Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com / CC0, zdroj

Prezident NKÚ Miloslav Kala: Zvůle českých poslanců. Jednání sněmovny mne šokovalo

Představte si, že stojíte v čele středně velkého podniku a máte obsadit místo v jeho nejvyšším vedení. Podle čeho budete vybírat mezi uchazeči? Podle kvalifikace? Předchozích zkušeností? Doby, po kterou se dotyčný věnuje dané problematice? Podle jeho výsledků?

Tak podle českých poslanců jste vedle, jak ta jedle. Jak jinak si vysvětlit, že ve středu nepodpořili mnou navržené nominace Jana Kinšta a Stanislava Kouckého na členy kolegia NKÚ?

Stát jako firma? Ale kdeže…

V číslech: první z nich získal 44 hlasů, druhý dokonce jen 19 hlasů ze 154 odevzdaných. Kinšt přitom strávil uplynulých devět let ve špičkové pozici deana u Evropského účetního dvora, kde reprezentoval Českou republiku, byl poradcem OECD i expertem MMF, působil na NKÚ i na Ministerstvu financí.

Koucký se auditu věnuje celou svojí profesní kariéru a doslova od píky se vypracoval na šéfa kontrolní sekce NKÚ, tedy hlavu všech jeho kontrolorů. Takových lidí po českém pracovním trhu věru neběhá moc.

Jednání sněmovny mne šokovalo. Z počtů odevzdaných hlasů je jasné, že dokonce ani pro poslanecký klub ANO, jehož šéf se holedbá tím, že chce stát řídit jako firmu, nebyly profesní a osobní kvality obou nominantů dostatečnou motivací pro to, aby pro ně jeho poslanci hlasovali.

Nezbývá mi, než se ptát, jaké nominace by tedy pro poslanecké kluby takovou motivací byly. Na profesních zkušenostech evidentně nezáleží, nesejde ani na mezinárodní ostudě, kterou nezvolení Jana Kinšta přináší.

Na NKÚ se nic měnit nebude

Co poslancům na kandidátech vadilo? Jejich nezávislost, kterou by bezpochyby uplatňovali i v rámci vedení kontrol na NKÚ? Fakt, že nejsou členy žádné strany a jejich nominace nemá žádné politické pozadí? Jejich odborná erudice? Bojím se, že ano.

Ostatně to není první takový vzkaz. Nominace na člena Evropského účetního dvora nebyla nominací prezidenta NKÚ, ale ministra financí. Havárie rozšíření pravomocí NKÚ v Senátu patří do stejné kategorie. Stejně jako bezprecedentní útoky na NKÚ a moji osobu ze strany pana Babiše v předvolební kampani.

Podstatou politiky je respekt k ústavní zodpovědnosti jednotlivých ústavních institucí a vzájemné vyvažování mocí. Rozumím vzkazu, abych při příští nominaci hleděl na to, koho strany potřebují umístit do vedení NKÚ. Mám jedinou odpověď. Na straně NKÚ se nic měnit nebude.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Němec napsal:

  Pan Kala si sice stěžuje správně ale nedostatečně. Jako volič ODS chci vědět přesně jak v této záležitosti hlasovali poslanci ODS a proč. Tak by to mělo fungovat i u jiných poslanců. Média jsou planá blbostí a základní informace se člověk nedoví.
  Jak je možné, že útoky na prezidenta NKU panem Babišem nevadí členům a voličům spolku ANO. Jak je možné, že o ublíženém panu Šlachtovi se mohli média přetrhnout a pana Kalu nebrání nikdo?

  • NA napsal:

   Jak se dozvíte na webu psp.cz proč ze záznamu jednání.
   Úvod › Veřejnost a média > Data Poslanecké sněmovny a Senátu
   Pes tu hlídá před přímým linkem.

   • Otřísalová napsal:

    Nemohli byste mi to hledání ještě více ulehčit, prosím? Kdy se hlasování konalo, schůze atd.?

 2. Jaroslav Hubáček napsal:

  Vadí mi když v komentářích někomu chybí argumenty uchyluje se k k arogancci a sprostým nadávkam. Neuvědomují si, že to o nich něco vypovídá – že jejich inteligenční kvocient je na urovní houpacího koně s vydlabanou hlavou a jejich vzdělanost nedosahuje ani úrovně žáčka 4. třídy základní školy.
  Když sleduji vystupování představitelů vysokých škol vůči hlavě státu, je mi za ně stydno, Dosáhli jediné věci, že normální občan je již nepovažuje za elitu, ale mravní odpad této země.

