Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Úřad vlády ČR, zdroj

Sobotka podal demisi vlády. „Není jasné, zda Babiš nešidil stát na daních,“ řekl. Prohlédněte si problematické transakce Andreje Babiše

Vládní krize má nečekané rozuzlení. Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že podává demisi. Spolu s ním tak končí celá vláda. Důvod je podle Sobotky jediný – Andrej Babiš.

„Není jasné, zda nezneužil korunové dluhopisy a nešidil stát na daních,“ řekl Sobotka na mimořádné tiskové konferenci.

Ani za dobu čtyř měsíců nedokázal podle premiéra Babiš nejasnosti kolem svých obchodů uspokojivě vysvětlit. I když byla původně ve hře především možnost Babišova odvolání, premiér prý nechce, aby ministr financí a šéf hnutí ANO získal roli mučedníka.

Překvapen Sobotkovým krokem je i Andrej Babiš. „Nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci,“ reagoval pro Hospodářské noviny.

HlídacíPes.org majetkové poměry druhého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše dlouhodobě na základě faktů a veřejně dostupných údajů mapuje.

Místopředseda vlády čelí v poslední době kritice nejen za nákup dluhopisů od vlastního koncernu Agrofert, ale také kvůli podezřelé transakci s akciemi společnosti Profrost.

Ve svém projektu Pavučiny byznysu HlídacíPes.org například zmapovala to, že Babiš prodával akcie téže firmy za dvojí cenu. Nakonec ale stejně všechny skončily v jeho vlastním koncernu.

AB-Profrost-FINAL

Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit.

Z nashromážděných informací vyplývá nejen to, že Babiš prodával akcie firmy za jednu cenu svému Agrofertu a za jinou firmě své manažerky, ale že nakonec všechny akcie stejně skončily v jeho vlastnictví. Tedy opět v koncernu Agrofert.

„Pokud by akcie společností, které Andrej Babiš Agrofertu prodal, byly předražené, mohl by se Andrej Babiš dopustit trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku, byť je vlastníkem Agrofertu,“ shrnul již dříve pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

Vzhledem k podezření, že se mohlo jednat o daňové úniky, schválili poslanci usnesení, podle kterého měl Babiš do konce dubna veškeré nejasnosti věrohodně vysvětlit.

V žádném případě jsem neporušil zákony a vše bylo legální, napsal ministr financí v šestistránkovém dopise adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi.

Premiér Sobotka se však zjevně se zaslaným vysvětlením nespokojil.

Jedna velká rodina

Začátek Babišova příběhu se společností na výrobu zmrazeného pečiva Profrost sahá do roku 2006, kdy firmu – tehdy ještě s anonymními akciemi, založil. Už v této době byla místopředsedkyní představenstva Simona Sokolová.

Ta se na konci roku 2008 stává také předsedkyní představenstva v Babišově mlékárenské společnosti Olma a současně nastupuje na post generální ředitelky.

Rok na to, v březnu 2010, zakládá Sokolová v sídle Babišovy Olmy se dvěma dalšími společníky novou společnost Rapaces Group, sídlo umístila na adresu svého bydliště ve vile v Olomouci. Firma neměla žádné zaměstnance a nevykonávala žádnou činnost.

A ačkoliv Andrej Babiš vysvětloval motivaci Sokolové k založení firmy touhou pracovat mimo Agrofert, je zřejmé, že Sokolová coby manažerka Olmy byla s Babišovým koncernem dávno v té době spojena a pro firmu z koncernu Agrofert pracovala.


PSALI JSME: Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace

Aleš Rozehnal: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta


Pouhý měsíc poté, co Sokolová založila vlastní firmu, přistupuje Babiš k navýšení základního kapitálu ve firmě Profrost ze dvou milionů na 102 milionů korun.

Podíl 78,34 % získává Agrofert, Babišovi tedy zůstává 21,66 % akcií. Dva týdny nato uzavírá Babiš smlouvu na prodej akcií firmy svému koncernu Agrofert za 527,5 milionu korun. Z dokumentů ovšem není jasné, jaký podíl ze svého podílu prodal.

