Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Andrej Babiš
,

Potvrzeno: Babiš jede v karavanu volební kampaň. Nahlásila ji tak radní ANO v Brně

Hnutí ANO trvá na tom, že výjezdy Andreje Babiše s obytným vozem po českých a moravských městech nejsou kampaň. Odpovídá tomu i způsob, jakým Babišovi spolustraníci tyto akce obvykle ohlašují na úřadech – většinou jde o „setkání poslance s občany“. V Brně však bylo hnutí ANO upřímnější, než samo chtělo. Babišovu autogramiádu tam nahlásilo jako předvolební akci.

Scénář se v posledních dvou týdnech opakuje: obytný vůz Andreje Babiše polepený vizuálem nejnovější kampaně hnutí ANO „Za Babiše bylo líp“ zaparkuje na náměstí či jiném prostranství ve městě a když se sejde dost lidí, expremiér tam podepisuje knihy, třese si rukama s fanoušky, fotí se, případně tančí.

Následují natáčení podpůrných vzkazů, které pak Babišův tým publikuje na sociálních sítích. To vše zhruba čtyři měsíce před komunálními a osm měsíců před prezidentskými volbami. Sám Babiš však tvrdí, že se pouze setkává s voliči, stejně jako by to dělal třeba ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem.

Formálně se tím zbavuje povinnosti započítávat tyto akce do oficiálních nákladů kampaně, ať už té senátní či potenciální prezidentské. Jestli bude Babiš kandidovat na prezidenta, zatím neřekl. Minimálně polep na autě ale podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí už do nákladů kampaně zahrnout musí.

Když předvolební není předvolební

HlídacíPes.org oslovil radnice českých a moravských měst, ve kterých se Babiš v květnu zastavil, s dotazem, jaký důvod konání akce na veřejném prostranství hnutí ANO úřadům oznámilo, respektive pod jakým názvem. Odpovědi zaslala většina oslovených radnic. Za pozornost stojí ale hlavně reakce městské části Brno-Střed.

Hnutí ANO v tomto případě totiž na úřad nahlásilo „Předvolební akci/ setkání s občany“ (viz screenshot níže).

Foto: HlídacíPes.org

Obytný vůz oblepený slogany a fotkami zaparkoval přímo na Zelném trhu mezi stánky s potravinami. Oznamovatelkou akce byla radní městské části Brno-Sever za ANO Nikola Staňková. „Není to předvolební akce,“ couvá dnes, ačkoli původně akci sama takto nahlásila.

Slovo „předvolební“ podle Staňkové v názvu ohlášené akce není podstatné: „Nemá vůbec žádný význam,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org s tím, že Babišovy výjezdy za kampaň nepovažuje.

Právě Staňková je zároveň součástí billboardové kampaně „Za Babiše bylo líp“, jejímiž tvářemi je oblepen i Babišův obytný vůz. Babišův tým původně Staňkovou a další označoval za „obyčejné lidi“, kteří jsou nespokojení s vládou Petra Fialy.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Postupně však vycházelo najevo, že mezi tvářemi na billboardech nebo videích je i řada straníků a sympatizantů jeho hnutí. Jak už HlídacíPes.org upozornil, tato „spontánní“ kampaň hnutí ANO se natáčela na farmě Čapí hnízdo, která Babišovi patří přes svěřenské fondy.

V Brně hnutí ANO Babišovu autogramiádu s obytným vozem původně ohlásilo jako kulturní akci. „Vzhledem k formátu akce, jímž byla předvolební akce/setkání s občany, jsme vyhodnotili, že se nejedná o kulturní akci, ale o shromáždění dle zákona, protože nahlášená akce naplňovala jeho základní prvky,“ shrnuje mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Setkání s poslancem Babišem

Například v Roudnici nad Labem místostarosta Jiří Řezníček nahlásil Babišův výjezd jako shromáždění pod názvem „setkání poslance PS ČR s občany“. V Olomouci byl ohlašovatelem krajský manažer Milan Passinger s tím, že půjde o „příjezd karavanu s motivy politického hnutí ANO a dvou dalších aut se zázemím“. Celou akci pro úřady pojmenoval „Setkání Andreje Babiše s občany – pracovní cesta poslance“.

