Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Předotované městečko Úštěk. Minulé vedení nasmlouvalo projekty za víc než čtvrt miliardy

Historické městečko Úštěk zná konečný účet za „dotační optimismus“ minulého vedení radnice z let 2019 až 2022. Celková hodnota vysoutěžených a zasmluvněných projektů překročila částku 334 milionů korun, většinou bez jakéhokoli finančního krytí. Oznámil to starosta Ondřej Elísek. „Z jakých prostředků měly být projekty hrazeny, je záhadou,“ uvedl starosta v městském zpravodaji. Město se dluhy pokusí splatit prodejem svého nemovitého majetku.

Částka, která zhruba třikrát přesahuje celý běžný městský rozpočet a několikanásobně pak sumy, které město může vydávat na investice, se stala podkladem pro trestní oznámení a pověření kontrolního a finančního výboru ke kontrole hospodaření minulých let. Po loňských komunálních volbách nebylo dlouho přesně zřejmé, jak velký rozsah mají finanční problémy, do kterých město minulé vedení přivedlo.

Konkrétní čísla teď zveřejnil starosta Ondřej Elísek. Celková hodnota vysoutěžených zakázek, z větší míry bez finančního krytí, činila 334 milionů a 814 tisíc korun. Šlo jak o projekty realizované, například komunitní centrum, dále projekty v různých fázích realizace, jako je například rekonstrukce základní školy nebo výstavba sportovní haly, ale i projekty, které nové vedení města zastavilo, aby zabránilo dalšímu zadlužování města. To se loni na podzim po komunálních volbách ocitlo na hraně bankrotu.

Hlavně ty dotace…

Minulé volební období 2018 až 2022 bylo v Úštěku časem masivní výstavby a rekonstrukcí. Město se pustilo do opravy kina, přestavby bývalého mlýna na vícefunkční sportovní halu, začalo opravovat povrchy a sítě v Údolní ulici a rekonstruovat základní školu Aloise Klára. Rozjelo i řadu menších projektů.

Krátce po loňských volbách se ale ukázalo, že město nemá prostředky na splácení rozjetých dotačních akcí. Počátkem listopadu evidovalo faktury v celkové výši 26 milionů korun a tato částka každým dnem narůstala. Většina po splatnosti, neuhrazené faktury byly i z července loňského roku.

Tuto bilanci se podařilo do letošního března stabilizovat. Stav dlužných částek v neuhrazených fakturách činil k 1. březnu cca 8,6 milionu korun, město ale muselo omezit výdaje a zastavit větší část projektů. „Město Úštěk tedy uhradilo za pět měsíců závazky vůči věřitelům ve výši cca 17,4 milionu, samozřejmě je to na úkor jakýchkoliv investic a potenciálního rozvoje města a našich obcí,“ uvádí starosta.

Celkové dluhy města činí víc než 60 milionů korun a Úštěk bude muset začít s rozprodejem svého majetku. „Pro klid nájemníků a občanů, bytové domy v majetku města se prodávat nebudou,“ říká starosta, podle kterého se prodeje budou týkat pozemků, případně části městských lesů.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

„Konkrétně se jedná o 12 stavebních parcel v katastrálním území Starý Týn, kde nejsme sami schopni investovat do zasíťování parcel. Dále je předpoklad odprodeje plochy městských pozemků v oplocených zahradách a pod nemovitostmi, které mají občané v nájmu a budou tak mít možnost k jejich odkoupení,“ uvádí starosta s tím, že jsou dále vytipovány i dílčí úseky lesů v místech, která jsou městem špatně obhospodařovatelná a se špatnou dostupností.

Minulé vedení radnice soutěžilo projekty s předpokládaným dotačním pokrytím ve čtyřech letech. V roce 2019 šlo o částku 54 milionů, další dva roky 2020 a 2021 suma vždy přesáhla 100 milionů korun. Ve volebním roce 2022 pak přibylo dalších 74 milionů. Část z těchto vysoutěžených akcí nyní město muselo zastavit. „Soudní spory nehrozí, projekty se podařilo zastavit včas, zjednodušeně řečeno ve fázi vysoutěžení,“ řekl pro HlídacíPes.org starosta Elísek.

Minulé vedení radnice se k dopadům svého hospodaření nehlásí. Bývalý starosta Jan Mazíni se po prohraných volbách dokonce z městečka odstěhoval, nikoho z nového vedení o tom ovšem neinformoval a přesídlil do okresních Litoměřic. Zastupitelstvo ho tak v souladu se zákonem zbavilo i mandátu zastupitele.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře