Olivier H / Foter.com / CC BY-NC-ND,

Ministr Mládek: Termín zavedení eura v roce 2020 se začíná rozplývat. I kvůli uprchlické krizi

Napsal/a Robert Břešťan 12. listopadu 2015

„Evropa se dostala asi do nejhorší krize od svého založení,“ říká ministr průmyslu Jan Mládek. Má to podle něj vážné dopady na politiku a ekonomiku a vládní termín přijetí eura v roce 2020 už není příliš reálný.

„Oficiální odložení není, ale je to tak, že tato otázka je marginalizována a nikdo o tom nemluví. Pokud bych s tím chtěl bojovat, bojoval bych proti všem,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org Jan Mládek. 12190009_811760865601821_5514604504606169088_n

Od Senegalu po Pákistán

Podle Mládka nyní v EU tři krize najednou: dění na Ukrajině, hrozící bankrot Řecka a uprchlickou krizi.

„Vypadá to, že nyní dění na východní Ukrajině už nikoho netrápí s výjimkou nebohé Ukrajiny. Řeckou krizi jsme vyřešili tím, že jsme ji zakopali pod koberec a tváříme se, že neexistuje. A mezitím probíhá uprchlická krize, s níž si zejména elity západní části Evropy nevědí rady,“ shrnul Mládek v rámci svého vystoupení na Exportním fóru Asociace exportérů.


Čtěte též: Víme, kdy se v Česku začne platit eurem! Od libovolného roku vždy za pět let…


„Evropa není schopna absorbovat všechny chudé lidi od Senegalu po Pákistán, to jsou desítky milióny lidí. V okamžiku, kdy si to evropské elity přiznají, je možné řešení,“ řekl Mládek.

Evropě podle něj ale chybí politická vůle k řešení a to se podle Mládka promítá i do ekonomiky.

Je to mission impossible

„Vychází mi z toho závěr, že přijetí eura se nám opět vzdaluje kamsi do budoucna. Evropa není schopna dohodnout se na řešení krize, není ochotna dohodnout se na politické integraci a to ohrožuje i existenci společné měny dlouhodobě,“ řekl na Exportním fóru Mládek.

„Termín 2020, který jsme jako vláda původně měli, se začíná rozplývat. Nutit skeptickou českou veřejnost k zavedení eura je skoro mission impossible,“ dodal před zástupci českých firem Mládek.

2 komentáře

  1. J.Němec napsal:

    EU je dobrá myšlenka. Ale bavit se dnes o zavedení měny Eura v ČR je směšné. Pan Mládek je asi dítě štěstěny. Ekonomika mu šlape ani se nemusí moc namáhat. Už ho snad nezastrašuje ani Bureš.

  2. Petys napsal:

    Bez Eura nás za pár let hladce předběhne i Slovensko. Dokonce se mluví o tom, že díky manipulacím s korunou už máme platy nižší než Slováci. Dokázal by si tohle někdy představit třeba Masaryk? Pochybuji. Dokázali jsme to, Slováci nás předbíhají.
    My nejsme a nikdy nebudeme ani Švýcarsko ani Velká Británie. Dokonce ani Švédsko. My jsme bohužel typická východoevropská zem s přemírou stupidní byrokracie, která má s korunou vyšší vliv než je zdravé.
    Propojení s Eurozónou by nám pomohlo nejvíc, protože jsme prostě nejblíž Německu. Jinak tuto výhodu ztrácíme. Takže vlastně záleží jen na nás, kam chceme jít a to je dobře. Patříme-li na Východ, nemáme na Západě co pohledávat.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies