Foto: Robert Malecký

Potěmkinův základní kámen se zase stěhoval. „Poklepat“ si přijel i ministr Blažek

Napsal/a Robert Malecký 3. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Už více než deset let nemá Ústí nad Labem slibovaný justiční areál. Zato má již stejnou dobu jeho základní kámen, který se podle potřeby stěhuje do staré budovy soudu a zase zpátky na místo slibované stavby ve čtvrti Bukov. Naposledy před dvěma týdny, kdy na sever Čech přijela ministerská delegace v čele s Pavlem Blažkem. Kámen, odpočívající pod stolem v rohu vestibulu soudní budovy, se tak vydal na svou další slavnou cestu.

Návštěva se odehrála 20. února a ministerstvo spravedlnosti se z ní pochlubilo krátkým příspěvkem na sociálních sítích. Nechyběly přirozeně ani „budovatelské“ fotečky.


Nás ovšem ze všeho nejvíc zaujala fotografie základního kamene, který se na prázdném prostranství na Bukově po letech znovu objevil.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Naposledy na kámen na podzim roku 2013 klepala tehdejší ministryně Marie Benešová, která tehdy zrovna načínala své první ministerské období v Rusnokově vládě. Za těch skoro deset let ministerstvo dokázalo produkovat místo stavby jen sliby.

Osud základního kamene ovšem není ledajaký a HlídacíPes.org se mu před dvěma lety věnoval v článku „Truchlivý příběh základního kamene ústeckého justičního areálu. Osm let slibů a nic“. Ze kterého si připomeňme některé pasáže.

„Výhra ve Sportce.“ Jak pro koho

Když vejde návštěvník do stávající budovy Krajského soudu v Ústí nad Labem, možná by si ho ani nevšiml. Na základní kámen nového ústeckého justičního areálu, který má vyrůst na zelené louce ve čtvrti Bukov, přitom kdysi poklepal sám prezident Miloš Zeman. Kámen byl řadu let ve vestibulu soudu skryt v zeleni květinové výzdoby, teď už se jen líně povaluje pod stolkem s návštěvní knihou a lahvičkou dezinfekce.

Kámen to přitom není ledajaký. Když se v říjnu roku 2013 do Ústí přihnala prezidentská kolona, narychlo se shánělo, na co by Miloš Zeman mohl klepat. Ministerský úředník Miloš Pochobradský se tedy vydal do kamenolomu, který shodou šťastných okolností stojí v Ústí v centru města podobně jako dvě chemičky. Na kámen se pak narychlo do druhého dne vyryly nápisy a skončil v soudním trezoru. „Je to naděje, že se dočkáme,“ komentoval to tehdy předseda krajského soudu Milan Kohoutek. „Výhra ve sportce,“ doplnil krajský státní zástupce Jan Jakovec.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Výhra jak pro koho. Státní zástupci už se ze staré nevyhovující budovy soudu museli dávno vystěhovat a pronajímají si komerční prostory v centru města. Podobně jako část soudu, která se kvůli bobtnající agendě musela stěhovat také. Budova nevyhovuje prostorově a navíc leží v zátopové oblasti. Milan Kohoutek se stavby nového justičního paláce nedočkal, zemřel v roce 2018. Ve funkci ho mezitím vystřídali dva předsedové, Luboš Dörfl a nyní Lenka Ceplová.

Slavný okamžik z roku 2013. Foto: Ústecký kraj

V roce 2013 se náklady na vybudování nové soudní budovy odhadovaly na 850 milionů korun a měla být hotová do tří let. Slibem nezarmoutíš, Marie Benešová byla v Ústí na kámen klepat pouhé dva dny před volbami, v nichž jako nezávislá kandidovala za ČSSD na pátém místě sněmovní kandidátky. Úspěšně.

Před volbami bylo i o čtyři roky později, v říjnu roku 2017. Ministerstvo spravedlnosti se tehdy pochlubilo, že „zahájilo přípravy výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem“ – která se ovšem připravuje od povodní z roku 2002: „Ministerstvo dnes vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace nového justičního areálu. Ten v příštích letech poskytne soudcům lepší pracovní podmínky a technické zázemí, navíc vyřeší akutní kapacitní problémy.“

Ještě předtím se ale na projektu samozřejmě usilovně pracovalo. „Nyní pracujeme na aktualizaci projektové dokumentace,“ říkal v roce 2014 ředitel správy soudu Jan Tobiáš.

I v roce 2016 ministerstvo „připravovalo dokumenty na stavbu nového justičního paláce v Ústí nad Labem“. Stavět se podle tehdejších odhadů mělo začít v roce 2019 a v roce 2021 měla být nová soudní budova otevřena, slíbil před pěti lety novinářům v Mostě ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dodal, že potřebných 1,7 miliardy korun má ministerstvo zajištěno – náklady na stavbu se tedy za tři roky stihly zdvojnásobit.

A smutná současnost. Foto: Robert Malecký

Nová budova nestojí. Dokonce se ještě ani nekoplo do země. „V současné době by měly být činěny kroky k vyhlášení výběrového řízení na výběr zhotovitele. Ministerstvo spravedlnosti přislíbilo vyhlášení výběrového řízení na výběr zhotovitele a technický dozor stavby do konce listopadu,“ říkala tehdy, v roce 2021 mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

A Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení ministerstva dodala. „Zahájení výstavby po provedeném výběrovém řízení (myšleno bezproblémovém) očekáváme cca ve druhé polovině roku 2022. Termín dokončení je stále neměnný, tzn. třicet měsíců od podpisu smlouvy o dílo,“ uvedla.

Slavný základní kámen se tedy teď, na začátku roku 2023, vydal na svou další cestu. „Ministerstvo již zahájilo veřejnou zakázku na zhotovitele stavby justičního areálu v Ústí nad Labem. Tím také splnilo další slib, ke kterému se zavázalo,“ tvrdí teď ministerstvo spravedlnosti.

Tak schválně, jak dlouhá cesta ještě kámen čeká.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)