Marginální hnutí Referendum o EU dostalo 18 milionů korun. Dárce skrývá spleť firem v daňových rájích

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 30. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. Hnutí Referendum o Evropské unii získalo v parlamentních volbách pouhých 4 276 hlasů, skvěle však bodovalo u sponzorů. Na účtech hnutí se nashromáždila ohromující částka 17,8 milionů korun. Protievropskému hnutí tak dárci věnovali čtyřikrát víc peněz, než kupříkladu dostala třetí nejsilnější strana voleb – Piráti. 

Hnutí Referendum o Evropské unii reprezentují bývalí členové Strany svobodných občanů. Jak název napovídá, hlavním cílem je vystoupení z Evropské unie.

Mezi hlavními donory byli především sami členové, či kandidáti hnutí a jejich firmy. Ti, společně se spolkem czexit, který členové založili, věnovali straně přes pět milionů korun.

Skrýt reálného vlastníka

Hnutí bylo zároveň přinuceno (s ohledem na zákon o financování politických stran a volebních kampaní) osm milionů korun vrátit. Částka pocházela od vlastníka erotického podniku v Praze Jiřího Mately, který straně daroval v součtu 11 milionů korun; zákon však určuje maximální výši daru od jedné osoby na tři miliony korun.

Hlavní pozornost si však zasluhuje firma zabývající se aplikacemi pro internet věcí, Sycorax. Ta protievropskému hnutí přispěla 300 tisíci korunami a jeví se jako důležitý partner i proto, že na tuto společnost je registrována webová doména hnutí. Člen dozorčí rady firmy Robert Štěpánek za hnutí kandidoval v Praze.

HlídacíPes.org se pokusil dohledat koncového vlastníka této společnosti – a narazil. Skutečný majitel si dal velmi záležet na tom, aby zůstal skrytý. Firma je vlastněna přes spleť zahraničních společností končících v offshorovém ráji na Britských Panenských ostrovech, které majitelům zaručují naprostou anonymitu.

Analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl upozorňuje, že kromě možného podezření, zda se takto neobchází zákon, který zastropoval výši daru na tři miliony od jednoho dárce (a jeho firem), tu existuje ještě podstatnější hrozba spojená s neprůhledností sponzorů.

„Skrytí reálného vlastníka sponzorujícího politické hnutí zvyšuje podezření, že tato antisystémová strana může být sponzorována například domácími či zahraničními vlivovými skupinami, které se mohou snažit účelově ovlivňovat politické klima v České republice,“ upozorňuje analytik Eibl. „V konečném důsledku může být tato strana jen nástrojem několika vlivných pro další podněcování radikálních nálad ve společnosti.“

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. Zdroj dat: aplikace Cribis, zahraniční obchodní rejstříky. ©HlídacíPes.org

Linka Praha – offshore

Z dostupných údajů, které se redakci HlídacíPes.org podařilo nashromáždit, vyplývá, že společnost Sycorax sídlící na pražském Veleslavíně (mimochodem spolumajitelka objektu Veronika Martinková poslala Referendu o EU dar 85 tisíc korun) má dva vlastníky.

Vyplývá to ze zápisu z poslední valné hromady konané loni v lednu v advokátní kanceláři MSB Legal (ta patří mezi dvorní právníky lobbisty Ivo Rittiga). Z dokumentů vyplývá, že tehdy ovládaly Sycorax dvě společnosti – kyperská ORIASTAR Limited a APU ENTERPRISE LLC se sídlem v americké Floridě.

Ani za jednou ze zmíněných firem nelze dohledat konkrétní jméno vlastníka, od něhož bojovníci proti EU inkasovali peníze.

Zdroj dat: Transparentní účet Referendum o Evropské unii. ©HlídacíPes.org

Z dalšího pátrání vyplývá, že kyperskou společnost Oriastar založila v roce 2010 známá právnická kancelář Šachta&Partners přes americkou společnost Gold Leaf.

Pro připomenutí – tato firma figurovala v kauze Dopravního podniku, a i s ní je spojené jméno Ivo Rittiga. Ten této neprůhledné společnosti umožnil čerpat úvěr, aby pak ona zase poskytla úvěr téměř milion dolarů jemu.