  • NA napsal:

   „Když sleduji vystupování představitelů vysokých škol vůči hlavě státu“
   Bez ohledu na kohokoliv dalšího, když sleduji vystoupení a jednání takzvané hlavy státu, připadá mi, že se sám staví na opačný konec trávicího traktu. Neznám pana Zemana natolik dobře abych mohl říct, že není slušný a inteligentní člověk, ale pokud tomu tak je, daří se mu to velmi dobře skrývat. I to je důvod proč do vaší definice normálního občana nechci a nezapadám. Vašemu normálnímu občanovi přeji hodně zdraví.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jaroslav Hubáček má pravdu, jeho tvrzení lze dokázat v mnoha diskuzích na IT (sprosté nadávky na adresu těch, co nesouhlasí s imigrací, nebo s rozdmychávání protičínských, nebo protiruských nálad, lži o Ukrajině, Syrii, Libyi, atd.). Vaše prohlášení o tom, že nezapadáte do údajné Hubáčkovy definice normálního občana, která dle Vás spočívá v tom, že normální občan nepovažuje některé představitele vysokých škol za elitu této země, Vás usvědčuje z toho, že za normálního občana se nepovažujete právem.

    • toNic napsal:

     Ja zaznamenal sproste nadavky jen z Vaseho tabora, pokud si to tak mohu dovolit nazvat, snad jsem Vas tim sproste neurazil. No a pokud Vas budu chtit sproste urazit, pak si myslim, ze jste prave ten panem Hubackem zminovany houpaci kun. Ale neveste hlavu, jsem totiz take pevne presvedcen, ze pan Hubacek nedokoncil treti tridu.

  • Petr Lammel napsal:

   Rektoři českých vysokých śkol že jsou mravním odpadem této země? Pane, vy máte zvrácený žebříček hodnot a zjevně nevíte, o čem píšete. Jestli vy máte být normálním občanem, pak říkám jen tolik: bůh nás chraň!
   Petr Lammel

 3. Čamba napsal:

  Pane Lammel, Jaroslav Hubáček má svatou pravdu. Dále nepíši, bo bych to slušně neuměl.

 4. teufel3424 napsal:

  Nepamatuji se přesně, ale tuším, že když pan Kala zabral NKÚ, tak byl nominantem čssd a nikoli špičkovým auditorem. Takže čemu se diví, sám si péči matky strany užil, tak ať ji přeje i jiným soudruhům, oni taky potřebují teplé fleky za slušný peníz. Tím neříkám, že je to v pořádku, ale nic nového se nestalo

 5. Pavel napsal:

  Pokud přijmeme myšlenku, že rektoři vysokých škol jsou lide, kteří mají tvořit základ elity národa, pak mi není zcela jasné, proč je jejich vystupování na rádoby občanských shromážděních vždy zaměřené pouze na hlavu státu. proč není vystupování objektivní, když např. ministr kultury evidentně neví kam patří, vždyť jeho koketování se sudeťáky a na straně druhé s holokaustem je minimálně podivné. proč rektoři nekritizují neobjektivnost medií,…? je tu jediná odpověd, jde přeci o korýtku, které navíc může napomoci zviditelnění. myslím že rektor vysoké školy nemá zapotřebí poklonkovat Hertmanům, Gazdíkům, Kalouskům. A pokud to dělá, pak ať se nediví, že lidé ztrácí úctu před jistě váženým společenským postavením. Pánové rektoři, to si opravdu myslíte že národ je hloupí a že vaše úlety, které jsou neslučitelné s vaším postavením jsou donekonečna tolerovatelné? Nikoliv, bez obyčejných lidí, kteří si třeba o prezidentovi myslí přesně to opačné, to v této zemi také nepůjde. Navíc, kolik lidí zvolilo Vás do funkce rektora? Kolik lidí zvolilo prezidenta? nezdá se Vám, že je tu něco podivně páchnoucího?

  • toNic napsal:

   Mily Pavle, moralni hodnoty, to je oc tu bezi. Nejde o zadne poklonkovani nekomu, v tom je velmistr nekdo jiny, Vami jisto jiste oblibeny a jeho parta. Ale to nepochopite, ani nemate sanci to videt ze sveho uhlu pohledu. Ale co, stejne to obratite proti mne, tak jako Vas guru vse obraci proti oponentum, ale hledat chybu u sebe, to ani jeden nedokazete.

Přidávání komentářů není povoleno