Protest proti vládním anticovidovým opatřením (Vídeň, listopad 2021). Foto: Profimedia

Program nasáklý covidem. Rakouští odpůrci očkování se mohou dostat i do parlamentu

Napsal/a Vojtěch Berger 14. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když se v září ve volbách do hornorakouského zemského sněmu dostala nově založená strana MFG, byl to průlom. Partaj s jediným propracovanějším programovým bodem – odporem proti vládním proticovidovým opatřením – ale míří výš a chce do celostátního parlamentu. Na rozdíl od Česka, kde nejhlasitější odpůrci očkování, s výjimkou SPD, ve volbách neuspěli, se jí to může povést.

Strana MFG (Menschen Freiheit Grundrechte, v překladu Člověk Svoboda Základní práva) má nejsilnější základnu v Horním Rakousku, spolkové zemi hraničící i s Českem. Do ulic Lince přitáhla partaj v minulých týdnech tisíce lidí na protivládní protesty s ústředním tématem boje proti údajné „covidové totalitě“.

Ty měly leccos společného s nedávnými demonstracemi a průvody v Praze – hesla proti povinnému očkování (o jehož zavedení od příštího února již rakouská vláda rozhodla), včetně extrémních srovnání proticovidových restrikcí třeba s fašismem.

Na jednom z protestů MFG v Linci mezi demonstranty vyčníval transparent „A proč ne rovnou Mauthausen pro neočkované?“, s odkazem na nacistický koncentrační tábor, mimochodem ležící právě v Horním Rakousku. V Česku i v Rakousku se také objevily na protestech žluté hvězdy srovnávající situaci Židů pronásledovaných nacisty s dnešním postavením neočkovaných.

Z českého pohledu vypadaly povědomě i plastové boxy, které v hornorakouském parlamentu museli postavit kolem míst nově zvolených poslanců za MFG, protože si odmítali nasadit roušku. Plexisklo letos na jaře vyrostlo i kolem „antirouškařů“ v české sněmovně, tehdejších poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka.

Ti už však v parlamentu nejsou, jejich Volný blok v říjnových volbách zcela propadl. Rakouská strana MFG, která se Volnému bloku v některých rysech podobá, však míří opačným směrem – vzhůru.

Program nasáklý covidem

Rakousko má právě za sebou další lockdown, který nyní skončil jen pro očkované. Spolu se zmiňovanou vyhlídkou na povinné očkování to ještě víc radikalizuje odpůrce vakcíny. O jejich přízeň v Rakousku teď bojuje právě i strana MFG.

Pohled do stranického programu jasně ukazuje, že jde tematicky o jednostranně zaměřenou partaj. První kapitola programu se jmenuje „nová covidová politika“ a kromě okamžitého zrušení lockdownů a povinnosti nosit roušky požaduje například zveřejnění všech smluv mezi rakouským státem a výrobci vakcín. Očkování má být podle MFG jedině dobrovolné.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Covid však „prosakuje“ třeba i z kapitoly školství, kde je hned prvním bodem „okamžité otevření všech škol a školek s prezenční výukou“. V kapitole ekonomika pak MFG jako první bod uvádí „okamžitou podporu podnikům, které kvůli špatné politice státu mají finanční problémy“.

Překvapivě konkrétní je strana v programové kapitole média. Zde požaduje přímou volbu členů dozorčí rady veřejnoprávní televize s rozhlasem ORF, což by podle ní mělo zabránit politickým tlakům na média veřejné služby. Požaduje také „zákaz cenzury“. I v tom se strana programově překrývá s podobně zaměřenými stranami v Česku – kromě Volného bloku třeba i s SPD Tomia Okamury.

Když se antivaxeři očkují

MFG však není jediná, kdo v Rakousku loví hlasy mezi odpůrci vládních anticovidových opatření. Především je to opoziční strana Svobodných, rozkročená tradičně od populismu až po úzké kontakty s pravicově extremistickou scénou.

Svobodní se po skandálu svého exšéfa H.C. Stracheho a následném odchodu z vlády před dvěma lety oklepali a jejich preference znovu vystoupaly ke 20 procentům. MFG má aktuálně celostátní podporu mezi čtyřmi a šesti procenty.

Může si přitom dovolit radikálnější odpor proti vakcínám než Svobodní, kteří stále lavírují mezi mainstreamem a extrémem. Šéf Svobodných Herbert Kickl tak sice třeba k léčbě covidu propagoval lékaři nedoporučovaný preparát ivermectin, zároveň ale nedávno opatrně přiznal, že jeho strana „není proti očkování, jen proti očkovací povinnosti“. Mimochodem, po Kicklově „doporučení“ byl ivermectin v hornorakouských lékárnách beznadějně vyprodán.

I uvnitř jeho strany se však názory na očkování liší. Poslankyně Svobodných Dagmar Belakowitschová před pár dny na protestu ve Vídni do mikrofonu tvrdila, že rakouské nemocnice nekolabují pod náporem neočkovaných, ale naopak lidí, kterým vakcína přivodila tak vážné zdravotní problémy, že museli být hospitalizováni. Strana se od očividné lži nijak jasně nedistancovala.

Někteří vysoce postavení politici Svobodných už ale veřejně oznámili, že se proti covidu očkovat nechali, třeba bývalý šéf strany Norbert Hofer.

Podle deníku Krone je už očkována většina poslanců i europoslanců strany. Podle šéfa strany Kickla to však „není vzpoura“ uvnitř strany, ale „jejich osobní rozhodnutí“.

Hesla na náměstích vs. covidová realita

Podobný rozpor mezi covidovou realitou a protivakcinačními hesly, kterými zahřívá davy na náměstích, musí řešit i zmiňovaná strana MFG, která se napříště vidí už v rakouském parlamentu. Následující příklad nicméně ukazuje, jak svérázně si strana vykládá třeba pojem „svoboda“ ve svém vlastním názvu.

V listopadu vyloučila MFG šéfa své frakce v zastupitelstvu města Lince kvůli tomu, že spolu s kolegy hlasoval pro prodloužení provozu očkovacího autobusu ve městě. Podle strany to „odporuje stranické linii“, protože jde o „agresivní kampaň“, kterou partaj odmítá.

I přes podobné excesy a zmiňovanou programovou jednostrannost může mít strana reálnou šanci na vstup do parlamentu. I proto, že hranice pro vstup do parlamentu je v Rakousku nižší než v Česku, čtyři procenta hlasů, a na tuhle hodnotu už MFG v posledních průzkumech sahá.

Volby navíc mohou vzhledem k rozkolísané rakouské vládě a nedávným výměnám na postu kancléře i dalších ministerských postech přijít mnohem dřív než v plánovaném roce 2024.

Se zavedením povinného očkování a s tvrdými sankcemi proti těm, kdo se ani pak očkovat nenechají, se jádro odpůrců vakcinace zřejmě ještě víc semkne. Spolu s tím poroste i šance kohokoli, kdo se o jejich hlasy bude chtít ve volbách opřít. Včetně strany MFG.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)