Z pouličních krádeží až k teroristickým útokům. Proč se má i Česko zajímat o lidi z oblasti Maghrebu

Napsal/a Vojtěch Berger 10. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Bezpečnostní informační služba jako možné bezpečnostní riziko pro Česko výslovně zmiňuje severoafrické komunity – kvůli jejich možné radikalizaci. Odvolává se přitom na zkušenosti ze západních zemí, kde je ale lidí z oblasti takzvaného Maghrebu nesrovnatelně víc než u nás.

Je to pár let, co rakouský Innsbruck „zdobily“ plakáty s veršovánkou „Heimatliebe statt Marokkaner-Diebe“ (v překladu zhruba „Láska k vlasti místo zlodějů z Maroka“).

Byla to součást kampaně před komunálními volbami a heslo si na billboardy dal jeden z politiků rakouské strany Svobodných. Ta má blízko ke krajní pravici a ve svém programu chce omezit imigraci do Rakouska na minimum.

Věc skončila u soudu kvůli podezření z podněcování etnické nenávisti. A i když politik nakonec odešel bez trestu, semínko obav a pochybností o tom, že Maročané kradou, už bylo zaseto v hlavách voličů.

Dnes, i kvůli migrační vlně z roku 2015, je kriminalita přistěhovalců z Maghrebu veřejným tématem v různých západoevropských zemích.

Bylo to tenkrát na plakátech v Innsbrucku tedy napsáno správně? Nebo jsou imigranti z Alžírska, Tuniska či Maroka (tedy právě oblasti zvané Maghreb) oběťmi nespravedlivých předsudků?

Jsme tu ostražití

Komunity lidí s kořeny v Maghrebu zmiňuje jako problematické ve své poslední výroční zprávě i česká Bezpečnostní informační služba.

„Někteří Maghrebané poměrně často páchali trestnou činnost, jako jsou podvody, krádeže či distribuce drog. Některé osoby maghrebského původu žijící v ČR tak potvrzovaly zkušenosti ze západní Evropy, kde komunity Maghrebanů patří mezi společenské skupiny, u nichž se projevují potíže s integrací do západní většinové společnosti,“ stojí ve zprávě.

Takové informace ale nejsou nic nového, hodnotí závěry BIS odborník na Blízký východ z Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček.

„To, že velká část drogového byznysu je spojena s lidmi ze severozápadní Afriky, platí už dobrá dvě desetiletí. Jde spíš o velmi obecné konstatování – a podobně se dá paušálně mluvit i o jiných skupinách z jiných koutů světa spojovaných s jinými kriminálními aktivitami,“ říká.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha na dotaz HlídacíPes.org upřesňuje, proč má BIS maghrebskou komunitu v ČR v hledáčku: „Jsou mezi nimi často lidé zklamaní, že se v Evropě nenaplnila jejich očekávání, která měli na základě šířené propagandy o bezpracném blahobytu. Jsou většinou bez práce, perspektivy a tedy snadno oslovitelní radikálními myšlenkami.“

Takový profil Maghrebanů by ale seděl spíš na některé regiony v západní Evropě. I sama BIS na následný dotaz přiznává, že v rámci Česka nejde o nijak početnou skupinu osob.

Každopádně i zde existují poznatky, které potvrzují zkušenosti našich evropských partnerů. BIS je proto v této oblasti velmi ostražitá,“ konstatuje mluvčí Šticha.

Nadprůměrní v kriminalitě

Se zvláštním zřetelem přistupují k maghrebským komunitám i tajné služby a policie například v sousedním Rakousku nebo Německu. Rakouský spolkový kriminální úřad píše ve své zprávě o vývoji kriminality za rok 2016 toto:

„Trendem je sílící organizace dosud volně působících skupin pachatelů z Maghrebu. Přecházejí k jiným typům deliktů, od ublížení na zdraví až k loupežím, vydírání nebo vloupáním“.

Totéž lze podle zprávy konstatovat o skupinách z Čečenska, Afghánistánu nebo Sýrie.

Spolkový kriminální úřad v Německu došel v letošní zprávě k závěru, že podíl Maghrebanů na celkovém počtu podezřelých z trestných činů je výrazně vyšší než by odpovídalo podílu lidí z Maghrebu na celkovém počtu přistěhovalců v Německu.

Nadprůměrné sklony ke kriminalitě potvrzují i zprávy ze Severního Porýní-Vestfálska, které v minulých letech bylo centrem přistěhovalectví Maghrebanů do Německa.

V Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu i dalších městech se proto policie na maghrebskou komunitu dlouhodobě zaměřuje, vytlačuje z ulic pachatele drobných krádeží, a snaží se bránit tomu, aby přecházeli na závažnější typy kriminality.

Třeba v Düsseldorfu stojí celá „maghrebská čtvrť“, počet lidí z Maghrebu je tedy nesrovnatelný s Českem. A s vědomím toho je dobré číst i analýzu české BIS.

Rozdíl je ve věznicích

„Pokud ale takto někdo v české prostředí implikuje, že od drogové kriminality může vést přímá cesta k bezpečnostní problematice, radikalizaci a teroru, napadá mě jen otázka, proč už se tedy tento jev od 90. let někdy neprojevil?“ namítá expert na oblast Blízkého východu Břetislav Tureček.

Rozdíl oproti Česku je i v tom, kde se mladí muži z (nejen) z Maghrebu mohou stát terčem náboru islámských extremistů. Na Západě patří mezi místa s nejvyšším rizikem radikalizace mladých muslimů věznice, kde mladí pachatelé skončí často kvůli banálním deliktům.

„Samozřejmě pokud lidé s kořeny v Maghrebu tvoří podstatnou část osazenstva některých věznic v západní Evropě, jejich vzájemné ovlivňování a radikalizace může probíhat mnohem snáze, než v ČR, kde je těchto vězňů jistě o řády méně, a mohou tak být snadno rozptýleni mezi zločince českého původu s křesťanskými kořeny a vírou,“ podotýká Tureček.

Jak varování ze zprávy BIS odpovídá reálným statistikám kriminality v Česku, není možné zjistit. Policie ČR etnicitu pachatelů nesděluje.

„Obecně lze sdělit, že Policie ČR spolupracuje se všemi zpravodajskými službami a konkrétně s výroční zprávou BIS  je seznámena, blíže informace ale neposkytneme,“ reaguje na dotaz HlídacíPes.org mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)