Ve Vyškově ANO nahlásilo „Setkání s občany“, stejně jako ve Znojmě. Také místostarosta města Louny Milan Rychtařík ve své odpovědi na dotaz redakce mluví o „Setkání občanů s Andrejem Babišem“, které sám nahlašoval.

Radnice v Žatci odpovědět odmítla, s tím, že se podle ní jedná o neveřejnou informaci. Mluvčí břeclavské radnice napsala, že hnutí ANO žádné shromáždění kolem Babišova výjezdu nenahlásilo. V prostorách před kulturním domem, kde se akce nakonec konala, mohlo podle radnice jít o akci na soukromém pozemku, která se městu nenahlašuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Dr. B napsal:

  Typický Zemanovský model, že? 😉
  A znovu je to očividné a přesto údajně „nepostižitelné.“ A finanční limit na předvolební kampaň se tak stává jen prázdnou a hromadně obcházenou normou. Jak se pak mohou politici divit, že lidi kašlou na zákony, když jdou sami takto „příkladem.“
  Všem je přece jasné, že jde o předvolební kampaň, tak kde je problém?
  Prostě když něco kdáká jako slepice, vypadá jako slepice a snáší vajíčka jako slepice, tak to asi bude slepice, že?
  Jenže u nás to klidně může být třeba vydra a všichni děláme jako že je to v pořádku. Jsme vážně národ pitomců a tak nám to vlastně patří 😀

  • Pavel napsal:

   Máte velkou pravdu ,je to smutné ale asi se s tím nedá v této republice nic dělat!

  • A. S. Pergill napsal:

   Pokud to ovšem právně není slepice, tak to holt u soudu jako slepice neprojde 🙂
   Pamatuji, jak jsme měli na ústavu dvě flašky, v jedné byl „tetrachlormetan, zvlášť nebezpečný jed“, ve druhé „chlorid uhličitý, jed“. Bezpečnostní kontrolu vůbec nezajímalo, že se jedná o tu samou látku (chlorid uhličitý je starší, už tehdy neplatný, název tetrachlormetanu), ale ta první flaška musela být v abtajlunku pro „zvlášť nebezpečné jedy“, zatímco u té druhé stačilo oddělené umístění spolu s jedy.
   Prostě právo a realita jsou dvě naprosto odlišné věci. Kdo s tím nepočítá, zažije hodně překvapení a zklamání.

   Obávám se, že hlavní problém spočívá v tom, že vůbec existuje nějaký finanční limit na volební kampaň. Je přece naprosto jasné, že napsat zákon, který by nebylo možné obejít (nebo naopak zneužít) se asi nedá.

  • Andyš Blekota napsal:

   U nás to kvoká, kňourá, kvičí a není to slepice, kočka ani čuník, ale eŠTéBák, který byť má krycí jméno a podepsaný vázací akt, tož něni eŠTéBákom.
   Má obří zisky z firem, ktoré něnisů jeho, jezdí po kampaních, ktoré něnisů kampaňama a chce nám dělat prezidenta, byť ani neumí pořádně česky a když mluví tak tlápe takové voloviny, že nikdo neví o čem mluví a když něco řídí, tak v poledne už neplatí co platilo ráno.

  • Jindřich napsal:

   Naprostý souhlas.

  • petr napsal:

   ani bych neřekl zemanovský nápad,dělá to velice dobře a jezdí mezi lidi,bez ochranky,fiala může jezdit na koni,stejně mu to nepomůže,,,,generál pavel může jezdit v tanku,stejně mu to nepomůže soudruhovi,,,,,tot vše,stejně mi to smažete, jako obvykle,,,no jo cenzura,jako za totáče-ne-li hůř,,,,,,BABIŠ NA HRADjinak to nevidím

   • Dr. B napsal:

