Foto: Andrej Babiš

Potvrzeno: Babiš jede v karavanu volební kampaň. Nahlásila ji tak radní ANO v Brně

Napsal/a Vojtěch Berger 1. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí ANO trvá na tom, že výjezdy Andreje Babiše s obytným vozem po českých a moravských městech nejsou kampaň. Odpovídá tomu i způsob, jakým Babišovi spolustraníci tyto akce obvykle ohlašují na úřadech – většinou jde o „setkání poslance s občany“. V Brně však bylo hnutí ANO upřímnější, než samo chtělo. Babišovu autogramiádu tam nahlásilo jako předvolební akci.

Scénář se v posledních dvou týdnech opakuje: obytný vůz Andreje Babiše polepený vizuálem nejnovější kampaně hnutí ANO „Za Babiše bylo líp“ zaparkuje na náměstí či jiném prostranství ve městě a když se sejde dost lidí, expremiér tam podepisuje knihy, třese si rukama s fanoušky, fotí se, případně tančí.

Následují natáčení podpůrných vzkazů, které pak Babišův tým publikuje na sociálních sítích. To vše zhruba čtyři měsíce před komunálními a osm měsíců před prezidentskými volbami. Sám Babiš však tvrdí, že se pouze setkává s voliči, stejně jako by to dělal třeba ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem.

Formálně se tím zbavuje povinnosti započítávat tyto akce do oficiálních nákladů kampaně, ať už té senátní či potenciální prezidentské. Jestli bude Babiš kandidovat na prezidenta, zatím neřekl. Minimálně polep na autě ale podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí už do nákladů kampaně zahrnout musí.

Když předvolební není předvolební

HlídacíPes.org oslovil radnice českých a moravských měst, ve kterých se Babiš v květnu zastavil, s dotazem, jaký důvod konání akce na veřejném prostranství hnutí ANO úřadům oznámilo, respektive pod jakým názvem. Odpovědi zaslala většina oslovených radnic. Za pozornost stojí ale hlavně reakce městské části Brno-Střed.

Hnutí ANO v tomto případě totiž na úřad nahlásilo „Předvolební akci/ setkání s občany“ (viz screenshot níže).

Foto: HlídacíPes.org

Obytný vůz oblepený slogany a fotkami zaparkoval přímo na Zelném trhu mezi stánky s potravinami. Oznamovatelkou akce byla radní městské části Brno-Sever za ANO Nikola Staňková. „Není to předvolební akce,“ couvá dnes, ačkoli původně akci sama takto nahlásila.

Slovo „předvolební“ podle Staňkové v názvu ohlášené akce není podstatné: „Nemá vůbec žádný význam,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org s tím, že Babišovy výjezdy za kampaň nepovažuje.

Právě Staňková je zároveň součástí billboardové kampaně „Za Babiše bylo líp“, jejímiž tvářemi je oblepen i Babišův obytný vůz. Babišův tým původně Staňkovou a další označoval za „obyčejné lidi“, kteří jsou nespokojení s vládou Petra Fialy.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Postupně však vycházelo najevo, že mezi tvářemi na billboardech nebo videích je i řada straníků a sympatizantů jeho hnutí. Jak už HlídacíPes.org upozornil, tato „spontánní“ kampaň hnutí ANO se natáčela na farmě Čapí hnízdo, která Babišovi patří přes svěřenské fondy.

V Brně hnutí ANO Babišovu autogramiádu s obytným vozem původně ohlásilo jako kulturní akci. „Vzhledem k formátu akce, jímž byla předvolební akce/setkání s občany, jsme vyhodnotili, že se nejedná o kulturní akci, ale o shromáždění dle zákona, protože nahlášená akce naplňovala jeho základní prvky,“ shrnuje mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Setkání s poslancem Babišem

Například v Roudnici nad Labem místostarosta Jiří Řezníček nahlásil Babišův výjezd jako shromáždění pod názvem „setkání poslance PS ČR s občany“. V Olomouci byl ohlašovatelem krajský manažer Milan Passinger s tím, že půjde o „příjezd karavanu s motivy politického hnutí ANO a dvou dalších aut se zázemím“. Celou akci pro úřady pojmenoval „Setkání Andreje Babiše s občany – pracovní cesta poslance“.

Ve Vyškově ANO nahlásilo „Setkání s občany“, stejně jako ve Znojmě. Také místostarosta města Louny Milan Rychtařík ve své odpovědi na dotaz redakce mluví o „Setkání občanů s Andrejem Babišem“, které sám nahlašoval.

Radnice v Žatci odpovědět odmítla, s tím, že se podle ní jedná o neveřejnou informaci. Mluvčí břeclavské radnice napsala, že hnutí ANO žádné shromáždění kolem Babišova výjezdu nenahlásilo. V prostorách před kulturním domem, kde se akce nakonec konala, mohlo podle radnice jít o akci na soukromém pozemku, která se městu nenahlašuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)