Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Olivier H / Foter.com / CC BY-NC-ND,

Ministr Mládek: Termín zavedení eura v roce 2020 se začíná rozplývat. I kvůli uprchlické krizi

„Evropa se dostala asi do nejhorší krize od svého založení,“ říká ministr průmyslu Jan Mládek. Má to podle něj vážné dopady na politiku a ekonomiku a vládní termín přijetí eura v roce 2020 už není příliš reálný.

„Oficiální odložení není, ale je to tak, že tato otázka je marginalizována a nikdo o tom nemluví. Pokud bych s tím chtěl bojovat, bojoval bych proti všem,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org Jan Mládek. 12190009_811760865601821_5514604504606169088_n

Od Senegalu po Pákistán

Podle Mládka nyní v EU tři krize najednou: dění na Ukrajině, hrozící bankrot Řecka a uprchlickou krizi.

„Vypadá to, že nyní dění na východní Ukrajině už nikoho netrápí s výjimkou nebohé Ukrajiny. Řeckou krizi jsme vyřešili tím, že jsme ji zakopali pod koberec a tváříme se, že neexistuje. A mezitím probíhá uprchlická krize, s níž si zejména elity západní části Evropy nevědí rady,“ shrnul Mládek v rámci svého vystoupení na Exportním fóru Asociace exportérů.


Čtěte též: Víme, kdy se v Česku začne platit eurem! Od libovolného roku vždy za pět let…


„Evropa není schopna absorbovat všechny chudé lidi od Senegalu po Pákistán, to jsou desítky milióny lidí. V okamžiku, kdy si to evropské elity přiznají, je možné řešení,“ řekl Mládek.

Evropě podle něj ale chybí politická vůle k řešení a to se podle Mládka promítá i do ekonomiky.

Je to mission impossible

„Vychází mi z toho závěr, že přijetí eura se nám opět vzdaluje kamsi do budoucna. Evropa není schopna dohodnout se na řešení krize, není ochotna dohodnout se na politické integraci a to ohrožuje i existenci společné měny dlouhodobě,“ řekl na Exportním fóru Mládek.

„Termín 2020, který jsme jako vláda původně měli, se začíná rozplývat. Nutit skeptickou českou veřejnost k zavedení eura je skoro mission impossible,“ dodal před zástupci českých firem Mládek.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. J.Němec napsal:

    EU je dobrá myšlenka. Ale bavit se dnes o zavedení měny Eura v ČR je směšné. Pan Mládek je asi dítě štěstěny. Ekonomika mu šlape ani se nemusí moc namáhat. Už ho snad nezastrašuje ani Bureš.

  2. Petys napsal:

    Bez Eura nás za pár let hladce předběhne i Slovensko. Dokonce se mluví o tom, že díky manipulacím s korunou už máme platy nižší než Slováci. Dokázal by si tohle někdy představit třeba Masaryk? Pochybuji. Dokázali jsme to, Slováci nás předbíhají.
    My nejsme a nikdy nebudeme ani Švýcarsko ani Velká Británie. Dokonce ani Švédsko. My jsme bohužel typická východoevropská zem s přemírou stupidní byrokracie, která má s korunou vyšší vliv než je zdravé.
    Propojení s Eurozónou by nám pomohlo nejvíc, protože jsme prostě nejblíž Německu. Jinak tuto výhodu ztrácíme. Takže vlastně záleží jen na nás, kam chceme jít a to je dobře. Patříme-li na Východ, nemáme na Západě co pohledávat.

Přidávání komentářů není povoleno