Prezident-Mimoň, Babiš trhovcem a Šafrovo odcházení

Napsal/a Robert Malecký 16. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Co je to Mimoň? Původně město u České Lípy, letos jakási podivná postavička zjevu poněkud psychedelického. Což jako popis středoevropského prezidenta vyhovuje. A pozor. Tentokrát nemáme na mysli Miloše Zemana a žádnou z jeho slavných fotografií. Jak vidíte, léto pokračuje nastoleným tempem, vedra neustupují. 

  • Slovenský prezident Andrej Kiska bývá pražskou kavárnou vychvalován coby protipól prezidenta našeho, kterého kavárna kdovíproč nemusí. „Kiska, Gauck, Duda. A Zeman. Každý je jen zrcadlem hodnot své společnosti,“ podělil se například na svém Facebooku o myšlenku Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. Kiska vyšel tento týden těmto hloubalům vstříc. „Verím, že aj vaše deti majú rady Mimoňov. Moje ich zbožňujú, dnes zo mňa spravili jedného z nich.“

Existuje teorie, podle které si za Zemana můžeme sami a je to trest za nesystémovou přímou volbu. Psisko má jinou. Československo nezaniklo, Československo trvá. A v souladu s objevy C. G. Junga se jeho vědomí projevuje buď jako vysoce diferencované, nebo prostě méněcenné. Každý chvilku tahá pilku. 


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


  •  „Je to ve prospěch státu,“ hájil ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v Senátu zákon, který rozšiřuje pravomoci tajných služeb. Ty se tak snáze dostanou například k informacím o majitelích telefonních čísel, do roviny fikce zákon posouvá bankovní a daňové tajemství. Zvlášť když víme, jak zdejší služby se svými poznatky pracují. Celé balíky dat ekonomického odboru BIS byly před pár lety na prodej v obchodním centru na pražském Smíchově.

Zvláštní je, že ministrovi vnitra nepřijde nic divného na tom, když zákon hájí slovy, že je ve prospěch státu. Good to know – ministr vnitra hájí zájmy státu. Proti lidem. Proti soukromí. A nebojí se to přiznat.

  • Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval podnikatele, aby přidali zaměstnancům na platech, pokud zvyšují zisk. Na tom by nebylo samo o sobě nic zvláštního, premiér ať si vyzývá, nebýt zdůvodnění, které Sobotka použil. „Snažíme se tlačit na pilu, chceme zvyšovat platy. Předložíme i návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku o 700 korun. Snažíme se zvýšit platy ve veřejném sektoru, zdravotnictví. Tam, kde vláda může ovlivnit růst platů, tak se snaží tak učinit.“

Tady prr. On je totiž velký rozdíl v hospodaření státu a podniků v zisku. Poslední vyrovnaný rozpočet ČR byl schválen na rok 1998, fakticky vlády žijí na dluh už od roku 1996. Sobotkova vláda tlačí na pilu v situaci, kdy jeho ministr financí oznámil, že nejspíš nebude schopen dodržet plánovaný schodek 70 miliard, s bizarním zdůvodněním, že neudrží požadavky resortů. To vše při čtyřprocentním růstu. Bez dalšího komentáře.

  • Pavel Šafr to zabalil. Vydavatel Svobodného fóra ve čtvrtek oznámil, že je unaven a stahuje se z veřejného života. Spustilo to lavinu komentářů, dalo by se říct, že Facebook tou událostí žil skoro hodinu a půl. (Návrat dlouholetý šéfredaktor oznámil hned v pátek.)

Psisko věc hodnotí pozitivně. Pavel Šafr vyzkoušel naši pozornost a my uspěli. Všimli jsme si. V době internetu je pokušení tlačítka „Zveřejnit“ příliš veliké a kontrola příliš malá. Text se dá kdykoli vzít zpět (stalo se cca po hodině). Napáchané škody? Těžko měřitelné. Každopádně: toto se líbí uživateli Andrej Babiš.

kozí sýr

  • Majitel Agrofertu už se stal i farmářským trhovcem. Condradictio in adiecto? Ale kdeže. Jak upozornila foodbloggerka Pospěška u plotny, firma DoRa přeprodává výrobky z Babišova velkokoncernu. „DoRa byla jedním z průkopníků farmářských sýrů u nás. Dneska mi paní Dobrovolná z DoRa potvrdila, že prostě nestíhají vyrábět, a tak pro ně ZN Agro dělá čerstvé sýry a oni je pak prodávají pod svojí značkou,“ napsala Pospěška.

Psisko sýry nežere, takže by mu to mohlo být jedno. Otázka ale stojí jinak, citujme znovu foodbloggerku Pospěšku. „Že vám to není blbé. Zajímalo by mě, jak by se sýry prodávaly, kdyby neměly ty vaše modrobílé proužky, ale logo Agrofertu.“ No blbě, že ano.

Klidné dny všem Mimoňům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)