Deník Anne Frankové vychází v Česku jako komiks, bude i animovaný film

Napsal/a -pes- 9. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Deník Anne Frankové, autentický historický dokument a zároveň již klasické dílo z období holokaustu, získal svou novou podobu  – komiksovou adaptaci. Vznikla z podnětu Fondu Anne Frankové v Basileji a jejími autory jsou filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, kteří jsou známí i v Česku díky filmu Valčík s Bašírem.

Jejich adaptace se textově opírá o autentické znění deníku. V České republice ji v těchto dnech vydává nakladatelství Triáda v překladu Magdy de Bruin Hüblové.

Ari Folman přiznává, že k výzvě Fondu Anne Frankové byl zprvu skeptický: „Hlavně představa komiksu mě odrazovala. Ale když jsem si deník znovu přečetl – jako dospělý a otec dospívajících dětí – zasáhl mě i okouzlil. Nešlo mi do hlavy, že se třináctiletá dívka dokázala dívat na okolní svět tak zralým, poetickým a lyrickým pohledem a své postřehy převádět na tak výstižné a přemýšlivé záznamy, překypující soucitem i humorem, a projevovat přitom takovou míru sebereflexe, s jakou jsem se jen zřídka setkal u dospělých – a tím méně u dětí.“

„Musím se na text dívat jako na každodenní záznamy, které si psala velmi talentovaná dívka. Snažím se co nejvíc zapomenout na to, že zacházím s Deníkem Anne Frankové, protože čím víc máte obavu z ikonizovaného literárního díla, tím víc vás to paralyzuje, a já se při práci nechci nechat ničím svazovat,“ popisuje Ari Folman svůj přístup k předloze.

Práce na komiksu je součástí dlouholetého procesu, na jehož konci bude zhruba za dva roky také Folmanův a Polonského animovaný film – Deník Anne Frankové. Jedním z důvodů obou nových zpracování (komiksu i filmu) je podle tvůrců fakt, že současné děti stále méně čtou.

Komiksový Deník Anne Frankové vychází sedmdesát pět let poté, co Anne Franková začala svůj deník psát, a sedmdesát let po jeho prvním zveřejnění.

V této fotogalerii si můžete prohlédnout ukázky z komiksového zpracování:

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)