Příběh jesenického Hardu se možná dočká šťastného konce. Vítkovický holding jedná s novým zájemcem

Napsal/a Jakub Mikel 21. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Desítky propuštěných zaměstnanců, žaloby na nového majitele a ztichlé tovární haly. Příběh jesenické firmy HARD od loňského podzimu neměl moc světlých momentů. Může se přece jen dočkat šťastného konce? Podle informací HlídacíPes.org teď původní majitel – vítkovický holding – jedná s firmou, která by výrobu mohla znovu obnovit.

Vítkovice jednají o prodeji Hardu s rakouskou společností Assmont, se kterou již dříve závod spolupracoval. Převzetí fabriky Assmontem by mohlo vyřešit řadu problémů, které nastaly poté, co do Hardu vstoupila firma Moravia Industry.

Zatím původní majitelé nechtějí oficiálně jednání příliš komentovat. Podle informací HlídacíPes.org přímo z vítkovického holdingu teď bude zásadní především další postup Moravia Industry.

Staronový „zachránce“ z Rakouska

„Pokud jde o zájem Vítkovic prodávat svůj majetek v Jeseníku, zájemce máme, ale nebudeme je nijak specifikovat. Obvykle jsou ihned vystaveni nátlaku nejrůznějších skupin, aby s Vítkovicemi nejednali,“ odpovídá mluvčí holdingu Eva Kijonková na otázku, zda může potvrdit jednání o prodeji jesenického areálu jednomu staronovému zájemci.

Tím by měla být právě rakouská firma Assmont, která se snažila dostat k závodu již v době, kdy továrnu nabízel insolvenční správce. Ten její nabídku ovšem tehdy odmítl.

„Proč firma tehdy neprošla? V první řadě nikdy nepodala žádnou skutečnou nabídku, se kterou bychom mohli počítat ve výběrovém řízení. Nabídky Assmontu byly pouze předběžné, tato firma nikdy nepřistoupila na podmínky výběrového řízení tak jako ostatní, tudíž jsme z hlediska ochrany majetkové podstaty nemohli jejich nabídku nikdy přijmout,“ komentuje tehdejší situaci insolvenční správce Hardu David Vandrovec.

HlídacíPes.org oslovil několik bývalých zaměstnanců, zda by se v případě obnovení výroby do Hardu vrátili. Většina však nejistě krčila rameny. Část si již našla novou práci, zbytek upozorňuje, že by se výroba musela obnovit co nejdřív. Bývalý odborový předák Christo Bulguris pak za sebe říká, že v důsledku pokročilého věku zvažuje i odchod do penze.

Jak to celé začalo?

Závod Hard Jeseník vznikl v šedesátých letech 20. století jako součást tehdejších Rudných dolů, leží na okraji Jeseníku a ještě nedávno zaměstnával zhruba 130 lidí.

Loni na podzim přešel do rukou nového majitele, firmy Moravia Industry (MI). Původní majitel, Vítkovice holding a.s. Jana Světlíka, se totiž potýká s řadou finančních problémů a musel se několika podniků zbavit. Hard se proto ocitl v insolvenci.

„V době prohlášení konkursu … vykazovalo hospodaření dlužníka měsíční ztráty ve výši 30 a více milionů korun, v květnu 2017 dokonce téměř 52 milionů,“ uvedl pro HlídacíPes.org insolvenční správce David Vandrovec.

„Jediným způsobem, jak omezit vznik těchto ztrát, a zachránit tak pro věřitele co největší část majetku dlužníka, byl právě prodej výrobní části závodu, pokud možno se všemi zaměstnanci, neboť mzdové měsíční náklady dosahovaly téměř 30 milionů korun. Druhá možnost, tj. postupná likvidace podniku dlužníka spojená s nutným propouštěním zaměstnanců, by přinesla po majetkovou podstatu pouze ztráty,“ vysvětluje Vandrovec.

Zatímco klíčové části – divize Energetické strojírenství a Ocelové konstrukce, čili takzvanou Kotlárnu a Mostárnu – se insolvenčnímu správci podařilo prodat velmi rychle, o závod na odlehlém Jesenicku dlouho nikdo nejevil zájem.

Protože se ho insolvenčnímu správci nepodařilo prodat, zaměstnanci dostali výpověď a přislib tříměsíčního odstupného.