Na to dává odpověď až následující transakce, kdy Babiš za 20,4 milionu korun prodal akcie Profrostu firmě své klíčové manažerky Sokolové Rapaces Group.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Z příloh k účetním závěrkám této společnosti vyplývá, že získala 20 % akcií Profrostu. Z toho lze dovodit jediné – Babiš mohl svému Agrofertu prodat za 527,5 milionů korun pouhých 1,5 % akcií.

Tedy za téměř sedminásobnou částku, než za kterou je přenechal Sokolové.

Zpátky pod střechou

Tím ale příběh nekončí – akcie se totiž o pět let později vrací zpět k Babišovi. Na konci roku 2015 Agrofert kupuje za neznámou cenu 100% podíl Rapaces Group. Letos v lednu pak společnost zaniká a je fúzí sloučena s mateřským Agrofertem.

Bývalí společníci, kterým firma patřila, získávají posty ve firmách ovládaných Agrofertem. Sokolová začíná zastupovat Agrofert při výkonu funkce v pěti Babišových společnostech, druhá společnice Daniela Čaplovičová se stává členkou představenstva ve společnosti PMU CZ a zasedá také v představenstvu Profrostu.

Tam také do loňského roku působil v dozorčí radě poslední z bývalých společníků Rapaces Group Ivo Petlák.

Andrej Babiš tak prodal akcie svému koncernu a spící firmě své manažerky, aby je pak zase získal zpět. S jakým záměrem tak místopředseda vlády činil, se snad dozvíme společně s poslanci do konce dubna.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

18 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „S jakým záměrem tak místopředseda vlády činil, se snad dozvíme společně s poslanci do konce dubna.“ Váš optimismus by byl záviděníhodný, kdyby jednoznačně nešlo o sarkazmus; samozřejmě, že jsme se nic nedověděli, ale zato jsme svědky, jak Sobotka prostě udělal z Babiše vykastrovaného býka, zatím co on Babiš se chystal na roli mučedníka, pročež všichni babišovci teď vyskakují jako kdyby jim hořel pod zadkem oheň ještě ze včerejšího pálení čarodějnic (a s ohledem na šéfa Babiše lze říci i pálení čarodějů).

  • petrph napsal:

   No, nevím zda si to uvědomujete, ale svým posledním krokem udělal Sobotka „vykastrované býky“ především vedení vlastní strany a její ministry ve vladě. (O dalším koaličním partneru KDU ČSL) a jejím vedení ani nemluvě.) Ti všichni teď přicházejí o vládní moc. Zatímco pan Babiš si svou masku mučedníka mediálně uhájí – už teď je v médiích slyšet jak běduje kolik toho měl na MF chudák na práci a kolik toho ještě chtěl udělat, přece pro lidi

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Dobře, že jste pochopil, proč si Babiš media kupoval a také snad, že je víc než nemorální (a mělo by být trestné) aby politik media vlastnil. Uvědomiji si, že Sobotka, kterého si z mnoha důvodů nevážím, mne překvapil tím, že se pochlapil a šel do rizika všechno nebo nic. Při tom ví dobře, že když Babiš vyhraje, tak on Sobotka skončí zase zpátky ne Obecním úřadě ve Slavkově u Brna. Odvahu riskovat mu nelze upřít.

  • Kain Václav napsal:

   V každém případě šlápl Babišovi na kuří oko a ten nyní létá jako splašená slepice a vyřvává demise ne a ne a ne basta.

 2. Němec napsal:

  Podle pana Babiše Sobotkovi radí političtí a ekonomičtí analfabeti. Také podle Babiše pan Sobotka ničemu nerozumí, protože nikdy nepodnikal a nepracoval. Navíc Babiš tvrdí, že nekradl, jen DAŇOVĚ OPTIMALIZOVAL. Prostě, rozkrádaní socialistického majetku vystřídalo optimalizování. Rozdíl je v tom, že za komančů jsme mohli rozkrádat všichni, dnes jen ti, kdo na to mají právníky. Jen to chce hloupého premiéra a dacany politiky.

 3. Důchodce napsal:

  Pan premiér Sobotka se rozhodl správně, když zdánlivě dal prostor prezidentovi Zemanovi, úspěšnému privatizátorovi MUS.Poprvé půjdu volit ČSSD /dříve jsem byl voličem strany, která šla s každým do vlády/.