S Ivo Rittigem je spojován i člen předsednictva hnutí Referendum o EU Pavel Chleborád, který se, coby bývalý šéf vedení ČD Telematika, podle týdeníku Euro s lobbistou scházel v souvislosti s podezřelou miliardovou zakázkou Správy železniční dopravní cesty z roku 2013.

Ale zpět k propletenci stojícím za firmou sponzorující voličsky neúspěšné  hnutí. Jednoho z jejích vlastníků – kyperskou Oriastar, zastupoval na valné hromadě Rittigův právník David Michal.

S dalším pátráním se přesouváme do Hong Kongu. Z informací, které se HlídacíPes.org podařilo získat, vyplývá, že kyperskou společnost Oriastra ovládá firma TRUFUL Holdings Limited se sídlem v Hong Kongu. Spleť maskující skutečného vlastníka ale ani tady nekončí, naopak se dále rozvětvuje.

Firmu Truful totiž vlastní další hongkongská společnost PASAWEE Ltd. Mimochodem jméno této společnosti se kvůli jejím dvou dceřiným firmám navázaným na arabského šejka objevuje v databázi Panama Papers.

Ani zde ale nenacházíme jméno majitele – firmu od letošního ledna totiž ovládá další schránka – WAIMEA Limited sídlící pro změnu na Britských Panenských ostrovech.

V této offshorové destinaci možnosti pátrání končí, ostrovní stát totiž neposkytuje informace o vlastnících firem. Stopa české firmy sponzorující stranu, která požaduje vystoupení Česka z Evropské unie a podněcující strach z islámu, tak končí v offshorovém ráji, kde majitelem může být prakticky kdokoli.

Neřekneme

Představitelé hnutí, které od neprůhledné firmy peníze inkasovalo, i sami zástupci firmy odmítli sdělit, kdo za firmou stojí.

“To není věc, kterou bych mohl někomu sdělovat po telefonu,” reagoval na dotaz po vlastníkovi firmy člen představenstva firmy Jiří Hromadník. Při nabídce osobní schůzky telefon zavěsil.

Skutečného vlastníka neodkryli ani její představitelé. “Z dárcovské smlouvy vyplývá, že společnost Sycorax a.s. je česká právnická osoba se sídlem v ČR a občanem ČR ve statutárním orgánu. Jiné údaje nemáme k dispozici,” reagovala pouze vedoucí kanceláře hnutí Martina Slaninová.

Dotaz, zda straně nevadí, že ji sponzoruje neprůhledná firma, nechala zástupkyně Referendum o EU bez odpovědi.

Sponzor z kybernetického prostoru

Co se týče americké společnosti, která vlastní druhou část podílu ve firmě Sycorax, lze z otevřených zdrojů dohledat, že jako odpovědný zástupce je ve firmě APU Enterprise veden Pavel Křečan. Kdo je jejím vlastníkem ale zjistit nelze.

“Ano, jsem spojen s touto firmou, ano, ale kdo je vlastník to vám po telefonu nebudu říkat,” uvedl Křečan. Později na dotaz po vlastníkovi zaslaný emailem odpověděl pouze: „Tuto informaci sdělovat nebudu.“

Z otevřených zdrojů je patrné, že v Česku vlastní tato neprůhledná společnost ještě další dvě firmy, mimo jiné firmu FUBAR, a.s., kde zmíněný Křečan figuruje jako jeden z akcionářů, a ze které se rekrutují další dva spojenci protievropského hnutí.

Akcionářkou společnosti specializující se na kybernetickou bezpečnost, která získávala zakázky například od polostátního ČEZ či Českých drah, je sponzorka hnutí Veronika Martinková.

Ta také spoluvlastní dům, ve kterém firma Sycorax sídlí. Její manžel David zároveň podniká s dvojkou na kandidátce hnutí v Jihočeském kraji Davidem Matějů.

Další z akcionářů Fubaru Pavel Šmrha pak kandidoval za protievropské hnutí v Plzeňském kraji. Kruh se uzavírá, informaci, kdo stojí v jeho středu, si však podporovatelé hnutí přísně střeží.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)