Neshody s novým majitelem

Závod Hard na poslední chvíli koupila za jeden a půl milionu společnost Moravia Industry, v jejímž čele stál tehdy Stanislav Lepka.

Lepka za 1,5 milionu získal výrobní stroje, několik hal a správní budovu. Zbytek areálu zůstal v držení Vítkovic.

Výpovědi rozdané insolvenčním správcem Vandrovcem označil nový majitel za neplatné a požadoval, aby zaměstnanci docházeli nadále do práce. Zhruba devadesát jich ale nesouhlasilo a po uplynutí dvouměsíční lhůty se přihlásili na úřadu práce.

Ti pak od nového majitele dostali okamžitou výpověď, tedy bez jakékoliv finanční kompenzace. Podle Moravia Industry totiž tím, že odmítli pracovat, hrubě porušili pracovní kázeň. Zaměstnanci se brání, že nový vlastník nechal zásadní stroje zakonzervovat, a oni tak nemohli vykonávat práci, ke které jsou kvalifikováni.

Bývalí zaměstnanci navíc začali na Moravia Industry podávat žaloby k soudu.


 BYL NÁKUP ZÁVODU HARD PŘÍLIŠ RISKANTNÍ PODNIK? KDO JSOU HLAVNÍ AKTÉŘI JESENICKÉHO DĚNÍ?

Další analýza již brzy na HlídacíPes.org


S podáním žalob zaměstnanci poměrně dlouho vyčkávali. Chtěli vědět, jak se k celé záležitosti postaví úřad práce. Pokud by totiž okamžité zrušení pracovního poměru uznal, neměli by nárok ani na kompenzaci odstupného, ani na podporu v nezaměstnanosti.

„Dle právního názoru úřadu práce nebylo prokázáno převzetí a doručení výpovědí dle paragrafu 55, takže jsme přistoupili k vyplacení kompenzací ze strany úřadu práce všem těmto lidem,“ uvedl ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna pro Český rozhlas.

Připomínkou těchto sporů je dodnes dokument vylepený na vrátnici areálu, který přísně zakazuje vstup bývalým zaměstnancům bez předchozí domluvy.

Firma obnoví výrobu. Se třemi zaměstnanci?

Moravia Industry od loňského podzimu ujišťuje, že výrobu montovaných hal obnoví. Je to ale možné, když vedení propustilo 90 ze zhruba 130 zaměstnanců?

Majitel a teď už bývalý ředitel Moravia Industry Stanislav Lepka se stáhl do pozadí. Podle výpisu z britského obchodního rejstříku (firma MI má sídlo ve Velké Británii) se začátkem loňského prosince vzdal funkce ředitele firmy a na jeho místo nastoupil Michael Lieb. Podle mluvčího společnosti zůstává Lepka majitelem.

V současné době má však Moravia Industry podle informací HlídacíPes.org pouze tři zaměstnance, kteří pro ni nakládají a odváží šrot z areálu. I přes to všechno trvá MI na tom, že výrobu obnoví.

Teoreticky by mohla firma zkusit získat nové zaměstnance z úřadu práce, ale zatím se na něj neobrátila. „V kontaktu s Moravia Industry jsme pouze ve věci podkladů pro činnost v rozhodování o výplatě kompenzací, do dnešního dne nebylo rozhodnuto u 18 bývalých zaměstnanců, jelikož nejsou veškeré podklady k rozhodnutí. Společnost žádnou poptávku po nových zaměstnancích s úřadem práce neřeší,“ uvedl ke konci ledna pro HlídacíPes.org ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Moravia industry odmítá svůj další postup upřesnit. Podle informací, které má HlídacíPes.org by mělo probíhat i jednání mezi Assmontem a Moravia Indsutry. Na sérii dotazů již MI odpovídá pouze obecnými vyjádřeními.

„Na předchozích stanoviscích společnosti Moravia Industry se nic nemění. I nadále platí, že chceme zachovat výrobu montovaných hal v závodu HARD Jeseník a obnovenou výrobu co nejdříve spustit. Vzhledem k situaci okolo insolvence Vítkovic se v tuto chvíli nechceme k věci veřejně vyjadřovat,“ napsal ve vyjádření pro HlídacíPes.org mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)