    No neříkám, že to Zeman vymyslel, ale před druhým funkčním obdobím přesně takhle objížděl republiku a tvrdil, že to není předvolební kampaň, ale setkání prezidenta s prostým lidem. A zrovna náhodou to zase vyšlo akorát před volbami 😀 Takže nemusel náklady na tyto cesty započítat do nákladů na předvolební kampaň a tudíž do ní mohl v součtu dát mnohem víc peněz, než jeho protikandidáti.
    Navíc Zeman to dotáhl ještě dál než Babiš, protože mu tyto předvolební taškařice (co jakoby nebyly kampaň) platil stát, tedy my všichni. Je to prostě pan mistr, AB má ještě co dohánět 😉 I když jsem přesvědčen, že v předvolební kampani do druhého funkčního období to udělá úplně stejně.

 2. NE 2022 napsal:

  Jejich politika se setrvale opírá o lži a fabulace. Smutné je, že to mnoha lidem nevadí a možná jim to i nějak imponuje? Neumím si to vysvětlit.
  Nemůži si pomoci, obdobně to funguje v Rusku, Bělorusku.., jen více vyhrocené. Mnozí lidé u nás pak půjdou a budou si dobrovolně volit takového malého Lukašenka. Souhlasící budou použiti. Nesouhlasící budou z jejich strany marginalizováni. V Bělorusku by byli persekuováni a v Ruskou rovnou dopředu prohlášeni za teroristy nebo alespoň extremisty. Cíl je ale všude stejný – v rámci možností co největší prospěch vyvolené skupiny v čele s lídrem. U nás ale doufám, že Ono politické uskupení zeslábne, nebo vymizí, až jednou mesiáš zmizí ze scény, nebo je sám nebude tolik potřebovat.

 3. petrph napsal:

  Tedy, a že jsem se asi zase podíval, kam jsem neměl, ale dle toho co jsem se dočetl na stránkách zmíněného „.. Úřadu pro dohledu nad hospodařením politických stran a hnutí “ , tak je to trochu jinak.
  1) Že náklady na kampaň na komunální volby nesleduje tenhle úřad vůbec, takže se mu hlásit nemusí.
  2) Že v  případě prezidentských voleb říká zákon v  § 24 „.. Každý kandidát na funkci prezidenta republiky je povinen si pro financování volební kampaně nejpozději do 5 dnů ode dne vyhlášení volby zřídit účet umožňující bezplatný a nepřetržitý přístup třetích osob k zobrazování přehledu platebních transakcí /souvisejících s volební kampaní“../
  Čili, ta volební kampaň, jejíž náklady se dle zákona evidují se počítá až od termínu vyhlášení těch prezidentských voleb (ale k tomu ještě nedošlo), nikoliv tedy od nějaké doby, kdy si páni novináři všimnou že nějaký (libovolný) spasitel světa začal objíždět republiku a hustit svoje názory do těch co jsou ochotni ho poslouchat. To by taková kampaň mohla trvat už 2 000 let, od té doby, co jistý Ježíš začal slibovat lidem Boží království..:)))))

 4. Milan Barton napsal:

  Paní radní z Brna rozhoduje o tom,co je a co není kampaň?Paní rád i nahlásila tak je rozhodnuto?Ono se to jen někomu hodí tak je to pravda.Ano,do posledních parlamentních voleb jsme žili v právním státě.

 5. Milan Barton napsal:

  Paní rád i z Brna rozhoduje o tom,co je a co není kampaň.Pani radní nahlásila tak je rozhodnuto. Ono se to jen někomu hodí tak je to pravda.Ano,do posledních parlamentních voleb jsme žili v právním státě.

  • Pavel Liška napsal:

   No, ono to nahlásilo hnutí ANO, že to je „předvolební akce“. Z logiky věci ale plyne, že to je předvolební akce hnutí ANO ( před komunálními volbami ? ) , nikoliv prezidentská kampaň AB. Potud je to jasná novinářská zkratka a manipulace s fakty. Což u HP nepřekvapuje. Seriózní žurnalistiku si představuji jinak.
   Samozřejmě je ovšem každému jasné o co jde…. Zabijí se dvě mouchy jednou ranou, bo hnutí ANO=AB.

Přidávání komentářů není povoleno