Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Kam zmizelo 18 milionů, svět plný nástrah podle BIS a hledání starých časů

CO SI JINDE NEPŘEČTETE Čínská krádež v české firmě ***  Montovny jako vítězové investičních pobídek *** Výročí, o kterém se dlouho nesmělo mluvit  – 45. týden na HlídacíPes.org.

KAM SE PODĚLO 18 MILONŮ:  Příběh pokračuje: Hnutí Referendum o Evropské unii zaznamenalo ve volbách do sněmovny sotva měřitelný zisk hlasů. Trpasličí strana ale od sponzorů získala skoro 18 milionů korun. Zbyla z toho tisícovka. Kde peníze skončily, hnutí tají.

ZEĎ, KTERÁ DRŽÍ ČÍNSKÝ REŽIM: Ruská informační válka na Západě je propojená s tou čínskou. Dokazují to falešné účty na Twitteru vedené pod ruským jménem, ale plněné speciálními počítačovými programy v čínštině.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org to říká Šiao Čiang, profesor na univerzitě v Berkeley v Kalifornii, zakladatel dvojjazyčného čínsko-anglického webu China Digital Times. Ten prolamuje čínský internetový firewall.

NEČEKAT NA SPASITELE: Voliči se bojí rapidně se měnícího světa a hlasují pro politiky, kteří jim falešně slibují, že je bezbolestně vrátí do světa čitelných a bezpečných starých pořádků.

Pro HlídacíPes.org to říká honorární konzul České republiky v Bostonu a profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš. Jaká je budoucnost demokracie?

RUSKO: NEBYLA TO JEN VŘSR: Na sto let od Velké říjnové socialistické revoluce Rusko sice vzpomíná, ale oficiálně se k této události tamní politici tolik nehlásí.

Je tu ale jiné výročí: letos v červnu uplynulo 55 let od povstání proti komunistickému režimu v Novočerkassku, jehož oběti si již dříve připomněl Vladimír Putin a v 90. letech i jeho zesnulý předchůdce Boris Jelcin. První protikomunistická rebelie v Sovětském svazu od VŘSR.

ŠUP S NÍM DO KAPSY: Slibný český projekt nového druhu velkokapacitních baterií HE3DA zaujal Čínu natolik, že se patentovanou unikátní technologii pokusili údajní čínští investoři ukrást. V kapse obleku.

ČÍM DÁL AGRESIVNĚJŠÍ: Před aktivnější čínskou, ale i ruskou špionáží v Česku varuje i kontrarozvědka. BIS ve výroční zprávě mimo jiné vybízí k obezřetnosti ve vztahu k tuzemským firmám s ruským kapitálem. Rusů je mezi zahraničními vlastníky firem v ČR vůbec nejvíc – stojí za více než třinácti tisíci českými společnostmi.

MAGHREB JAKO RIZIKO: A BIS ještě jednou. Mají něco společného marocká čtvrť v Düsseldorfu, zlodějíčci z Innsbrucku a česká drogová scéna?

Kontrarozvědka sleduje komunity lidí z Maghrebu a varuje před kopírováním trendů ze západní Evropy. Před radikalizací drobných kriminálníků ze severní Afriky. Jak tohle varování číst?

AŤ ŽIJÍ MONTOVNY: Přehled příjemců investičních pobídek za letošní rok. I když se z investic do výroby s vyšší přidanou hodnotou stal oblíbený politický slogan, realita ukazuje, že české pobídky směřují nadále hlavně k výrobním závodům, hanlivě zvaným též montovny. Příští rok už to má být – prý – ale jinak.

KRESLENÝ HOLOKAUST: V Česku vychází Deník Anne Frankové, tentokrát jako komiks. Adaptace autentického historického dokumentu a zároveň již klasického díla z období holokaustu vznikla z podnětu Fondu Anne Frankové v Basileji. Autoři jsou filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, známí i v Česku díky filmu Valčík s Bašírem.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno