Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
chat des Balkans, zdroj

České firmy s ruským majitelem. Podle BIS v konkrétních oborech jasné bezpečnostní riziko

Výroční zpráva české kontrarozvědky mimo jiné vybízí k obezřetnosti ve vztahu k tuzemským firmám s ruským kapitálem.

BIS zmiňuje především oblasti státních ICT zakázek, kde firmy sice často formálně splní bezpečnostní požadavky tendru, fakticky ale můžou představovat bezpečnostní riziko.

„Taková situace se i mimo ICT sektor objevovala zejména u společností pocházejících ze zemí se silným propojením firem s tamními zahraničně politickými zájmy, jako je např. Čína a Rusko,” uvádí se doslova ve výroční zprávě BIS za loňský rok.

Firmy s ruským vlastníkem mají v Česku mezi zahraničními majiteli dlouhodobě největší zastoupení. V současné době stojí Rusové za více než třinácti tisíci českými společnostmi.

Podle zprávy BIS docházelo právě ze strany firem s ruským kapitálem k opakovanému porušování zákonných pravidel. „U ruských společností byla minimálně v některých odvětvích pravděpodobnost výskytu i intenzita takového jednání vyšší než u subjektů s jiným původem kapitálu,” konstatují zpravodajci.

Příčiny jsou podle zjištění české kontrarozvědky stejné jako v předchozích letech: propojení firem se šedou ekonomikou a zneužívání legitimního podnikání k zakrývání nelegálních aktivit.

„V roce 2016 se navíc stupňovala i míra agresivity, s jakou se zástupci těchto společností snažili bránit legálnímu postihu v případě odhalení českými úřady,” konstatuje bez dalších podrobností BIS.

Ještě krok a spadneš

Podle BIS využívá Rusko pro dosažení svých cílů všech dostupných prostředků, ale především všech slabých i silných stránek protivníka.

Ze zprávy BIS vyplývá, že princip hybridního konfliktu spočívá především ve třech hlavních schématech:

1) ve využití všech dostupných sil a prostředků (za podmínky současné kombinace vojenských a nevojenských) proti protivníkovi.

2) v lapení protivníka do pasti jeho vlastních definic a schémat (operačních, obranných, varovných atp.), tj. protivníka na konci strčíme do jámy, kterou si sám vykopal a postavil se na její okraj.

3) v kombinaci akcí, které způsobí paralýzu protivníka (např. neschopnost správně vyhodnotit situaci či nejistota ohledně adekvátnosti reakce – jde o vojenský útok či ne?), či jeho neadekvátní reakci (např. mediální hysterie, unáhlené a chybné reakce).

„V roce 2016 ruské vlivové a zpravodajské operace v ČR korespondovaly s popsanými teoretickými schématy,” píše se ve výroční zprávě BIS.

Zdroj dat: aplikace Cribis. ©HlídacíPes.org

Tyto ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v první řadě snahou o vměšování do českých vnitřních záležitostí, ve strategické rovině jsou ale podle BIS vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU.

Větší škody pro Česko

Na poli klasického sběru zpravodajských informací pak dominovala ruským zájmům v Česku politická rozvědka.

„Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely,” upozorňuje BIS.

„Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace. Byť Rusové získávali informace neutajované, jejich charakter a rozsah způsoboval ČR větší škody, než vyzrazení informace utajované.”

BIS zároveň upozorňuje, že Rusko bylo také velmi aktivní v oblasti kyberšpionáže proti českým cílům. Ve zprávě se uvádí, že terčem útoků se staly emailové schránky osob s vazbami na české vojenské prostředí a také nejmenovaná česká vojenská výzkumná instituce.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Mám na háku kohokoliv včetně Ruska a USA. Ale pokud náš stát beztrestně rozebírají cizí tajné služby , tak bychom se proti tomu měli důrazně bránit. Buď jsem sebevědomí občané nebo zaprodané děvky. Máme svoje politiky, máme svoji armádu , máme svoji policii. Nebo máme jen zaprodané děvky , protože naši hrdinové už vymřeli?

  • nováček napsal:

   „BuĎ jsme …“ Vypadá to spíš na tu druhou možnost, viz koblihářství.

 2. sandy napsal:

  Z výroční zprávy BIS je zřejmé ,že největším investorem V Česku je Rusko , dále že se ruské firmy intenzivně zákoně brání zásahům Českého státu , ale využívají nedůslednou kontrolu státních orgánů , údaje označené jako tajné mají podřadnou hodnotu oproti veřejným , Rusové využívají naše debilní směrnice k tomu aby nás doslova zesměšnili -pouze mi není jasná pasáž : jejich kombinace vojenských a nevojenských sil a prostředků proti protivníkovi ( asi ČR)

  • nováček napsal:

   Za éry budování socialismu nebylo možné, aby největším vlastníkem českých firem a majetku byli Sověti. Jejich nástupci na to šli přes naše zvonění klíčema v listopadu 1989, a ejhle, vydařilo se!

   • Jakub Hrabe napsal:

    Koblihy ještě u moci nebyly a dosud nejsou ,ale za vše můžou…Opravdu by u voleb měly být zkoušky IQ!!!

Přidávání komentářů není povoleno