  • Hans napsal:

   Dát prostor Zemanovi nebo nedat – v této situaci mu ten prostor náleží. On se ale zase pokusí si jej rozšířit, dál a dál, ústava neústava, dokud mu to parlament a zejména senát dovolí dělat. Čeká nás další tragikomedie. Milý důchodče, co se vykašlat na všechny levicové kouzelníky vč. Babiše, rozhlédnout se po opozici a jít volit třeba TOP 09?

   • Důchodce napsal:

    S manželkou jsme nikdy levici nevolili a poprve k parlamentním volbám nepůjdeme.Pokládáme všechny polistopadové politiky za zloděje a grázly. Půjdeme pouze k prezidentským volbám a nebudeme volit zloděje MUS.

 4. Rozkošná napsal:

  Pan premier je slušný člověk to v první řadě,dnes se do politiky hrnou idé,kterým je osud republiky úplně lhostejný včetně prezidenta.Babiš je člověk,který do politiky nepatří, slušela by mu vězenská uniforma.

 5. petrph napsal:

  Kdybych si dovolil trochu číst ve hvězdách, tak by to asi mohlo být takto.
  1. Sobotka svou demisí ve vládě dovrší svou předčasnou demisí na postu předsedy ČSSD. Za to pan obdrží nějaké luxusní korýtko na odchodnou v Bruselu.
  2. Novým předsedou ČSSD bude urychleně zvolen Chovanec, kterého Zeman najmenuje jako nového dočasného premiéra.
  3. Chovanec, výměnou za beztrestnost Babiše s ním uzavře předběžnou dohodu o účasti ČSSD v povolební Babišově vladě. Společnými prostředky pak budou eliminovat případné politické oponenty před volbami
  4. A jako bonus pro Zemana, jeho podpora ze stran ČSSD a ANO v prezidentských volbách.
  To vypadá jako solidní politická dohoda, no né?

 6. t117 napsal:

  ja si narozdil od mnoha kritiku nemyslim, ze Sobotkovo rozhodnuti podat demisi je tak spatne – urcite je mene spatne nez, aby to nechal vysumet (jako doposud vzdy) nebo aby se zesmenil tim, ze odvola Babise, ale Zeman sam neodvola – coz je podle me jiste – sam Zemna rekl, ze nevidi duvod odvolavat Babise. – To by bylo totoiz pro duo babis-Zeman naprosto idealni: Babis by tvrdil, ze on na funkci nelpi, ale ze ho proste Zeman neodvola, hrani si na jedinecho cisteho mezi zkorumpovanymi politiky by pak dostalo jeste vetsi grady. Proto je podle me Kalousek naprosto vedle – ano, situaci ma v rukou Zeman – ale to prece neni zadna novinka (navic ji bude mit opet ciste ve svych rukou hned po volbach) – a kdyby Babise na navhrh premiera neodvolala, tak co jako? – Uz jsme zazili, ze vubec nic.
  Jina vec je, ze se Sobotka do tehle situace dostal sam.

  A mozna s necim s cim Sobotka nepocital: Podle Koudelky (viz jeho posledni clanek na blogu aktualne) je podana demise premiera fakticky demisi osobni (musela by vlada prijmout usneseni -pak by to byla kolektivni demise, ale kdo si mysli, ze si ministri odhlasuji demisi?) – a vztahovat to na demisi cele vlady je jen ustavni zvyklosti (stare jen 20 let) – a vsichni vime, jak se Zeman diva na pravidla, natoz pak zvyklosti. – To by byl totiz TOTALNI debakl: kdyby Zeman Sobotku odvolal, ale vlada by beze zmeny pokracovala dal…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „To by byl totiz TOTALNI debakl: kdyby Zeman Sobotku odvolal, ale vlada by beze zmeny pokracovala dal…“ a tím by udělal mučedníka ze Sobotky a ten by získal podporu všech Zemanových odpůrců.

