Ústí nad Labem, Žižkova ulice, 2. května 2022. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Babišovi „obyčejní lidé“ z plakátů. Je mezi nimi i aktivní politička hnutí ANO

Napsal/a Robert Malecký 2. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Žádná kampaň, žádné volby, jen nespokojení obyčejní lidé, kteří se hnutí ANO svěřují se svými obavami z budoucnosti. Tak masivní billboardovou kampaň, která v minulých dnech zaplavila Česko, vysvětluje stranický hlavní manažer Jan Richter. Jenže to není tak docela pravda. Mezi zatím zveřejněnými tvářemi HlídacíPes.org našel i aktivní političku hnutí ANO.

Plakáty s jednotícím heslem „Za Babiše bylo líp“ se po republice postupně objevují od víkendu. Hnutí ANO už se k jejich autorství přiznalo, tvrdí ale, že nejde o volební kampaň. Na plakátech se podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové objevují autentičtí lidé nespokojení s vývojem.

„Lidé se na nás obrací, píše nám obrovské množství lidí, stovky, že jsou nespokojení. Toto jsou autentičtí lidé, kteří měli odvahu dát do kampaně svou tvář. Platí to hnutí ANO, ale lidé do toho šli dobrovolně, nejsou to placení herci. Je to připomínka toho, že lidé začínají být nespokojení,“ řekla Schillerová v nedělní Partii CNN Prima News.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

A hlavní stranický volební manažer Jan Richter pak v pondělí popřel jakoukoli spojitost s nadcházejícími volbami, ať už senátními, komunálními nebo prezidentskými. Dvojice komunálních a senátních voleb už byla vyhlášena, uskuteční se na konci září a podle zákona u senátních již od 13. dubna běží lhůta, ve které by strany měly náklady na reklamu započítávat do rozpočtových limitů.

„Nejde o kampaň, která by byla směřována k některým z voleb, vychází spíše z aktuální situace a nálad těch lidí,“ citovaly Richtra Novinky.cz.

I on podobně jako Alena Schillerová vysvětlil, že jde o fotografie lidi, kteří se na ANO obracejí, jsou prý nespokojení a vyjadřují obavy z budoucnosti. „Zároveň nám říkají, že mají pocit, že na ně současná vláda nemyslí a nechce je slyšet. Chtěli jsme dát některým z nich možnost, aby jejich názor zazněl i veřejně,“ řekl Richter. Po zveřejnění článku Novinek pak přece jen připustil, že hnutí později část nákladů přizná jako volební kampaň.

A předseda hnutí Andrej Babiš pak pro iDNES.cz (z portfolia skupiny Agrofert) z podpory udělal otázku osobní statečnosti. „Chtěl bych jim za to poděkovat, protože veřejně podpořit Babiše je dnes ukázkou statečnosti,“ řekl.

Což by bylo fajn, kdyby se ona ukázka statečnosti netýkala politiků hnutí ANO.

Nikola, tvář z Brna-sever

HlídacíPes.org mezi zatím známými tvářemi objevil i aktivní političku Babišova hnutí. Mezi těžko identifikovatelnými osobami jako „Petr, číšník“ nebo „Nela, podnikatelka“ nepůsobí úplně obvykle „Nikola, členka Rady městské části“. Plakát označený sloganem „Dal peníze rodinám. Za Babiše bylo líp!“ se v pondělí objevil třeba na kraji frekventované Žižkovy ulice v Ústí nad Labem. Krátké pátrání vede k brněnské radní na radnici městské části Brno-sever Nikole Staňkové.

Zdroj: screenshot oficiálního webu ÚMČ Brno-sever

Ta pro HlídacíPes.org své angažmá potvrdila, příliš sdílná ale nebyla. „Ano, jsem jednou z tváří a všechno bylo sděleno sloganem. Na ostatní vám odpoví hnutí,“ odepsala na dotaz. Zcela se vyhnula odpovědi na otázku, zda se v nadcházejících volbách chystá znovu kandidovat a neodpověděla na ni ani po urgenci.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)