Foto: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia

Příběh jako z Cimrmana: Ječný a Ziegler ve službách Andreje Babiše

Napsal/a Robert Malecký 5. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Nebudeme si nic nalhávat, nic z toho, co se děje kolem Andreje Babiše v posledních dnech, není normální. Nevede normální kampaň, není normální, že ho z bryndy s fiktivní reklamou na Čapím hnízdě vytáhli podřízení Aleny Schillerové z finanční správy, normální není ani to, aby ho na turné střežili tajní policajti v čepicích Silné Česko a zaklekávali čtrnáctileté děti. Kdyby to nebylo vážné, bylo by to snad jak z Cimrmana.

Když přijel Cirkus Babiš do Třeboně, dostal povolení vystavovat po dobu jednoho dne svůj skvost na náměstí. Přestože během dne estrádu střežila sehraná dvojice policistů Ječný – Ziegler, podařilo se ji výtržníkům narušit, a to v pravé poledne. Celá akce začala oznámením o atentátu toastovým chlebem, bezpochyby inscenovaným. Dvojice tajných Ječný – Ziegler neměla zájem na nějakých skrumážích před střeženým cirkusem, a proto koordinovaně rozháněla zvědavce tím, že Ziegler volal: „Rozejděte se!“ a Ječný: „Neshlukujte se!“ 

Zábava? Zase ne tolik. Už ve středu Ječný a Ziegler odvedli z mítinku v Českém Krumlově ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Další incident v Borovanech popsal týdeník Respekt. Citujme: „Mladý muž, vypadá jako odrostlé dítě a přišel sem s maminkou, která stojí vzadu poblíž odpůrců Babiše, se utrhne z davu posluchačů Babišova projevu, sebere mu reproduktor i se stojanem a běží s ním pryč. Na protější trávník za silnicí. Tam ho dožene Tünde Bartha a něco mu říká, pak další lidé ze štábu, mládenec jim reproduktor vydává. Pak ho zalehnou tři muži v civilu, co vypadali jako ochrankáři.“

Ukázalo se, že muži jsou tajní, klukovi je čtrnáct, trpí poruchou autistického spektra a jeho maminka s ním nesměla jet na služebnu, kam ho Ječný s Zieglerem odvezli.

Predátor na lovu

U Babiše už jsme si neradi na nenormální chování zvykli. Je predátor, využije každého zaváhání své oběti. A za oběť svého lovu instiktivně považuje nás všechny a kohokoli, kdo stojí v cestě jeho obchodním nebo politickým zájmům. Což je u něho totéž. Je jako gepard lovící mládě gazely; stačí jeden chybný krok a je konec.

Stačí, abychom nechali díru v zákoně a vyrobili bezzubý úřad pro dohled na politickými kampaněmi, a už je tu Babiš se svým obytňákem. Stačí nechat díru v zákoně o korunových dluhopisech a už z ní vykukuje Babišova hlava a inkasuje. Stačí, aby byla jeho podřízená ministryní financí, a už je tu vyjádření finanční správy, že v kauze reklamy na Čapím hnízdě nevznikla státu škoda.

Babiš štve lidi proti sobě. Jede tvrdý našilidismus, dávno ztatil všechny zábrany směrem k Ukrajincům. „Jurečka říká už dva měsíce, že dá rodinám na dítě, ale jenom do jeho osmnácti let, pět tisíc korun. Směšných pět tisíc korun! Ukrajinské děti dostanou šestkrát pět tisíc korun. A ne do 18 let, ale do 26 let!“ řekl třeba ve Vodňanech.

O svých odpůrcích, kteří chodí pískat na jeho mítinky, mluví jako o fašistech a nacistech. Nehorázné – ztrácí snad Babiš nervy? Ne ne, je to součást jeho lovu, spokojeně se dívá, jak se společnost polarizuje a zneužije to ve své kampani. Postaví se do role oběti, zamlčí, jak jeho babišky mlátí odpůrce deštníky a kradou jim transparenty. Zato uslyšíme, jak na něho chudáka chtěli spáchat atentát, jak jeho odpůrci bijí zastánce, potřebuje aktivizovat co největší masu svého voličského jádra, které se dnes pohybuje ve starších a nejméně vzdělaných vrstvách společnosti. A to klidně vyfabulovanými pohádkami.

Babiš pochopil, že jen přes vyšší volební účast a aktivizaci jeho hard-core jádra vede jeho případná šance na zvolení prezidentem. Proto si vzal čas na rozhodnutí až do začátku listopadu a hodlá ho vyplnit tímto druhem „kampaně“. Nebo chcete-li, pouličním křiklounstvím.

Nenormální policie

Normálně se ovšem nechová ani policie. Co víc, na Babišových mítincích hamtá jako slon v porcelánu.

Tvrdí, že mítinky vyhodnotila jako rizikové, a proto na nich posílila dohled. Aha, takže proto tam jsou neoznačení tajní v babišovských kšiltovkách Silné Česko a Sorry jako. Nejspíš kvůli lepšímu utajení a splynutí s davem. Mimikry.

Proto policie nevyužila standardní metody, jako jsou antikonfliktní týmy, které pracují dobře a jsou právě na tuto činnost speciálně vyškoleny. A místo toho vyslala tajné, kteří jako náhodou zaklekávají Babišovy odpůrce a incidenty ze strany babišek nechávají bez zásahu. Povšimněme si, že ze dvou z nejkřiklavějších incidentů se jeden týkal dítěte a druhý „útoku“ na samotné policisty. To je opravdu decentní počínání policistů, kteří by měli situaci uklidňovat, nebo do ní minimálně nevstupovat. Pokud by se navíc ukázalo, že skutečně do ženy v Českém Krumlově nejprve strkali, nebudeme daleko od policejní provokace.

Borovanský případ je ještě šílenější. Zakleknout ve třech lidech dítě, které už odcizený reproduktor vrátilo a v klidu stálo s Babišovou pomocnicí Tünde Barthou, je vytříbená ukázka policejní taktiky. To, že pak matce neumožnili kontakt s dítětem během převozu, je už neomluvitelné.

Přesto trvalo několik dní, než přišla adekvátní reakce. A i ta obsahuje mnoho sporných bodů.

Nejprve reagoval policejní prezident, a to na incident v Českém Krumlově.

O policiejní vnitřní kontrole si můžeme myslet cokoli, jen ne to, že to je na policii nazávislý orgán přezkumu. Tím je jedině Generální inspekce bezpečnostních sborů, která mimochodem neměla na nic čekat a začít se věcí zabývat z úřední povinnosti. Policejní prezident není žádný monokrat, který ve své osvícenosti rozhoduje, kdo se kterým případem bude zabývat. Ale dobře, po borovanském incidentu už jsme se dočkali, jen se policejnímu prezidentovi nejdřív musel zvednout pajšl.

Incidenty na jihu Čech prověřují schopnost policie zvládat v podstatě banální situace. A vidíme, že selhává, což je nejhorší zjištění ze všech shora uvedených. Nasadit na výbušné politické mítinky smečku Ječných a Zieglerů, dost možná z protiextrémistického odboru, je netaktické ve všech ohledech. Chlapci se chovali tak, že to nejspíš odskáčou nějakou tou důtkou. Někdo je tam ale poslal. A policejního prezidenta by  mělo především zajímat, zda mu v krajích sedí ředitelé, kteří jsou schopni střízlivých a správných manažerských rozhodnutí. A podle toho jednat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)