   • petrph napsal:

    Problém je v tom, že takto by „možná“ Sobotka získal jakousi podporu Zemanových odpůrců – jenže co z toho. Ta podpora by se totiž týkala čistě Sobotky, nikoliv tedy ČSSD (jejiž ministři by pokračovali dál). Na prezidenta asi Sobotka kandidovat nechce, v parlamentních volbách mu to pomůže „leda“ na poslance /pokud ho vůbec ČSSD dá na kandidátku,/..takže mi to skutečně vychází spíše na nějakou trafiku v Bruselu..

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „Sobotka podal demisi vlády. „Není jasné, zda Babiš nešidil stát na daních,“ řekl.“ Je ovšem jasné, aspoň Babišovi a jeho zaměstnancům z ANO 2011, že pokud ošidil (a on ošidil, i když „v rámci zákona“), tak za to může Kalousek, protože ten zákon předložil a Sobotka, protože jej nezrušil. K tomu – předložení není schválení, schvalují poslanci a senátoři, podepisuje prezident a tím také schvaluje; stejné je to se zrušením – zrušení odhlasují poslanci a senátoři (většinou novelou zákona), podepisuje a tím schvaluje také prezident. Koho by tedy měli zavřít, když Babiš říká: „… měli by ho zavřít“? Kalouska, Sobotku, poslance a senátory (všechny co hlasovali pro), prezidenta , co to všechno stvrdil svým podpisem? Nebo toho, který, ač jistě nerad, využil a vědomě zneužil („ty peníze moje firma potřebovala“) onoho Kalouskem předloženého zákona?
  Ostatně v tom zákoně, není ani slovo a tom, že jsou vyzývány všechny velké firmy, aby vydaly dluhopisy, které si pak mají koupit majitelé těch firem, aby optimalizovali své daňové odvody. Proč něco takového neudělal Hyundai, Volkswagen a další velké zahraniční firmy? Odpověď je nasnadě – nepatří Babišovi ani Jančurovi!

 8. Josef původní napsal:

  Babiš jistě švindloval. Mezi našimi miliardáři nejspíše nic mimořádného. Švindlují i jiní. Jenže ti ostatní miliardáři měli alespoň tolik soudnosti, že nešli do politiky.

 9. Weber napsal:

  I zlo je užitečné a k něčemu dobré, teď se v žumpě zla cachtají naši politici, pokud na sebe otevřeně neplivají, tak určitě se dočkáme, neboť zatím ujela skrytá chvála na konkurenty jen Babišovi, ale jelikož je módou nahrávat kdeco a kdekoho, tak snad ještě něco „výbušného“ bude. Babiš ty nahrávky nepopřel a potvrdil je vyhazovem krtka – novináře, ale varující by to mělo být pro ty zamilované do Andreje – spasitele. Já jim jejich lásku přeji, ale nevěřím v jejich štěstí, zamilovat se do predátora dovede jen masochista, nebo hlupák bez pudu sebezáchovy a také motiv má sebevrah. Většina aktérů současné vládní krize se ohání úspěšností vládnutí této sestavy, ale já ten názor nesdílím! Za konstelace, která se mezinárodně nabízí je to průměr a rád to srovnávám s Němci, které stále doháníme. Pokud někdo z těch, co si vychvalují svoje dílo mi dokáže že jsme dohnali o něco Němce, tak ani nemuknu. Situace je taková, jako byla v době, když tato vláda začala vládnout, vše co prezentuje, jako dobré výsledky jsou imaginární bláboly. Jo někomu se zvýšily platy, zvýšily se důchody, jenže aby na to bylo, obratem se razantně zvýšily ceny téměř všeho, kdo to nevidí, tak má tolik, že to neřeší, ale statisíce těch „dolních“ vědí své!

 10. Václav Holeček napsal:

  Proč se neřeší, že miliardy jdou do zahraničí z ČR. Kdo způsobil, že mnohé výnosné firmy byly prodány, proč se neřeší spousta jiných kauz, ve kterých byl celý národ včetně kojenců okraden. Osobně si vážím lidí, kteří něco dokázali, živí hodně zaměstnanců, reprezentují ČR jak odborně tak jazykově, zlepšují finanční situaci národa a slušně se chovají.

Přidávání komentářů není povoleno