Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Protest proti vládním anticovidovým opatřením (Vídeň, listopad 2021). Foto: Profimedia
,

Program nasáklý covidem. Rakouští odpůrci očkování se mohou dostat i do parlamentu

Když se v září ve volbách do hornorakouského zemského sněmu dostala nově založená strana MFG, byl to průlom. Partaj s jediným propracovanějším programovým bodem – odporem proti vládním proticovidovým opatřením – ale míří výš a chce do celostátního parlamentu. Na rozdíl od Česka, kde nejhlasitější odpůrci očkování, s výjimkou SPD, ve volbách neuspěli, se jí to může povést.

Strana MFG (Menschen Freiheit Grundrechte, v překladu Člověk Svoboda Základní práva) má nejsilnější základnu v Horním Rakousku, spolkové zemi hraničící i s Českem. Do ulic Lince přitáhla partaj v minulých týdnech tisíce lidí na protivládní protesty s ústředním tématem boje proti údajné „covidové totalitě“.

Ty měly leccos společného s nedávnými demonstracemi a průvody v Praze – hesla proti povinnému očkování (o jehož zavedení od příštího února již rakouská vláda rozhodla), včetně extrémních srovnání proticovidových restrikcí třeba s fašismem.

Na jednom z protestů MFG v Linci mezi demonstranty vyčníval transparent „A proč ne rovnou Mauthausen pro neočkované?“, s odkazem na nacistický koncentrační tábor, mimochodem ležící právě v Horním Rakousku. V Česku i v Rakousku se také objevily na protestech žluté hvězdy srovnávající situaci Židů pronásledovaných nacisty s dnešním postavením neočkovaných.

Z českého pohledu vypadaly povědomě i plastové boxy, které v hornorakouském parlamentu museli postavit kolem míst nově zvolených poslanců za MFG, protože si odmítali nasadit roušku. Plexisklo letos na jaře vyrostlo i kolem „antirouškařů“ v české sněmovně, tehdejších poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka.

Ti už však v parlamentu nejsou, jejich Volný blok v říjnových volbách zcela propadl. Rakouská strana MFG, která se Volnému bloku v některých rysech podobá, však míří opačným směrem – vzhůru.

Program nasáklý covidem

Rakousko má právě za sebou další lockdown, který nyní skončil jen pro očkované. Spolu se zmiňovanou vyhlídkou na povinné očkování to ještě víc radikalizuje odpůrce vakcíny. O jejich přízeň v Rakousku teď bojuje právě i strana MFG.

Pohled do stranického programu jasně ukazuje, že jde tematicky o jednostranně zaměřenou partaj. První kapitola programu se jmenuje „nová covidová politika“ a kromě okamžitého zrušení lockdownů a povinnosti nosit roušky požaduje například zveřejnění všech smluv mezi rakouským státem a výrobci vakcín. Očkování má být podle MFG jedině dobrovolné.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Covid však „prosakuje“ třeba i z kapitoly školství, kde je hned prvním bodem „okamžité otevření všech škol a školek s prezenční výukou“. V kapitole ekonomika pak MFG jako první bod uvádí „okamžitou podporu podnikům, které kvůli špatné politice státu mají finanční problémy“.

Překvapivě konkrétní je strana v programové kapitole média. Zde požaduje přímou volbu členů dozorčí rady veřejnoprávní televize s rozhlasem ORF, což by podle ní mělo zabránit politickým tlakům na média veřejné služby. Požaduje také „zákaz cenzury“. I v tom se strana programově překrývá s podobně zaměřenými stranami v Česku – kromě Volného bloku třeba i s SPD Tomia Okamury.

Když se antivaxeři očkují

MFG však není jediná, kdo v Rakousku loví hlasy mezi odpůrci vládních anticovidových opatření. Především je to opoziční strana Svobodných, rozkročená tradičně od populismu až po úzké kontakty s pravicově extremistickou scénou.

Svobodní se po skandálu svého exšéfa H.C. Stracheho a následném odchodu z vlády před dvěma lety oklepali a jejich preference znovu vystoupaly ke 20 procentům. MFG má aktuálně celostátní podporu mezi čtyřmi a šesti procenty.

Může si přitom dovolit radikálnější odpor proti vakcínám než Svobodní, kteří stále lavírují mezi mainstreamem a extrémem. Šéf Svobodných Herbert Kickl tak sice třeba k léčbě covidu propagoval lékaři nedoporučovaný preparát ivermectin, zároveň ale nedávno opatrně přiznal, že jeho strana „není proti očkování, jen proti očkovací povinnosti“. Mimochodem, po Kicklově „doporučení“ byl ivermectin v hornorakouských lékárnách beznadějně vyprodán.

I uvnitř jeho strany se však názory na očkování liší. Poslankyně Svobodných Dagmar Belakowitschová před pár dny na protestu ve Vídni do mikrofonu tvrdila, že rakouské nemocnice nekolabují pod náporem neočkovaných, ale naopak lidí, kterým vakcína přivodila tak vážné zdravotní problémy, že museli být hospitalizováni. Strana se od očividné lži nijak jasně nedistancovala.

Někteří vysoce postavení politici Svobodných už ale veřejně oznámili, že se proti covidu očkovat nechali, třeba bývalý šéf strany Norbert Hofer.

Podle deníku Krone je už očkována většina poslanců i europoslanců strany. Podle šéfa strany Kickla to však „není vzpoura“ uvnitř strany, ale „jejich osobní rozhodnutí“.

