Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vlastimil Kročil, diecézní biskup českobudějovické diecéze
Marek Podhora / MFDNES + LN / Profimedia,

Potvrzeno: český duchovní byl zbaven kněžského stavu. Biskup Kročil se omlouvá obětem

Českobudějovické biskupství dnes oficiálně potvrdilo informaci HlídacíPes.org, že vatikánská Kongregace pro nauku víry propustila „pana V. Z.“ z kněžského stavu. Dekretem kongregace byl zároveň „uvolněn ze všech povinností, které se vážou ke svátosti svěcení“.

Stalo se tak sice již vloni 5. prosince, biskupství reagovalo ale až na včerejší zprávu HlídacíPes.org, který o laicizaci kněze informoval jako první.

Mluvčí biskupství Petr Samec si včera vyžádal čas na písemné zpracování odpovědí, dnes vydal na stránkách biskupství tiskové prohlášení.

V něm připomíná, že podezření ze sexuálního obtěžování vyšetřovala i Policie České republiky, která ale věc odložila. Vyšetřování prověřovalo, zda se kněz dopustil v období mezi lety 1991 až 1999 trestného činu pohlavního zneužívání dvou žen.

„Církevní kanonické právo je však založeno na přísnějších standardech ochrany a v některých případech umožňuje zasáhnout i za situace, kdy to zákony České republiky neumožňují. Protože Mons. Kročil oznámení, které obdržel, považoval za závažné, již v roce 2016 připravil základní podklady o celé kauze, které odeslal k posouzení Kongregaci pro nauku víry do Vatikánu,“ stojí v prohlášení.

Podle biskupství se věc do Vatikánu „nedostala na základě intervence obětí, jak mylně uvádějí média“, ale v důsledku postupu diecézního biskupa.

To, že se na Vatikán obrátily právě oběti dnes již bývalého kněze V.Z., ale potvrdil někdejší církevní soudce Jan Rozek, který je s nimi v kontaktu.

„V roce 2018 po předběžném šetření byl zahájen kanonicko-trestní proces. Koncem roku 2019 došlo k vydání pravomocného rozhodnutí, a od té chvíle pan V. Z.  jedná a vystupuje pouze jako civilní osoba a nikoli jako osoba duchovní,“ konstatuje mluvčí Samec.

Ještě včera přitom V.Z. v telefonátu s redakcí HlídacíPes.org tvrdil, že rozhodnutí není konečné a že bylo podáno odvolání: „Bohužel je to pravda, jsou tam ale zásadní procesní chyby, které jsou napadnutelné. Podali jsme proti tomu odvolání. Označil bych to za pokus o mou laicizaci.“

Dnešní vyjádření biskupství však říká něco zcela jiného.

Biskup Vlastimil Kročil v tiskovém prohlášení také „vyjadřuje hlubokou omluvu všem, kterým bylo jednáním V. Z. ublíženo“.

„Cítím bolest a lítost. Jménem místní církve prosím oběti za jeho jednání o odpuštění. Uděláme vše proto, aby se již podobná věc v naší diecézi neopakovala,“ konstatuje biskup Kročil.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. Nelíbí, kdo je V.Z. ? Jestliže se vina prokázala, máme právo vědět kdo to je.

    • petrph napsal:

      Ale vůbec ne.Ten případ je z devadesátých let a policie ten případ nedávno odložila kvůli promlčení. Tudíž naše justice nic neprokázala a legitimita zájmu veřejnosti je nulová..
      Jestli si to církev řešila po své úrovni a dospěla sama k nějakému internímu závěru a rozhodnutí, tak je to její interní věc – a pochopitelně i podle právních zásad manipulace s osobními údaji je v této souvislosti zveřejňovat nesmí a nebude.. A média taky ne,,

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko