstvo spravedlnosti pokládá omluvu a přiznanou částku za dostatečné zadostiučinění za porušení práva,“ stojí dále v dopise.

Advokát Milan Hulík však vyplacený čtvrtmilión jako konečnou sumu odmítá. „Částka 250 tisíc je směšná. Pan Torubarov je stále v Maďarsku, jeho paní se psychicky zhroutila, rodina strašně utrpěla. Soud o odškodné pokračuje. Suma, kterou požadujeme, jsou čtyři milióny korun,“ říká.

Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova ke stíhání v Rusku podepsal v dubnu 2013 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle českého Ústavního soudu neoprávněně.

Blažek porušil dle verdiktu ústavních soudců mezinárodní dohody, když ruského podnikatele Torubarova vydal zpět do vlasti dříve, než skončilo azylové řízení. Podnikatel předtím strávil 14 měsíců ve vazbě v brněnské věznici.

Drama na letišti

Samotné převoz Torubarova do Ruska provázely 2. května 2013 dramatické okolnosti. Na poslední chvíli se převozu pokoušeli zabránit tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Dráhu letadla společnosti Aeroflot dokonce nechali politici na čas zablokovat cisternou. Odletu však nakonec nezabránili.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání a podvodů. Podnikatel se naopak brání, že podveden a vydírán byl on.

„Je to válka mezi mnou a organizovanou kriminální skupinou tvořenou úředníky, poslanci, důstojníky FSB a bandity,“ řekl vloni v červnu Lidovým novinám.

Poté, co byl Torubarov v Rusku propuštěn z vazby, znovu uprchl, tentokrát do Maďarska, kde požádal o azyl.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Jan E Bárta napsal:

  Jste-li v Česku ministrem, ideálně vzděláním právníkem a tím, kdo má na starosti spravedlnost v Čechách, můžete,jak patrno,kašlat na vlastní i mezinárodní pravidla. Možná ta práva pan exministr studoval v Plzni za dva měsíce ? Co je ale skutečně už nechutné – on je určitě v klidu, pokuty za něj zaplatíme my všichni. Co takhle mu ty pokuty přeúčtovat ?

 2. Petys napsal:

  ODS je Klausův projekt a oni se od něj nedokázali nikdy odpoutat. Její více či méně podlézání Rusku a antiunijní postoj z ní vytváří něco na způsob ruské kolony. Navíc špatně a velmi nedůrazně hájí zájmy svých voličů, což se projevilo snadným svržením Nečasovy vlády, které vlastně nikdo nelitoval. Odpudivý obraz.

 3. petrph napsal:

  Odškodné za vydaní? Ta to jsem zvědav kolik budeme platit migrantům,když se je povede vyhostit a pak si Ústavní soud rozhodne že to bylo neoprávněné.
  Nebo na to odškodné budou stačit ty „nelidské “ podmínky v našich detekčních zařízeních?
  Potom budeme násobit ty miliony odškodného počty migrantů.. Budou jich stovky, tisíce?

 4. Karel Novotný napsal:

  Připomenutí, kdo měl opačný názor:
  – „Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se v kauze Torubarov postavila na stranu svého předchůdce Pavla Blažka (ODS). Vydáním podnikatele ke stíhání do Ruska podle ní úřad neporušil žádný zákon, serveru Lidovky.cz“
  – Jiří Vyvadil podal trestní oznámení na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska … Podle někdejšího poslance a senátora za ČSSD Vyvadila (* mimochodem, tento pán se za poslední 2 roky pěkně vybarvil*) šlo o obecné ohrožení, Kalousek se ale podle něj mohl dopustit například i zneužití pravomoci.

 5. J.Němec napsal:

  Už neplatí, že řemeslo má zlaté dno. Dnes mají zlaté dno státní úředníci a my hloupost některých platíme. Řemeslník, když odvede špatnou práci, tak na to finančně doplatí a pro zákazníky je za vola. Jako volič ODS bych si představoval aby pan Blažek záležitost veřejně vysvětlil. Jinak bude on a s ním celá ODS za vola. Neznalost zákona sice neomlouvá ale nikdo ji nesmí zneužívat. Ani média.

Přidávání komentářů není povoleno