Hesla na náměstích vs. covidová realita

Podobný rozpor mezi covidovou realitou a protivakcinačními hesly, kterými zahřívá davy na náměstích, musí řešit i zmiňovaná strana MFG, která se napříště vidí už v rakouském parlamentu. Následující příklad nicméně ukazuje, jak svérázně si strana vykládá třeba pojem „svoboda“ ve svém vlastním názvu.

V listopadu vyloučila MFG šéfa své frakce v zastupitelstvu města Lince kvůli tomu, že spolu s kolegy hlasoval pro prodloužení provozu očkovacího autobusu ve městě. Podle strany to „odporuje stranické linii“, protože jde o „agresivní kampaň“, kterou partaj odmítá.

I přes podobné excesy a zmiňovanou programovou jednostrannost může mít strana reálnou šanci na vstup do parlamentu. I proto, že hranice pro vstup do parlamentu je v Rakousku nižší než v Česku, čtyři procenta hlasů, a na tuhle hodnotu už MFG v posledních průzkumech sahá.

Volby navíc mohou vzhledem k rozkolísané rakouské vládě a nedávným výměnám na postu kancléře i dalších ministerských postech přijít mnohem dřív než v plánovaném roce 2024.

Se zavedením povinného očkování a s tvrdými sankcemi proti těm, kdo se ani pak očkovat nenechají, se jádro odpůrců vakcinace zřejmě ještě víc semkne. Spolu s tím poroste i šance kohokoli, kdo se o jejich hlasy bude chtít ve volbách opřít. Včetně strany MFG.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. petrph napsal:

  To je opravdu, ale opravdu překvapení. Že by se právě opatření proti covidu, ohledně kterého nám i odborníci říkají že tu s námi bude trvale (jak nedávno psal jeden expert, možná desetiletí až staletí) neměla stát jedním z těch naprosto základních politických témat, které všechny politické strany budou muset po ta desetiletí/staletí nabízet voličům, proti kterému budou všechna ta další témata naprosté prkotiny, navíc právě tímto silně ovlivňované?
  Jak dlouho si snad ti dnešní politici myslí, že jim vydrží označovat takové politické proudy za extrémistické? :)))
  A to hlavně proto, že dosavadní covid-stav, , kdy vláda má nad státem a jeho občany absolutní moc, a může prakticky kdykoliv s obecným zdůvodněním „je tu covid“ s okamžitou platností omezovat a to hluboce a na libovolně dlouhou dobu jejich ústavní práva, už zkrátka není a nemůže být demokracií.
  Ono mimochodem se to týká i té povinnosti očkování. Tohle je totiž něco s čím snad nemají moderní demokracie vůbec žádnou politickou zkušenost. Co se přirovnává, to byla a jsou očkování pro prcky, která se dělaly a dělají po ročnících (ale i tam jsou snad nějaké zkušenosti od pediatrů).
  Ale povinně nahánět celou populaci,,miliony, desítky milionů lidí, doslova od těch prcků až po bezvládné starce na očkování, všechny každý rok, možná každých půl roku, evidovat to, a trestat/?/penalizovat/donucovat???
  Tedy, že si dovolím pochybovat, to snad ještě žádný demo systém nikdy nevyzkoušel..

 2. wenkovan napsal:

  „…opatrně přiznal, že jeho strana „není proti očkování, jen proti očkovací povinnosti“ – nic takového „opatrně“ přiznávat nemusel, to je postoj téměř všech odmítačů, antivaxerů a jak nám ještě všelijak nadávají (nadáváte). Z Vaší strany, pane Bergře, je to smutný pokus o podpásový argument.
  K mé radosti z článku obecně čiší strach z toho, že tolik lidí se strachuje o svobodu, protože svoboda je možnost volby. Že by právě tohle bylo to slavné „světlo na konci (covidového) tunelu“?

  • A. S. Pergill napsal:

   Ještě je třeba doplnit, že by normální vakcíny akceptovali, ale odmítají bezcenné lužovice na bázi mRNA, jejichž účinnost je +- srovnatelná s píchnutím destilované vody.

   • wenkovan napsal:

    Destilovaná voda alespoň neuškodí. Připomíná mi to argument jednoho zastánce očkování: „očkování zdravému člověku neublíží“. To mě vážně dostalo do kolen.

    • A. S. Pergill napsal:

     Zabolí, rozpadnou se nějaké svalové buňky a nespecificky to stimuluje imunitu.

   • petrph napsal:

    No ale v tom je ta podstata.Samozrejme ze pokazde kdyz se objevi novy patogen zpusobi prvne epidemii, tak se proti nemu teprve vyviji vakcina a ta je na zacatku nejista a musi se dlouho testovat (jenze prave ze ostre na lidech neb to specha). A jista a otestovana je az za radu let kdy ta prvni epideme i skonci, uz preventivne na tu dalsi pristi. Jenomze prave tohle by si mela demokracie vydikutovat predem a obecne, jak bude postupovat, i ty neotestovane vakciny povinne ockovat nebo ne. A ne si to pokazde dirigovat jinak dle toho ktera partaj je prave ve vlade. To by bylo a je absurdni

 3. Ing. Milan Naď napsal:

  Není fyzicky doložen infekce schopný patogen ve zdroji svého přenosu tj, aerosolových kapénkách ,ale je tu očkovací povinnost? Co je to za náboženství ? Kde zůstala věda?

  • A. S. Pergill napsal:

   Z prowaxerů přece nikdo vědu nechce. Ta je v naprostém rozporu prakticky se vším, co hlásají.

Přidávání komentářů není povoleno