Nový majitel jesenického Hardu: Stovky firem na jedné adrese a sliby o návratu na Moravu

Napsal/a Jakub Mikel 11. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Prodej jesenické firmy Hard, dříve součásti vítkovického holdingu, vyvolává řadu otázek a nejistotu zaměstnanců. Vítězná firma vznikla jen týden před prodejem v Londýně. Pochybnosti budí i její kancelář v obyčejném domě, kde má sídlit 820 dalších firem. Nový majitel přesto trvá na tom, že chce výrobu ve fabrice udržet. Dokonce kvůli tomu plánuje založit odštěpný závod.

Začátkem srpna poslal soud do konkurzu společnost ostravského podnikatele Jana Světlíka Vítkovice Power Engineering. Šlo o snahu Světlíka reorganizovat vlastní drolící se impérium. Součástí jeho portfolia byl i závod Hard Jeseník. Továrna na výrobu železných konstrukcí zaměstnávala přes 130 lidí.

Většina z nich už tam nepracuje a závod už několik měsíců nevyrábí.

Dvě želízka v ohni

Po srpnovém vyhlášení konkurzu se zdálo, že Hard Jeseník bude takřka nemožné prodat. První pokus o prodej nevyšel a insolvenční správce byl nucen rozdat zaměstnancům na konci září výpovědi.

Zájem o Hard nakonec ve druhém prodejním kole projevilo celkem šest firem. Tři nabídky směřovaly pouze ke koupi strojů a jedna byla zcela nevyhovující. Dvě zbylé pak počítaly i s převzetím závodu. Zájem o celý závod projevily firmy TESTUDO IUSTUS a Moravia Industry. Mají stejného majitele, každá ale podala jinou nabídku.

Za oběma firmami stojí Stanislav Lepka. Ten na začátku tisíciletí seděl v řadě dozorčích rad plynárenské společnosti RWE.

„Zda je či není obvyklé, aby jedna osoba předkládala dvě rozdílné nabídky, opravdu nevím,“ uvedl pro HlídacíPes.org insolvenční správce David Vandrovec.

Společnost TESTUDO IUSTUS s.r.o. nabídla kupní cenu ve výši 2 miliony korun za celou část jesenického závodu, ovšem za podmínky, že více než 90 % zaměstnanců této části závodu bude souhlasit se zpětvzetím rozdaných výpovědí a že bude zajištěno převzetí stávajících nájemních smluv. To ovšem insolvenční správce nemohl zajistit.

Proto Hard Jeseník nakonec Stanislav Lepka získal přes firmu Moravia Industry. Ta zaplatila za Hard 1,5 milionu korun a dále nabídla převzetí celé části závodu, včetně všech zaměstnanců této divize a nájemních smluv. Převzala i závazek Vítkovic z běžících výpovědí, kolektivní smlouvy a nevyčerpaných dovolených.

Stěhování po Londýně

Mezi pracovníky Hardu prodej závodu vyvolal vlnu nevole. V rozhovorech s HlídacíPes.org poukazují na to, že vítězná firma vznikla pouhý týden před podáním žádosti a sídlí v Londýně. Navíc na adrese, kde je zaregistrováno podezřele velké množství dalších firem.

První sídlo Moravia Industry
Zdroj: Google Maps

„Jedná se o britskou společnost, tak je přirozené, že má sídlo ve Spojeném království,“ napsal redakci mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

Na firmě ani na způsobu prodeje nevidí nic divného ani insolvenční správce Vandrovec: „Je čistě na rozhodnutí každého zájemce, jak nabídku předložil, zda ji předkládala nová, či již dlouho existující společnost. Z hlediska práv přihlášených věřitelů v tomto insolvenčním řízení je tato otázka zcela irelevantní.“

4. prosince se Moravia Industry v Londýně přestěhovala. Její sídlo je tentokrát na adrese, kde údajně sídlí dalších 820 firem. Podle veřejně dostupných údajů se v domě dají pronajmout apartmány a stojí na dobrém místě v centru Londýna.

Nové sídlo Moravia Industry v Londýně
Zdroj: Google Maps

„Společnosti občas mění sídlo. Na tom není nic zvláštního ani překvapujícího,“ odpověděl na dotaz redakce mluvčí Moravia Industry Kočiš. Odmítnul, že by se firma stěhovala účelově, aby nebyla dosažitelná kvůli případným obsílkám. Kontakt přímo na majitele firmy Stanislava Lepku ale redakci neposkytnul.

Světlé zítřky pod Pradědem?

Co tedy firmu Hard čeká? Společnost Moravia Industry slibuje, že se do Jeseníku z Londýna vrátí. Podala žádost o vytvoření odštěpného závodu.

„Moravia Industry podala 14.11.2017 návrh na zápis odštěpného závodu do českého Obchodního rejstříku. Od chvíle, kdy rejstřík odštěpný závod zapíše, společnost může a bude používat adresu v Jeseníku,“ napsal mluvčí Moravia Industry Kočíš.

Dodal, že cílem nového majitele je prý nadále hlavně to, aby se výroba v závodě Hard znovu rozjela. Odštěpný závod nicméně nemá žádnou právní subjektivitu a jeho případné zrušení je poměrně snadné.

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)